مسابقه داستان‌نویسی گمانه‌زن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مسابقهٔ داستان‌نویسی گمانه‌زن مسابقه‌ای برای بهترین داستان علمی-تخیلی، فانتزی، وحشت است که به صورت مستقل در چهارچوب جایزه هنر و ادبیات گمانه‌زن برگزار می‌شود. آکادمی برگزارکننده در خرداد ماه ۱۳۹۴ پس از هفت دوره برگزاری مسابقه با انتشار بیانیه‌ای رسماً انحلال مسابقه را اعلام کرد.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

چهار دورهٔ اول این مسابقه (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷) تحت نام «مسابقه داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی» توسط «آکادمی فانتزی» برگزار می‌شد. «مسابقه داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی» از سال ۱۳۸۹ با شمول ژانر وحشت در مجموعهٔ مورد پذیرش، به نام «مسابقه داستان‌نویسی گمانه‌زن» برگزار می‌شود.

اولین دورهٔ این مسابقه در زمستان ۱۳۸۴ برگزار شد. به نوشتهٔ وب‌گاه آکادمی فانتزی، گروه متولی آن وب‌گاه در راستای اهداف علمی-فرهنگی خود و حمایت از تولید محتوای پارسی‌زبان در این رسته از ادبیات اقدام به تأسیس این مسابقه کرد.

شرایط معمول[ویرایش]

۱- موضوع آثار آزاد است، اما باید حتماً در حیطهٔ داستان‌های فانتزی و علمی‌تخیلی یا به صورت تلفیقی از این دو نوشته شده باشد.
تبصرهٔ ۱: تعریف داستان فانتزی از نظر آکادمی فانتزی به این قرار است: اثری فانتزی است که حداقل یکی و یا بیشتر از مضامین اصلی یک اثر فانتزی (جادو، ماورالطبیعه، نبرد سنتی خیر علیه شر و موجودات جادویی) را داشته باشد.
تبصرهٔ ۲: علمی‌تخیلی ژانری است که در آن به بررسی تأثیر نظرات علمی و پیشرفت علم و فن‌آوری، طرح نظریه‌های علمی ثابت نشده و ارایهٔ پیش‌بینی‌هایی از آینده و پیشرفت آتی علم و فن‌آوری در قالب داستان و نیز داستان سرایی دربارهٔ حیات فرازمینی و موجودات بیگانه پرداخته می‌شود.
۲- آثار نباید فن‌فیکشنی از داستان‌های دیگر باشد.
تبصره: فن‌فیکشن یا داستان نوشته شده توسط هوادارانِ یک اثر، یعنی استفاده تمام و یا قسمتی از شخصیت‌ها، فضا و ماجرای یک اثر منتشر شدهٔ دیگر.
۳- هر اثر باید حداکثر پانزده‌هزار کلمه باشد. برای نگارش داستان‌ها حداقلی وجود ندارد، اما توجه فرمایید که آثار مینی‌مالیستی (چندکلمه‌ای) قابل قبول نیستند.
۴- آثار ارسالی تنها در قالب فایل doc مورد قبول هستند. دقت کنید که رعایت شیوه و اصول نگارش مطمئناً در ملاک سنجش هیئت‌داوران تأثیرگذار خواهد بود.
۶- هر نویسنده می‌تواند حداکثر تا پنج اثر خود را در مسابقه شرکت دهد.

سابقهٔ برگزاری[ویرایش]

مراسم این مسابقه همراه با جایزه ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی از سال ۱۳۸۴ برگزار شده‌است.

۱۳۸۴[ویرایش]

مسابقه در زمستان ۱۳۸۴ برگزار شد. در نهایت ۲۷ داستان از ۲۳ نویسنده به دبیرخانهٔ مسابقه ارسال شد که تمام آثار در مسابقه شرکت داده شد و مورد داوری قرار گرفت. برگزیدگان سال ۱۳۸۴ به شرح زیر هستند:

۱- در بخش نوآوری و سبک خاص داستانی، هیئت داوران هیچ داستانی را شایسته عنوان برتر و دریافت لوح تقدیر تشخیص نداد و فقط به تشخیص هیئت داوران، جایزه‌ای توسط خانم گیتا گرکانی (نویسنده و مترجم) به آقای «آرمان سلاح‌ورزی» برای داستان «در انتظار آینده» اهدا شد.
۲- لوح تقدیر و جایزهٔ نویسندهٔ برتر توسط آقایان میرباقری (مدیر انتشارات تندیس) و لواسانی (نویسنده) به خانم «شیرین سادات صفوی» اهدا گردید.
۳- لوح تقدیر و جایزهٔ داستان برتر توسط آقایان مدیا کاشیگر (نظریه‌پرداز، نویسنده و مترجم) و رضا علیزاده (منتقد و مترجم) برای داستان «او تنها بود» به آقای «محسن صادقی» تعلق یافت.

محمد حاج زمان، حسین شهرابی و مهدی مرعشی، اعضای تحریریه و از گردانندگان آکادمی فانتزی، هیئت داوران انتخاب داستان علمی‌تخیلی و فانتزی برگزیدهٔ سال ۱۳۸۴ را تشکیل داده بودند. مراسم اهدای جوایز این مسابقه ۱۱ خرداد ۱۳۸۵ در تالار بتهوون «خانهٔ هنرمندان ایران» برگزار شد.

۱۳۸۵[ویرایش]

مسابقه در زمستان ۱۳۸۵ و بهار ۱۳۸۶ برگزار شد. در نهایت ۴۳ داستان از ۳۴ نویسنده به دبیرخانهٔ مسابقه ارسال شد که از این میان، بنا بر نظر کمیته منتخب آکادمی فانتزی جهت انتخاب داستان‌های نهایی، که اعضای آن را آقایان فرهاد آذرنوا، مهدی بنواری و محمد حاج زمان تشکیل می‌دادند، ۹ اثر به مرحلهٔ دوم راه یافت.

لوح تقدیر و جایزهٔ داستان برتر که نمونه‌ای از حلقه یگانه بود توسط آقای رضا سیدحسینی (نظریه‌پرداز، نویسنده و مترجم) و خانم میترا الیاتی برای داستان «نبرد نهایی» به آقای «محسن صادقی» تعلق یافت.

مدیا کاشیگر، رضا علیزاده، آرش حجازی، میترا الیاتیهیأت داوران انتخاب داستان علمی‌تخیلی و فانتزی برگزیدهٔ سال ۱۳۸۷ را تشکیل داده بودند. مراسم اهدای جوایز این مسابقه ۱ مرداد ۱۳۸۶ در تالار بتهوون «خانهٔ هنرمندان ایران» برگزار شد.

۱۳۸۶[ویرایش]

مسابقه در زمستان ۱۳۸۶ و بهار ۱۳۸۷ برگزار شد. در نهایت ۱۱۲ داستان به دبیرخانهٔ مسابقه ارسال شد که از این میان، بنا بر نظر کمیته منتخب آکادمی فانتزی جهت انتخاب داستان‌های نهایی، که اعضای آن را آقایان مهدی بنواری، آرمان سلاح ورزی و محسن صادقی تشکیل می‌دادند، ۲۰ اثر به مرحلهٔ دوم راه یافت.

هیئت داوران مرحلهٔ دوم جایزهٔ «بهترین داستان کوتاه علمی‌تخیلی و فانتزی» و تندیس مسابقه را به داستان «بهشت گمشده» نوشتهٔ «محمد حاج زمان» تقدیم کرد. تندیس توسط عضو هیئت داوران مرحلهٔ دوم، مدیا کاشیگر تقدیم شد.

مدیا کاشیگر، امید روحانی، میترا الیاتی هیئت داوران انتخاب داستان علمی‌تخیلی و فانتزی برگزیدهٔ سال ۱۳۸۷ را تشکیل داده بودند. مراسم اهدای جوایز این مسابقه ۲۸ مرداد ۱۳۸۷ در سالن همایش‌های «سرای اهل قلم» برگزار شد.

۱۳۸۷[ویرایش]

مسابقه در زمستان ۱۳۸۷ و بهار ۱۳۸۸ برگزار شد. در نهایت ۱۰۱ داستان از ۵۳ نویسنده به دبیرخانهٔ مسابقه ارسال شد و پس از فرم‌بندی در قالب یکسان و استاندارد دبیرخانه، بدون نام نویسنده در اختیار کمیتهٔ بررسی و انتخاب داستان‌ها قرار گرفت و در نهایت ۱۳ داستان برگزیده برای داوری نهایی انتخاب شد.

آقای «علیرضا فتوحی سیاه پیرانی» به خاطر خلق داستان «بدون عنوان» به عنوان «نویسندهٔ علمی‌تخیلی و فانتزی برگزیدهٔ سال ۱۳۸۷» معرفی شد. تندیس نویسندهٔ برتر را خانم «میترا الیاتی»، نویسنده و منتقد ادبی به آقای فتوحی اهدا کرد.

مدیا کاشیگر، امید روحانی، مهدی یزدانی خرم، میترا الیاتی، مهدی بنواری، امیر سپهرام، آرمان سلاح‌ورزی هیئت داوران انتخاب داستان علمی‌تخیلی و فانتزی برگزیدهٔ سال ۱۳۸۷ را تشکیل داده بودند. مراسم اهدای جوایز این مسابقه ۲۸ مرداد ۱۳۸۸ در سالن همایش‌های «سرای اهل قلم» برگزار شد.

۱۳۸۸[ویرایش]

با توجه به تغییر ساختار جایزه، شمول ژانر وحشت در آن و اعلام استقلال آن از آکادمی فانتزی، هیئت سیاست‌گذاری آخرین دوره بر آن شد جایزه ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی (و در نتیجه، مسابقه داستان‌نویسی) را در سال ۱۳۸۸ برگزار نکند تا زمینه برای برگزاری بهتر و سازمان‌یافته‌تر این مسابقه با نام تازهٔ «مسابقه داستان‌نویسی گمانه‌زن» در قالب جدید «جایزه هنر و ادبیات گمانه‌زن» فراهم شود.

۱۳۸۹[ویرایش]

فراخوان دریافت آثار بخش مسابقه داستان‌نویسی گمانه‌زن از یکم شهریور ۱۳۸۹ آغاز شده‌است و تا یکم آبان ادامه دارد.

دیگر نام‌ها[ویرایش]

هر چند این مسابقه با عنوان اصلی «مسابقه داستان‌نویسی علمی-تخیلی و فانتزی» شکل گرفت، اما در بین طرفداران با نام‌های «مسابقه بهترین داستان کوتاه علمی-تخیلی و فانتزی»، «مسابقه بهترین داستان ع. ت. ف» و «مسابقه داستانی‌نویسی ع. ت. ف» نیز شناخته می‌شد. از سال ۱۳۸۹ این مسابقه به نام رسمی «مسابقه داستان‌نویسی گمانه‌زن» شناخته می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوندهای مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]