مرغ ویاندوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مرغ ویاندوت
Silver-laced Wyandotte rooster.jpg
The silver-laced is the original variety of the breed.
Conservation statusNot at risk[۱]
نام‌های دیگرAmerican Sebright (before 1883)[۱]
کشور پیدایشایالات متحده آمریکا
کاربردDual-purpose
ویژگی‌ها
وزنMale: ۳٫۵–۴ کیلوگرم (۸–۹ پوند)[۲]
 Female: ۲٫۷–۳٫۲ کیلوگرم (۶–۷ پوند)[۲]
رنگ پوستYellow
رنگ تخمBrown
نوع تاجRose
رده‌بندی
انجمن ماکیان آمریکاAmerican[۳]
EEyes[۴]
انجمن ماکیان بریتانیای کبیرSoft Feather: Heavy[۵]
مرغ
Gallus gallus domesticus

ویاندوت یک نژاد مرغ آمریکایی است که در دهه 1870 توسعه یافت. این نام برای مردم بومی وایاندوت آمریکای شمالی نامگذاری شده است. [۶] ویاندوت یک نژاد دو منظوره است که به خاطر تخم‌های قهوه‌ای و گوشت و پوست زرد آن نگهداری می‌شود. [۶] این یک پرنده نمایشی محبوب است و دارای انواع رنگ های زیادی است. [۴] در ابتدا به نام سبرایت آمریکایی شناخته می شد. [۱]

تاریخچه

مشخصات

جوجه نقره ای سه روزه

ویاندوت یک پرنده نسبتاً بزرگ است، اما جمع و جور و گرد است. محدوده وزنی متغیری دارد، اما معمولاً 5 ½ تا 8 ½ پوند برای پولت تا پرنده خروس است. سینه گشوده، توپر و به خوبی گرد است. بدن ویاندوت با طول متوسط اما بسیار پهن توصیف می شود که این عرض را در پشت و به دم حمل می کند. [۷] پا تمیز و پرهای نسبتاً نزدیک دارد و جمجمه ای پهن به مانند شانه گل رز دارد. [۲] پوست و ساقه‌های پا زرد، [۶] و لاله‌های گوش، صورت و چنگک‌ها قرمز هستند. [۱]

خروس‌های ویاندوت با نوارهای نقره‌ای ممکن است گاهی پرهای مرغ را نشان دهند. [۸]

رنگ ها

در ایالات متحده، 9 رنگ در استاندارد کمال انجمن طیور آمریکا به رسمیت شناخته شده است: سیاه (1893)، آبی (1977)، میشی (1893)، کلمبیایی (1905)، طوقی طلایی (1888)، کبک (1893) ، نقره بنددار (1883) و مدادی نقره (1902). [۳] برای بانتام‌ها، همان 9 رنگ با افزودن کلمبیای گاومیش شناخته می‌شوند. [۳]

در کانادا، وزیر سابق کشاورزی انتاریو (1923-1930) جان اس. مارتین ، مرغ های سفید وایاندوت را از مزرعه خود در پورت دوور ، انتاریو پرورش داده و به فروش رساند. جوجه های او به طور معمول جوایز را دریافت می کردند و در سراسر کانادا و ایالات متحده از ارزش بالایی برخوردار بودند.

در اروپا، Entente Européenne سی رنگ را فهرست می کند. [۴] باشگاه طیور بریتانیای کبیر میله‌ای، سیاه، آبی، کبک آبی، کبک آبی، گاومیش، کلمبیایی، طلایی، کبک، قرمز، نقره‌ای، مداد نقره‌ای و سفید را می‌شناسد. [۲]

مرغ طوقی طلا

موارد استفاده

ویاندوت یک نژاد دو منظوره است که هم برای تخم مرغ و هم برای گوشت پرورش داده می شود. به نسبت سریع بالغ می شود و مرغ ها به خوبی بر روی تخم می‌خوابند. [۱] این یک پرنده نمایشی محبوب است، به ویژه در آلمان. [۶]

منابع

 

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام albc2 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام roberts وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام apa وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام ee وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  5. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام pcgb وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام petty وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  7. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :0 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  8. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام lewis وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).