مسابقه ای‌سی‌ام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مسابقات بین‌المللی ای‌سی‌ام (به انگلیسی: ACM) همه ساله از سوی انجمن ماشین‌های محاسب و با پشتیبانی شرکتهای بزرگی چون IBM، به عنوان یکی از مهمترین و معتبرترین مسابقات برنامه نویسی در سطج جهان برگزار می گردد. تیمهای شرکت کننده در این مسابقات، دانشجویان دانشگاههای سرتاسر جهان هستند. این تیمها برای ورود به مرحله نهایی باید در مسابقات منطقه ای شرکت نموده و جواز حضور در فینال را کسب نمایند. دانشگاه صنعتی شریف نیز متولی برگزاری یکی از مسابقات منطقه ای آسیا تا سال ۱۳۸۹ بوده است، اما پس از این سال سهمیه مسابقات منطقه ای ایران به دانشگاه تهران منتقل گردید و مسابقات سال ۱۳۹۰ به میزبانی دانشگاه تهران برگزار گردید. اما در سال 1391 مجددا دانشگاه صنعتی شریف اقدام به برگزاری این مسابقه نمود. این مسابقه منطقه ای عموما در اواخر پاییز هر سال برگزار می شود.

در چنین مسابقاتی علاوه بر تسلط بر یکی از زبانهای برنامه نویسی سی، سی پلاس پلاس یا جاوا، مباحثی نظیر طراحی الگوریتم و ساختمان داده‌ها بسیار تاثیرگذار هستند.

منابع الکترونیکی بسیاری برای آماده سازی علاقه مندان به چنین مسابقاتی وجود دارد. یکی از مشهورترین آنها که به خاطر رایگان بودن مورد استقبال بسیار نیز قرار گرفته است، کتاب الکترونیکی Art of Programming Contest نوشته احمد شمس العارفین (به انگلیسی: Ahmed Shamsul Arefin) می باشد.

منابع[ویرایش]

صفحه About در وب سایت http://icpc.baylor.edu

پیوند به بیرون[ویرایش]