مسجد ارگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مسجد ارگ نام یکی از مساجد مشهور و تاریخی شهر تهران است که در بافت تاریخی تهران در میدان ارگ و نزدیک بازار بزرگ تهران جای گرفته‌است.

تاریخچه مسجد

مسجد ارگ در سال ۱۳۲۸ به دست جمعی از بازاریان تهران در دو طبقه با مساحتی حدود ساخته شد. این مسجد به پیشنهاد آیت الله بروجردی به جای مسجد دفتر که در دوره قاجار ساخته شده بود، تأسیس شد و در ابتدا تنها دارای یک شبستان و صحن عمومی بود که در سال ۱۳۴۰ صحن دیگری به آن اضافه شد.[۱]

آتش‌سوزی

آتش‌سوزی مسجد ارگ تهران در ۲۶ بهمن ۱۳۸۳ رخ داد و ۳۵۰ مجروح و به دلیل ازدحام جمعیت ۷۸ تن کشته داشت.[۲][۳][۴]

تحقیقات اولیه نشان داده بود که انفجار کپسول گاز موجب آتش‌سوزی برزنت سقف ۸۰۰ متری مسجد که به پارافین آغشته بود شده‌است. پیرو شکایات متعدد ۹ سال بعد در ۱۳۹۲ منصور ارضی (مشهور به حاج منصور) به دادسرا احضار شد.[۲] آن زمان گزارش شد که به گفته بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران برخی بازماندگان اعلام کرده‌اند که دیه تعلق گرفته کم‌تر از میزان قانونی بوده‌است.[۵] تیر ۱۳۹۶ با گذشت ۱۳ سال این پرونده مجدد به دادسرا رفت.[۶]

حدوداً سالهای ۱۳۸۳ یا ۸۴، در مانور پرجمعیتی به فرماندهی بسیج جنوب تهران در اردوگاه مالک اشتر، به دلیل آنچه که آویزان کردن لامپ ۱۰۰ وات به چادرهای برزنتی آغشته به پارافین عنوان شد، هنگام نیمه‌شب نزدیک سحر آتش‌سوزی گسترده‌ای در چادرهای آن مانور رخ داد که منجر به انفجار دو انبار مهمات و مجروح شدن عده بسیاری از بسیجیان شد از این رو اخبار آتش‌سوزی مسجد ارگ در نظر برخی از مردم تحت تأثیر آن آتش‌سوزی نیز قرار می‌گرفت.

جستارهای وابسته

منابع

  1. شهدای مسجد ارگ[پیوند مرده]
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «احضار حاج منصور به دادسرا برای آتش‌سوزی مسجد ارک پس از 9سال». انتخاب (وبگاه). بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰ اوت ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۹.
  3. «بررسی آتش‌سوزی مسجد ارک در دادسرای تهران». آفتاب (وبگاه). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ اوت ۲۰۱۰.
  4. «مرگ 78 تن در پرونده آتش‌سوزی مرگبار در مسجد ارگ تأیید شد». رکنا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۸ مارس ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۹.
  5. [fararu.com/fa/news/51896/احضار-حاج-منصور-ارضی-به-دادگاه «احضار حاج منصور ارضی به دادگاه - فرارو»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). فرارو.
  6. «پرونده آتش‌سوزی مسجد ارگ دوباره ورق می‌خورد». مشرق‌نیوز. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱ ژوئیه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۹.