پرش به محتوا

مرکیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Merkit
Three Mergids

Мэргид, Гурван Мэргид
Merkit
11th century–۱۲۰۰
امپراتوری مغول c.1207
وضعیتعشایرic کنفدراسیون
پایتختNot specified
دین(ها)
شمن‌باوری
حکومتپادشاهی انتخابی
خان 
دوره تاریخیPost-classical Central Asia
• بنیان‌گذاری
11th century
• فروپاشی
۱۲۰۰
پیشین
پسین
Liao dynasty
Proto-Mongols
Mongol Empire
امروز بخشی ازمغولستان
روسیه (بوریاتیا)

مرکیت (مغولی: Мэргид) یکی از پنج ایل بزرگ کنفدراسیون مردمان ترک یا بعدها مغول در قرن دوازدهم در فلات مغول بود.

مرکیت(به معنای ماهر/دانامغولی: ᠮᠡᠷᠬᠢᠳ ; Мэргид؛ چینی ساده: 蔑儿乞; چینی سنتی: 蔑兒乞; پین‌یین: Miè’érqǐ) یکی از پنج اتحادیه قبیله‌ای بزرگ (‘‘خانلیگ’’) بود که احتمالاً مغول[۱][۲][۳][۴] یا ترک زبان [۵][۶][نکته ۱]در قرن 12 در فلات مغولستان بودند.

مرکیت‌ها در حوضه‌های رودخانه‌های سلنگا و پایین‌ترین قسمت رودخانه اورخون (جنوب مدرن بوریاتیا و استان سلنگه) زندگی می‌کردند.[۸] پس از 20 سال نبرد، آن‌ها در سال 1200 توسط چنگیز خان شکست خوردند و در امپراتوری مغول گنجانده شدند.


واژه‌شناسی[ویرایش]

کلمه ‘‘مرگد’’ (мэргэд) یک فرم جمع است که از کلمه زبان مغولی ‘‘مرگن’’ (мэргэн) گرفته شده است که هم به معنای “دانا” و هم به معنای “شلیک‌کننده ماهر” است، به عنوان مثال در استفاده ماهرانه از کمان و تیر. این کلمه نیز در بسیاری از عبارات استفاده می‌شود که در آن‌ها به جادو، فال، عرافی، پیشگویی یا قدرت مذهبی اشاره می‌شود. زبان مغولی تفاوت واضح صرفی یا نحوی بین اسم و صفت ندارد، بنابراین ‘‘مرگن’’ ممکن است به معنای “حکیم” باشد به همان اندازه که به معنای “دانا” یا به معنای “ماهر” باشد به همان اندازه که به معنای “استاد”. ‘‘مرگد’’ جمع می‌شود به عنوان “دانایان” یا “شلیک‌کنندگان ماهر”. در حالت عمومی، ‘‘مرگن’’ معمولاً کسی را نشان می‌دهد که در امور خود دانا و ماهر است.[نیازمند منبع]


منابع[ویرایش]

  1. History of the Mongolian People's Republic. — Nauka Pub. House, Central Dept. of Oriental Literature, 1973. — p. 99.
  2. Jeffrey Tayler. Murderers in Mausoleums: Riding the Back Roads of Empire Between Moscow and Beijing. — Houghton Mifflin Harcourt, 2009. — p. 1. — شابک ‎۹۷۸۰۵۴۷۵۲۳۸۲۸.
  3. Bertold Spuler. The Muslim world: a historical survey. — Brill Archive, 1969. — p. 118.
  4. Elza-Bair Mataskovna Gouchinova. The Kalmyks. — Routledge, 2013. — p. 10. — شابک ‎۹۷۸۱۱۳۵۷۷۸۸۷۳.
  5. Soucek, Svat. A History of Inner Asia. — Cambridge University Press, 2000. — p. 104. — شابک ‎۹۷۸−۰۵۲۱۶۵۷۰۴۴.
  6. Гурулёв С. А. Реки Байкала: Происхождение названий. – Иркутск: Восточно-Сибирское книжное издательство, 1989 – 122 с. ISBN 5-7424-0286-4
  7. Christopher P. Atwood – Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire شابک ‎۹۷۸۰۸۱۶۰۴۶۷۱۳, Facts on File, Inc. 2004.
  8. تاریخ مغولستان، جلد دوم، 2003


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «نکته» وجود دارد، اما برچسب <references group="نکته"/> متناظر پیدا نشد. ().