مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه یا مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه که به‌طور خلاصه CNRS نامیده می‌شود، بزرگترین سازمان ملی فرانسه در زمینه تحقیق و پژوهش علمی است که زیر نظر وزارت آموزش عالی و تحقیق فرانسه قرار دارد. این مرکز در ۱۹ اکتبر سال ۱۹۳۹ بنیان نهاده شد.

بنابر آمار سال ۲۰۱۶، ۳۱۶۳۷ کارمند در این مرکز مشغول به کار بوده‌اند که از میان آنها ۲۶۱۰۰ نفر (۱۱۱۳۷ محقق، ۱۳۴۱۵ مهندس، تکنسین و کارمند اداری) استخدام رسمی و ۷۰۸۵ نفر قراردادی هستند. بودجه سالیانه این مرکز، ۳/۳ میلیارد بوده و ۱۱۰۰۰ واحد تحقیقی را تحت پوشش دارد. مقر این سازمان در پاریس بوده و دارای اداره‌های مدیریت در بروکسل، پکن، توکیو، سنگاپور، واشینگتن، بن، مسکو، تونس، ژوهانسبورگ، سانتیاگو، اسرائیل و دهلی نو است.

مرکز ملی تحقیقات ملی فرانسه، در سال ۲۰۰۹ براساس رده‌بندی Scimago رتبه اول تولیدات علمی دنیا را از آن خود کرد. این مرکز، پس از ناسا و دو مرکز تحقیقی آمریکا، رتبه چهارم در جهان و رتبه اول در اروپا را براساس رتبه‌بندی وبومتربک (که برپایه قابلیت وب سایت‌های مراکز تحقیقی است) دارا می‌باشد.

تاکنون پژوهشگران این مرکز، برنده پنج نوبل فیزیک، یک نوبل پزشکی و یک نوبل شیمی شده‌اند. همچنین هشت تن از برندگان جایزه فیلدز و برنده سال ۲۰۰۳ جایزه آبل از پژوهشگران این مرکز بوده‌اند.

منابع[ویرایش]