مسجد ذوقبلتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مسجد ذوالقبلتین ، نماد استقلال اسلام ، مسجدی است که در آن قبله مسلمانان در حین یکی از نماز ظهر از بیت المقدس به کعبه تغییر یافت. پیامبر اسلام دو رکعت از نماز ظهر را به سوی بیت‌المقدس و دو رکعت دیگر را به جانب کعبه گزارد. این امر در مسجد بنی‌سالم مدینه انجام شد، که بعدها به مسجد "ذوالقبلتین" یا دو قبله‌ای، مشهور گشت.

مسجد ذوالقبلتین

تغییر قبله از مسائل مهم کلامی و تاریخی اسلام است، محمد به مدت ۱۳ سال پس از بعثت در مکه، و چند ماه (بین هفت تا هجده ماه) بعد از هجرت در مدینه، به سوی بیت المقدس نماز می‌خواند، ولی بعد از آن قبله تغییر یافت و مسلمانان مأمور شدند به سوی کعبه نماز بگزارند. بنابر نقل ابن‌هشام، هجده‌ماه از هجرت به مدینه می‌گذشت که در پانزدهم رجب، قبله مسلمین از بیت‌المقدس به سوی کعبه تغییر پیدا کرد.

در این مدت مورد سرزنش یهود قرار داشتند، چرا که بیت‌المقدس در اصل قبله یهود بود، آن‌ها به مسلمانان می‌گفتند اینان از خود استقلال ندارند و به سوی قبله ما نماز می‌خوانند، و این دلیل آن است که ما برحقیم.

بعلت وجود بتها در کعبه مسلمانان در ابتدا وظیفه داشتند که بسوی بیت المقدس نماز بگزارند. و پس از رساندن این پیام به مخالفان خود در مکه برای بی پاسخ نماندن ایرادات یهودیان این بار موظف شدند نماز خواندن به جانب بیت المقدس (قبله یهودیان) را ترک کنند.

اصحابی که در نماز به تبعیت از پیامبر، تغییر قبله دادند[ویرایش]

در احادیث زیادی که مورد تایید علمای اهل سنت و شیعیان قرار گرفته است و جزء احادیث صحیح محسوب می‌شود به 10 نفر از صحابه که در نماز بدون شک و با ایمان قلبی کامل، بلافاصله رسول خدا را همراهی کرده و در حین نماز جهت قبله خود را تغییر دادند، مژده بهشت داده شده است.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]