مریخ

صفحه نیمه‌حفاظت‌شده
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish

مریخ ♂
OSIRIS Mars true color.jpg
عکسی گرفته‌شده در سال ۲۰۰۷
ویژگی‌های مداری
مبدأ مبدأ (ستاره‌شناسی)
اوج۱٫۶۶۶۰ AU
۲۴۹٫۲ million km
حضیض۱٫۳۸۱۴ AU
۲۰۶٫۷ million km
۱٫۵۲۳۶۷۹ AU
۲۲۷,۹۳۹,۱۰۰ km
خروج از مرکز مداری۰٫۰۹۳۵±۰٫۰۰۰۱، ۰٫۰۹۳۳۹۴۱۰
۱٫۸۸۰۸ سال ژولینی (اخترشناسی)
۶۸۶٫۹۷۱ d
۶۶۸٫۵۹۹۱ sols
779.96 days
2.135 Julian years
میانگین سرعت مداری
۲۴٫۰۷۷ km/s
۱۹٫۳۵۶۴°
انحراف۱٫۸۵۰° to دایرةالبروج
۵٫۶۵° to خورشید's استوا
۱٫۶۷° to invariable plane
۴۹٫۵۶۲°
۲۸۶٫۵۳۷°
ماه‌ها۲(فوبوس و دیموس)
ویژگی‌های فیزیکی
میانگین شعاع
۳۳۸۹٫۵±۰٫۲ km
۳۳۹۶٫۲±۰٫۱ km
۰٫۵۳۳ زمین
شعاع قطبی
۳,۳۷۶٫۲±۰٫۱ km
۰٫۵۳۱ زمین
تخت‌شدگی۰٫۰۰۵۸۹±۰٫۰۰۰۱۵
۱۴۴,۷۹۸,۵۰۰ km۲
۰٫۲۸۴ زمین
حجم۱٫۶۳۱۸×۱۰۱۱ km۳
۰٫۱۵۱ زمین
جرم۶٫۴۱۷۱×۱۰۲۳ kg
۰٫۱۰۷ زمین
میانگین چگالی
۳٫۹۳۳۵±۰٫۰۰۰۴ g/cm³
۳٫۷۱۱ m/s²
۰٫۳۷۶ نیروی گرانش
۰٫۳۶۶۲±۰٫۰۰۱۷
5.027 km/s
۱٫۰۲۵۹۵۷ d
۲۴h ۳۷m ۲۲s
سرعت چرخش استوایی
۸۶۸٫۲۲ کیلومتر بر ساعت (۲۴۱٫۱۷ متر بر ثانیه)
۲۵٫۱۹° به سیاره اقماری
بُعدِ قطب شمال
۲۱h ۱۰m ۴۴s
۳۱۷٫۶۸۱۴۳°
مِیل قطب شمال
۵۲٫۸۸۶۵۰°
سپیدایی۰٫۱۷۰ (geometric)
۰٫۲۵ (Bond)
دمای سطح کمترین میانگین بیشترین
کلوین ۱۳۰ K ۲۱۰ K ۳۰۸ K
سانتی‌گراد −۱۴۳ °C −۶۳ °C ۳۵ °C
+۱٫۶ تا −۳٫۰
۳٫۵–۲۵٫۱″
جو
فشار سطح
۰٫۶۳۶ (۰٫۴–۰٫۸۷) پاسکال
ترکیب جو
مقایسه نسبت اندازه حقیقی سیاره مریخ با زمین
نگاره‌ای ثبت‌شده به‌سال ۱۹۷۸ میلادی از آتشفشان کوه المپوس بر سطح سیارهٔ مریخ.
کوه المپوس با ارتفاع ۲۲ کیلومتر از نقطه ژئودزی (تقریبا سه برابر کوه اورست)، بزرگ‌ترین آتشفشان سپری منظومهٔ شمسی محسوب می‌شود.
عکس گرفته شده از سطح سیاره مریخ

مریخ[۱] یا بهرام چهارمین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است که در یک مدار طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین طول می‌کشد و طول شب و روز آن از زمین کمی طولانی‌تر است.

نام فارسی این سیاره بهرام و نام عربی-یونانی آن مِریخ است. در کتاب‌های قدیمی فارسی آن را فلک شحنهٔ پنجم و سایس رواق پنجم نیز نامیده‌اند.

قطر مریخ نزدیک به یک‌دوم قطر زمین و برابر ۶٬۷۹۰ کیلومتر است. (قطر زمین: ۱۲٬۷۵۶ کیلومتر).

نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد.[۲] روزهای مریخ ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول می‌کشد. از آن‌جا که محور سیاره مریخ همانند زمین °۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال مریخی کم و بیش دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز طول می‌کشد.[۳]

اتمسفر مریخ سرخ‌رنگ است و از زمین در آسمان شب نیز سرخی آن دیده می‌شود. کرهٔ مریخ دو قمر کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که ظاهری نابسامان دارند. این دو قمر شاید شهاب‌سنگ هستند که در مدار مریخ به دام افتاده‌اند. اگر شخصی در کرهٔ مریخ باشد خواهد دید که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب می‌کند. دیموس نیم فوبوس بوده و چنانچه از مریخ به آن نگاه کنیم این قمر بیشتر همانند یک ستاره خواهد بود تا یک ماه. خورشیدگرفتگی در مریخ به دلیل کوچک بودن قمرهای آن کامل نیست. قمرهای مریخ به سطح آن نزدیک هستند و بزرگ‌ترین قمر آن فوبوس است که گردش آن به دور سیارهٔ مریخ نزدیک به ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۲۷ ثانیه است. زمان گردش مداری دیموس نیز ۱ روز و ۶ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه است.

مریخ، سیاره سرخ‌رنگ منظومهٔ خورشیدی، یک‌دوم زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، توفان و فصل دارد. در دشت‌های آن مانند ماه، گودال‌هایی برآمده از برخورد سنگ‌های آسمانی دیده می‌شود. با وجود اندازهٔ کوچکش، بلندترین قلهٔ منظومهٔ خورشیدی یعنی کوه المپوس و بزرگ‌ترین درهٔ منظومهٔ خورشیدی در این سیاره پیدا شده‌است.

کهنه‌بودن بیشتر دهانه‌های برخوردی سیارهٔ مریخ نشان‌دهندهٔ پرکاری زیاد پدیده‌های زمین‌شناختی در این سیاره‌است.[۳]

در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۲ اولین تصویر و اطلاعات ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب از سیاره مریخ توسط ناسا منتشر شد.[۴]

عکس غروب سیاره مریخ که به رنگ آبی است

ویژگی‌های فیزیکی

هم‌سنجی سیاره‌های منظومهٔ شمسی با شماری از ستاره‌های پرآوازه:
الف:
زمین (۴) > زهره (۳) > مریخ (۲) > عطارد (۱)
ب:
هرمز (۸) > کیوان (۷) > اورانوس(۶) > نپتون (۵) > زمین (بدون شماره)
پ:
شباهنگ (۱۱) > خورشید (۱۰) > ولف ۳۵۹ (۹) > هرمز (بدون شماره)
ت:
دبران (۱۴) > نگهبان شمال (۱۳) > رأس پیکر پسین (۱۲) > شباهنگ (بدون شماره)
ث:
ابط‌الجوزا (۱۷) >قلب عقرب (۱۶) > پای شکارچی (۱۵) > دبران (بدون شماره)
ج:
وی‌وای سگ بزرگ (۲۰) >وی‌وی قیفاووس (۱۹) > مو قیفاووس (۱۸) > ابط‌الجوزا (بدون شماره)

مریخ از زمین کم چگالی‌تر است، به گونه‌ای که حجمی برابر ۱۵٪ و جرمی برابر ۱۱٪ زمین دارد. مساحت سطح آن تنها اندکی کمتر از مجموع سطوح خشکی‌های زمین است. مریخ در برابر عطارد بزرگتر و دارای جرم بیشتر و در نتیجه چگالی‌تر است. همین زمینه سبب شده‌است نیروی گرانش بیشتری در سطح مریخ وجود داشته باشد. مریخ از نظر میزان حجم و جرم، هشتمین جسم در منظومهٔ شمسی است.

مریخ از دید اندازه، جرم و گرانش سطح، حالتی میان زمین و ماه (ماه زمین) دارد؛ ماه قطری برابر یک دوم قطر مریخ دارد، در حالی که قطر زمین حدود دو برابر قطر مریخ است، زمین دارای جرمی در حدود ده برابر جرم مریخ است، در حالی که جرم ماه ده برابر کمتر از مریخ است. نمای سرخ-نارنجی رنگ مریخ در اثر وجود آهن (III) اکسید، که بیشتر به هماتیت یا زنگ آهن مشهور است، به وجود آمده‌است.

خاک

در ژوئن ۲۰۰۸، داده‌های به دست آمده به دست کاوشگر فینیکس ثابت کرد که خاک مریخ دارای اندکی ویژگی بازی (قلیایی) و همچنین دربرگیرندهٔ موادی مانند منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلر، که وجود همه آن‌ها برای زیست و رویش موجودات زنده ضروری است، می‌باشد. پژوهشگران خاک به دست آمده از بخشی نزدیک قطب شمال مریخ را با کمی خاک باغچه زمینی هم سنجی کردند و به این نتیجه رسیدند که خاک مریخ برای رشد گیاهانی چون مارچوبه مناسب است.

در اوت ۲۰۰۸، کاوشگر فینیکس با انجام آزمایش‌های ساده شیمیایی، مثل آمیختن آب زمین با خاک مریخ، با هدف آشکار ساختن پی‌اچ خاک مریخ، نشانه‌هایی از نمک پرکلرات پیدا کرد، که این موضوع تئوری دانشمندان بسیاری را که ادعا کرده بودند خاک مریخ به‌طور چشمگیری دارای ویژگی بازی است، تأیید می‌کرد. pH خاک مریخ ۷٫۷ اندازه‌گیری شد.[۵][۶]

نتایج حاصل از نمونه‌گیری و آزمایش خاک سطح مریخ، که از جمله با کمک اشعه ایکس، توسط کاوشگر کنجکاوی انجام گرفت، نشان می‌دهد که سطح مریخ بافتی بازالتی دارد که نوعی سنگ آتش‌فشانی، مشابه شن‌های سواحل هاوایی است.[۷]

مدار

مدار مریخ با ۲۳۰ میلیون کیلومتر (۱۴۳ میلیون مایل) فاصله از خورشید؛ که آن را در ۶۸۷ روز زمینی می‌پیماید، به رنگ قرمز نشان داده شده. مدار زمین آبی است.

فاصلهٔ متوسط مریخ از خورشید تقریباً ۲۳۰ میلیون کیلومتر (۱۴۳ میلیون مایل) و دوره مداری آن ۶۸۷ روز (زمین) است. روز خورشیدی در مریخ تنها کمی طولانی‌تر از روز زمین است: ۲۴ ساعت، ۳۹ دقیقه و ۳۵٫۲۴۴ ثانیه. یک سال مریخ برابر با ۱٫۸۸۰۹ سال زمین یا یک سال، ۳۲۰ روز و ۱۸٫۲ ساعت است.[۸]

جو

تصویری از سطح مریخ

جو زمین شامل ۷۸ درصد نیتروژن، ۲۱ درصد اکسیژن، ۰٫۹ درصد آرگون، ۰٫۰۳ درصد کربن دی‌اکسید و مقادیری بخار آب و ذرات معلق است. در حالی که در جو مریخ ۹۵ درصد دی‌اکسید کربن، ۳ درصد نیتروژن، ۱٫۶ درصد آرگون و فقط مقدار ناچیز اکسیژن و آب وجود دارد. جو سیارهٔ سرخ بسیار رقیق است، به‌طوری‌که فشار جوی سطح آن معادل یک صدم فشار جو زمین در سطح دریاست. افزون‌بر این جو مریخ محافظ خوبی در برابر تابش‌های مرگبار فضایی نیست.

بیشتر مناطق مریخ بسیار سرد است. دمای هوا در قطب‌های آن می‌تواند تا ۱۳۰ درجه زیر صفر پایین برود.[۹]

از چپ به راست به ترتیب عطارد، زهره، زمین و مریخ

به دلیل رقیق بودن «هوای» مریخ، دمای هوا به سرعت تغییر می‌کند؛ مثلاً فقط لحظاتی پس از طلوع خورشید دما در سطح بیش از ۲۰ درجه افزایش می‌یابد. در هر لحظه دمایی که پای شما احساس می‌کند (هوای نزدیک سطح) با دمای هوای اطراف سر شما ممکن است تا ۲۰ درجه اختلاف داشته باشد. به این ترتیب اگر روی استوای مریخ باشید، دمای سطح ۲۰ درجهٔ سلسیوس و دمای اطراف سر شما صفر درجه‌است.

در مریخ بادهایی با سرعت زیاد (متجاوز از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت) می‌وزد که سبب می‌شود غبارها در ارتفاع ۴۰ کیلومتری معلق بمانند علت ایجاد این بادها غالباً اختلاف دما توأم با اختلاف فشار است[۱۰]

افسانه

مریخ، نام ستارهٔ فلک پنجم از ستاره‌های خنس و آن را بهرام نیز گویند، منحوس و دال بر جنگ و خصومت و خون‌ریزی و ظلم است. (منتهی‌الارب). کوکبی است از جملهٔ سبعهٔ سیاره و در آسمان پنجم است. (برهان). ستاره‌ای است از خنس، گویند سبب تسمیهٔ آن سرعت سیرش است و برخی گویند به سبب رنگ زرد و سرخ آن است که شبیه مرداسنج (مردار سنگ) باشد. (از اقرب الموارد). چهارم کوکب سیار در عالم شمسی که بهرام نیز گویند و به اعتقاد بطلمیوس کوکب سیاری که در آسمان پنجم واقع شده‌است. (ناظم الاطباء). از کواکب سبعهٔ سیاره است و مأخوذ از مرخ و آن درختی است که از چوب آن آتش‌زنه سازند و سبب تسمیهٔ آن تشبیه به آتش است از نظر سرخی، و گویند مریخ در لغت عبارت از تیر بدون پر است که در حرکت خود پیچ و تاب می‌خورد و ستارهٔ مذکور نیز به سبب به چپ و راست رفتن در حرکت بدین نام خوانده شده مریخ در فلک پنجم است و فاصلهٔ آن از زمین سه هزار هزار و نهصد هزار و دوازده هزار و هشتصد و شصت و شش میل است. (از صبح الاعشی ج ۲). از کلدانی مَرداخ، و شاید اصل مرداخ نیز فارسی باشد، یا فارسی و کلدانی از مرد (رجل) و آک به‌معنی اسب به فارسی یا به کلدانی. یکی از پیکرهایی که یونانیان باستان برای مریخ می‌پنداشتند اسب بود، و واژهٔ مارس از همین مریخ آمده‌است، یعنی مرداخ و مرداس نامی است که به پدر ضحاک می‌داده‌اند و این نام در میان عرب بسیار است.

خروج از مرکز

خروج از مرکز مریخ متغیر است و از ۰٫۰۰۹ درجه تا ۰٫۱۰۴ درجه تغییر می‌کند اکنون خروج از مرکز ۰٫۰۹۳ درجه است؛ مدت زمان این تغییر صدها سال تا هزاران سال تغییر می‌کند[۱۱]

مقابلهٔ مریخ و زمین

توجه به مدت زمان سال مریخی (۶۸۷ روز) و سال زمینی (۳۶۵ روز) نشان می‌دهد که فاصلهٔ زمانی هر دو مقابله حدود دو سال و دو ماه است. اما با توجه به بیضی بودن مدار هر دو سیاره می‌توان انتظار داشت که فاصلهٔ بین زمین و مریخ در هر مقابله متفاوت باشد. کمترین فاصله، زمانی رخ می‌دهد که زمین در اوج و مریخ در حضیض مدار خود باشد. در این حالت زمین و مریخ تا ۵۶ میلیون کیلومتر به هم نزدیک خواهند شد. دورترین فاصله بین دو سیاره در مقابله می‌تواند تا ۲۴۰ میلیون کیلومتر افزایش یابد.

کمترین فاصله بین زمین و مریخ در مقابله‌هایی رخ می‌دهد که در دوره‌های ۱۵ تا ۱۷ ساله تکرار می‌شوند. اما آنچه حائز اهمیت است توجه به این نکته می‌باشد که فاصلهٔ دو سیاره در مقابله‌های نزدیک الزاماً یکی نیست و به همین دلیل است که نزدیک‌ترین مقابله‌ها (مانند آنچه در ۲۷ اوت سال ۲۰۰۳ رخ داد) در فواصل زمانی بسیار طولانی رخ می‌دهند.

جهت‌گیری مدار مریخ در فضا به هنگام مقابلهٔ نزدیک به گونه‌ای است که مریخ در جهت صورت فلکی دلو یا در نزدیکی صورت فلکی بزغاله قرار می‌گیرد. از طرفی کرهٔ زمین نیز در امرداد هر سال از این مکان می‌گذرد؛ بنابراین مقابلهٔ نزدیک دو سیاره همیشه در مرداد یا شهریور هر ۱۵ تا ۱۷ سال رخ می‌دهد. در این هنگام مریخ در جنوب استوای سماوی قرار دارد و بنابراین این نوع مقابله‌ها از عرض‌های جغرافیایی جنوبی زمین بهتر مشاهده می‌شوند. عکس این مطلب در مقابله‌های دور صادق است چرا که این نوع مقابله‌ها در صورت فلکی شیر و در ماه بهمن و اسفند رخ می‌دهند، در نتیجه از نیمکرهٔ شمالی زمین بهتر دیده می‌شوند.[۱۲]

کاوشگران مریخ

ناسا تاکنون چندین فضاپیما و کاوش‌گر کاربردی را در اطراف و روی سیارهٔ مریخ به کار گرفته‌است: کاوشگرهای مریخ‌نورد فرصت (آپورچونیتی) و کنجکاوی و اینسایت و استقامت که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ در مریخ فرود آمدند و مدارگردهای اودیسهٔ مریخ، MRO و ماون که در مدار خود گرد سیارهٔ سرخ گردش می‌کنند. اودیسهٔ مریخ در سال ۲۰۰۱، MRO در سال ۲۰۰۶ و ماون در سال۲۰۱۴ به مدار مریخ وارد شدند. فضاپیمای مارس اکسپرس اروپا و مأموریت مدارگرد مریخ هند نیز از بالا به پایش سیارهٔ سرخ می‌پردازند و تعداد مدارگردهای عملکردی مریخ را به پنج رسانده‌اند.[۱۳]

دوربین های‌رایز مدارگرد MRO شامل یک لنز تلسکوپی است که می‌تواند ویژگی‌های کوچک تا یک متر را در سطح مریخ تشخیص دهد. این دوربین همچنین تصاویر را در طول‌موج‌های نزدیک فروسرخ جمع‌آوری کرده که به پژوهشگران در یادگیری کانی‌شناسی مریخ کمک می‌کند.

وجود آب

کلیهٔ مشاهدات پیشین توسط ماهواره‌ها و مریخ‌نوردها حاکی از آن بوده‌است که سیارهٔ سرخ زمانی پوشیده از لایهٔ غلیظی از گازها بوده که امکان حضور آب مایع بر سطح را فراهم می‌کرده‌است. این برداشت (وجود آب سطحی) در مشخصه‌های سطح مریخ، مثل آثاری که شبیه بستر رودها، دلتاها و دریاچه‌هاست، مشهود می‌باشد. اما فشار هوای مریخ امروز کمتر از یک درصد زمین است، یعنی اگر آب مایع را روی سطح بریزید (بسته به جای آن) می‌جوشد و بخار می‌شود یا یخ می‌بندد.[۲]

در ماه آوریل ۲۰۱۵، مریخ‌نورد ناسا که حدود سه سال در این سیاره مشغول پژوهش است، خاکی مرطوب شده با آب نمک را کشف کرد که نقطهٔ انجماد را کاهش می‌دهد. سپس مریخ‌نورد در ماه سپتامبر صخره‌هایی زیر سطح مریخ یافت که چهار برابر آنچه که پیش از آن تصور می‌شد مرطوب بود. افزون‌بر این، تصاویر ماهواره‌ای که از سنگ‌ریزه‌ها در سطح این سیاره تهیه شده بود، نشان می‌داد روزی در این سیاره جریان آب وجود داشته‌است. همچنین مریخ، درون خاکش خاکستری است. ایلان ماسک پروژه سفر به مریخ با استار شیپ را آماده کرده‌است. مریخ بهترین گزینه بعد زمین برای زیست می‌باشد. با مطالعهٔ تصاویر تهیه شده توسط مریخ‌نورد از سنگ‌های بازالتی و تیرهٔ سطح مریخ، گمانه‌زنی‌هایی از پوشیده بودن این سیاره از آب در سال‌های دور به میان آمد.[۱۳]

ناسا در نشستی خبری در ۶ مهر ۱۳۹۴ (۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵) وجود آب در مریخ را تأیید و اعلام کرد که در ماه‌های گرم آب جاری در این سیاره وجود دارد. عکس‌هایی از مریخ به زمین رسیده بود که در آن‌ها به‌طور واضح دیده می‌شد که رگه‌های تیره روی یک سرازیری مریخ چگونه با فصل‌ها تغییر می‌کنند. این رگه‌ها با نام رگه‌های خطوط شیب برگردنده (recurrent slope linea) در ماه‌های گرم‌تر تا پایین شیب‌ها هم کشیده می‌شوند ولی طی فصل‌های سردتر ناپدید می‌شوند. دانشمندان ناسا اعلام کردند که رگه‌های تیره به‌طور حتم آب جاری هستند که در تابستان دیده شده و در زمستان مریخ محو می‌شوند. باید توجه داشت که آب کشف شده خالص نیست و نوعی نمک موجود در آن باعث می‌شود که این آب بتواند در دمای معمول ۵۰ درجهٔ سلسیوس زیر صفر مریخ جاری باشد. این مسئله می‌تواند به معنای وجود نوعی حیات در مریخ باشد.[۱۴][۱۵] در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸ دانشمندان ایتالیایی با بررسی اطلاعات ابزارهای راداری مدارگرد مریخ (مدارگرد اکسپرس) توانستند دریاچه‌ای از آب مایع در قطب جنوب سیارهٔ سرخ پیدا کنند، این دریاچه ۱/۵ کیلومتر زیر سطح قلهٔ یخی در قطب جنوب مریخ پنهان شده‌است. به گفتهٔ گروه تحقیقاتی این دریاچهٔ بزرگ ۲۰ کیلومتر عرض دارد. با کشف آب مایع روی این سیاره احتمال وجود حیات نیز افزایش می‌یابد. محققان ایتالیایی می‌گویند دریاچهٔ مریخ بسیار شبیه به دریاچه‌های به دام افتاده زیر توده‌های یخی در قطب شمال و جنوب سیارهٔ زمین است. از آنجایی که در دریاچه‌های زیریخی زمینی حیات وجود دارد، احتمال دارد که در دریاچهٔ مریخی نیز علائمی از حیات کشف شود.[۱۶]

جدول مشخصات سیارهٔ مریخ

مشخصات مداری (ژانویه ۲۰۰۰)
نیم‌قطر بزرگ ۲۲۷، ۹۳۶، ۶۳۷ کیلومتر
۱۴۱، ۶۳۲، ۹۷۶ مایل
۱٫۵۲۳، ۶۶۲، ۳۱ واحد نجومی
پیرامون مدار ۱، ۴۲۹، ۰۰۰، ۰۰۰ کیلومتر
۸۸۷، ۹۰۰، ۰۰۰ مایل
۹٫۵۵۳ واحد نجومی
خروج از مرکز ۰٫۰۹۳، ۴۱۲، ۳۳
حضیض ۲۰۶، ۶۴۴، ۵۴۵ کیلومتر
۱۲۸، ۴۰۲، ۹۶۷ مایل
۱٫۳۸۱، ۳۳۳، ۴۶ واحد نجومی
اوج ۲۴۹، ۲۲۸، ۷۳۰ کیلومتر
۱۵۴، ۸۶۳، ۵۵۳ مایل
۱٫۶۶۵، ۹۹۱، ۱۶
تناوب مداری ۶۸۶٫۹۶۰۰ روز
۱٫۸۸۰۸ سال
تناوب هلالی ۷۷۹٫۶۹ روز
۲٫۱۳۵ سال
سرعت مداری:
~میانگین
~بیشینه
~کمینه

۲۴٫۰۷۷ کیلومتر در ثانیه (۵۳٫۸۵۹ مایل در ساعت)
۲۶٫۴۹ کیلومتر در ثانیه (۵۹٫۲۷۷ مایل در ساعت)
۲۱٫۹۷۲ کیلومتر در ثانیه (۴۹٫۱۵۰ مایل در ساعت)
تمایل نسبت به:
~صفحه مداری زمین
~صفحه استوایی خورشید

۱٫۸۵۰، ۶۱ درجه
۵٫۶۵ درجه
طول دائرةالبروجی اعتدال بهاری ۴۹٫۵۷۸، ۵۴ درجه
شناسه حضیض ۲۸۶٫۴۶۲، ۳۰ درجه
تعداد ندیم‌های طبیعی ۲
مشخصات فیزیکی (ژانویه ۲۰۰۰)
قطر استوایی ۶٬۸۰۴٫۹ کیلومتر
۴، ۲۲۸٫۴ مایل
۰٫۵۳۳ برابر قطر زمین
قطر قطبی ۰٫۵۳۳ برابر قطر زمین
۴، ۱۹۷٫۲ مایل
۰٫۵۳۱ برابر زمین
پخی ۰٫۰۰۷، ۳۶
مساحت سطح ۱۴۴، ۷۹۸، ۴۶۵ کیلومتر مربع
۵۵٬۹۰۶٬۷۷۱ مایل مربع
۰٫۲۸۴ برابر زمین
حجم ۱٫۶۳۱، ۸‎×۱۰۱۱ کیلومتر مکعب
۰٫۱۵۱ برابر زمین
جرم ۶٫۴۱۸، ۵‎×۱۰۲۳ کیلوگرم
۰٫۱۰۷ برابر زمین
چگالی متوسط ۳٫۹۳۴ گرم در سانتیمتر مکعب
گرانش استوایی ۳٫۶۹ متر در مجذور ثانیه
۰٫۳۷۶ برابر زمین
سرعت فرار ۵٫۰۲۷ کیلومتر در ثانیه
۱۱٫۲۴۵ مایل در ساعت
تناوب گردش ۱٫۰۲۵، ۹۵۷ روز
۲۴٫۶۲۲، ۹۶۲ ساعت
تمایل محور ۲۵٫۱۹ درجه
بعد سرسو در قطب شمال ۳۱۷٫۶۸۱، ۴۳ درجه
۲۱:۱۰:۴۴
بازتاب ۰٫۱۵
دمای سطحی:
~کمینه
~متوسط
~بیشینه

۱۴۰- درجه سانتی‌گراد (۱۳۳ کلوین)
۶۳- درجه سانتی‌گراد (۲۱۰ کلوین)
۲۰ درجه سانتی‌گراد (۲۳۹ کلوین)
مشخصات جوی
فشار جوّی ۰٫۷ تا ۰٫۹ کیلو پاسکال
دی‌اکسید کربن ۹۵٫۷۲ درصد
نیتروژن ۲٫۷ درصد
آرگون ۱٫۶ درصد
اکسیژن ۰٫۱۳ درصد
مونو اکسید کربن ۰٫۰۷ درصد
بخار آب ۰٫۰۳ درصد
اکسید نیتریک ۰٫۰۱ درصد
نئون ۰٫۰۰۰۲۵ درصد (۲٫۵ ذره در هر میلیون)
کریپتون ۰٫۰۰۰۰۳ درصد (۳۰۰ ذره در هر میلیارد)
زنون ۰٫۰۰۰۰۰۸ درصد (۸۰ ذره در هر میلیارد)
ازن ۰٫۰۰۰۰۰۳ درصد (۳۰ ذره در هر میلیارد)

جستارهای وابسته

منابع

 1. «مریخ، بهرام» [نجوم] هم‌ارزِ «Mars»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر دوم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۷-۰ (ذیل سرواژهٔ مریخ)
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ آموس، جاناتان: چرا مریخ از کره‌ای گرم و مرطوب به جایی سرد و خشک بدل شده؟. در بی‌بی‌سی فارسی. بازدید: نوامبر ۲۰۱۵.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ Miles, Frank, and Piet Smolders. 1988. Wedloop naar Mars: het nieuwe avontuur van de ruimtevaart. Ede [etc.]: Zomer & Keuning p.102.
 4. «عکس جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب از مریخ - تلسکوپ جیمز وب». ۲۰۲۲-۰۹-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۲۰.
 5. Kounaves, S. P.; et al. (2010). "Wet Chemistry Experiments on the 2007 Phoenix Mars Scout Lander: Data Analysis and Results". J. Geophys. Res. 115 (E3): E00–E10. Bibcode:2009JGRE..114.0A19K. doi:10.1029/2008JE003084. S2CID 39418301.
 6. Kounaves, S. P.; et al. (2010). "Soluble Sulfate in the Martian Soil at the Phoenix Landing Site". Icarus. 37 (9): L09201. Bibcode:2010GeoRL..37.9201K. doi:10.1029/2010GL042613. S2CID 12914422.
 7. «خاک مریخ مثل هاوایی است»، بی‌بی‌سی فارسی
 8. Williams, David R. (September 1, 2004). "Mars Fact Sheet". National Space Science Data Center. NASA. Archived from the original on June 12, 2010. Retrieved June 24, 2006.
 9. Miles, Frank, and Piet Smolders. 1988. Wedloop naar Mars: het nieuwe avontuur van de ruimtevaart. Ede [etc.]: Zomer & Keuning p.101.
 10. کتاب نجوم دینامیکی صفحهٔ ۲۳۸
 11. کتاب نجوم دینامیکی صفحهٔ ۲۳۹
 12. دو ماه در آسمان! افسانه یا حقیقت بایگانی‌شده در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine، از وبگاه دانش فضایی، بازدید: ۲۲ تیر ۱۳۸۹
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ یافته‌های مهم ناسا در پرونده رمزآلود «حیات در مریخ» خبرگزاری انتخاب
 14. ناسا کشف آب در مریخ را تأیید کرد/تحقیقات برای اثبات وجود حیات در سیاره سرخ خبرگزاری انتخاب
 15. کند شدن شبکه اینترنت در جهان به دلیل خبر پیدا شدن آب در مریخ خبرگزاری انتخاب
 16. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۱ اوت ۲۰۲۱.

پیوند به بیرون

Mars ♂
Orange-brown globe with white snow caps
Mars seen by the Mars Orbiter Mission space probe in true color with a regular Bayer filter[1]
Designations
the Red Planet
AdjectivesMartian
Orbital characteristics[6]
Epoch J2000
Aphelion249261000 km
(154884000 mi; 1.66621 AU)[2]
Perihelion206650000 km
(128410000 mi; 1.3814 AU)[2]
227939366 km
(141634956 mi; 1.52368055 AU)[3]
Eccentricity0.0934[2]
686.980 d
(1.88085 yr; 668.5991 sols)[2]
779.94 d
(2.1354 yr)[3]
24.07 km/s
(86700 km/h; 53800 mph)[2]
19.412°[2]
Inclination
49.57854°[2]
2022-Jun-21[5]
286.5°[3]
Satellites2
Physical characteristics
Mean radius
3389.5 ± 0.2 km[a][7]
(2106.1 ± 0.1 mi)
Equatorial radius
3396.2 ± 0.1 km[a][7]
(2110.3 ± 0.1 mi; 0.533 Earths)
Polar radius
3376.2 ± 0.1 km[a][7]
(2097.9 ± 0.1 mi; 0.531 Earths)
Flattening0.00589±0.00015[5][7]
144.37×106 km2[8]
(5.574×107 sq mi; 0.284 Earths)
Volume1.63118×1011 km3[9]
(0.151 Earths)
Mass6.4171×1023 kg[10]
(0.107 Earths)
Mean density
3.9335 g/cm3[9]
(0.1421 lb/cu in)
3.72076 m/s2[11]
(12.2072 ft/s2; 0.3794 g)
0.3644±0.0005[10]
5.027 km/s
(18100 km/h; 11250 mph)[12]
1.02749125 d[13]
24h 39m 36s
1.025957 d
24h 37m 22.7s[9]
Equatorial rotation velocity
241 m/s
(870 km/h; 540 mph)[2]
25.19° to its orbital plane[2]
North pole right ascension
317.68143°[7]
21h 10m 44s
North pole declination
52.88650°[7]
Albedo
Temperature209 K (−64 °C) (blackbody temperature)[15]
Surface temp. min mean max
Celsius −110 °C[17] −60 °C[18] 35 °C[17]
Fahrenheit −166 °F[17] −80 °F[18] 95 °F[17]
Surface absorbed dose rate8.8 μGy/h[19]
Surface equivalent dose rate27 μSv/h[19]
−2.94 to +1.86[16]
3.5–25.1″[2]
Atmosphere[2][20]
Surface pressure
0.636 (0.4–0.87) kPa
0.00628 atm
Composition by volume

Mars is the fourth planet from the Sun and the second-smallest planet in the Solar System, larger only than Mercury. In the English language, Mars is named for the Roman god of war. Mars is a terrestrial planet with a thin atmosphere and has a crust primarily composed of elements similar to Earth's crust, as well as a core made of iron and nickel. Mars has surface features such as impact craters, valleys, dunes, and polar ice caps. Mars has two small, irregularly shaped moons, Phobos and Deimos.

Some of the most notable surface features on Mars include Olympus Mons, the largest volcano and highest-known mountain in the Solar System, and Valles Marineris, one of the largest canyons in the Solar System. The Borealis basin in the Northern Hemisphere covers approximately 40% of the planet and may be a large impact feature.[21] Days and seasons on Mars are comparable to those of Earth, as the planets have a similar rotation period and tilt of the rotational axis relative to the ecliptic plane. Liquid water on the surface of Mars cannot exist due to low atmospheric pressure, which is less than 1% of the atmospheric pressure on Earth.[22][23] Both of Mars's polar ice caps appear to be made largely of water.[24][25] In the distant past, Mars was likely wetter, and thus possibly more suited for life. It is not known whether life has ever existed on Mars.

Mars has been explored by several uncrewed spacecraft, beginning with Mariner 4 in 1965. NASA's Viking 1 lander transmitted the first images from the Martian surface in 1976. Two countries have successfully deployed rovers on Mars, the United States first doing so with Sojourner in 1997 and China with Zhurong in 2021.[26] There are also planned future missions to Mars, such as a NASA-ESA Mars Sample Return set to happen in 2026, and the Rosalind Franklin rover mission, which was intended to launch in 2018 but was delayed to 2024 at the earliest, with a more likely launch date at 2028.

Mars can be viewed from Earth with the naked eye, as can its reddish coloring. This appearance, due to the iron oxide prevalent on its surface, has led to Mars often being called the Red Planet.[27][28] It is among the brightest objects in Earth's sky, with an apparent magnitude that reaches −2.94, comparable to that of Jupiter and surpassed only by Venus, the Moon and the Sun.[16] Mars has been observed since ancient times. Over the millennia it has been featured in culture and the arts in ways that have reflected humanity's growing knowledge of it.

Historical observations

The history of observations of Mars is marked by the oppositions of Mars when the planet is closest to Earth and hence is most easily visible, which occur every couple of years. Even more notable are the perihelic oppositions of Mars, which are distinguished because Mars is close to perihelion, making it even closer to Earth.[29]

Ancient and medieval observations

The ancient Sumerians named Mars Nergal, the god of war and plague. During Sumerian times, Nergal was a minor deity of little significance, but, during later times, his main cult center was the city of Nineveh.[30] In Mesopotamian texts, Mars is referred to as the "star of judgement of the fate of the dead."[31] The existence of Mars as a wandering object in the night sky was also recorded by the ancient Egyptian astronomers and, by 1534 BCE, they were familiar with the retrograde motion of the planet.[32] By the period of the Neo-Babylonian Empire, the Babylonian astronomers were making regular records of the positions of the planets and systematic observations of their behavior. For Mars, they knew that the planet made 37 synodic periods, or 42 circuits of the zodiac, every 79 years. They invented arithmetic methods for making minor corrections to the predicted positions of the planets.[33][34] In Ancient Greece, the planet was known as Πυρόεις.[35] Commonly, the Greek name for the planet now referred to as Mars, was Ares. It was the Romans who named the planet Mars, for their god of war, often represented by the sword and shield of the planet's namesake.[36]

In the fourth century BCE, Aristotle noted that Mars disappeared behind the Moon during an occultation, indicating that the planet was farther away.[37] Ptolemy, a Greek living in Alexandria,[38] attempted to address the problem of the orbital motion of Mars. Ptolemy's model and his collective work on astronomy was presented in the multi-volume collection later called the Almagest (from the Arabic for "greatest"), which became the authoritative treatise on Western astronomy for the next fourteen centuries.[39] Literature from ancient China confirms that Mars was known by Chinese astronomers by no later than the fourth century BCE.[40] In the East Asian cultures, Mars is traditionally referred to as the "fire star" (Chinese: 火星), based on the Wuxing system.[41][42][43]

During the seventeenth century A.D., Tycho Brahe measured the diurnal parallax of Mars that Johannes Kepler used to make a preliminary calculation of the relative distance to the planet.[44] From Brahe's observations of Mars, Kepler deduced that the planet orbited the Sun not in a circle, but in an ellipse. Moreover, Kepler showed that Mars sped up as it approached the Sun and slowed down as it moved farther away, in a manner that later physicists would explain as a consequence of the conservation of angular momentum.[45]: 433–437  When the telescope became available, the diurnal parallax of Mars was again measured in an effort to determine the Sun-Earth distance. This was first performed by Giovanni Domenico Cassini in 1672. The early parallax measurements were hampered by the quality of the instruments.[46] The only occultation of Mars by Venus observed was that of 13 October 1590, seen by Michael Maestlin at Heidelberg.[47] In 1610, Mars was viewed by Italian astronomer Galileo Galilei, who was first to see it via telescope.[48] The first person to draw a map of Mars that displayed any terrain features was the Dutch astronomer Christiaan Huygens.[49]

Martian "canals"

By the 19th century, the resolution of telescopes reached a level sufficient for surface features to be identified. On 5 September 1877, a perihelic opposition of Mars occurred. The Italian astronomer Giovanni Schiaparelli used a 22-centimetre (8.7 in) telescope in Milan to help produce the first detailed map of Mars. These maps notably contained features he called canali, which were later shown to be an optical illusion. These canali were supposedly long, straight lines on the surface of Mars, to which he gave names of famous rivers on Earth. His term, which means "channels" or "grooves", was popularly mistranslated in English as "canals".[50][51]

Influenced by the observations, the orientalist Percival Lowell founded an observatory which had 30- and 45-centimetre (12- and 18-in) telescopes. The observatory was used for the exploration of Mars during the last good opportunity in 1894 and the following less favorable oppositions. He published several books on Mars and life on the planet, which had a great influence on the public.[52][53] The canali were independently observed by other astronomers, like Henri Joseph Perrotin and Louis Thollon in Nice, using one of the largest telescopes of that time.[54][55]

The seasonal changes (consisting of the diminishing of the polar caps and the dark areas formed during Martian summer) in combination with the canals led to speculation about life on Mars, and it was a long-held belief that Mars contained vast seas and vegetation. As bigger telescopes were used, fewer long, straight canali were observed. During observations in 1909 by Antoniadi with an 84-centimetre (33 in) telescope, irregular patterns were observed, but no canali were seen.[56]

Physical characteristics

Comparison: Earth and Mars
Animation (00:40) showing major features of Mars
Video (01:28) showing how three NASA orbiters mapped the gravity field of Mars

Mars is approximately half the diameter of Earth, with a surface area only slightly less than the total area of Earth's dry land.[2] Mars is less dense than Earth, having about 15% of Earth's volume and 11% of Earth's mass, resulting in about 38% of Earth's surface gravity. The red-orange appearance of the Martian surface is caused by ferric oxide, or rust.[57] It can look like butterscotch;[58] other common surface colors include golden, brown, tan, and greenish, depending on the minerals present.[58]

Internal structure

Like Earth, Mars has differentiated into a dense metallic core overlaid by less dense materials.[59][60] Current models of its interior imply a core consisting primarily of iron and nickel with about 16–17% sulfur.[61] This iron(II) sulfide core is thought to be twice as rich in lighter elements as Earth's.[62] The core is surrounded by a silicate mantle that formed many of the tectonic and volcanic features on the planet, but it appears to be dormant. Besides silicon and oxygen, the most abundant elements in the Martian crust are iron, magnesium, aluminium, calcium, and potassium. The average thickness of the planet's crust is about 50 kilometres (31 mi), with a maximum thickness of 125 kilometres (78 mi).[62] By comparison, Earth's crust averages 40 kilometres (25 mi) in thickness.[63][64]

Mars is seismically active. In 2019, it was reported that InSight (now offline) had detected and recorded over 450 marsquakes and related events.[65][66] In 2021 it was reported that based on eleven low-frequency marsquakes detected by the InSight lander the core of Mars was indeed liquid and had a radius of about 1830±40 km and a temperature around 1900–2000 K. The Martian core radius is abnormally large, accounting for more than half the radius of Mars and about half the size of the Earth's core. To this, it has been suggested that the core contains some amount of lighter elements like oxygen and hydrogen in addition to the iron–nickel alloy and about 15% of sulfur.[67][68]

The core of Mars is overlaid by the rocky mantle, which does not seem to have a thermally insulating layer analogous to the Earth's lower mantle.[68] The Martian mantle appears to be solid down to the depth of about 500 km, where the low-velocity zone (partially melted asthenosphere) begins.[69] Below the asthenosphere the velocity of seismic waves starts to grow again; and at the depth of about 1050 km lies the boundary of the transition zone extending down to the core.[68]

Surface geology

Geologic map of Mars (USGS, 2014)[70]

Mars is a terrestrial planet with a surface that consists of minerals containing silicon and oxygen, metals, and other elements that typically make up rock. The Martian surface is primarily composed of tholeiitic basalt,[71] although parts are more silica-rich than typical basalt and may be similar to andesitic rocks on Earth, or silica glass. Regions of low albedo suggest concentrations of plagioclase feldspar, with northern low albedo regions displaying higher than normal concentrations of sheet silicates and high-silicon glass. Parts of the southern highlands include detectable amounts of high-calcium pyroxenes. Localized concentrations of hematite and olivine have been found.[72] Much of the surface is deeply covered by finely grained iron(III) oxide dust.[73]

Although Mars has no evidence of a structured global magnetic field,[74] observations show that parts of the planet's crust have been magnetized, suggesting that alternating polarity reversals of its dipole field have occurred in the past. This paleomagnetism of magnetically susceptible minerals is similar to the alternating bands found on Earth's ocean floors. One theory, published in 1999 and re-examined in October 2005 (with the help of the Mars Global Surveyor), is that these bands suggest plate tectonic activity on Mars four billion years ago, before the planetary dynamo ceased to function and the planet's magnetic field faded.[75]

Scientists have theorized that during the Solar System's formation Mars was created as the result of a random process of run-away accretion of material from the protoplanetary disk that orbited the Sun. Mars has many distinctive chemical features caused by its position in the Solar System. Elements with comparatively low boiling points, such as chlorine, phosphorus, and sulfur, are much more common on Mars than Earth; these elements were probably pushed outward by the young Sun's energetic solar wind.[76]

After the formation of the planets, all were subjected to the so-called "Late Heavy Bombardment". About 60% of the surface of Mars shows a record of impacts from that era,[77][78][79] whereas much of the remaining surface is probably underlain by immense impact basins caused by those events. There is evidence of an enormous impact basin in the Northern Hemisphere of Mars, spanning 10,600 by 8,500 kilometres (6,600 by 5,300 mi), or roughly four times the size of the Moon's South Pole – Aitken basin, the largest impact basin yet discovered.[80] This theory suggests that Mars was struck by a Pluto-sized body about four billion years ago. The event, thought to be the cause of the Martian hemispheric dichotomy, created the smooth Borealis basin that covers 40% of the planet.[81][82]

The geological history of Mars can be split into many periods, but the following are the three primary periods:[83][84]

 • Noachian period: Formation of the oldest extant surfaces of Mars, 4.5 to 3.5 billion years ago. Noachian age surfaces are scarred by many large impact craters. The Tharsis bulge, a volcanic upland, is thought to have formed during this period, with extensive flooding by liquid water late in the period. Named after Noachis Terra.[85]
 • Hesperian period: 3.5 to between 3.3 and 2.9 billion years ago. The Hesperian period is marked by the formation of extensive lava plains. Named after Hesperia Planum.[85]
 • Amazonian period: between 3.3 and 2.9 billion years ago to the present. Amazonian regions have few meteorite impact craters but are otherwise quite varied. Olympus Mons formed during this period, with lava flows elsewhere on Mars. Named after Amazonis Planitia.[85]

Geological activity is still taking place on Mars. The Athabasca Valles is home to sheet-like lava flows created about 200 mya. Water flows in the grabens called the Cerberus Fossae occurred less than 20 Mya, indicating equally recent volcanic intrusions.[86] The Mars Reconnaissance Orbiter has captured images of avalanches.[87][88]

Soil

Curiosity's view of Martian soil and boulders after crossing the "Dingo Gap" sand dune

The Phoenix lander returned data showing Martian soil to be slightly alkaline and containing elements such as magnesium, sodium, potassium and chlorine. These nutrients are found in soils on Earth. They are necessary for growth of plants.[89] Experiments performed by the lander showed that the Martian soil has a basic pH of 7.7, and contains 0.6% of the salt perchlorate,[90][91] concentrations that are toxic to humans.[92][93]

Streaks are common across Mars and new ones appear frequently on steep slopes of craters, troughs, and valleys. The streaks are dark at first and get lighter with age. The streaks can start in a tiny area, then spread out for hundreds of metres. They have been seen to follow the edges of boulders and other obstacles in their path. The commonly accepted theories include that they are dark underlying layers of soil revealed after avalanches of bright dust or dust devils.[94] Several other explanations have been put forward, including those that involve water or even the growth of organisms.[95][96]

Hydrology

Martian plain covered by water ice, precipitated through adhering to dry ice, observed by Viking 2 lander
Proportion of water ice present in the upper meter of the Martian surface for lower (top) and higher (bottom) latitudes

Water in its liquid form cannot exist on the surface of Mars due to low atmospheric pressure, which is less than 1% that of Earth's,[22] except at the lowest of elevations for short periods.[60][97] The two polar ice caps appear to be made largely of water.[24][25] The volume of water ice in the south polar ice cap, if melted, would be enough to cover the entire surface of the planet with a depth of 11 metres (36 ft).[98] Large quantities of ice are thought to be trapped within the thick cryosphere of Mars. Radar data from Mars Express and the Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) show large quantities of ice at both poles,[99][100] and at middle latitudes.[101] The Phoenix lander directly sampled water ice in shallow Martian soil on 31 July 2008.[102]

Landforms visible on Mars strongly suggest that liquid water has existed on the planet's surface. Huge linear swathes of scoured ground, known as outflow channels, cut across the surface in about 25 places. These are thought to be a record of erosion caused by the catastrophic release of water from subsurface aquifers, though some of these structures have been hypothesized to result from the action of glaciers or lava.[103][104] One of the larger examples, Ma'adim Vallis, is 700 kilometres (430 mi) long, much greater than the Grand Canyon, with a width of 20 kilometres (12 mi) and a depth of 2 kilometres (1.2 mi) in places. It is thought to have been carved by flowing water early in Mars's history.[105] The youngest of these channels are thought to have formed only a few million years ago.[106] Elsewhere, particularly on the oldest areas of the Martian surface, finer-scale, dendritic networks of valleys are spread across significant proportions of the landscape. Features of these valleys and their distribution strongly imply that they were carved by runoff resulting from precipitation in early Mars history. Subsurface water flow and groundwater sapping may play important subsidiary roles in some networks, but precipitation was probably the root cause of the incision in almost all cases.[107]

Along crater and canyon walls, there are thousands of features that appear similar to terrestrial gullies. The gullies tend to be in the highlands of the Southern Hemisphere and to face the Equator; all are poleward of 30° latitude. A number of authors have suggested that their formation process involves liquid water, probably from melting ice,[108][109] although others have argued for formation mechanisms involving carbon dioxide frost or the movement of dry dust.[110][111] No partially degraded gullies have formed by weathering and no superimposed impact craters have been observed, indicating that these are young features, possibly still active.[109] Other geological features, such as deltas and alluvial fans preserved in craters, are further evidence for warmer, wetter conditions at an interval or intervals in earlier Mars history.[112] Such conditions necessarily require the widespread presence of crater lakes across a large proportion of the surface, for which there is independent mineralogical, sedimentological and geomorphological evidence.[113] Further evidence that liquid water once existed on the surface of Mars comes from the detection of specific minerals such as hematite and goethite, both of which sometimes form in the presence of water.[114]

Polar caps

North polar early summer water ice cap (1999); a seasonal layer of carbon dioxide ice forms in winter and disappears in summer.
South polar midsummer ice cap (2000); the south cap has a permanent carbon dioxide ice cap covered with water ice.[115]

Mars has two permanent polar ice caps. During a pole's winter, it lies in continuous darkness, chilling the surface and causing the deposition of 25–30% of the atmosphere into slabs of CO2 ice (dry ice).[116] When the poles are again exposed to sunlight, the frozen CO2 sublimes. These seasonal actions transport large amounts of dust and water vapor, giving rise to Earth-like frost and large cirrus clouds. Clouds of water-ice were photographed by the Opportunity rover in 2004.[117]

The caps at both poles consist primarily (70%) of water ice. Frozen carbon dioxide accumulates as a comparatively thin layer about one metre thick on the north cap in the northern winter only, whereas the south cap has a permanent dry ice cover about eight metres thick. This permanent dry ice cover at the south pole is peppered by flat floored, shallow, roughly circular pits, which repeat imaging shows are expanding in some places and retreating in others.[118] The northern polar cap has a diameter of about 1,000 kilometres (620 mi),[119] and contains about 1.6 million cubic kilometres (5.7×1016 cu ft) of ice, which, if spread evenly on the cap, would be 2 kilometres (1.2 mi) thick.[120] (This compares to a volume of 2.85 million cubic kilometres (1.01×1017 cu ft) for the Greenland ice sheet.) The southern polar cap has a diameter of 350 kilometres (220 mi) and a thickness of 3 kilometres (1.9 mi).[121] The total volume of ice in the south polar cap plus the adjacent layered deposits has been estimated at 1.6 million cubic km.[122] Both polar caps show spiral troughs, which recent analysis of SHARAD ice penetrating radar has shown are a result of katabatic winds that spiral due to the Coriolis effect.[123][124]

The seasonal frosting of areas near the southern ice cap results in the formation of transparent 1-metre-thick slabs of dry ice above the ground. With the arrival of spring, sunlight warms the subsurface and pressure from subliming CO2 builds up under a slab, elevating and ultimately rupturing it. This leads to geyser-like eruptions of CO2 gas mixed with dark basaltic sand or dust. This process is rapid, observed happening in the space of a few days, weeks or months, a rate of change rather unusual in geology – especially for Mars. The gas rushing underneath a slab to the site of a geyser carves a spiderweb-like pattern of radial channels under the ice, the process being the inverted equivalent of an erosion network formed by water draining through a single plughole.[125][126]

Observations and findings of water evidence

In 2004, Opportunity detected the mineral jarosite. This forms only in the presence of acidic water, showing that water once existed on Mars.[127][128] The Spirit rover found concentrated deposits of silica in 2007 that indicated wet conditions in the past, and in December 2011, the mineral gypsum, which also forms in the presence of water, was found on the surface by NASA's Mars rover Opportunity.[129][130][131] It is estimated that the amount of water in the upper mantle of Mars, represented by hydroxyl ions contained within Martian minerals, is equal to or greater than that of Earth at 50–300 parts per million of water, which is enough to cover the entire planet to a depth of 200–1,000 metres (660–3,280 ft).[132][133]

A cross-section of underground water ice is exposed at the steep slope that appears bright blue in this enhanced-color view from the MRO.

On 18 March 2013, NASA reported evidence from instruments on the Curiosity rover of mineral hydration, likely hydrated calcium sulfate, in several rock samples including the broken fragments of "Tintina" rock and "Sutton Inlier" rock as well as in veins and nodules in other rocks like "Knorr" rock and "Wernicke" rock.[134][135] Analysis using the rover's DAN instrument provided evidence of subsurface water, amounting to as much as 4% water content, down to a depth of 60 centimetres (24 in), during the rover's traverse from the Bradbury Landing site to the Yellowknife Bay area in the Glenelg terrain.[134] In September 2015, NASA announced that they had found strong evidence of hydrated brine flows in recurring slope lineae, based on spectrometer readings of the darkened areas of slopes.[136][137][138] These streaks flow downhill in Martian summer, when the temperature is above −23° Celsius, and freeze at lower temperatures.[139] These observations supported earlier hypotheses, based on timing of formation and their rate of growth, that these dark streaks resulted from water flowing just below the surface.[140] However, later work suggested that the lineae may be dry, granular flows instead, with at most a limited role for water in initiating the process.[141] A definitive conclusion about the presence, extent, and role of liquid water on the Martian surface remains elusive.[142][143]

Researchers suspect much of the low northern plains of the planet were covered with an ocean hundreds of meters deep, though this theory remains controversial.[144] In March 2015, scientists stated that such an ocean might have been the size of Earth's Arctic Ocean. This finding was derived from the ratio of protium to deuterium in the modern Martian atmosphere compared to that ratio on Earth. The amount of Martian deuterium is eight times the amount that exists on Earth, suggesting that ancient Mars had significantly higher levels of water. Results from the Curiosity rover had previously found a high ratio of deuterium in Gale Crater, though not significantly high enough to suggest the former presence of an ocean. Other scientists caution that these results have not been confirmed, and point out that Martian climate models have not yet shown that the planet was warm enough in the past to support bodies of liquid water.[145] Near the northern polar cap is the 81.4 kilometres (50.6 mi) wide Korolev Crater, which the Mars Express orbiter found to be filled with approximately 2,200 cubic kilometres (530 cu mi) of water ice.[146]

In November 2016, NASA reported finding a large amount of underground ice in the Utopia Planitia region. The volume of water detected has been estimated to be equivalent to the volume of water in Lake Superior (which is 12,100 cubic kilometres[147]).[148][149] During observations from 2018 through 2021, the ExoMars Trace Gas Orbiter spotted indications of water, probably subsurface ice, in the Valles Marineris canyon system.[150]

Geography and names

A MOLA-based topographic map showing highlands (red and orange) dominating the Southern Hemisphere of Mars, lowlands (blue) the northern. Volcanic plateaus delimit regions of the northern plains, whereas the highlands are punctuated by several large impact basins.
Terminology of Martian geological features
Terminology of Martian geological features

Although better remembered for mapping the Moon, Johann Heinrich Mädler and Wilhelm Beer were the first areographers. They began by establishing that most of Mars's surface features were permanent and by more precisely determining the planet's rotation period. In 1840, Mädler combined ten years of observations and drew the first map of Mars.[151]

Features on Mars are named from a variety of sources. Albedo features are named for classical mythology. Craters larger than roughly 50 km are named for deceased scientists and writers and others who have contributed to the study of Mars. Smaller craters are named for towns and villages of the world with populations of less than 100,000. Large valleys are named for the word "Mars" or "star" in various languages; smaller valleys are named for rivers.[152]

Large albedo features retain many of the older names but are often updated to reflect new knowledge of the nature of the features. For example, Nix Olympica (the snows of Olympus) has become Olympus Mons (Mount Olympus).[153] The surface of Mars as seen from Earth is divided into two kinds of areas, with differing albedo. The paler plains covered with dust and sand rich in reddish iron oxides were once thought of as Martian "continents" and given names like Arabia Terra (land of Arabia) or Amazonis Planitia (Amazonian plain). The dark features were thought to be seas, hence their names Mare Erythraeum, Mare Sirenum and Aurorae Sinus. The largest dark feature seen from Earth is Syrtis Major Planum.[154] The permanent northern polar ice cap is named Planum Boreum. The southern cap is called Planum Australe.[155]

Mars's equator is defined by its rotation, but the location of its Prime Meridian was specified, as was Earth's (at Greenwich), by choice of an arbitrary point; Mädler and Beer selected a line for their first maps of Mars in 1830. After the spacecraft Mariner 9 provided extensive imagery of Mars in 1972, a small crater (later called Airy-0), located in the Sinus Meridiani ("Middle Bay" or "Meridian Bay"), was chosen by Merton Davies, Harold Masursky, and Gérard de Vaucouleurs for the definition of 0.0° longitude to coincide with the original selection.[156][157][158]

Because Mars has no oceans and hence no "sea level", a zero-elevation surface had to be selected as a reference level; this is called the areoid[159] of Mars, analogous to the terrestrial geoid.[160] Zero altitude was defined by the height at which there is 610.5 Pa (6.105 mbar) of atmospheric pressure.[161] This pressure corresponds to the triple point of water, and it is about 0.6% of the sea level surface pressure on Earth (0.006 atm).[162]

For mapping purposes, the United States Geological Survey divides the surface of Mars into thirty cartographic quadrangles, each named for a classical albedo feature it contains.[163]

Volcanoes

Viking 1 image of Olympus Mons. The volcano and related terrain are approximately 550 km (340 mi) across.

The shield volcano Olympus Mons (Mount Olympus) is an extinct volcano in the vast upland region Tharsis, which contains several other large volcanoes. The edifice is over 600 km (370 mi) wide.[164][165] Because the mountain is so large, with complex structure at its edges, allocating a height to it is difficult. Its local relief, from the foot of the cliffs which form its northwest margin to its peak, is over 21 km (13 mi),[165] a little over twice the height of Mauna Kea as measured from its base on the ocean floor. The total elevation change from the plains of Amazonis Planitia, over 1,000 km (620 mi) to the northwest, to the summit approaches 26 km (16 mi),[166] roughly three times the height of Mount Everest, which in comparison stands at just over 8.8 kilometres (5.5 mi). Consequently, Olympus Mons is either the tallest or second-tallest mountain in the Solar System; the only known mountain which might be taller is the Rheasilvia peak on the asteroid Vesta, at 20–25 km (12–16 mi).[167]

Impact topography

The dichotomy of Martian topography is striking: northern plains flattened by lava flows contrast with the southern highlands, pitted and cratered by ancient impacts. It is possible that, four billion years ago, the Northern Hemisphere of Mars was struck by an object one-tenth to two-thirds the size of Earth's Moon. If this is the case, the Northern Hemisphere of Mars would be the site of an impact crater 10,600 by 8,500 kilometres (6,600 by 5,300 mi) in size, or roughly the area of Europe, Asia, and Australia combined, surpassing Utopia Planitia and the Moon's South Pole–Aitken basin as the largest impact crater in the Solar System.[168][169][170]

Mars is scarred by a number of impact craters: a total of 43,000 craters with a diameter of 5 kilometres (3.1 mi) or greater have been found.[171] The largest exposed crater is Hellas, which is 2,300 kilometres (1,400 mi) wide and 7,000 metres (23,000 ft) deep, and is a light albedo feature clearly visible from Earth.[172][173] There are other notable impact features, such as Argyre, which is around 1,800 kilometres (1,100 mi) in diameter,[174] and Isidis, which is around 1,500 kilometres (930 mi) in diameter.[175] Due to the smaller mass and size of Mars, the probability of an object colliding with the planet is about half that of Earth. Mars is located closer to the asteroid belt, so it has an increased chance of being struck by materials from that source. Mars is more likely to be struck by short-period comets, i.e., those that lie within the orbit of Jupiter.[176]

Martian craters can have a morphology that suggests the ground became wet after the meteor impacted.[177]

Tectonic sites

Valles Marineris, taken by the Viking 1 probe

The large canyon, Valles Marineris (Latin for "Mariner Valleys", also known as Agathodaemon in the old canal maps[178]), has a length of 4,000 kilometres (2,500 mi) and a depth of up to 7 kilometres (4.3 mi). The length of Valles Marineris is equivalent to the length of Europe and extends across one-fifth the circumference of Mars. By comparison, the Grand Canyon on Earth is only 446 kilometres (277 mi) long and nearly 2 kilometres (1.2 mi) deep. Valles Marineris was formed due to the swelling of the Tharsis area, which caused the crust in the area of Valles Marineris to collapse. In 2012, it was proposed that Valles Marineris is not just a graben, but a plate boundary where 150 kilometres (93 mi) of transverse motion has occurred, making Mars a planet with possibly a two-tectonic plate arrangement.[179][180]

Holes and caves

Images from the Thermal Emission Imaging System (THEMIS) aboard NASA's Mars Odyssey orbiter have revealed seven possible cave entrances on the flanks of the volcano Arsia Mons.[181] The caves, named after loved ones of their discoverers, are collectively known as the "seven sisters".[182] Cave entrances measure from 100 to 252 metres (328 to 827 ft) wide and they are estimated to be at least 73 to 96 metres (240 to 315 ft) deep. Because light does not reach the floor of most of the caves, they may extend much deeper than these lower estimates and widen below the surface. "Dena" is the only exception; its floor is visible and was measured to be 130 metres (430 ft) deep. The interiors of these caverns may be protected from micrometeoroids, UV radiation, solar flares and high energy particles that bombard the planet's surface.[183][184]

Atmosphere

see caption
Edge-on view of Mars atmosphere by Viking 1 probe

Mars lost its magnetosphere 4 billion years ago,[185] possibly because of numerous asteroid strikes,[186] so the solar wind interacts directly with the Martian ionosphere, lowering the atmospheric density by stripping away atoms from the outer layer.[187] Both Mars Global Surveyor and Mars Express have detected ionised atmospheric particles trailing off into space behind Mars,[185][188] and this atmospheric loss is being studied by the MAVEN orbiter. Compared to Earth, the atmosphere of Mars is quite rarefied. Atmospheric pressure on the surface today ranges from a low of 30 Pa (0.0044 psi) on Olympus Mons to over 1,155 Pa (0.1675 psi) in Hellas Planitia, with a mean pressure at the surface level of 600 Pa (0.087 psi).[189] The highest atmospheric density on Mars is equal to that found 35 kilometres (22 mi)[190] above Earth's surface. The resulting mean surface pressure is only 0.6% of that of Earth 101.3 kPa (14.69 psi). The scale height of the atmosphere is about 10.8 kilometres (6.7 mi),[191] which is higher than Earth's 6 kilometres (3.7 mi), because the surface gravity of Mars is only about 38% of Earth's.[192]

The atmosphere of Mars consists of about 96% carbon dioxide, 1.93% argon and 1.89% nitrogen along with traces of oxygen and water.[2][193][187] The atmosphere is quite dusty, containing particulates about 1.5 µm in diameter which give the Martian sky a tawny color when seen from the surface.[194] It may take on a pink hue due to iron oxide particles suspended in it.[27] The concentration of methane in the Martian atmosphere fluctuates from about 0.24 ppb during the northern winter to about 0.65 ppb during the summer.[195] Estimates of its lifetime range from 0.6 to 4 years,[196][197] so its presence indicates that an active source of the gas must be present. Methane could be produced by non-biological process such as serpentinization involving water, carbon dioxide, and the mineral olivine, which is known to be common on Mars,[198] or by Martian life.[199]

Compared to Earth, its higher concentration of atmospheric CO2 and lower surface pressure may be why sound is attenuated more on Mars, where natural sources are rare apart from the wind. Using acoustic recordings collected by the Perseverance rover, researchers concluded that the speed of sound there is approximately 240 m/s for frequencies below 240 Hz, and 250 m/s for those above.[201][202]

Auroras have been detected on Mars.[203][204][205] Because Mars lacks a global magnetic field, the types and distribution of auroras there differ from those on Earth;[206] rather than being mostly restricted to polar regions as is the case on Earth, a Martian aurora can encompass the planet.[207] In September 2017, NASA reported radiation levels on the surface of the planet Mars were temporarily doubled, and were associated with an aurora 25 times brighter than any observed earlier, due to a massive, and unexpected, solar storm in the middle of the month.[207][208]

Climate

Detail of a Marsian dust storm, as viewed from orbit
Mars without a dust storm in June 2001 (on left) and with a global dust storm in July 2001 (on right), as seen by Mars Global Surveyor

Of all the planets in the Solar System, the seasons of Mars are the most Earth-like, due to the similar tilts of the two planets' rotational axes. The lengths of the Martian seasons are about twice those of Earth's because Mars's greater distance from the Sun leads to the Martian year being about two Earth years long. Martian surface temperatures vary from lows of about −110 °C (−166 °F) to highs of up to 35 °C (95 °F) in equatorial summer.[17] The wide range in temperatures is due to the thin atmosphere which cannot store much solar heat, the low atmospheric pressure, and the low thermal inertia of Martian soil.[209] The planet is 1.52 times as far from the Sun as Earth, resulting in just 43% of the amount of sunlight.[210][211]

If Mars had an Earth-like orbit, its seasons would be similar to Earth's because its axial tilt is similar to Earth's. The comparatively large eccentricity of the Martian orbit has a significant effect. Mars is near perihelion when it is summer in the Southern Hemisphere and winter in the north, and near aphelion when it is winter in the Southern Hemisphere and summer in the north. As a result, the seasons in the Southern Hemisphere are more extreme and the seasons in the northern are milder than would otherwise be the case. The summer temperatures in the south can be warmer than the equivalent summer temperatures in the north by up to 30 °C (54 °F).[212]

Mars has the largest dust storms in the Solar System, reaching speeds of over 160 km/h (100 mph). These can vary from a storm over a small area, to gigantic storms that cover the entire planet. They tend to occur when Mars is closest to the Sun, and have been shown to increase the global temperature.[213]

Dust storms on Mars
18 November 2012
25 November 2012
29 September 2022
Locations of the Opportunity and Curiosity rovers are noted.

Orbit and rotation

Mars circling the Sun further and slower than Earth
Orbit of Mars and other Inner Solar System planets

Mars's average distance from the Sun is roughly 230 million km (143 million mi), and its orbital period is 687 (Earth) days. The solar day (or sol) on Mars is only slightly longer than an Earth day: 24 hours, 39 minutes, and 35.244 seconds.[215] A Martian year is equal to 1.8809 Earth years, or 1 year, 320 days, and 18.2 hours.[2]

The axial tilt of Mars is 25.19° relative to its orbital plane, which is similar to the axial tilt of Earth.[2] As a result, Mars has seasons like Earth, though on Mars they are nearly twice as long because its orbital period is that much longer. In the present day epoch, the orientation of the north pole of Mars is close to the star Deneb.[20]

Mars has a relatively pronounced orbital eccentricity of about 0.09; of the seven other planets in the Solar System, only Mercury has a larger orbital eccentricity. It is known that in the past, Mars has had a much more circular orbit. At one point, 1.35 million Earth years ago, Mars had an eccentricity of roughly 0.002, much less than that of Earth today.[216] Mars's cycle of eccentricity is 96,000 Earth years compared to Earth's cycle of 100,000 years.[217]

Mars approaches Earth in a synodic period of 779.94 days. Earth orbits the Sun the closest to Mars's orbit around the Sun, and Mars orbit is the second closest to Earth after the orbit of Venus. Therefore, their closest approaches, the inferior conjunctions, are the second closest for Earth after those with Venus, and the closest for Mars to any other planet. The gravitational potential difference, and thus the delta-v needed to transfer between Mars and Earth is the second lowest for Earth and the lowest for Mars to any other planet, while transfers can possibly be optimized with Venus flybys.[218][219]

Habitability and search for life

Curiosity rover’s robotic arm showing drill in place, February 2013

During the late nineteenth century, it was widely accepted in the astronomical community that Mars had life-supporting qualities, including the presence of oxygen and water.[220] However, in 1894 W. W. Campbell at Lick Observatory observed the planet and found that "if water vapor or oxygen occur in the atmosphere of Mars it is in quantities too small to be detected by spectroscopes then available".[220] That observation contradicted many of the measurements of the time and was not widely accepted.[220] Campbell and V. M. Slipher repeated the study in 1909 using better instruments, but with the same results. It wasn't until the findings were confirmed by W. S. Adams in 1925 that the myth of the Earth-like habitability of Mars was finally broken.[220] However, even in the 1960s, articles were published on Martian biology, putting aside explanations other than life for the seasonal changes on Mars. Detailed scenarios for the metabolism and chemical cycles for a functional ecosystem were being published as late as 1962.[221]

The current understanding of planetary habitability – the ability of a world to develop environmental conditions favorable to the emergence of life – favors planets that have liquid water on their surface. Most often this requires the orbit of a planet to lie within the habitable zone, which for the Sun is estimated to extend from within the orbit of Earth to about that of Mars.[222] During perihelion, Mars dips inside this region, but Mars's thin (low-pressure) atmosphere prevents liquid water from existing over large regions for extended periods. The past flow of liquid water demonstrates the planet's potential for habitability. Recent evidence has suggested that any water on the Martian surface may have been too salty and acidic to support regular terrestrial life.[223]

The environmental conditions on Mars are a challenge to sustaining organic life: the planet has little heat transfer across its surface, it has poor insulation against bombardment by the solar wind due to the absence of a magnetosphere and has insufficient atmospheric pressure to retain water in a liquid form (water instead sublimes to a gaseous state). Mars is nearly, or perhaps totally, geologically dead; the end of volcanic activity has apparently stopped the recycling of chemicals and minerals between the surface and interior of the planet.[224]

see caption
Scoop of Mars soil by Curiosity, October 2012

In situ investigations have been performed on Mars by the Viking landers, Spirit and Opportunity rovers, Phoenix lander, and Curiosity rover. Evidence suggests that the planet was once significantly more habitable than it is today, but whether living organisms ever existed there remains unknown. The Viking probes of the mid-1970s carried experiments designed to detect microorganisms in Martian soil at their respective landing sites and had positive results, including a temporary increase of CO2 production on exposure to water and nutrients. This sign of life was later disputed by scientists, resulting in a continuing debate, with NASA scientist Gilbert Levin asserting that Viking may have found life.[225] Tests conducted by the Phoenix Mars lander have shown that the soil has an alkaline pH and it contains magnesium, sodium, potassium and chloride.[226] The soil nutrients may be able to support life, but life would still have to be shielded from the intense ultraviolet light.[227] A 2014 analysis of Martian meteorite EETA79001 found chlorate, perchlorate, and nitrate ions in sufficiently high concentration to suggest that they are widespread on Mars. UV and X-ray radiation would turn chlorate and perchlorate ions into other, highly reactive oxychlorines, indicating that any organic molecules would have to be buried under the surface to survive.[228]

Scientists have proposed that carbonate globules found in meteorite ALH84001, which is thought to have originated from Mars, could be fossilized microbes extant on Mars when the meteorite was blasted from the Martian surface by a meteor strike some 15 million years ago. This proposal has been met with skepticism, and an exclusively inorganic origin for the shapes has been proposed.[229] Small quantities of methane and formaldehyde detected by Mars orbiters are both claimed to be possible evidence for life, as these chemical compounds would quickly break down in the Martian atmosphere.[230][231] Alternatively, these compounds may instead be replenished by volcanic or other geological means, such as serpentinite.[198] Impact glass, formed by the impact of meteors, which on Earth can preserve signs of life, has also been found on the surface of the impact craters on Mars.[232][233] Likewise, the glass in impact craters on Mars could have preserved signs of life, if life existed at the site.[234][235][236]

Moons

Enhanced-color HiRISE image of Phobos, showing a series of mostly parallel grooves and crater chains, with Stickney crater at right
Enhanced-color HiRISE image of Deimos (not to scale), showing its smooth blanket of regolith

Mars has two relatively small (compared to Earth's) natural moons, Phobos (about 22 kilometres (14 mi) in diameter) and Deimos (about 12 kilometres (7.5 mi) in diameter), which orbit close to the planet. The origin of both moons is unclear, although a popular theory states that they were asteroids captured into Martian orbit.[237]

Both satellites were discovered in 1877 by Asaph Hall and were named after the characters Phobos (the deity of panic and fear) and Deimos (the deity of terror and dread), twins from Greek mythology who accompanied their father Ares, god of war, into battle.[238] Mars was the Roman equivalent to Ares. In modern Greek, the planet retains its ancient name Ares (Aris: Άρης).[169]

From the surface of Mars, the motions of Phobos and Deimos appear different from that of the Earth's satellite, the Moon. Phobos rises in the west, sets in the east, and rises again in just 11 hours. Deimos, being only just outside synchronous orbit – where the orbital period would match the planet's period of rotation – rises as expected in the east, but slowly. Because the orbit of Phobos is below synchronous altitude, tidal forces from Mars are gradually lowering its orbit. In about 50 million years, it could either crash into Mars's surface or break up into a ring structure around the planet.[239]

The origin of the two satellites is not well understood. Their low albedo and carbonaceous chondrite composition have been regarded as similar to asteroids, supporting a capture theory. The unstable orbit of Phobos would seem to point toward a relatively recent capture. But both have circular orbits, near the equator that is unusual for captured objects and the required capture dynamics are complex. Accretion early in the history of Mars is plausible, but would not account for a composition resembling asteroids rather than Mars itself, if that is confirmed.[240]

A third possibility for their origin as satellites of Mars is the involvement of a third body or a type of impact disruption. More-recent lines of evidence for Phobos having a highly porous interior,[241] and suggesting a composition containing mainly phyllosilicates and other minerals known from Mars,[242] point toward an origin of Phobos from material ejected by an impact on Mars that reaccreted in Martian orbit, similar to the prevailing theory for the origin of Earth's satellite. Although the visible and near-infrared (VNIR) spectra of the moons of Mars resemble those of outer-belt asteroids, the thermal infrared spectra of Phobos are reported to be inconsistent with chondrites of any class.[242] It is also possible that Phobos and Deimos are fragments of an older moon, formed by debris from a large impact on Mars, and then destroyed by a more recent impact upon the satellite.[243]

Mars may have yet-undiscovered moons, smaller than 50 to 100 metres (160 to 330 ft) in diameter, and a dust ring is predicted to exist between Phobos and Deimos.[244]

Exploration

see caption
Ingenuity helicopter on Mars, preparing for its first flight, April 2021

Dozens of crewless spacecraft, including orbiters, landers, and rovers, have been sent to Mars by the Soviet Union, the United States, Europe, India, the United Arab Emirates, and China to study the planet's surface, climate, and geology.[245] NASA's Mariner 4 was the first spacecraft to visit Mars; launched on 28 November 1964, it made its closest approach to the planet on 15 July 1965. Mariner 4 detected the weak Martian radiation belt, measured at about 0.1% that of Earth, and captured the first images of another planet from deep space.[246]

Once spacecraft visited the planet during NASA's Mariner missions in the 1960s and 1970s, many previous concepts of Mars were radically broken. After the results of the Viking life-detection experiments, the hypothesis of a dead planet was generally accepted.[247] The data from Mariner 9 and Viking allowed better maps of Mars to be made, and the Mars Global Surveyor mission, which launched in 1996 and operated until late 2006, produced complete, extremely detailed maps of the Martian topography, magnetic field and surface minerals.[248] These maps are available online at websites including Google Mars. Both the Mars Reconnaissance Orbiter and Mars Express continued exploring with new instruments and supporting lander missions. NASA provides two online tools: Mars Trek, which provides visualizations of the planet using data from 50 years of exploration, and Experience Curiosity, which simulates traveling on Mars in 3-D with Curiosity.[249][250]

As of 2023, Mars is host to thirteen functioning spacecraft. Eight are in orbit: 2001 Mars Odyssey, Mars Express, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN, ExoMars Trace Gas Orbiter, the Hope orbiter, and the Tianwen-1 orbiter.[251][252] Another five are on the surface: the Mars Science Laboratory Curiosity rover, the Perseverance rover, the Ingenuity helicopter, the Tianwen-1 lander, and the Zhurong rover.[253]

Planned missions to Mars include the Rosalind Franklin rover mission, designed to search for evidence of past life, which was intended to be launched in 2018 but has been repeatedly delayed, with a launch date pushed to 2024 at the earliest, with a more likely one sometime in 2028.[254][255][256] A current concept for a joint NASA-ESA mission to return samples from Mars would launch in 2026.[257][258]

Several plans for a human mission to Mars have been proposed throughout the 20th and 21st centuries, but none have come to fruition. The NASA Authorization Act of 2017 directed NASA to study the feasibility of a crewed Mars mission in the early 2030s; the resulting report eventually concluded that this would be unfeasible.[259][260] In addition, in 2021, China was planning to send a crewed Mars mission in 2033.[261] Privately held companies such as SpaceX have also proposed plans to send humans to Mars, with the eventual goal to settle on the planet.[262] The moon Phobos has been proposed as an anchor point for a space elevator.[263]

Astronomy on Mars

Phobos transits the Sun, as viewed by the Perseverance rover on 2 April 2022

With the presence of various orbiters, landers, and rovers, it is possible to practice astronomy from Mars. Although Mars's moon Phobos appears about one-third the angular diameter of the full moon on Earth, Deimos appears more or less star-like, looking only slightly brighter than Venus does from Earth.[264]

Various phenomena seen from Earth have also been observed from Mars, such as meteors and auroras.[265] The apparent sizes of the moons Phobos and Deimos are sufficiently smaller than that of the Sun; thus, their partial "eclipses" of the Sun are best considered transits (see transit of Deimos and Phobos from Mars).[266][267] Transits of Mercury and Venus have been observed from Mars. A transit of Earth will be seen from Mars on 10 November 2084.[268]

Viewing

see caption
Mars seen through an 16-inch amateur telescope, at 2020 opposition

The mean apparent magnitude of Mars is +0.71 with a standard deviation of 1.05.[16] Because the orbit of Mars is eccentric, the magnitude at opposition from the Sun can range from about −3.0 to −1.4.[269] The minimum brightness is magnitude +1.86 when the planet is near aphelion and in conjunction with the Sun.[16] At its brightest, Mars (along with Jupiter) is second only to Venus in luminosity.[16] Mars usually appears distinctly yellow, orange, or red. When farthest away from Earth, it is more than seven times farther away than when it is closest. Mars is usually close enough for particularly good viewing once or twice at 15-year or 17-year intervals.[270] As Mars approaches opposition, it begins a period of retrograde motion, which means it will appear to move backwards in a looping curve with respect to the background stars. This retrograde motion lasts for about 72 days, and Mars reaches its peak luminosity in the middle of this interval.[271]

The point at which Mars's geocentric longitude is 180° different from the Sun's is known as opposition, which is near the time of closest approach to Earth. The time of opposition can occur as much as 8.5 days away from the closest approach. The distance at close approach varies between about 54 and 103 million km (34 and 64 million mi) due to the planets' elliptical orbits, which causes comparable variation in angular size.[272][273] The most recent Mars opposition occurred on 13 October 2020, at a distance of about 63 million km (39 million mi).[274] The average time between the successive oppositions of Mars, its synodic period, is 780 days; but the number of days between the dates of successive oppositions can range from 764 to 812.[217]

Mars comes into opposition from Earth every 2.1 years. The planets come into opposition near Mars's perihelion in 2003, 2018 and 2035, with the 2020 and 2033 events being particularly close to perihelic opposition.[29][275] Mars made its closest approach to Earth and maximum apparent brightness in nearly 60,000 years, 55,758,006 km (0.37271925 AU; 34,646,419 mi), magnitude −2.88, on 27 August 2003, at 09:51:13 UTC. This occurred when Mars was one day from opposition and about three days from its perihelion, making it particularly easy to see from Earth. The last time it came so close is estimated to have been on 12 September 57,617 BC, the next time being in 2287.[276] This record approach was only slightly closer than other recent close approaches.[217]

Optical ground-based telescopes are typically limited to resolving features about 300 kilometres (190 mi) across when Earth and Mars are closest because of Earth's atmosphere.[277]

In culture

The War of the Worlds by H. G. Wells, 1897, depicts an invasion of Earth by fictional Martians.

Mars is named after the Roman god of war. This association between Mars and war dates back at least to Babylonian astronomy, in which the planet was named for the god Nergal, deity of war and destruction.[278][279] It persisted into modern times, as exemplified by Gustav Holst's orchestral suite The Planets, whose famous first movement labels Mars "the bringer of war".[280] The planet's symbol, a circle with a spear pointing out to the upper right, is also used as a symbol for the male gender.[281] The symbol dates from at latest the 11th century, though a possible predecessor has been found in the Greek Oxyrhynchus Papyri.[282]

The idea that Mars was populated by intelligent Martians became widespread in the late 19th century. Schiaparelli's "canali" observations combined with Percival Lowell's books on the subject put forward the standard notion of a planet that was a drying, cooling, dying world with ancient civilizations constructing irrigation works.[283] Many other observations and proclamations by notable personalities added to what has been termed "Mars Fever".[284] High-resolution mapping of the surface of Mars revealed no artifacts of habitation, but pseudoscientific speculation about intelligent life on Mars still continues. Reminiscent of the canali observations, these speculations are based on small scale features perceived in the spacecraft images, such as "pyramids" and the "Face on Mars".[285] In his book Cosmos, planetary astronomer Carl Sagan wrote: "Mars has become a kind of mythic arena onto which we have projected our Earthly hopes and fears."[51]

The depiction of Mars in fiction has been stimulated by its dramatic red color and by nineteenth-century scientific speculations that its surface conditions might support not just life but intelligent life.[286] This gave way to many science fiction stories involving these concepts, such as H. G. Wells' The War of the Worlds, in which Martians seek to escape their dying planet by invading Earth, Ray Bradbury's The Martian Chronicles, in which human explorers accidentally destroy a Martian civilization, as well as Edgar Rice Burroughs' Barsoom series, C. S. Lewis' novel Out of the Silent Planet (1938),[287] and a number of Robert A. Heinlein stories before the mid-sixties.[288] Since then, depictions of Martians have also extended to animation. A comic figure of an intelligent Martian, Marvin the Martian, appeared in Haredevil Hare (1948) as a character in the Looney Tunes animated cartoons of Warner Brothers, and has continued as part of popular culture to the present.[289] After the Mariner and Viking spacecraft had returned pictures of Mars as it really is, a lifeless and canal-less world, these ideas about Mars were abandoned; for many science-fiction authors, the new discoveries initially seemed like a constraint, but eventually the post-Viking knowledge of Mars became itself a source of inspiration for works like Kim Stanley Robinson's Mars trilogy.[290]

See also

Notes

 1. ^ a b c Best-fit ellipsoid

References

 1. ^ Arya, A.S.; Manthira Moorthi, S.; Rajasekhar, R.P.; Sarkar, S.S.; Sur, Koyel; Aravind, B.; Gambhir, Rajdeep K.; Misra, Indranil; Patel, V.D.; Srinivas, A.R.; Patel, Kamlesh K.; Chauhan, Prakash; Kiran Kumar, A.S. (December 2015). "Indian Mars-Colour-Camera captures far-side of the Deimos: A rarity among contemporary Mars orbiters". Planetary and Space Science. 117: 470–474. Bibcode:2015P&SS..117..470A. doi:10.1016/j.pss.2015.08.018. ISSN 0032-0633. S2CID 118215212.
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p Williams, David (2018). "Mars Fact Sheet". NASA Goddard Space Flight Center. Archived from the original on 17 March 2020. Retrieved 22 March 2020.; Mean Anomaly (deg) 19.412 = (Mean Longitude (deg) 355.45332) – (Longitude of perihelion (deg) 336.04084) Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 3. ^ a b c Allen, Clabon Walter; Cox, Arthur N. (2000). Allen's Astrophysical Quantities. Springer Science & Business Media. p. 294. ISBN 978-0-387-95189-8.
 4. ^ Souami, D.; Souchay, J. (July 2012). "The solar system's invariable plane". Astronomy & Astrophysics. 543: 11. Bibcode:2012A&A...543A.133S. doi:10.1051/0004-6361/201219011. A133.
 5. ^ a b "HORIZONS Batch call for 2022 perihelion" (Perihelion occurs when rdot flips from negative to positive). Solar System Dynamics Group, Jet Propulsion Laboratory. Retrieved 7 September 2021.
 6. ^ Simon, J.L.; Bretagnon, P.; Chapront, J.; Chapront-Touzé, M.; Francou, G.; Laskar, J. (February 1994). "Numerical expressions for precession formulae and mean elements for the Moon and planets". Astronomy and Astrophysics. 282 (2): 663–683. Bibcode:1994A&A...282..663S.
 7. ^ a b c d e f Seidelmann, P. Kenneth; Archinal, Brent A.; A'Hearn, Michael F.; et al. (2007). "Report of the IAU/IAG Working Group on cartographic coordinates and rotational elements: 2006". Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy. 98 (3): 155–180. Bibcode:2007CeMDA..98..155S. doi:10.1007/s10569-007-9072-y.
 8. ^ Grego, Peter (6 June 2012). Mars and How to Observe It. Springer Science+Business Media. p. 3. ISBN 978-1-4614-2302-7 – via Internet Archive.
 9. ^ a b c Lodders, Katharina; Fegley, Bruce (1998). The Planetary Scientist's Companion. Oxford University Press. p. 190. ISBN 978-0-19-511694-6.
 10. ^ a b Konopliv, Alex S.; Asmar, Sami W.; Folkner, William M.; Karatekin, Özgür; Nunes, Daniel C.; et al. (January 2011). "Mars high resolution gravity fields from MRO, Mars seasonal gravity, and other dynamical parameters". Icarus. 211 (1): 401–428. Bibcode:2011Icar..211..401K. doi:10.1016/j.icarus.2010.10.004.
 11. ^ Hirt, C.; Claessens, S. J.; Kuhn, M.; Featherstone, W. E. (July 2012). "Kilometer-resolution gravity field of Mars: MGM2011" (PDF). Planetary and Space Science. 67 (1): 147–154. Bibcode:2012P&SS...67..147H. doi:10.1016/j.pss.2012.02.006. hdl:20.500.11937/32270.
 12. ^ Jackson, Alan P.; Gabriel, Travis S. J.; Asphaug, Erik I. (1 March 2018). "Constraints on the pre-impact orbits of Solar system giant impactors". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 474 (3): 2924–2936. doi:10.1093/mnras/stx2901. ISSN 0035-8711.
 13. ^ Allison, Michael; Schmunk, Robert. "Mars24 Sunclock — Time on Mars". NASA GISS.
 14. ^ Mallama, A. (2007). "The magnitude and albedo of Mars". Icarus. 192 (2): 404–416. Bibcode:2007Icar..192..404M. doi:10.1016/j.icarus.2007.07.011.
 15. ^ "Atmospheres and Planetary Temperatures". American Chemical Society. 18 July 2013. Retrieved 3 January 2023.
 16. ^ a b c d e Mallama, Anthony; Hilton, James L. (October 2018). "Computing apparent planetary magnitudes for The Astronomical Almanac". Astronomy and Computing. 25: 10–24. arXiv:1808.01973. Bibcode:2018A&C....25...10M. doi:10.1016/j.ascom.2018.08.002. S2CID 69912809.
 17. ^ a b c d e "Mars Exploration Rover Mission: Spotlight". Marsrover.nasa.gov. 12 June 2007. Archived from the original on 2 November 2013. Retrieved 14 August 2012. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 18. ^ a b Sharp, Tim; Gordon, Jonathan; Tillman, Nola (31 January 2022). "What is the Temperature of Mars?". Space.com. Retrieved 14 March 2022.
 19. ^ a b Hassler DM, Zeitlin C, Wimmer-Schweingruber RF, Ehresmann B, Rafkin S, Eigenbrode JL, et al. (24 January 2014). "Mars' Surface Radiation Environment Measured with the Mars Science Laboratory's Curiosity Rover". Science. 343 (6169). Tables 1 and 2. Bibcode:2014Sci...343D.386H. doi:10.1126/science.1244797. hdl:1874/309142. PMID 24324275. S2CID 33661472.
 20. ^ a b Barlow, Nadine G. (2008). Mars: an introduction to its interior, surface and atmosphere. Cambridge planetary science. Vol. 8. Cambridge University Press. p. 21. ISBN 978-0-521-85226-5.
 21. ^ Sample, Ian (26 June 2008). "Cataclysmic impact created north-south divide on Mars". The Guardian. London. Retrieved 12 August 2008.
 22. ^ a b "NASA – NASA Rover Finds Clues to Changes in Mars' Atmosphere". NASA. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 23. ^ "Atmosphere". Mars Education at Arizona State University. Retrieved 8 April 2022.
 24. ^ a b Byrne, Shane; Ingersoll, Andrew P. (2003). "A Sublimation Model for Martian South Polar Ice Features". Science. 299 (5609): 1051–1053. Bibcode:2003Sci...299.1051B. doi:10.1126/science.1080148. PMID 12586939. S2CID 7819614.
 25. ^ a b "Polar Caps". Mars Education at Arizona State University. Retrieved 6 January 2022.
 26. ^ Amos, Jonathan (15 May 2021). "China lands its Zhurong rover on Mars". BBC News. Retrieved 30 March 2022.
 27. ^ a b Rees, Martin J., ed. (October 2012). Universe: The Definitive Visual Guide. New York: Dorling Kindersley. pp. 160–161. ISBN 978-0-7566-9841-6.
 28. ^ "The Lure of Hematite". Science@NASA. NASA. 28 March 2001. Archived from the original on 14 January 2010. Retrieved 24 December 2009.
 29. ^ a b "Mars Opposition | Mars in our Night Sky". NASA's Mars Exploration Program. Retrieved 7 December 2021.
 30. ^ Rabkin, Eric S. (2005). Mars: A Tour of the Human Imagination. Westport, Connecticut: Praeger. pp. 9–11. ISBN 978-0-275-98719-0.
 31. ^ Thompson, Henry O. (1970). Mekal: The God of Beth-Shan. Leiden, Germany: E. J. Brill. p. 125.
 32. ^ Novakovic, B. (2008). "Senenmut: An Ancient Egyptian Astronomer". Publications of the Astronomical Observatory of Belgrade. 85: 19–23. arXiv:0801.1331. Bibcode:2008POBeo..85...19N.
 33. ^ North, John David (2008). Cosmos: an illustrated history of astronomy and cosmology. University of Chicago Press. pp. 48–52. ISBN 978-0-226-59441-5.
 34. ^ Swerdlow, Noel M. (1998). "Periodicity and Variability of Synodic Phenomenon". The Babylonian theory of the planets. Princeton University Press. pp. 34–72. ISBN 978-0-691-01196-7.
 35. ^ Cicero, Marcus Tullius (1896). De Natura Deorum [On the Nature of the Gods]. Translated by Francis Brooks. London: Methuen.
 36. ^ NASA (9 October 2022). "All About Mars". mars.nasa.gov.{{cite web}}: CS1 maint: url-status (link)
 37. ^ Stephenson, F. Richard (November 2000). "A Lunar Occultation of Mars Observed by Aristotle". Journal for the History of Astronomy. 31 (4): 342–344. Bibcode:2000JHA....31..342S. doi:10.1177/002182860003100405. ISSN 0021-8286. S2CID 125518456.
 38. ^ Harland, David Michael (2007). Cassini at Saturn: Huygens results. p. 1. ISBN 978-0-387-26129-4.
 39. ^ McCluskey, S. C. (1998), Astronomies and Cultures in Early Medieval Europe, Cambridge: Cambridge University Press, pp. 20–21, ISBN 978-0-521-77852-7
 40. ^ Needham, Joseph; Ronan, Colin A. (1985). The Shorter Science and Civilisation in China: An Abridgement of Joseph Needham's Original Text. The shorter science and civilisation in China. Vol. 2 (3rd ed.). Cambridge University Press. p. 187. ISBN 978-0-521-31536-4.
 41. ^ de Groot, Jan Jakob Maria (1912). "Fung Shui". Religion in China – Universism: A Key to the Study of Taoism and Confucianism. American Lectures on the History of Religions, volume 10. G. P. Putnam's Sons. p. 300. OCLC 491180.
 42. ^ Crump, Thomas (1992). The Japanese Numbers Game: The Use and Understanding of Numbers in Modern Japan. Nissan Institute/Routledge Japanese Studies Series. Routledge. pp. 39–40. ISBN 978-0-415-05609-0.
 43. ^ Hulbert, Homer Bezaleel (1909) [1906]. The Passing of Korea. Doubleday, Page & Company. p. 426. OCLC 26986808.
 44. ^ Taton, Reni (2003). Reni Taton; Curtis Wilson; Michael Hoskin (eds.). Planetary Astronomy from the Renaissance to the Rise of Astrophysics, Part A, Tycho Brahe to Newton. Cambridge University Press. p. 109. ISBN 978-0-521-54205-0.
 45. ^ Frautschi, Steven C.; Olenick, Richard P.; Apostol, Tom M.; Goodstein, David L. (2007). The Mechanical Universe: Mechanics and Heat (Advanced ed.). Cambridge [Cambridgeshire]: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-71590-4. OCLC 227002144.
 46. ^ Hirshfeld, Alan (2001). Parallax: the race to measure the cosmos. Macmillan. pp. 60–61. ISBN 978-0-7167-3711-7.
 47. ^ Breyer, Stephen (1979). "Mutual Occultation of Planets". Sky and Telescope. 57 (3): 220. Bibcode:1979S&T....57..220A.
 48. ^ Peters, W. T. (1984). "The Appearance of Venus and Mars in 1610". Journal for the History of Astronomy. 15 (3): 211–214. Bibcode:1984JHA....15..211P. doi:10.1177/002182868401500306. S2CID 118187803.
 49. ^ Sheehan, William (1996). "2: Pioneers". The Planet Mars: A History of Observation and Discovery. uapress.arizona.edu. Tucson: University of Arizona. Bibcode:1996pmho.book.....S. Retrieved 16 January 2010.
 50. ^ Milner, Richard (6 October 2011). "Tracing the Canals of Mars: An Astronomer's Obsession". Space.com. Retrieved 25 December 2021.
 51. ^ a b Sagan, Carl (1980). Cosmos. New York City: Random House. p. 107. ISBN 978-0-394-50294-6.
 52. ^ Basalla, George (2006). "Percival Lowell: Champion of Canals". Civilized Life in the Universe: Scientists on Intelligent Extraterrestrials. Oxford University Press US. pp. 67–88. ISBN 978-0-19-517181-5.
 53. ^ Dunlap, David W. (1 October 2015). "Life on Mars? You Read It Here First". The New York Times. Retrieved 1 October 2015.
 54. ^ Maria, K.; Lane, D. (2005). "Geographers of Mars". Isis. 96 (4): 477–506. doi:10.1086/498590. PMID 16536152. S2CID 33079760.
 55. ^ Perrotin, M. (1886). "Observations des canaux de Mars". Bulletin Astronomique. Série I (in French). 3: 324–329. Bibcode:1886BuAsI...3..324P. doi:10.3406/bastr.1886.9920. S2CID 128159166.
 56. ^ Zahnle, K. (2001). "Decline and fall of the Martian empire". Nature. 412 (6843): 209–213. doi:10.1038/35084148. PMID 11449281. S2CID 22725986.
 57. ^ Peplow, Mark (6 May 2004). "How Mars got its rust". Nature: news040503–6. doi:10.1038/news040503-6. Retrieved 10 March 2007.
 58. ^ a b NASA – Mars in a Minute: Is Mars Really Red? (Transcript) Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 59. ^ Nimmo, Francis; Tanaka, Ken (2005). "Early Crustal Evolution of Mars". Annual Review of Earth and Planetary Sciences. 33 (1): 133–161. Bibcode:2005AREPS..33..133N. doi:10.1146/annurev.earth.33.092203.122637. S2CID 45843366.
 60. ^ a b "In Depth | Mars". NASA Solar System Exploration. Retrieved 15 January 2022.
 61. ^ Rivoldini, A.; Van Hoolst, T.; Verhoeven, O.; Mocquet, A.; Dehant, V. (June 2011). "Geodesy constraints on the interior structure and composition of Mars". Icarus. 213 (2): 451–472. Bibcode:2011Icar..213..451R. doi:10.1016/j.icarus.2011.03.024.
 62. ^ a b Jacqué, Dave (26 September 2003). "APS X-rays reveal secrets of Mars' core". Argonne National Laboratory. Archived from the original on 21 February 2009. Retrieved 1 July 2006.
 63. ^ "crust". National Geographic Education Resource Library. National Geographic Society. 29 May 2015. Retrieved 7 December 2021.
 64. ^ Knapmeyer-Endrun, Brigitte; Panning, Mark P.; Bissig, Felix; Joshi, Rakshit; Khan, Amir; Kim, Doyeon; et al. (23 July 2021). "Thickness and structure of the martian crust from InSight seismic data" (PDF). Science. 373 (6553): 438–443. Bibcode:2021Sci...373..438K. doi:10.1126/science.abf8966. hdl:10261/250669. PMID 34437117. S2CID 236179574.
 65. ^ Golombek, M.; Warner, N. H.; Grant, J. A.; Hauber, E.; Ansan, V.; Weitz, C. M.; et al. (24 February 2020). "Geology of the InSight landing site on Mars". Nature Geoscience. 11 (1014): 1014. Bibcode:2020NatCo..11.1014G. doi:10.1038/s41467-020-14679-1. PMC 7039939. PMID 32094337.
 66. ^ Banerdt, W. Bruce; Smrekar, Suzanne E.; Banfield, Don; Giardini, Domenico; Golombek, Matthew; Johnson, Catherine L.; et al. (2020). "Initial results from the in Sight mission on Mars". Nature Geoscience. 13 (3): 183–189. Bibcode:2020NatGe..13..183B. doi:10.1038/s41561-020-0544-y.
 67. ^ Yirka, Bob (19 March 2021). "Data from Insight reveals size of Mars's core". Phys.org. Retrieved 19 March 2021.
 68. ^ a b c Stähler, Simon C.; Khan, Amir; Banerdt, W. Bruce; Lognonné, Philippe; Giardini, Domenico; Ceylan, Savas; et al. (23 July 2021). "Seismic detection of the martian core". Science. 373 (6553): 443–448. Bibcode:2021Sci...373..443S. doi:10.1126/science.abi7730. hdl:20.500.11850/498074. PMID 34437118. S2CID 236179579.
 69. ^ Khan, Amir; Ceylan, Savas; van Driel, Martin; Giardini, Domenico; Lognonné, Philippe; Samuel, Henri; et al. (23 July 2021). "Upper mantle structure of Mars from InSight seismic data" (PDF). Science. 373 (6553): 434–438. Bibcode:2021Sci...373..434K. doi:10.1126/science.abf2966. PMID 34437116. S2CID 236179554.
 70. ^ Tanaka, Kenneth L.; Skinner, James A. Jr.; Dohm, James M.; Irwin, Rossman P. III; Kolb, Eric J.; Fortezzo, Corey M.; Platz, Thomas; Michael, Gregory G.; Hare, Trent M. (14 July 2014). "Geologic Map of Mars – 2014". USGS. Retrieved 22 July 2014. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 71. ^ McSween, Harry Y.; Taylor, G. Jeffrey; Wyatt, Michael B. (May 2009). "Elemental Composition of the Martian Crust". Science. 324 (5928): 736–739. Bibcode:2009Sci...324..736M. CiteSeerX 10.1.1.654.4713. doi:10.1126/science.1165871. PMID 19423810. S2CID 12443584.
 72. ^ Bandfield, Joshua L. (June 2002). "Global mineral distributions on Mars". Journal of Geophysical Research: Planets. 107 (E6): 9–1–9–20. Bibcode:2002JGRE..107.5042B. CiteSeerX 10.1.1.456.2934. doi:10.1029/2001JE001510.
 73. ^ Christensen, Philip R.; et al. (27 June 2003). "Morphology and Composition of the Surface of Mars: Mars Odyssey THEMIS Results" (PDF). Science. 300 (5628): 2056–2061. Bibcode:2003Sci...300.2056C. doi:10.1126/science.1080885. PMID 12791998. S2CID 25091239.
 74. ^ Valentine, Theresa; Amde, Lishan (9 November 2006). "Magnetic Fields and Mars". Mars Global Surveyor @ NASA. Retrieved 17 July 2009. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 75. ^ Neal-Jones, Nancy; O'Carroll, Cynthia. "New Map Provides More Evidence Mars Once Like Earth". NASA/Goddard Space Flight Center. Retrieved 4 December 2011. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 76. ^ Halliday, A. N.; Wänke, H.; Birck, J.-L.; Clayton, R. N. (2001). "The Accretion, Composition and Early Differentiation of Mars". Space Science Reviews. 96 (1/4): 197–230. Bibcode:2001SSRv...96..197H. doi:10.1023/A:1011997206080. S2CID 55559040.
 77. ^ Zharkov, V. N. (1993). "The role of Jupiter in the formation of planets". Evolution of the Earth and Planets. Washington DC American Geophysical Union Geophysical Monograph Series. Vol. 74. pp. 7–17. Bibcode:1993GMS....74....7Z. doi:10.1029/GM074p0007. ISBN 978-1-118-66669-2.
 78. ^ Lunine, Jonathan I.; Chambers, John; Morbidelli, Alessandro; Leshin, Laurie A. (2003). "The origin of water on Mars". Icarus. 165 (1): 1–8. Bibcode:2003Icar..165....1L. doi:10.1016/S0019-1035(03)00172-6.
 79. ^ Barlow, Nadine G. (5–7 October 1988). H. Frey (ed.). Conditions on Early Mars: Constraints from the Cratering Record. MEVTV Workshop on Early Tectonic and Volcanic Evolution of Mars. LPI Technical Report 89-04. Easton, Maryland: Lunar and Planetary Institute. p. 15. Bibcode:1989eamd.work...15B.
 80. ^ Yeager, Ashley (19 July 2008). "Impact May Have Transformed Mars". ScienceNews.org. Retrieved 12 August 2008.
 81. ^ Minkel, J. R. (26 June 2008). "Giant Asteroid Flattened Half of Mars, Studies Suggest". Scientific American. Retrieved 1 April 2022.
 82. ^ Chang, Kenneth (26 June 2008). "Huge Meteor Strike Explains Mars's Shape, Reports Say". The New York Times. Retrieved 27 June 2008.
 83. ^ Tanaka, K. L. (1986). "The Stratigraphy of Mars". Journal of Geophysical Research. 91 (B13): E139–E158. Bibcode:1986JGR....91E.139T. doi:10.1029/JB091iB13p0E139.
 84. ^ Hartmann, William K.; Neukum, Gerhard (2001). "Cratering Chronology and the Evolution of Mars". Space Science Reviews. 96 (1/4): 165–194. Bibcode:2001SSRv...96..165H. doi:10.1023/A:1011945222010. S2CID 7216371.
 85. ^ a b c "ESA Science & Technology - The Ages of Mars". sci.esa.int. Retrieved 7 December 2021.
 86. ^ Mitchell, Karl L.; Wilson, Lionel (2003). "Mars: recent geological activity : Mars: a geologically active planet". Astronomy & Geophysics. 44 (4): 4.16–4.20. Bibcode:2003A&G....44d..16M. doi:10.1046/j.1468-4004.2003.44416.x.
 87. ^ Russell, Patrick (3 March 2008). "Caught in Action: Avalanches on North Polar Scarps". HiRISE Operations Center. Retrieved 28 March 2022.
 88. ^ "HiRISE Catches an Avalanche on Mars". NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). 12 August 2020. Retrieved 28 March 2022.
 89. ^ "Martian soil 'could support life'". BBC News. 27 June 2008. Retrieved 7 August 2008.
 90. ^ Kounaves, S. P.; et al. (2010). "Wet Chemistry Experiments on the 2007 Phoenix Mars Scout Lander: Data Analysis and Results". J. Geophys. Res. 115 (E3): E00–E10. Bibcode:2009JGRE..114.0A19K. doi:10.1029/2008JE003084. S2CID 39418301.
 91. ^ Kounaves, S. P.; et al. (2010). "Soluble Sulfate in the Martian Soil at the Phoenix Landing Site". Geophysical Research Letters. 37 (9): L09201. Bibcode:2010GeoRL..37.9201K. doi:10.1029/2010GL042613. S2CID 12914422.
 92. ^ David, Leonard (13 June 2013). "Toxic Mars: Astronauts Must Deal with Perchlorate on the Red Planet". Space.com. Retrieved 26 November 2018.
 93. ^ Sample, Ian (6 July 2017). "Mars covered in toxic chemicals that can wipe out living organisms, tests reveal". The Guardian. Retrieved 26 November 2018.
 94. ^ Verba, Circe (2 July 2009). "Dust Devil Etch-A-Sketch (ESP_013751_1115)". HiRISE Operations Center. University of Arizona. Retrieved 30 March 2022.
 95. ^ Schorghofer, Norbert; Aharonson, Oded; Khatiwala, Samar (2002). "Slope streaks on Mars: Correlations with surface properties and the potential role of water" (PDF). Geophysical Research Letters. 29 (23): 41–1. Bibcode:2002GeoRL..29.2126S. doi:10.1029/2002GL015889.
 96. ^ Gánti, Tibor; et al. (2003). "Dark Dune Spots: Possible Biomarkers on Mars?". Origins of Life and Evolution of the Biosphere. 33 (4): 515–557. Bibcode:2003OLEB...33..515G. doi:10.1023/A:1025705828948. PMID 14604189. S2CID 23727267.
 97. ^ Heldmann, Jennifer L.; et al. (7 May 2005). "Formation of Martian gullies by the action of liquid water flowing under current Martian environmental conditions" (PDF). Journal of Geophysical Research. 110 (E5): Eo5004. Bibcode:2005JGRE..11005004H. CiteSeerX 10.1.1.596.4087. doi:10.1029/2004JE002261. hdl:2060/20050169988. S2CID 1578727. Retrieved 17 September 2008. 'conditions such as now occur on Mars, outside of the temperature-pressure stability regime of liquid water'... 'Liquid water is typically stable at the lowest elevations and at low latitudes on the planet because the atmospheric pressure is greater than the vapor pressure of water and surface temperatures in equatorial regions can reach 273 K for parts of the day [Haberle et al.., 2001]'
 98. ^ "Mars' South Pole Ice Deep and Wide". NASA. 15 March 2007. Archived from the original on 20 April 2009. Retrieved 16 March 2007. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 99. ^ "Water ice in crater at Martian north pole". ESA. 28 July 2005. Retrieved 19 March 2010.
 100. ^ Whitehouse, David (24 January 2004). "Long history of water and Mars". BBC News. Retrieved 20 March 2010.
 101. ^ Holt, John W.; Safaeinili, Ali; Plaut, Jeffrey J.; et al. (21 November 2008). "Radar Sounding Evidence for Buried Glaciers in the Southern Mid-Latitudes of Mars". Science. 322 (5905): 1235–1238. Bibcode:2008Sci...322.1235H. doi:10.1126/science.1164246. hdl:11573/67950. ISSN 0036-8075. JSTOR 20145331. PMID 19023078. S2CID 36614186.
 102. ^ "NASA Spacecraft Confirms Martian Water, Mission Extended". Science @ NASA. 31 July 2008. Retrieved 1 August 2008. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 103. ^ Kerr, Richard A. (4 March 2005). "Ice or Lava Sea on Mars? A Transatlantic Debate Erupts". Science. 307 (5714): 1390–1391. doi:10.1126/science.307.5714.1390a. PMID 15746395. S2CID 38239541.
 104. ^ Jaeger, W. L.; et al. (21 September 2007). "Athabasca Valles, Mars: A Lava-Draped Channel System". Science. 317 (5845): 1709–1711. Bibcode:2007Sci...317.1709J. doi:10.1126/science.1143315. PMID 17885126. S2CID 128890460.
 105. ^ Lucchitta, B. K.; Rosanova, C. E. (26 August 2003). "Valles Marineris; The Grand Canyon of Mars". USGS. Archived from the original on 11 June 2011. Retrieved 11 March 2007. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 106. ^ Murray, John B.; et al. (17 March 2005). "Evidence from the Mars Express High Resolution Stereo Camera for a frozen sea close to Mars' equator". Nature. 434 (703): 352–356. Bibcode:2005Natur.434..352M. doi:10.1038/nature03379. PMID 15772653. S2CID 4373323.
 107. ^ Craddock, R.A.; Howard, A.D. (2002). "The case for rainfall on a warm, wet early Mars". Journal of Geophysical Research. 107 (E11): 21–1. Bibcode:2002JGRE..107.5111C. CiteSeerX 10.1.1.485.7566. doi:10.1029/2001JE001505.
 108. ^ Malin, Michael C.; Edgett, KS (30 June 2000). "Evidence for Recent Groundwater Seepage and Surface Runoff on Mars". Science. 288 (5475): 2330–2335. Bibcode:2000Sci...288.2330M. doi:10.1126/science.288.5475.2330. PMID 10875910. S2CID 14232446.
 109. ^ a b "NASA Images Suggest Water Still Flows in Brief Spurts on Mars". NASA. 6 December 2006. Retrieved 6 December 2006. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 110. ^ "Water flowed recently on Mars". BBC. 6 December 2006. Retrieved 6 December 2006.
 111. ^ "Water May Still Flow on Mars, NASA Photo Suggests". NASA. 6 December 2006. Retrieved 30 April 2006. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 112. ^ Lewis, K.W.; Aharonson, O. (2006). "Stratigraphic analysis of the distributary fan in Eberswalde crater using stereo imagery" (PDF). Journal of Geophysical Research. 111 (E06001): E06001. Bibcode:2006JGRE..111.6001L. doi:10.1029/2005JE002558.
 113. ^ Matsubara, Y.; Howard, A.D.; Drummond, S.A. (2011). "Hydrology of early Mars: Lake basins". Journal of Geophysical Research. 116 (E04001): E04001. Bibcode:2011JGRE..116.4001M. doi:10.1029/2010JE003739.
 114. ^ "Mineral in Mars 'Berries' Adds to Water Story" (Press release). NASA. 3 March 2004. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 13 June 2006. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 115. ^ Barlow, Nadine G. (2008). Mars: an introduction to its interior, surface and atmosphere. Cambridge, UK: Cambridge University Press. p. 153. ISBN 978-0-521-85226-5.
 116. ^ Mellon, J. T.; Feldman, W. C.; Prettyman, T. H. (2003). "The presence and stability of ground ice in the southern hemisphere of Mars". Icarus. 169 (2): 324–340. Bibcode:2004Icar..169..324M. doi:10.1016/j.icarus.2003.10.022.
 117. ^ "Mars Rovers Spot Water-Clue Mineral, Frost, Clouds". NASA. 13 December 2004. Retrieved 17 March 2006. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 118. ^ "The Ever-Changing Swiss Cheese of Mars". NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).
 119. ^ "NASA - Northern Ice Cap of Mars". www.nasa.gov. Retrieved 17 March 2022.
 120. ^ Carr, Michael H. (2003). "Oceans on Mars: An assessment of the observational evidence and possible fate". Journal of Geophysical Research. 108 (5042): 24. Bibcode:2003JGRE..108.5042C. doi:10.1029/2002JE001963. S2CID 16367611.
 121. ^ Phillips, Tony (7 August 2003). "Mars is Melting". Science@NASA. Retrieved 22 April 2022. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 122. ^ Plaut, J. J; et al. (2007). "Subsurface Radar Sounding of the South Polar Layered Deposits of Mars". Science. 316 (5821): 92–95. Bibcode:2007Sci...316...92P. doi:10.1126/science.1139672. PMID 17363628. S2CID 23336149.
 123. ^ Smith, Isaac B.; Holt, J. W. (2010). "Onset and migration of spiral troughs on Mars revealed by orbital radar". Nature. 465 (4): 450–453. Bibcode:2010Natur.465..450S. doi:10.1038/nature09049. PMID 20505722. S2CID 4416144.
 124. ^ Hsu, Jeremy (26 May 2010). "Mystery Spirals on Mars Finally Explained". Space.com. Retrieved 26 May 2010.
 125. ^ Stiles, Lori (25 March 2009). "HiRISE Sees Signs of an Unearthly Spring". University of Arizona News. Retrieved 28 March 2022.
 126. ^ "July 4, 2016 First Day of Spring on Mars & Juno Arrival at Jupiter". mars.nasa.gov. Retrieved 22 December 2021.
 127. ^ "Mars Exploration Rover Mission: Science". NASA. 12 July 2007. Archived from the original on 28 May 2010. Retrieved 10 January 2010. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 128. ^ Elwood Madden, M. E.; Bodnar, R. J.; Rimstidt, J. D. (October 2004). "Jarosite as an indicator of water-limited chemical weathering on Mars". Nature. 431 (7010): 821–823. doi:10.1038/nature02971. ISSN 0028-0836. PMID 15483605. S2CID 10965423.
 129. ^ "Mars Rover Investigates Signs of Steamy Martian Past". NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). 10 December 2007. Retrieved 5 April 2022.
 130. ^ "NASA – NASA Mars Rover Finds Mineral Vein Deposited by Water". NASA. 7 December 2011. Retrieved 14 August 2012. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 131. ^ Lovett, Richard A. (8 December 2011). "Rover Finds "Bulletproof" Evidence of Water on Early Mars". National Geographic. Retrieved 31 March 2022.
 132. ^ Lovett, Richard A. (26 June 2012). "Mars Has "Oceans" of Water Inside?". National Geographic. Retrieved 31 March 2022.
 133. ^ McCubbin, Francis M.; Hauri, Erik H.; Elardo, Stephen M.; Vander Kaaden, Kathleen E.; Wang, Jianhua; Shearer, Charles K. (August 2012). "Hydrous melting of the martian mantle produced both depleted and enriched shergottites". Geology. 40 (8): 683–686. Bibcode:2012Geo....40..683M. doi:10.1130/G33242.1. ISSN 1943-2682.
 134. ^ a b Webster, Guy; Brown, Dwayne (18 March 2013). "Curiosity Mars Rover Sees Trend in Water Presence". NASA. Archived from the original on 24 April 2013. Retrieved 20 March 2013. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 135. ^ Rincon, Paul (19 March 2013). "Curiosity breaks rock to reveal dazzling white interior". BBC News. BBC. Retrieved 19 March 2013.
 136. ^ "NASA Confirms Evidence That Liquid Water Flows on Today's Mars". NASA. 28 September 2015. Retrieved 28 September 2015. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 137. ^ Drake, Nadia (28 September 2015). "NASA Finds 'Definitive' Liquid Water on Mars". National Geographic News. Retrieved 29 September 2015.
 138. ^ Ojha, L.; Wilhelm, M. B.; Murchie, S. L.; McEwen, A. S.; Wray, J. J.; Hanley, J.; Massé, M.; Chojnacki, M. (2015). "Spectral evidence for hydrated salts in recurring slope lineae on Mars". Nature Geoscience. 8 (11): 829–832. Bibcode:2015NatGe...8..829O. doi:10.1038/ngeo2546. S2CID 59152931.
 139. ^ Moskowitz, Clara. "Water Flows on Mars Today, NASA Announces". Scientific American. Retrieved 29 September 2015.
 140. ^ McEwen, Alfred; Lujendra, Ojha; Dundas, Colin; Mattson, Sarah; Bryne, S; Wray, J; Cull, Selby; Murchie, Scott; Thomas, Nicholas; Gulick, Virginia (5 August 2011). "Seasonal Flows on Warm Martian Slopes". Science. 333 (6043): 740–743. Bibcode:2011Sci...333..740M. doi:10.1126/science.1204816. PMID 21817049. S2CID 10460581. Archived from the original on 29 September 2015. Retrieved 28 September 2015.
 141. ^ Dundas, Colin M.; McEwen, Alfred S.; Chojnacki, Matthew; Milazzo, Moses P.; Byrne, Shane; McElwaine, Jim N.; Urso, Anna (December 2017). "Granular flows at recurring slope lineae on Mars indicate a limited role for liquid water". Nature Geoscience. 10 (12): 903–907. Bibcode:2017NatGe..10..903D. doi:10.1038/s41561-017-0012-5. hdl:10150/627918. ISSN 1752-0908. S2CID 24606098.
 142. ^ Schorghofer, Norbert (12 February 2020). "Mars: Quantitative Evaluation of Crocus Melting behind Boulders". The Astrophysical Journal. 890 (1): 49. Bibcode:2020ApJ...890...49S. doi:10.3847/1538-4357/ab612f. ISSN 1538-4357. S2CID 213701664.
 143. ^ Wray, James J. (30 May 2021). "Contemporary Liquid Water on Mars?". Annual Review of Earth and Planetary Sciences. 49 (1): 141–171. Bibcode:2021AREPS..49..141W. doi:10.1146/annurev-earth-072420-071823. ISSN 0084-6597. S2CID 229425641.
 144. ^ Head, J.W.; et al. (1999). "Possible Ancient Oceans on Mars: Evidence from Mars Orbiter Laser Altimeter Data". Science. 286 (5447): 2134–7. Bibcode:1999Sci...286.2134H. doi:10.1126/science.286.5447.2134. PMID 10591640. S2CID 35233339.
 145. ^ Kaufman, Marc (5 March 2015). "Mars Had an Ocean, Scientists Say, Pointing to New Data". The New York Times. Retrieved 5 March 2015.
 146. ^ Sample, Ian (21 December 2018). "Mars Express beams back images of ice-filled Korolev crater". The Guardian. Retrieved 21 December 2018.
 147. ^ "EPA; Great Lakes; Physical Facts". 29 October 2010. Archived from the original on 29 October 2010. Retrieved 15 February 2023.
 148. ^ "Mars Ice Deposit Holds as Much Water as Lake Superior". NASA. 22 November 2016. Retrieved 23 November 2016. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 149. ^ Staff (22 November 2016). "Scalloped Terrain Led to Finding of Buried Ice on Mars". NASA. Retrieved 23 November 2016. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 150. ^ Mitrofanov, I.; Malakhov, A.; Djachkova, M.; Golovin, D.; Litvak, M.; Mokrousov, M.; Sanin, A.; Svedhem, H.; Zelenyi, L. (March 2022). "The evidence for unusually high hydrogen abundances in the central part of Valles Marineris on Mars". Icarus. 374: 114805. Bibcode:2022Icar..37414805M. doi:10.1016/j.icarus.2021.114805. S2CID 244449654.
 151. ^ "What Mars Maps Got Right (and Wrong) Through Time". National Geographic. 19 October 2016. Retrieved 15 January 2022.
 152. ^ "Planetary Names: Categories for Naming Features on Planets and Satellites". International Astronomical Union (IAU) Working Group for Planetary System Nomenclature (WGPSN). USGS Astrogeology Science Center. Retrieved 18 April 2022.
 153. ^ "Viking and the Resources of Mars" (PDF). Humans to Mars: Fifty Years of Mission Planning, 1950–2000. Retrieved 10 March 2007. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 154. ^ Tanaka, Kenneth L.; Coles, Kenneth S.; Christensen, Philip R., eds. (2019), "Syrtis Major (MC-13)", The Atlas of Mars: Mapping its Geography and Geology, Cambridge: Cambridge University Press, pp. 136–139, doi:10.1017/9781139567428.018, ISBN 978-1-139-56742-8, S2CID 240843698, retrieved 18 January 2022
 155. ^ "Polar Caps". Mars Education at Arizona State University. Archived from the original on 28 May 2021. Retrieved 7 December 2021.
 156. ^ Davies, Merton E.; Berg, Richard A. (10 January 1971). "A preliminary control net of Mars". Journal of Geophysical Research. 76 (2): 373–393. Bibcode:1971JGR....76..373D. doi:10.1029/JB076i002p00373.
 157. ^ Archinal, B. A.; Caplinger, M. (Fall 2002). "Mars, the Meridian, and Mert: The Quest for Martian Longitude". American Geophysical Union, Fall Meeting 2002. 22: P22D–06. Bibcode:2002AGUFM.P22D..06A.
 158. ^ de Vaucouleurs, Gerard; Davies, Merton E.; Sturms, Francis M. Jr. (1973), "Mariner 9 Areographic Coordinate System", Journal of Geophysical Research, 78 (20): 4395–4404, Bibcode:1973JGR....78.4395D, doi:10.1029/JB078i020p04395
 159. ^ NASA (19 April 2007). "Mars Global Surveyor: MOLA MEGDRs". geo.pds.nasa.gov. Archived from the original on 13 November 2011. Retrieved 24 June 2011.
 160. ^ Ardalan, A. A.; Karimi, R.; Grafarend, E. W. (2009). "A New Reference Equipotential Surface, and Reference Ellipsoid for the Planet Mars". Earth, Moon, and Planets. 106 (1): 1–13. doi:10.1007/s11038-009-9342-7. ISSN 0167-9295. S2CID 119952798.
 161. ^ Zeitler, W.; Ohlhof, T.; Ebner, H. (2000). "Recomputation of the global Mars control-point network". Photogrammetric Engineering & Remote Sensing. 66 (2): 155–161. CiteSeerX 10.1.1.372.5691.
 162. ^ Lunine, Cynthia J. (1999). Earth: evolution of a habitable world. Cambridge University Press. p. 183. ISBN 978-0-521-64423-5.
 163. ^ "ESA Science & Technology - Using iMars: Viewing Mars Express data of the MC11 quadrangle". sci.esa.int. Retrieved 29 December 2021.
 164. ^ "Mars Atlas: Olympus Mons". NASA's Mars Exploration Program. Retrieved 30 March 2022.
 165. ^ a b Plescia, J. B. (2004). "Morphometric Properties of Martian Volcanoes". J. Geophys. Res. 109 (E3): E03003. Bibcode:2004JGRE..109.3003P. doi:10.1029/2002JE002031.
 166. ^ Comins, Neil F. (2012). Discovering the Essential Universe. W. H. Freeman. p. 148. ISBN 978-1-4292-5519-6.
 167. ^ Schenk, P.; et al. (2012). "The Geologically Recent Giant Impact Basins at Vesta's South Pole". Science. 336 (6082): 694–697. Bibcode:2012Sci...336..694S. doi:10.1126/science.1223272. PMID 22582256. S2CID 206541950.
 168. ^ Andrews-Hanna, Jeffrey C.; Zuber, Maria T.; Banerdt, W. Bruce (2008). "The Borealis basin and the origin of the Martian crustal dichotomy". Nature. 453 (7199): 1212–1215. Bibcode:2008Natur.453.1212A. doi:10.1038/nature07011. PMID 18580944. S2CID 1981671.
 169. ^ a b Choi, Charles (1 October 2021). "Mars: What We Know About the Red Planet". Space.com. Retrieved 6 January 2022.
 170. ^ Moskowitz, Clara (25 June 2008). "Huge Impact Created Mars' Split Personality". Space.com. Retrieved 6 January 2022.
 171. ^ Wright, Shawn (4 April 2003). "Infrared Analyses of Small Impact Craters on Earth and Mars". University of Pittsburgh. Archived from the original on 12 June 2007. Retrieved 26 February 2007.
 172. ^ Vogt, Gregory L. (2008). Landscapes of Mars (PDF). New York, NY: Springer. p. 44. doi:10.1007/978-0-387-75468-0. ISBN 978-0-387-75467-3.
 173. ^ "ESA Science & Technology - Craters within the Hellas Basin". sci.esa.int. Retrieved 2 January 2022.
 174. ^ Rodrigue, Christine M. "The Geography of Mars". Home.csulb.edu. Retrieved 20 February 2022.
 175. ^ "41st Lunar and Planetary Science Conference (2010)" (PDF). Retrieved 31 January 2022.
 176. ^ Wetherill, G. W. (1999). "Problems Associated with Estimating the Relative Impact Rates on Mars and the Moon". Earth, Moon, and Planets. 9 (1–2): 227–231. Bibcode:1974Moon....9..227W. doi:10.1007/BF00565406. S2CID 120233258.
 177. ^ Costard, Francois M. (1989). "The spatial distribution of volatiles in the Martian hydrolithosphere". Earth, Moon, and Planets. 45 (3): 265–290. Bibcode:1989EM&P...45..265C. doi:10.1007/BF00057747. S2CID 120662027.
 178. ^ Sagan, Carl; Fox, Paul (August 1975). "The canals of Mars: An assessment after Mariner 9". Icarus. 25 (4): 602–612. Bibcode:1975Icar...25..602S. doi:10.1016/0019-1035(75)90042-1.
 179. ^ Wolpert, Stuart (9 August 2012). "UCLA scientist discovers plate tectonics on Mars". UCLA. Archived from the original on 12 August 2012. Retrieved 13 August 2012.
 180. ^ Lin, An (4 June 2012). "Structural analysis of the Valles Marineris fault zone: Possible evidence for large-scale strike-slip faulting on Mars". Lithosphere. 4 (4): 286–330. Bibcode:2012Lsphe...4..286Y. doi:10.1130/L192.1.
 181. ^ Cushing, G. E.; Titus, T. N.; Wynne, J. J.; Christensen, P. R. (2007). "Themis Observes Possible Cave Skylights on Mars" (PDF). Lunar and Planetary Science XXXVIII. Retrieved 2 August 2007.
 182. ^ "NAU researchers find possible caves on Mars". Inside NAU. Vol. 4, no. 12. Northern Arizona University. 28 March 2007. Retrieved 28 May 2007.
 183. ^ Rincon, Paul (17 March 2007). "'Cave entrances' spotted on Mars". BBC News. Retrieved 28 May 2007.
 184. ^ "The Caves of Mars | U.S. Geological Survey". USGS. Retrieved 12 January 2022.
 185. ^ a b Philips, Tony (31 January 2001). "The Solar Wind at Mars". Science@NASA. Retrieved 22 April 2022. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 186. ^ Grossman, Lisa (20 January 2011). "Multiple Asteroid Strikes May Have Killed Mars's Magnetic Field". Wired. Retrieved 30 March 2022.
 187. ^ a b Jakosky, Bruce M. (1 April 2022). "How did Mars lose its atmosphere and water?". Physics Today. 75 (4): 62–63. Bibcode:2022PhT....75d..62J. doi:10.1063/PT.3.4988. ISSN 0031-9228. S2CID 247882540.
 188. ^ Lundin, R; et al. (2004). "Solar Wind-Induced Atmospheric Erosion at Mars: First Results from ASPERA-3 on Mars Express". Science. 305 (5692): 1933–1936. Bibcode:2004Sci...305.1933L. doi:10.1126/science.1101860. PMID 15448263. S2CID 28142296.
 189. ^ Bolonkin, Alexander A. (2009). Artificial Environments on Mars. Berlin Heidelberg: Springer. pp. 599–625. ISBN 978-3-642-03629-3.
 190. ^ Atkinson, Nancy (17 July 2007). "The Mars Landing Approach: Getting Large Payloads to the Surface of the Red Planet". Retrieved 18 September 2007.
 191. ^ Carr, Michael H. (2006). The surface of Mars. Cambridge planetary science series. Vol. 6. Cambridge University Press. p. 16. ISBN 978-0-521-87201-0.
 192. ^ "Mars Facts | All About Mars". NASA's Mars Exploration Program. Retrieved 27 December 2021.
 193. ^ Mahaffy, P. R.; et al. (19 July 2013). "Abundance and Isotopic Composition of Gases in the Martian Atmosphere from the Curiosity Rover". Science. 341 (6143): 263–266. Bibcode:2013Sci...341..263M. doi:10.1126/science.1237966. PMID 23869014. S2CID 206548973.
 194. ^ Lemmon, M. T.; et al. (2004). "Atmospheric Imaging Results from Mars Rovers". Science. 306 (5702): 1753–1756. Bibcode:2004Sci...306.1753L. doi:10.1126/science.1104474. PMID 15576613. S2CID 5645412.
 195. ^ Sample, Ian (7 June 2018). "Nasa Mars rover finds organic matter in ancient lake bed". The Guardian. Retrieved 12 June 2018.
 196. ^ Mumma, Michael J.; et al. (20 February 2009). "Strong Release of Methane on Mars in Northern Summer 2003" (PDF). Science. 323 (5917): 1041–1045. Bibcode:2009Sci...323.1041M. doi:10.1126/science.1165243. PMID 19150811. S2CID 25083438.
 197. ^ Franck, Lefèvre; Forget, François (6 August 2009). "Observed variations of methane on Mars unexplained by known atmospheric chemistry and physics". Nature. 460 (7256): 720–723. Bibcode:2009Natur.460..720L. doi:10.1038/nature08228. PMID 19661912. S2CID 4355576.
 198. ^ a b Oze, C.; Sharma, M. (2005). "Have olivine, will gas: Serpentinization and the abiogenic production of methane on Mars". Geophysical Research Letters. 32 (10): L10203. Bibcode:2005GeoRL..3210203O. doi:10.1029/2005GL022691. S2CID 28981740.
 199. ^ Webster, Christopher R.; Mahaffy, Paul R.; Pla-Garcia, Jorge; Rafkin, Scot C. R.; Moores, John E.; Atreya, Sushil K.; et al. (June 2021). "Day-night differences in Mars methane suggest nighttime containment at Gale crater". Astronomy & Astrophysics. 650: A166. Bibcode:2021A&A...650A.166W. doi:10.1051/0004-6361/202040030. ISSN 0004-6361. S2CID 236365559.
 200. ^ Jones, Nancy; Steigerwald, Bill; Brown, Dwayne; Webster, Guy (14 October 2014). "NASA Mission Provides Its First Look at Martian Upper Atmosphere". NASA. Retrieved 15 October 2014. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 201. ^ Wright, Katherine (22 March 2022). "Sound Speed Measured on Mars". Physics. 15: 43. Bibcode:2022PhyOJ..15...43W. doi:10.1103/Physics.15.43. S2CID 247720720.
 202. ^ Maurice, S.; Chide, B.; Murdoch, N.; Lorenz, R. D.; Mimoun, D.; Wiens, R. C.; Stott, A.; Jacob, X.; Bertrand, T.; Montmessin, F.; Lanza, N. L. (1 April 2022). "In situ recording of Mars soundscape". Nature. 605 (7911): 653–658. Bibcode:2022Natur.605..653M. doi:10.1038/s41586-022-04679-0. ISSN 0028-0836. PMC 9132769. PMID 35364602. S2CID 247865804.
 203. ^ Chow, Denise (7 December 2021). "In an ultraviolet glow, auroras on Mars spotted by UAE orbiter". NBC News. Retrieved 7 December 2021.
 204. ^ "Auroras on Mars – NASA Science". science.nasa.gov. Retrieved 12 May 2015. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 205. ^ Brown, Dwayne; Neal-Jones, Nancy; Steigerwald, Bill; Scott, Jim (18 March 2015). "NASA Spacecraft Detects Aurora and Mysterious Dust Cloud around Mars". NASA. Release 15-045. Retrieved 18 March 2015. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 206. ^ Deighan, J.; Jain, S. K.; Chaffin, M. S.; Fang, X.; Halekas, J. S.; Clarke, J. T.; Schneider, N. M.; Stewart, A. I. F.; Chaufray, J.-Y.; Evans, J. S.; Stevens, M. H. (October 2018). "Discovery of a proton aurora at Mars". Nature Astronomy. 2 (10): 802–807. Bibcode:2018NatAs...2..802D. doi:10.1038/s41550-018-0538-5. ISSN 2397-3366. S2CID 105560692.
 207. ^ a b Schneider, N. M.; Jain, S. K.; Deighan, J.; Nasr, C. R.; Brain, D. A.; Larson, D.; Lillis, R.; Rahmati, Ali; Halekas, J. S.; Lee, C. O.; Chaffin, M. S. (16 August 2018). "Global Aurora on Mars During the September 2017 Space Weather Event". Geophysical Research Letters. 45 (15): 7391–7398. Bibcode:2018GeoRL..45.7391S. doi:10.1029/2018GL077772. S2CID 115149852.
 208. ^ Webster, Guy; Neal-Jones, Nancy; Scott, Jim; Schmid, Deb; Cantillo, Laurie; Brown, Dwayne (29 September 2017). "Large Solar Storm Sparks Global Aurora and Doubles Radiation Levels on the Martian Surface". NASA. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 209. ^ "Mars' desert surface..." MGCM Press release. NASA. Archived from the original on 7 July 2007. Retrieved 25 February 2007. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 210. ^ Kluger, Jeffrey (1 September 1992). "Mars, in Earth's Image". Discover Magazine. 13 (9): 70. Bibcode:1992Disc...13...70K. Retrieved 3 November 2009.
 211. ^ Hille, Karl (18 September 2015). "The Fact and Fiction of Martian Dust Storms". NASA. Retrieved 25 December 2021.
 212. ^ Goodman, Jason C. (22 September 1997). "The Past, Present, and Possible Future of Martian Climate". MIT. Archived from the original on 10 November 2010. Retrieved 26 February 2007.
 213. ^ Philips, Tony (16 July 2001). "Planet Gobbling Dust Storms". Science @ NASA. Archived from the original on 13 June 2006. Retrieved 7 June 2006. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 214. ^ Greicius, Tony (8 June 2018). "Opportunity Hunkers Down During Dust Storm". NASA. Retrieved 30 March 2022.
 215. ^ Badescu, Viorel (2009). Mars: Prospective Energy and Material Resources (illustrated ed.). Springer Science & Business Media. p. 600. ISBN 978-3-642-03629-3.
 216. ^ Vitagliano, Aldo (2003). "Mars' Orbital eccentricity over time". Solex. Universita' degli Studi di Napoli Federico II. Archived from the original on 7 September 2007. Retrieved 20 July 2007.
 217. ^ a b c Meeus, Jean (March 2003). "When Was Mars Last This Close?". International Planetarium Society. Archived from the original on 16 May 2011. Retrieved 18 January 2008.
 218. ^ Petropoulos, Anastassios E.; Longuski, James M.; Bonfiglio, Eugene P. (2000). "Trajectories to Jupiter via Gravity Assists from Venus, Earth, and Mars". Journal of Spacecraft and Rockets. American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA). 37 (6): 776–783. Bibcode:2000JSpRo..37..776P. doi:10.2514/2.3650. ISSN 0022-4650.
 219. ^ Taylor, Chris (9 July 2020). "Welcome to Cloud City: The case for going to Venus, not Mars". Mashable. Retrieved 21 October 2022.
 220. ^ a b c d Wright, W. H. (1947). Biographical Memoir of William Wallace Campbell, 1862–1938 (PDF). Washington, D.C.: National Academy of Sciences. Retrieved 22 May 2021.
 221. ^ Salisbury, F. B. (1962). "Martian Biology". Science. 136 (3510): 17–26. Bibcode:1962Sci...136...17S. doi:10.1126/science.136.3510.17. JSTOR 1708777. PMID 17779780. S2CID 39512870.
 222. ^ Kopparapu, Ravi Kumar; Ramirez, Ramses; Kasting, James F.; et al. (2013). "Habitable Zones Around Main-Sequence Stars: New Estimates". The Astrophysical Journal. 765 (2): 131. arXiv:1301.6674. Bibcode:2013ApJ...765..131K. doi:10.1088/0004-637X/765/2/131. S2CID 76651902.
 223. ^ Briggs, Helen (15 February 2008). "Early Mars 'too salty' for life". BBC News. Retrieved 16 February 2008.
 224. ^ Hannsson, Anders (1997). Mars and the Development of Life. Wiley. ISBN 978-0-471-96606-7.
 225. ^ Chang, Kenneth (4 August 2021). "Gilbert V. Levin, Who Said He Found Signs of Life on Mars, Dies at 97". The New York Times. Retrieved 4 August 2021.
 226. ^ "Phoenix Returns Treasure Trove for Science". NASA/JPL. 6 June 2008. Retrieved 27 June 2008. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 227. ^ Bluck, John (5 July 2005). "NASA Field-Tests the First System Designed to Drill for Subsurface Martian Life". NASA. Retrieved 2 January 2010. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 228. ^ Kounaves, S. P.; et al. (2014). "Evidence of martian perchlorate, chlorate, and nitrate in Mars meteorite EETA79001: implications for oxidants and organics". Icarus. 229: 206–213. Bibcode:2014Icar..229..206K. doi:10.1016/j.icarus.2013.11.012.
 229. ^ Golden, D. C.; et al. (2004). "Evidence for exclusively inorganic formation of magnetite in Martian meteorite ALH84001" (PDF). American Mineralogist. 89 (5–6): 681–695. Bibcode:2004AmMin..89..681G. doi:10.2138/am-2004-5-602. S2CID 53315162. Archived from the original (PDF) on 12 May 2011. Retrieved 25 December 2010.
 230. ^ Krasnopolsky, Vladimir A.; Maillard, Jean-Pierre; Owen, Tobias C. (2004). "Detection of methane in the Martian atmosphere: evidence for life?". Icarus. 172 (2): 537–547. Bibcode:2004Icar..172..537K. doi:10.1016/j.icarus.2004.07.004.
 231. ^ Peplow, Mark (25 February 2005). "Formaldehyde claim inflames Martian debate". Nature. doi:10.1038/news050221-15. S2CID 128986558.
 232. ^ Nickel, Mark (18 April 2014). "Impact glass stores biodata for millions of years". Brown University. Retrieved 9 June 2015.
 233. ^ Schultz, P. H.; Harris, R. Scott; Clemett, S. J.; Thomas-Keprta, K. L.; Zárate, M. (June 2014). "Preserved flora and organics in impact melt breccias". Geology. 42 (6): 515–518. Bibcode:2014Geo....42..515S. doi:10.1130/G35343.1. hdl:2060/20140013110. S2CID 39019154.
 234. ^ Brown, Dwayne; Webster, Guy; Stacey, Kevin (8 June 2015). "NASA Spacecraft Detects Impact Glass on Surface of Mars" (Press release). NASA. Retrieved 9 June 2015. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 235. ^ Stacey, Kevin (8 June 2015). "Martian glass: Window into possible past life?". Brown University. Retrieved 9 June 2015.
 236. ^ Temming, Maria (12 June 2015). "Exotic Glass Could Help Unravel Mysteries of Mars". Scientific American. Retrieved 15 June 2015.
 237. ^ "Close Inspection for Phobos". ESA website. Retrieved 13 June 2006.
 238. ^ "Planetary Names". planetarynames.wr.usgs.gov. Retrieved 30 May 2022.
 239. ^ "Phobos". NASA Solar System Exploration. 19 December 2019. Retrieved 12 January 2022.
 240. ^ "Explaining the Birth of the Martian Moons". AAS Nova. American Astronomical Society. 23 September 2016. Retrieved 13 December 2021.
 241. ^ Andert, T. P.; Rosenblatt, P.; Pätzold, M.; Häusler, B.; Dehant, V.; Tyler, G. L.; Marty, J. C. (7 May 2010). "Precise mass determination and the nature of Phobos". Geophysical Research Letters. 37 (L09202): L09202. Bibcode:2010GeoRL..37.9202A. doi:10.1029/2009GL041829.
 242. ^ a b Giuranna, M.; Roush, T. L.; Duxbury, T.; Hogan, R. C.; Geminale, A.; Formisano, V. (2010). Compositional Interpretation of PFS/MEx and TES/MGS Thermal Infrared Spectra of Phobos (PDF). European Planetary Science Congress Abstracts, Vol. 5. Retrieved 1 October 2010.
 243. ^ Bagheri, Amirhossein; Khan, Amir; Efroimsky, Michael; Kruglyakov, Mikhail; Giardini, Domenico (22 February 2021). "Dynamical evidence for Phobos and Deimos as remnants of a disrupted common progenitor". Nature Astronomy. 5 (6): 539–543. Bibcode:2021NatAs...5..539B. doi:10.1038/s41550-021-01306-2. S2CID 233924981.
 244. ^ Adler, M.; Owen, W.; Riedel, J. (June 2012). Use of MRO Optical Navigation Camera to Prepare for Mars Sample Return (PDF). Concepts and Approaches for Mars Exploration. 12–14 June 2012. Houston, Texas. 4337. Bibcode:2012LPICo1679.4337A.
 245. ^ Drake, Nadia (29 July 2020). "Why we explore Mars—and what decades of missions have revealed". National Geographic. Retrieved 7 December 2021.
 246. ^ "In Depth | Mariner 04". NASA Solar System Exploration. Retrieved 9 February 2020. The Mariner 4 mission, the second of two Mars flyby attempts launched in 1964 by NASA, was one of the great early successes of the agency, and indeed the Space Age, returning the very first photos of another planet from deep space. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.; "NASA – NSSDCA – Spacecraft – Details". nssdc.gsfc.nasa.gov. Retrieved 9 February 2020. Mariner 4...represented the first successful flyby of the planet Mars, returning the first pictures of the martian surface. These represented the first images of another planet ever returned from deep space. Public Domain This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 247. ^ Ward, Peter Douglas; Brownlee, Donald (2000). Rare earth: why complex life is uncommon in the universe. Copernicus Series (2nd ed.). Springer. p. 253. ISBN 978-0-387-95289-5.
 248. ^ Bond, Peter (2007). Distant worlds: milestones in planetary exploration. Copernicus Series. Springer. p. 119. ISBN 978-0-387-40212-3.
 249. ^ "New Online Tools Bring NASA's Journey to Mars to a New Generation". NASA. 5 August 2015. Retrieved 5 August 2015.
 250. ^ Culpan, Daniel (10 July 2015). "Explore the Red Planet with Nasa's Mars Trek". Wired UK. Retrieved 31 March 2022.
 251. ^ Strickland, Ashley (12 February 2021). "Meet the orbiters that help rovers on Mars talk to Earth". CNN. Retrieved 22 March 2022.
 252. ^ Hill, Tanya. "As new probes reach Mars, here's what we know so far from trips to the red planet". The Conversation. Retrieved 22 March 2022.
 253. ^ Myers, Steven Lee; Chang, Kenneth (14 May 2021). "China's Mars Rover Mission Lands on the Red Planet". The New York Times. Archived from the original on 28 December 2021. Retrieved 15 May 2021.
 254. ^ "Second ExoMars mission moves to next launch opportunity in 2020". European Space Agency. 2 May 2016. Retrieved 24 March 2022.
 255. ^ "ExoMars to take off for the Red Planet in 2022". European Space Agency. 12 March 2020. Retrieved 24 March 2022.
 256. ^ Amos, Jonathan (17 March 2022). "Joint Europe-Russia Mars rover project is parked". BBC News. Retrieved 24 March 2022.
 257. ^ "NASA, ESA Officials Outline Latest Mars Sample Return Plans". planetary.org. 13 August 2019. Retrieved 9 September 2019.
 258. ^ "Mars Sample Return Campaign". mars.nasa.gov. Retrieved 31 January 2022.
 259. ^ "S.442 - National Aeronautics and Space Administration Transition Authorization Act of 2017". congress.gov. 21 March 2017. Retrieved 29 March 2022.
 260. ^ Foust, Jeff (18 April 2019). "Independent report concludes 2033 human Mars mission is not feasible". Space News. Retrieved 29 March 2022.
 261. ^ "China plans its first crewed mission to Mars in 2033". Reuters. 23 June 2021. Retrieved 20 December 2021.
 262. ^ Musk, Elon (1 March 2018). "Making Life Multi-Planetary". New Space. 6 (1): 2–11. Bibcode:2018NewSp...6....2M. doi:10.1089/space.2018.29013.emu. ISSN 2168-0256.
 263. ^ Weinstein, Leonard M. (2003). "Space Colonization Using Space-Elevators from Phobos" (PDF). AIP Conference Proceedings. Albuquerque, New Mexico (USA): AIP. 654: 1227–1235. Bibcode:2003AIPC..654.1227W. doi:10.1063/1.1541423. hdl:2060/20030065879. S2CID 1661518.
 264. ^ "Deimos". Planetary Societies's Explore the Cosmos. Archived from the original on 5 June 2011. Retrieved 13 June 2006.
 265. ^ Bertaux, Jean-Loup; et al. (2005). "Discovery of an aurora on Mars". Nature. 435 (7043): 790–794. Bibcode:2005Natur.435..790B. doi:10.1038/nature03603. PMID 15944698. S2CID 4430534.
 266. ^ Bell, J. F., III; et al. (7 July 2005). "Solar eclipses of Phobos and Deimos observed from the surface of Mars". Nature. 436 (7047): 55–57. Bibcode:2005Natur.436...55B. doi:10.1038/nature03437. PMID 16001060. S2CID 4424182.
 267. ^ Lorenz, Ralph D.; Lemmon, Mark T.; Mueller, Nils T. (28 April 2020). "A Transit Lightcurve of Deimos, Observed with the InSight Solar Arrays". Research Notes of the AAS. 4 (4): 57. Bibcode:2020RNAAS...4...57L. doi:10.3847/2515-5172/ab8d21. ISSN 2515-5172. S2CID 219008928.
 268. ^ Meeus, J.; Goffin, E. (1983). "Transits of Earth as seen from Mars". Journal of the British Astronomical Association. 93 (3): 120–123. Bibcode:1983JBAA...93..120M.
 269. ^ Mallama, A. (2011). "Planetary magnitudes". Sky and Telescope. 121 (1): 51–56.
 270. ^ "Mars Close Approach | Mars in our Night Sky". NASA's Mars Exploration Program. Retrieved 18 January 2022.
 271. ^ Zeilik, Michael (2002). Astronomy: the Evolving Universe (9th ed.). Cambridge University Press. p. 14. ISBN 978-0-521-80090-7.
 272. ^ Jacques Laskar (14 August 2003). "Primer on Mars oppositions". IMCCE, Paris Observatory. Retrieved 1 October 2010. (Solex results) Archived 9 August 2012 at the Wayback Machine
 273. ^ "Close encounter: Mars at opposition". ESA/Hubble. 3 November 2005. Retrieved 1 April 2022.
 274. ^ Sheehan, William (2 February 1997). "Appendix 1: Oppositions of Mars, 1901–2035". The Planet Mars: A History of Observation and Discovery. University of Arizona Press. Archived from the original on 25 June 2010. Retrieved 30 January 2010.
 275. ^ "EarthSky | Why is Mars sometimes bright and sometimes faint?". earthsky.org. 5 October 2021. Retrieved 7 December 2021.
 276. ^ Rao, Joe (22 August 2003). "NightSky Friday—Mars and Earth: The Top 10 Close Passes Since 3000 B.C." Space.com. Archived from the original on 20 May 2009. Retrieved 13 June 2006.
 277. ^ "Slide 2 Earth Telescope View of Mars". The Red Planet: A Survey of Mars. Lunar and Planetary Institute.
 278. ^ Koch, Ulla Susanne (1995). Mesopotamian Astrology: An Introduction to Babylonian and Assyrian Celestial Divination. Museum Tusculanum Press. pp. 128–129. ISBN 978-87-7289-287-0.
 279. ^ Cecilia, Ludovica (6 November 2019). "A Late Composition Dedicated to Nergal". Altorientalische Forschungen. 46 (2): 204–213. doi:10.1515/aofo-2019-0014. hdl:1871.1/f23ff882-1539-4906-bc08-049906f8d505. ISSN 2196-6761. S2CID 208269607.
 280. ^ Reid, James (2011). "An Astronomer's Guide to Holst's The Planets" (PDF). Sky and Telescope. 121 (1): 66. Bibcode:2011S&T...121a..66R.
 281. ^ "Solar System Symbols". NASA Solar System Exploration. Retrieved 7 December 2021.
 282. ^ Jones, Alexander (1999). Astronomical papyri from Oxyrhynchus. pp. 62–63. ISBN 9780871692337.
 283. ^ Eschner, Kat. "The Bizarre Beliefs of Astronomer Percival Lowell". Smithsonian Magazine. Retrieved 25 December 2021.
 284. ^ Fergus, Charles (2004). "Mars Fever". Research/Penn State. 24 (2). Archived from the original on 31 August 2003. Retrieved 2 August 2007.
 285. ^ Plait, Philip C. (2002). Bad Astronomy: Misconceptions and Misuses Revealed, from Astrology to the Moon Landing 'Hoax'. New York: Wiley. pp. 233–234. ISBN 0-471-40976-6. OCLC 48885221.
 286. ^ Lightman, Bernard V. (1997). Victorian Science in Context. University of Chicago Press. pp. 268–273. ISBN 978-0-226-48111-1.
 287. ^ Schwartz, Sanford (2009). C. S. Lewis on the Final Frontier: Science and the Supernatural in the Space Trilogy. Oxford University Press US. pp. 19–20. ISBN 978-0-19-537472-8.
 288. ^ Buker, Derek M. (2002). The science fiction and fantasy readers' advisory: the librarian's guide to cyborgs, aliens, and sorcerers. ALA readers' advisory series. ALA Editions. p. 26. ISBN 978-0-8389-0831-0.
 289. ^ Rabkin, Eric S. (2005). Mars: a tour of the human imagination. Greenwood Publishing Group. pp. 141–142. ISBN 978-0-275-98719-0.
 290. ^ Crossley, Robert (3 January 2011). Imagining Mars: A Literary History. Wesleyan University Press. pp. xiii–xiv. ISBN 978-0-8195-7105-2.

External links