مسابقه تناسب‌اندام و فیگور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مسابقه تناسب‌اندام و فیگور نوعی رویداد زیبای‌اندام بانوان است. در این مسابقات درحالی که به مسابقات پرورش‌اندام شباهت دارد اما تمرکز بر تناسب عضلات بیشتر از حجم عضلانی است.

تناسب‌اندام یا فیتنس اصطلاحی است در ورزش بدن‌سازی که به معنای همخوانی اندام بدن چه نسبت به دیگر اندام و چه نسبت به قامت می‌باشد. به‌طور کلی، بدن اگر از لحاظ حجم عضلانی رشد بیش از اندازه کرده باشد از تناسب خود (نسبت به قامت) خارج شده‌است بنابراین پس از دوره شکوفایی بدن‌سازی، انشعاباتی در مسابقات حرفه‌ای آن روی داد به‌طوری‌که در برخی از آن مسابقات، محدودیتی برای حجم عضلانی وجود ندارد و تناسب‌اندام نسبت به قامت را در نظر نگرفته و به فاکتورهای حجم عضلانی، تناسب‌اندام نسبت به یکدیگر و کات بودن بدن اهمیت می‌دهند و در برخی دیگر از مسابقات، تناسب‌اندام نسبت به قامت نیز در کنار فاکتورهای دیگر در نظر گرفته می‌شود که البته اینگونه مسابقات بیشتر در رده بانوان رونق دارد. همچنین براساس آمارهای گرفته شده، بدن متناسب یا فیتنسی چه برای مردان و چه برای زنان جذابیت جنسی بیشتری دارد.[۱]


تفاوت‌ها[ویرایش]

در مسابقات تناسب‌اندام علاوه براینکه فیگورگیری انجام می‌شود، رقابت‌های هوازی نیز وجود دارد اما در مسابقات فیگور تنها به گرفتن فیگور بسنده می‌شود.


تحقیقات پزشکی[ویرایش]

نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که از سرطان پستان جان سالم به در بردند، زمانیکه به ورزش و تمرینات فیتنس روی آوردند، بهبود قابل توجهی در فعالیت‌های فیزیکی، قدرت، ثبات وزن و سلامتی اجتماعی بدست آورند.

تحقیقات دیگری که بر روی بیماران نارسایی قلب انجام شده بود نشان داد که ورزش و تمرینات فیتنس علائمی صادر می‌کند و باعث بهبود کیفیت زندگی، کاهش بستری در بیمارستان و در برخی موارد کاهش خطر مرگ می‌شود. محققان می‌گویند ورزش تنها برای افرادی که دچار بیماری‌های سلامتی هستند مهم نیست، بلکه اگر به تأثیر ورزش‌های متوسط بر افرادی که دوره نقاهت می‌گذرانند نگاهی بندازیم، می‌فهمیم که حتی فواید بسیار بیشتری برای افرادی که سالم هستند نیز وجود دارد.

مبانی تمرینات فیتنس[ویرایش]

لازم نیست که تمرینات ورزشی حتماً سنگین و شدید باشند که نتیجه بخش باشند. بلکه حتی ورزش‌های متوسط که پنج تا شش بار در هفته انجام می‌شود، فواید مادام العمر برای سلامتی در پی خواهد داشت.

هنگامیکه فعالیت‌های بدنی بیشتری را در برنامه روزانه خود می‌گنجانید حواستان به این نکات باشد:

  • به مدت ۲ ساعت و نیم در طول کل هفته ورزش متوسط انجام دهید.
  • از بی فعالیتی دوری کنید؛ حتی کمی ورزش با هر سطحی از شدت بهتر از هیچی است.
  • حداقل دوبار در هفته ورزش‌های هوازی و تمرینات فیتنس انجام دهید. هم چنین تمرینات قدرتی که شامل وزنه‌ها و دمبل می‌شود را برای گروه عضلانی اصلی بدن در نظر داشته باشید.[۱]


منابع[ویرایش]

  1. «Fitness and figure competition». ویکی‌پدیا انگلیسی.

«Fitness and figure competition». ویکی‌پدیا انگلیسی.