مسئله هویت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«مسئله هویت»
Iden-01.jpg
Holmes welcoming Miss Mary, 1891 illustration by سیدنی پجت
نویسندهآرتور کانن دویل
از مجموعهٔماجراهای شرلوک هلمز
تاریخ انتشار1891

مسئله هویت (به انگلیسی: A Case of Identity) نام یکی از داستان‌های شرلوک هلمز است. این داستان در مجموعه جعبه مقوایی توسط انتشارات کارآگاه (وابسته به نشر هرمس) در ایران چاپ شده‌است.

موضوع داستان[ویرایش]

مسئله هویت داستان دختری است که عمویش اوراق بهاداری به ارزش دوهزار و پانصد پوند انگلیس برایش به ارث گذاشته‌است و او فعلاً تنها می‌تواند ۴/۵ درصد سود آن (۱۰۰ پوند در سال) را بردارد که آن را هم پدرخوانده و مادرش می‌گیرند. پدرخوانده، از آن جایی که می‌داند با ازدواج دختر این مبلغ را از دست خواهد داد، جلوی معاشرت دختر را با افراد هم سن و سال خود می‌گیرد ولی پس از مدتی می‌فهمد که این روش دیگر کارساز نیست. بنابراین با تغییر قیافه در یک مهمانی با دختر دوست می‌شود و قرار نامزدی می‌گذارد و پس از سوگند خوردن دختر و همهٔ قرارها، در روز مراسم با حقهٔ سوار شدن از یک در کالسکه و پیاده شدن از در دیگر ناپدید می‌شود به امید این که شوق حاصل از این واقعه حداقل تا ده سال جلوی ازدواج دختر را بگیرد. شرلوک هلمز در پی مشاوره خواستن دختر از او در نهایت همه چیز را در می‌یابد ولی از آن جا که می‌داند دختر باور نخواهد کرد به او چیزی نمی‌گویند. در آخر این داستان اشاره‌ای به اشعار حافظ نیز شده‌است.[نیازمند منبع]

اشاره به حافظ[ویرایش]

در آخر این داستان، شرلوک هلمز مثلی فارسی را نقل می کند و حکمت موجود در اشعار حافظ و هوراس را می ستاید.

You may remember the old Persian saying, 'There is danger for him who taketh the tiger cub, and danger also for whosoever snatches a delusion from a woman.' There is as much sense in Hafiz as in Horace, and as much knowledge of the world.

منابع[ویرایش]