مریم یهودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مریم یهودی
تصویر حکاکی شده مریم پیامبر در کتاب مایکل مایر Symbola Aurea Mensae Duodecim Nationum .
زادهٔتقریباً اواخر قرن اول میلادی
درگذشتتقریباً اوایل قرن سوم میلای
پیشینه علمی
شاخه(ها)کیمیاگری
تأثیر گرفته اززوسیموس
دینیهودی

مریم پیامبر یا مریم یهودی (به انگلیسی: Mary the Jewessکیمیاگر قدیمی است که بیشتر از طریق کارهای نویسنده عرفان مسیحی زوسیموس شناخته شده‌است.

چهره مریم پیامبر ممکن است از روی میریام خواهر موسی ساخته شده باشد. بنابر اظهارات زوسیموس، وی بین قرن اول و سوم میلادی زندگی می‌کرد.[۱] تیلور و فون‌لیپمان نام او را در لیست یکی از اولین نویسندگانی می‌آورند که در مورد کیمیا مطلب نوشته است و کارهای او را مربوط به دیرتر از قرن اول نمی‌دانند.[۲] اختراع چندین نوع دستگاه شیمیایی به او نسبت داده شده و به عنوان اولین کیمیاگر واقعی دنیای غرب در نظر گرفته شده‌است.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

منبع اصلی برای وجود «مریم پیامبر» در موضوع کیمیاگری زوسیموس است که در قرن چهارم قدیمی‌ترین کتاب‌های موجود در کیمیاگری را نوشت. زوسیموس چند تا از آزمایش‌ها و وسایل مریم را توصیف کرد. در نوشته‌های او تقریباً همیشه مریم به عنوان کسی ذکر شده‌است که در گذشته زندگی می‌کرد، و به عنوان «یکی از عقلا و فرزانگان» توصیف شده‌است. گئورگیوس سینکلوس، یک وقایع‌نگار بیزانسی قرن هشتم، مریم را به عنوان معلم دموکریت معرفی کرده‌است وطبق نوشته او مریم وی را در منف در زمان پریکلس ملاقات کرده‌است.

ابن ندیم در کتاب الفهرست که در قرن دهم نوشته شده‌است به مری به عنوان یکی از ۵۲ تن از مشهورترین کیمیاگران اشاره کرده و اظهارمی‌کند مریم قادر بود یک رنگدانه بنفش به نام caput mortuum را آماده کند.

فیلسوف رومی مورینو او را «مریم پیامبر» نامید، و عرب‌ها او را به عنوان «دختر افلاطون» می‌شناسند- نامی که، در متون کیمیاگری غربی، به گوگرد سفید اختصاص داده شده‌است.[۴]

نوشته‌ها[ویرایش]

گرچه هیچ یک از نوشته‌های مریم باقی نمانده است، تعدادی از نقل‌قول‌های منسوب به او در هرمسیه یافت می‌شود. قابل توجه‌ترین آن‌ها در کتاب «گفتگوی مریم و آرئوس در مورد دیکتاتوری هرمس» اقتباس شده توسط یک فیلسوف مسیحی یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Chemical History Tour, Picturing Chemistry from Alchemy to Modern Molecular Science Adele Droblas Greenberg Wiley-Interscience 2000 ISBN 0-471-35408-2
  2. Taylor, F. Sherwood. “A Survey of Greek Alchemy”. The Journal of Hellenic Studies 50 (1930): 109–139.
  3. Patai, Raphael (1995). The Jewish Alchemists: A History and Source Book. Princeton University Press. pp. 60–91. ISBN 978-0-691-00642-0. Retrieved 22 October 2012.
  4. Alic, Margaret. El legado de Hipatia: historia de las mujeres en la ciencia desde la antigüedad hasta fines del siglo XIX.

پیوند به بیرون[ویرایش]