مرکز آموزشی شهید اژه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دبیرستان شهید اژه‌ای

مراکز آموزشی شهید اژه‌ای نام چند مدرسهٔ دبیرستان دوره اول و دبیرستان دوره دوم است که در شهر اصفهان واقع شده و از مراکز سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) می‌باشد. اولین شعبه از این مدارس در سال ۱۳۶۷ شمسی تأسیس شد.[۱] پس از آن در سال‌های پایانی دهه هشتاد و با تغییر مدیریت مرکز سمپاد، ۱ مرکز راهنمایی و ۲ مرکز دبیرستان دیگر تأسیس شدند.[۲] دانش آموزان این مدرسه عموماً از موفق‌ترین شرکت کنندگان در کنکور و المپیادهای علمی ایران هستند.[۳] مؤسس شعبه اصلی محمد اژه‌ای است که در فاصله سال‌های ۶۷ تا ۸۲ و از سال ۸۵تا ۹۱ مدیریت مرکز دبیرستان را نیز به عهده داشته‌است. محمد اژه‌ای برادر جواد اژه‌ای است که ریاست هیئت امنای سمپاد را بر عهده دارد.

در ۱۶ بهمن سال ۱۳۹۶، اعلام شد که آزمون دوره اول (ورود دانش آموزان دوره دبستان به متوسطه دوره اول) حذف شده و مدارس سمپاد دیگر دانش آموزان سال هفتم را پذیرش نخواهند کرد. این اقدام به گفته وزیر وقت آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی به دلیل کاهش اضطراب دانش‌آموزان دوره ابتدایی و هم‌زمان با انجام اقدامی مشابه برای مدارس نمونه دولتی انجام شد. یک روز بعد و در ۱۷ بهمن، اعلام شد که این اقدام فقط برای دوره متوسطه اول بوده و آزمون ورود دانش آموزان پایه نهم به دهم (متوسطه اول به متوسطه دوم) همچنان برقرار است.

دبیرستان[ویرایش]

دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ دارای ۲۱ کلاس (در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی) است. مدرس‌ه راهنمایی شهید اژه‌ای در کنار این مرکز واقع شده. تمامی کلاس‌ها مجهز به تخته هوشمند می‌باشند. این مدرسه دارای اتاقی مجلل برای برگزاری جلسات نیز می‌باشد. همچنین از امکانات آن به وجود وسایل ورزشی و کتاب‌خانه اشاره کرد.

کتاب‌های در حال تدریس در این مراکز[ویرایش]

کتاب‌هایی که در این مدارس تدریس می‌شود با شعار کشف استعداد دانش آموزان و همچنین استفاده از این استعدادها در زمینه‌های مختلف است.[۴] بر اساس متن آورده شده بر روی جلد کتاب تکمیلی ریاضی: 'سازمان نگری در فرایند یادگیری منجر به تثبیت داده‌ها و آموخته‌ها خواهد شد…. پرورش ریاضی در سایهٔ تمرین محوری و نه فقط مفهوم انگاری اثر بخش تر خواهد بود.' می‌توانیم بفهمیم که فعالیت این سازمان برپایهٔ تثبیت داده‌های آموخته شده دانش آموزان و همچنین به‌کارگیری آن می‌باشد و به این جهت است که اغلب دانش آموزان این مرکز موفق و لقب تیزهوش بر آن‌ها نهاده شده‌است.

قابل توجه است که سازمان سمپاد کتاب‌های تکمیلی خود را تنها در زمینه‌های:

  • ریاضی، شیمی، کامپیوتر (برنامه‌نویسی به زبان c) در مقطع اول دبیرستان[۵]
  • ادبیات فارسی، علوم و ریاضی در مقطع هفتم[۶]
  • ,.....

فعالیت‌ها و افتخارات[ویرایش]

این مرکز از فعالترین مراکز در زمینه رباتیک می‌باشد و تیم این دبیرستان پر افتخارترین تیم رباتیک ایران بوده که در مسابقات جهانی مقام‌های متعددی را کسب کرده‌است. از دیگر فعالیت‌های این مرکز، فعالیت‌های دانش آموزی در مسابقات سالانهٔ المپیادهای ریاضی، فیزیک، کامپیوتر، زیست و نجوم از بدو تأسیس آن را می‌توان نام برد. به گونه‌ای که از لحاظ تعداد مدال‌های طلا، نقره و برنز کشوری و جهانی بعد از دبیرستان علامه حلی۱ تهران جایگاه دوم کشوری را داراست. همچنین کسب مدال طلا و نقره المپیاد جهانی فیزیک و مدال طلا در المپیاد جهانی نجوم در سال گذشته از افتخارات ای مرکز است. در کنکور سال ۹۴ این مدرسه رتبه اول رشتهٔ ریاضی و رتبهٔ دوم و سوم رشته علوم انسانی را کسب کرد.

تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ اصفهان که در سال‌های اخیر افتخار آفریدند:

  • سید پیمان میرقادری، طلای چهل‌وهشتمین المپیاد جهانی شیمی، گرجستان[۷]
  • محمد مهدوی، طلای سی‌اُمین المپیاد جهانی کامپیوتر(2018)، ژاپن[۸]
  • نوید اکبری، طلای دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک(2018)، چین[۹]

دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ اصفهان دورهٔ اول[ویرایش]

دبیرستان شهید اژه‌ای ۱ اصفهان دوره اول در سال ۱۳۶۷ تأسیس و از سال ۱۳۷۲ در ساختمان جدید مستقر شد و هم‌اکنون در پایهٔ هفتم (۶ کلاس)، هشتم (6کلاس) و نهم (۵کلاس) فعالیت می‌کند. این مدرسه دارای کارگاه حرفه و فن، آزمایشگاه فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی، اتاق کامپیوتر، اتاق سمعی و بصری، اتاق جغرافی، نمازخانه، زمین بسکتبال، زمین والیبال، دو زمین فوتسال (زمین آسفالت)، هفت عدد میز پینگ پنگ، و وسایل ورزشی، اتاق قرآن و بخش اداری می‌باشد. مدیریت این مدرسه هم‌اکنون بر عهدهٔ سید نور الدین علوی می‌باشد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]