مرکز آموزشی شهید اژه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبیرستان شهید اژه‌ای

مرکز آموزشی شهید اژه‌ای نام چند مدرسهٔ دبیرستان دوره اول و دبیرستان دوره دوم است که در شهر اصفهان واقع شده و از مراکز سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) می‌باشد. اولین شعبه از این مدارس در سال ۱۳۶۷ شمسی تأسیس شد.[۱] پس از آن در سال‌های پایانی دهه هشتاد و با تغییر مدیریت مرکز سمپاد، ۱ مرکز راهنمایی و ۲ مرکز دبیرستان دیگر تأسیس شدند.[۲] دانش آموزان این مدرسه عموماً از موفق‌ترین شرکت کنندگان در کنکور و المپیادهای علمی ایران هستند.[۳] مؤسس شعبه اصلی محمد اژه‌ای است که در فاصله سال‌های ۶۷ تا ۸۲ و از سال ۸۵تا ۹۱ مدیریت مرکز دبیرستان را نیز به عهده داشته است. محمد اژه‌ای برادر جواد اژه‌ای است که ریاست هیئت امنای سمپاد را بر عهده دارد.

دبیرستان[ویرایش]

دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ دارای ۲۱ کلاس (در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی) است. مدرس‌ه راهنمایی شهید اژه‌ای در کنار این مرکز واقع شده. تمامی کلاس‌ها مجهز به تخته هوشمند می‌باشند. این مدرسه دارای اتاقی مجلل برای برگزاری جلسات نیز می‌باشد. همچنین از امکانات آن به وجود وسایل ورزشی و کتاب خانه بزرگ اشاره کرد؛ و مدیریت ان هم اکنون بر عهده احمدرضا زمانی است.

کتابهای در حال تدریس دراین مراکز[ویرایش]

کتاب‌هایی که در این مدارس تدریس می‌شود با شعار کشف استعداد دانش آموزان و همچنین استفاده از این استعدادها در زمینه‌های مختلف است.[۴] بر اساس متن آورده شده بر روی جلد کتاب تکمیلی ریاضی: 'سازمان نگری در فرایند یادگیری منجر به تثبیت داده‌ها و آموخته‌ها خواهد شد... . پرورش ریاضی در سایهٔ تمرین محوری و نه فقط مفهوم انگاری اثر بخش تر خواهد بود.' می‌توانیم بفهمیم که فعالیت این سازمان برپایهٔ تثبیت داده‌های آموخته شده دانش آموزان و همچنین به کار گیری آن می باشدو به این جهت است که اغلب دانش آموزان این مرکز موفق و لقب تیزهوش بر آن‌ها نهاده شده است.


قابل توجه است که سازمان سمپاد کتاب‌های تکمیلی خود را تنها در زمینه‌های:

  • ریاضی، شیمی ، کامپیوتر (برنامه‌نویسی به زبان c) در مقطع اول دبیرستان[۵]
  • ادبیات فارسی ، علوم و ریاضی در مقطع هفتم[۶]
  • ,.....

فعالیت‌ها و افتخارات[ویرایش]

این مرکز از فعالترین مراکز در زمینه رباتیک می‌باشد و تیم این دبیرستان پر افتخارترین تیم رباتیک ایران بوده که در مسابقات جهانی مقام‌های متعددی را کسب کرده است. از دیگر فعالیت‌های این مرکز، فعالیت‌های دانش آموزی در مسابقات سالانهٔ المپیادهای ریاضی، فیزیک، کامپیوتر، زیست و نجوم از بدو تأسیس آن را می‌توان نام برد. به گونه‌ای که از لحاظ تعداد مدال‌های طلا، نقره و برنز کشوری و جهانی بعد از دبیرستان علامه حلی۱ تهران جایگاه دوم کشوری را داراست. همچنین کسب مدال طلا و نقره المپیاد جهانی فیزیک و مدال طلا در المپیاد جهانی نجوم در سال گذشته از افتخارات ای مرکز است. در کنکور سال ۹۴ این مدرسه رتبه اول رشتهٔ ریاضی و رتبهٔ دوم و سوم رشته علوم انسانی را کسب کرد.

دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ اصفهان دورهٔ اول[ویرایش]

دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ اصفهان دوره اول در سال ۱۳۶۷ تأسیس و از سال ۱۳۷۲ در ساختمان جدید مستقر شد و هم اکنون در پایهٔ هفتم (6 کلاس)، هشتم (5کلاس) و نهم (5کلاس) فعالیت می‌کند. این مدرسه دارای کارگاه حرفه و فن، آزمایشگاه فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی، اتاق کامپیوتر، اتاق سمعی و بصری، اتاق جغرافی، نمازخانه، زمین بسکتبال، زمین والیبال، دو زمین فوتسال (زمین آسفالت)، هفت عدد میز پینگ پنگ، و وسایل ورزشی، اتاق قرآن و بخش اداری می‌باشد. مدیریت این مدرسه هم اکنون بر عهدهٔ مسلم بیگی می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. http://www.nodet.net/index.php/features
  2. http://isf.medu.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&CategoryID=aa7acd02-0c64-4e8a-bc54-d3049d41453f&WebPartID=4b694169-abc6-4535-b4ae-22cbde3b8895&ID=16f7cfa4-876d-4aeb-a51a-f225d9ee73ca
  3. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910426000569
  4. طبق متن آورده شده بر روی جلد یکی از کتب ریاضی تکمیلی
  5. وب گاه دبیرستان شهید اژه‌ای1 www.eh1.ir
  6. وب گاه راهنمایی شهید اژه‌ای

پیوند به بیرون[ویرایش]