مرغ عشق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
مرغ عشق
Melopsittacus undulatus male.jpg
مرغ عشق نر بالغ
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: طوطی سانان
تیره: طوطی ها
زیرتیره: Psittacinae
تبار: Platycercus
سرده: Melopsittacus
جان گولد، ۱۸۴۰
گونه: M. undulatus
نام علمی
Melopsittacus undulatus
(Shaw, 1805)
زیستگاه‌های مرغ عشق
مرغ عشق
مرغ عشق

مرغ عشق(نام رایج در ایران), به لاتین Melopsittacus undulatus یا باجریگار(به انگلیسی: budgerigar) و نیز باجی(به انگلیسی: budgie) پرنده‌ای است اهلی از نژاد کاکاتیل. وطن اصلی این پرنده همچون بسیاری از کاکاتیل سانان دیگر، قارّه استرالیا است.

تاریخچه[ویرایش]

مرغ عشق برای اولین بار در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی به صورت گله‌های وحشی در استرالیا مشاهده شد که تعداد افراد این گله‌ها به هزاران قطعه می‌رسید. نام انگلیسی مرغ عشق «باجریگار» از کلمه بومی budgerijour گرفته شده‌است که این لغت در زبان بومیان استرالیا به معنی «غذای خوب» می‌باشد و شاید علت این تسمیه بدان جهت بوده‌است که وجود این پرنده در منطقه‌ای دلیل وفور نعمت و غذای فراوان در آن منطقه بوده‌است، زیرا که این پرنده در شرایط مناسب غذایی به شدت زاد و ولد نموده و گله‌های بزرگی به وجود می‌آورد. این پرنده برای اولین بار در سال ۱۸۰۵ توسط «جورج شاو» مدیر جانورشناسی موزه طبیعی بریتانیا شناسایی شد و در سال ۱۸۳۲ طبیعی دان «موزه لینه» که «یوهان واگلر» نام داشت توضیحاتی دربارهٔ مرغ عشق منتشر کرد. در سال ۱۸۴۰میلادی، زیست‌شناسی به نام «جان گولد» این پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد. موج تقاضا برای این پرنده موجب شد تا کشتی‌های زیادی دست به کار انتقال این پرندگان به اروپا، مخصوصاً انگلستان، هلند و بلژیک بزنند. کشتی‌ها مرغ عشق‌ها را در دسته‌های چند ده هزارتایی حمل می‌کردند. در طول سفر چند هفته‌ای، فقط تعداد اندکی از آنان سالم به اروپا می‌رسیدند. به زودی این پرنده اهلی شد و از طریق انگلستان به تمام دنیا منتقل شد. در سال ۱۸۴۶ برای اولین بار وارد کشور فرانسه شد و هشت سال بعد یعنی در سال ۱۸۵۴ طبیعی دان فرانسوی «جان دلون» مقاله‌ای در خصوص تکثیر، تغذیه و نگهداری مرغ عشق منتشر کرد. در سال ۱۸۵۹ نویسنده آلمانی «کارل بوله» در نشریه پرنده‌شناسی آلمان مقاله مفصلی دربارهٔ مرغ عشق منتشر کرد. از نوشته‌های «بوله» چنین بر می‌آید که مرغ عشق در آن زمان در تمامی شهرهای بزرگ آلمان به عنوان حیوان خانگی رایج بوده‌است و بنا به گفته او مرغ عشق برای اولین بار در سال ۱۸۵۵ درشهر برلین آلمان توسط «گرفین شورین» تکثیر یافت. مرغ عشق از سال ۱۸۶۰ به بعد در تمامی باغ وحش‌های آلمان وجود داشته و با موفقیت تکثیر و پرورش یافته‌است. طی ۵۰ سال، واحدهای عظیم تجاری به وجود آمدند که هزاران قطعه از این پرنده کوچک را برای دوستداران پرندگان زینتی تکثیر می‌کردند. در اواخر قرن نوزدهم واردات مرغ عشق به ارقام غیرقابل تصوری رسید. بنابر نوشته‌های «دبراسای» تنها در سال ۱۸۹۴ واردات پرندگان زنده به بنادر فرانسه بالغ بر یک میلیون و دویست هزار قطعه بوده که در آن، واردات مستقیم به انگلستان و آلمان منعکس نشده‌است.

مشخصات کلی[ویرایش]

مرغ عشق نر بالغ

مرغ عشق اهلی را در حالت کلی می‌توان به ۲ گروه انگلیسی و ساده تقسیم کرد که نژاد انگلیسی دو برابر بزرگتر از نژاد معمولی آن است که معمولاً در کشور انگلستان نگهداری شده و در ایران هم موجود است. مرغ عشق اهلی از همنوعان وحشی خود بزرگ‌تر است. طول بدن نوع وحشی در طبیعت حدود ۱۸ سانتیمتر می‌باشد. عمر مرغ عشق اهلی بین ۵ تا ۱۰ سال هست، البته در مواردی تا ۱۷ سال و بیشتر هم گزارش شده. نوع انگلیسی عمر کوتاهتری نسبت به نوع ساده دارد و به‌طور متوسط بین ۴ تا ۶ سال عمر می‌کند.[۱]

آمار دقیقی در مورد طول عمر نوع وحشی در طبیعت در دسترس نیست.
رنگ طبیعی این حیوان سبز چمنی می‌باشد انتهای پشت سینه و شکم سبز می‌باشد. پشت سر بالای شانه و روی بالها زرد همراه با خطهای سیاهی به صورت موجی می‌باشد. دو پر بزرگ از میان دمش بیرون آمده که آبی تیره‌اند. پرهای دم سبز بوده و دارای نوار زردی می‌باشد. صورت مرغ عشق تا گلو زرد روشن است و در انتهای صورتش لکه‌های بنفشی که ریش نامیده می‌شود وجود دارد. پلکها بسیار نازک هستند و از سمت پاین به بالا جمع می‌شوند. نوکش مانند طوطی سانان است و نوک پایینی کوچکتر از بالایی می‌باشد.

تخمین حدودی سن[ویرایش]

می‌توان برحسب نشانه‌هایی از قبیل اندازهٔ جثه، رنگ پاها (که در مرغ عشق‌های بالغ تیره‌تر و نسبتاً آبی تیره است اما در باجی‌های جوان صورتی و روشن است), خطوط روی بالای سر و نیز صورت (که هرچه سن مرغ عشق‌های معمولی و نه نوع هلندی، بیشتر شود این خطوط به تدریج محو می‌شوند) و نیز از روی چشم مرغ عشق (که هرچه سن بالاتر باشد حلقهٔ سفیدی دور چشم ایجاد می‌شود که هرچه چشم سیاهی کوچکتری داشته باشد سن مرغ عشق بالاتر و نسبتاً بالغ تر است), سن مرغ عشق را تخمین زد.

توانایی صحبت کردن[ویرایش]

مرغ عشق قادر به تقلید کلمات هست. قدرت فراگیری سخن گفتن در مرغ عشق از بسیاری از طوطی سانان دیگر از جمله عروس هلندی قوی تر هست. برای آموزش دادن یک مرغ عشق به تقلید صداها و کلمات باید توجه داشت که اولاً مرغ عشق جوجه باشد و دوما باید تنها باشد و در طول سن خود صدای مرغ عشق ماده نشنیده باشد. در یک ویدئوی می‌توان توانایی مرغ عشق به تکلم با زبان گیلکی را یافت[4]

تعیین جنسیت در مرغ عشق[ویرایش]

برای فهمیدن جنس نر و ماده این حیوان بهترین گزینه توجه به پوستی که در بالای منقار قرار دارد و سوراخهای بینی در آن هستند می‌باشد. رنگ این پوست در مرغ عشق نر آبی تیره {بنفش}است اما در ماده آبی روشن و نسبتاً قرمز و سفید یا قهوه‌ای یا متمایل به قهوه‌ای است. (رنگ سفید و قهوه‌ای بینی در مرغ عشق‌های ماده نشانهٔ آمادهٔ جفت‌گیری بودن یا نشانهٔ مست بودن آنهاست که متغیر است)

رفتارشناسی مرغ عشق[ویرایش]

مرغ عشق پرنده‌ای هوشمند (تا حدودی، به نسبت حجم مغز به جثه) و اجتماعی است و از بازی کردن خیلی لذت می‌برد. مرغ عشق ماده علاقه زیادی به جویدن اجسامی مانند چوب دارد که این تمایل در نرها کمتر است (به حدی که یکی از موارد تشخیص جنس نر از ماده نیز به‌شمار می‌رود). مرغ عشق علاقه زیادی به همبازی شدن با آدمی دارد و قادر به تقلید صدا و سوت زدن است. مرغ عشق خیلی زود اهلی شده و به خانه خو می‌گیرد. کمی دشوار ولی با مدتی کار کردن با مرغ عشق بالغ می‌توان به آن یاد داد که روی انگشت بنشیند. البته هیچ‌گاه نمی‌توان یک مرغ عشق بالغ را به اندازهٔ یک مرغ عشق جوجه اهلی کرد و آموزش داد. اگر تصمیم گرفتید تا برای مرغ عشق خود جفت تهیه کنید، بهتر است که پرنده جدید را ابتدا در قفس‌های مجزا ولی کنار هم نگه دارید تا به هم عادت کنند. مرغ عشق‌ها پرنده‌هایی شجاع هستند و از کنجکاوی نمی‌ترسند، به قدری که اگر با پرنده دیگری که بزرگ‌تر از خودشان است {مثلاً عروس هلندی} در یک مکان نگهداری شوند ممکن است به پرنده دیگر حمله کرده و او را زخمی کنند.

تولید مثل در مرغ عشق[ویرایش]

توجه شود که انتظار تولیدمثل از بیشتر مرغ عشق‌های موجود در بازار بعد از حداقل سنِّ یک سالگی ممکن است. در طبیعت شروع تخم‌گذاری مرغ عشق در آغاز فصل بارندگی می‌باشد. این پرنده خود می‌تواند ماه‌ها با آب کم زندگی کند اما علت اینکه تمایل شدیدی برای تخم‌گذاری در فصل بارندگی دارد این است که برای پرورش جوجه‌های خود نیاز به آب دارد. این پرنده لانه‌سازی نمی‌کند بلکه از سوراخهای موجود بر روی درختان اکالیپتوس استفاده می‌کند؛ و برای پر کردن کف لانه از پوسته خود درخت استفاده می‌کنند. حتی در صورتی که درختان زیادی در ناحیه موجود باشد تمام جفتهای یک گروه (گروه‌ها معمولاً ۱۰ تا ۵۰ تایی هستند) روی یک درخت تخم‌گذاری می‌کنند.

یک مرغ عشق در طبیعت

پرنده ماده ۲ تا ۶ تخم می‌گذارد و به مدت ۱۸ تا ۲۱ روز بروی آن‌ها می‌خوابد و در این مدت مرغ نر در حوالی لانه می‌ماند و نقش نگهبان را بر عهده دارد و از دهانه لانه ماده را تغذیه می‌کند. مرغ عشق نر گاهی به ماده کمک کرده و در مواقع سرد بودن هوا به لانه رفته و لانه گرم می‌کند.

جوجه در ۵ روزگی

بزرگ شدن مدفوع در مرغ عشق ماده نشان دهندهٔ باردار بودن یا اینکه بر روی تخم می‌خوابد است. قدرت هضم غذا در مرغ عشق بسیار سریع بوده و معمولاً هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فضله می‌گذارند. مرغ عشق ماده به علت به خطر نیفتادن سلامتی جوجه‌ها در لانه فضله نمی‌کند و برای این کار از لانه خارج می‌شود البته تعداد ترک لانه باید کم باشد تا خطری متوجه جوجه‌ها نشود. چون نمی‌شود هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ماده برای فضله‌گذاری از لانه خارج شود، قبل از اولین تخم‌گذاری مرغ عشق ماده فواصل بین تعداد دفعات فضله‌گذاری خود را افزایش می‌دهد و در هر ۲ تا ۳ ساعت مبادرت به انجام این کار می‌کند اما به میزان بیشتری فضله می‌گذارد به این ترتیب به فضله‌گذاری در مدت طولانی عادت می‌کند. در هنگام تخم‌گذاری در برخی موارد ماده پرهایش می‌ریزد و احتمالاً این کار برای ایجاد محیطی گرم برای تخمها و جوجه‌ها می‌باشد.

جوجه در ۱۱ روزگی

بعد از تولد جوجه‌ها ماده آن‌ها را به وسیله خوراک نرم معده اش تغذیه می‌کند و بعد از چند روز بچه‌های بزرگتر از غذای نیمه هضم شده لوله مری و کوچکترها هنوز از طریق معده تغذیه می‌شوند. به منظور جداسازی تغذیه کودکان ابتدا بچه‌های بزرگر از طریق لوله مری تغذیه می‌شوند و سپس جوجه‌های کوچکتر از طریق معده تغذیه می‌گردند. بعد از به دنیا آمدن جوجه ا ماده کمتر از قبل مبادرت به خروج از لانه می‌کند و تنها مواقع ضروری برای دفع فضله، تغذیه یا تمیز کردن خود خارج می‌شود.

جوجه مرغ عشق

ماده همیشه از طریق نر تغذیه می‌شود که این تغذیه شامل دانه‌های هضم شده آماده نیز می‌شود چون اگر قرار باشد ماده غذا را هضم کند وقت بیشتری می‌برد و شرایط محیط برای تأمین غذا نیز نا معلوم است پس باید در وقت صرفه جویی کرد و نوزادان را هر چه زودتر پرورش داد.
دو تا سه هفته مرغ عشق ماده از نوزادان در زیر بال و پر خود مراقبت می‌کند تا اینکه پرهای آن‌ها در می‌آید. بعد از حدود چهار هفته مرغ عشقهای جوان می‌توانند از لانه بیرون بیایند و پرواز کنند. آن‌ها قادر به داشتن زندگی مستقل هستند اما پدر تا یک یا دو هفته از آن‌ها مراقبت کرده و گه گاه تغذیه‌شان می‌نماید. در حین این مدت مرغ عشق ماده نیز اگر شرایط برای تخم‌گذاری سری دوم مناسب باشد مقدمات را آماده می‌کند. در سه ماه اول مرغ عشق هنوز پرهای اولیه را دار هست و تفاوت چندانی از نظر ظاهر با مرغ عشقهای بالغ ندارد. تنها رنگشان مات‌تر از مرغ عشقهای بالغ است. رنگ پوست بینی روشن است و به سختی می‌توان آن‌ها را تعین جنسیت کرد. مهمترین نشانهٔ مرغ عشقهای جوان رنگ چشمان آنهاست که فقط سیاهی آن معلوم است (فاقد هرگونه حلقهٔ سفید اطراف). بعد از ۳ ماه پرهای مرغ عشق می‌ریزد و از این موقع به بعد مرغ عشق کاملاً مانند بقیه مرغ عشق‌های بالغ می‌شود و آماده تولید مثل می‌شود.

تغذیه[ویرایش]

مرغ عشق‌ها به خوردن میوه علاقه دارند. سمت چپ یک نر نسبتاً بالغ و سمت راست یک ماده جوان
ارزن غذای اصلی مرغ عشق است

ارزن درشت مهمترین خوراک مرغ عشق‌ها محسوب می‌شود و تنها در فصول معینی از سال در زیستگاه این پرنده‌ها در استرالیا می‌روید و این پرندگان باقی سال را از تخم خشک سایر گیاهان تغذیه می‌کنند. اما در اسارت به عنوان یک مخلوط دانه خوب، می‌توان از ارزن، کتان و هفت تخم با نسبت‌های توصیه شده استفاده کرد ونیز باید علاوه بر آن رژیم غذایی به صورت ذیل را برای ایشان مهیا کرد:

 • سبزی‌های تازه مثل تره که مملو از ویتامین آ می‌باشد، کاهو، اسفناج، هویج ٬چغندر و برگ‌های این گیاه‌ها را به آن‌ها داد.
 • میوه‌های تازه را حتماً باید شسته و به آن‌ها داد؛ میوه‌هایی از قبیل:سیب قطعه شده ٬گلابی قطعه شده٬هویج که می‌شود آن را به صورت رنده شده نیز به حیوان داد، به توت فرنگی نیز علاقه زیادی دارند و همچنین انگور دو نیم شده را نیز بسیار دوست می‌دارند.
 • مواد خوراکی مانند نان خیس شده.
 • دانه‌های پخته شده مثل عدس، باقالا و لوبیاوماش.
 • بادام خیس شده و خام.

مرغ عشقهایی که به نوعی رژیم غذایی خاص عادت بکنند به راحتی آن رژیم را ترک نمی‌کنند پس باید از خردسالی آن‌ها را به رژیم غذایی خوبی عادت داد. برای اطمینان از جذب مواد معدنی مورد نیاز در پرنده بهتر است از مکمل‌های تغذیه‌ای یا ویتامین‌های اضافی (مانند مولتی ویتامین مخصوص پرندگان یا مولتی میولزین) استفاده کرد. نکته: ممکن است این پرنده از گچ و آهک برای تغذیه نیز استفاده کند؛ شایان ذکر است که پرنده به راحتی می‌تواند این مواد را دفع کند و هیچ گونه عوارض جانبی برایش به بار نخواهد داشت.

نگهداری[ویرایش]

بهتر است مرغ عشق‌ها به صورت جفت نگه‌داری شوند. مرغ عشق به محیط اطراف خود خو می‌گیرد و نباید جای قفس پرنده را تغییر داد. قفس پرنده باید جایی باشد روشن و تا حد ممکن ساکت؛ و در محل‌های پر رفت‌وآمد و پشت پنجره که نور آفتاب دائم به آن‌ها بتابد محل مناسبی نیست، زیرا اگر مرغ عشق زیاد زیر نور آفتاب بماند سکته می‌کند. درصورت مهیا بودن شرایط، ماهی یک بار پرواز در محیط خانه یا محل بسته نگهداری به شدت توصیه می‌شود. قفس پرنده باید در بالا باشد تا پرنده به همه چیز مسلط باشد و احساس ترس نکند. اگر مثلاً قسمتی از قفس رو به دیوار باشد به‌طوری‌که مرغ عشق از پشت خود خیالش راحت باشد بسیار برای او مناسب خواهد بود.
کف قفس را با شن مخصوص پرندگان یا روزنامه غیر رنگی (رنگ استفاده شده در چاپ روزنامه برای پرنده مضر است) بپوشانید و حداقل یکبار در هفته آن را تعویض کنید.
در قفس باید میله‌هایی به قطر ۲٫۵ تا ۳ سانتیمتر قرار داده شود تا مانع ابتلای پرنده به بلندی ناخن شود. همچنین باید در قفس از شاخه درختان نیز برای نشستن پرندگان استفاده شود. مرغ عشق برای اینکه منقارش بیش از اندازه بلند نشود باید همیشه با آن کار کند، وجود شاخه درختان در قفس باعث می‌شود مرغ عشق با نوکش آن‌ها را بکند. این شاخه‌ها باید دائماً عوض شوند.
ظروف آب و غذای مرغ عشق‌ها نیز نباید زیاد تعویض کرد زیرا به آن ظرف عادت می‌کنند و از ظرف جدید ممکن است بترسند و این باعث گرسنگی آن‌ها بشود. در صورت تمایل به نگهداری بیش از یک جفت مرغ عشق در یک قفس باید حتماً به این موضوع اشاره شود که هر جفت مرغ عشق برای داشتن بهترین بازده برای زندگی به فضایی معادل یک مکعب با اضلاع ۵۰ سانتی‌متر نیازمند می‌باشند و در صورت داشتن فضایی کم‌تر از این حدود بی شک میان جفت‌ها درگیری بر سر قلمرو زیستی پیش خواهد آمد. البته اگر آن هاراباجوجه‌هایشان (جوجهٔ ۲ ماه به بالا) دریک قفس بیناندازید به جان یکدیگر افتاده و ظرف ۳ الی ۴ روز یکدیگر را می‌کشند.

بیماری‌ها[ویرایش]

مرغ عشق سفید یا آلبینو

مرغ عشق همانند سایر پرندگان به بسیاری از بیماری‌های طیور مبتلا می‌شود و مهم‌ترین این بیماری‌ها عبارتند از: بیماری نیوکاسل، بیماری پر ریزی فرانسوی، بیماری جوجه مرغ عشق، بیماری آبله، بیماری پستیاکوز، بیماری سالمونلوز بیماری مگا باکتریوز، بیماری تریکومونیازیس، بیماری کوکسیدیوز، بیماری جرب، بیماری اسپرژیلوز. هر کدام از بیماری‌های یادشده علایم و نشانه‌های خاصی دارد وبرای درمان آن‌ها باید به دامپزشک مراجعه کرد. علائمی مانند عطسه‌های متوالی و مشاهده آبکی تر شدن فضله در این پرنده طی چند روز متوالی، نشانه خطر شناخته شده و باید سریعاً نسبت به بر طرف کردن آن اقدام کرد؛ بدین صورت که از جریان هوای مستقیم جلوگیری به عمل آمده، پرنده را در دمای بالاتر نسبت به محیط بیرون نگهداری کرده و با استفاده از نور مادون قرمز (با فاصله۳۰ سانتی از پرنده) گرما دهی کنید تا جریان خون در پرنده بالا رفته و با افزایش دما، این علائم خطرناک بهبودی یابند.

نگارخانه تصاویر[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • مرغ عشق. آنته ولتر. ترجمه دکتر علی فرشچی. انتشارات روزبهان. (ISBN 946-5529-31-X) تهران ۱۳۶۲
 • پرورش، نگهداری و بیماری‌های مرغ عشق، تألیف احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ، شابک: ‎۹۷۸-۶۰۰-۹۰۴۹۴-۵-۵ تهران، ۱۳۸۹،
 • «منبع جعبه‌زیست»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۱۶ نوامبر ۲۰۰۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Budgerigar
Temporal range: Pliocene–Holocene
[1]
Budgerigar-male-strzelecki-qld.jpg
Blue cere indicates male
Budgerigar-strzelecki-qld.jpg
Flaking brown cere indicates female in breeding condition
Scientific classification e
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Psittaciformes
Family: Psittaculidae
Genus: Melopsittacus
Gould, 1840
Species: M. undulatus
Binomial name
Melopsittacus undulatus
(Shaw, 1805)
Budgerigar map.png
The budgerigar's natural habitat is in red

The budgerigar (/ˈbʌərɪɡɑːr/; Melopsittacus undulatus), also known as the common parakeet or shell parakeet and usually informally nicknamed the budgie, is a small, long-tailed, seed-eating parrot. Budgerigars are the only species in the Australian genus Melopsittacus and are found wild throughout the drier parts of Australia where the species has survived harsh inland conditions for the last five million years.[3] Budgerigars are naturally green and yellow with black, scalloped markings on the nape, back and wings, but have been bred in captivity with colouring in blues, whites, yellows, greys and even with small crests. Budgerigars are popular pets around the world due to their small size, low cost and ability to mimic human speech. The origin of the budgerigar's name is unclear. The species was first recorded in 1805, and today is the third most popular pet in the world, after the domesticated dog and cat.[4]

The budgerigar is closely related to the lories and the fig parrots.[5][6][7][8] They are one of the parakeet species, a non-taxonomical term that refers to any of a number of small parrots with long, flat and tapered tails. In both captivity and the wild, budgerigars breed opportunistically and in pairs.

Etymology[edit]

Budgerigar at Fort Worth Zoo in Texas. The blue cere at the top of the beak shows that this is a male

Several possible origins for the name "budgerigar" have been proposed:

 • A mispronunciation or alteration of Gamilaraay gidjirrigaa [ɡ̊iɟiriɡaː],[9][10] possibly influenced by the Australian slang word "budgery", meaning "good".
 • Similarly, from gijirragaa from the Yuwaalaraay.[11] The nomadic nature of Australia's aboriginals would lend itself to forming common linguistic references, and since none had any written language, differences in pronunciation and the presentation thereof are subjective within the constructs of Western hearing.
 • A compound of "budgery", "good" and gar "cockatoo".[12] The word "budgery", also spelt "boojery", was formerly in use in Australian English slang meaning "good".

Alternate spellings include budgerygah and betcherrygah.[13]

John Gould (see below) noted the term betcherrygah was used by indigenous people of the Liverpool Plains in New South Wales.[14] While many references mention "good" as part of the meaning, and a few specify "good bird", it is quite possible that reports by those local to the region are more accurate in specifying the direct translation as "good food".[15] There are apocryphal reports that this could also translate as "tasty treat", implying they were eaten by the aboriginals. However, it is more likely the name derived from their migratory nature. With seasonal changes that left parts of the Liverpool Plains barren, they would move to areas with residual water, that still produced the seeds they sought. By following the birds, the aboriginals could locate water and also other game and food plants. Thus, the birds could lead them to "good food".

Other names[edit]

The budgerigar was first described by George Shaw in 1805, and given its current binomial name by John Gould in 1840. The genus name Melopsittacus comes from Greek and means "melodious parrot".[16] The species name undulatus is Latin for "undulated" or "wave-patterned".[17]

Alternative common names for the budgerigar include the shell parrot, the warbling grass parakeet, the canary parrot, the zebra parrot, the flight bird, the scallop parrot. Although more applicable to members of the genus Agapornis, the name lovebird has been applied to them from their habit of mutual preening.[13]

Evolutionary history[edit]

Evolutionary history


 

 

Lories and lorikeets


 

Budgerigar 

Fig parrots, genera (Cyclopsitta and Psittaculirostris) 

Other parrots


Phylogenetic chart[5][6][7][8]

The budgerigar was thought to be the link between the genera Neophema and Pezoporus based on the barred plumage.[18] However, recent phylogenetic studies using DNA sequences place the budgerigar very close to the lories (tribe Loriini) and the fig parrots (tribe Cyclopsittini).[5][6][7][8]

Anatomy and physiology[edit]

Anatomy of a male budgerigar

Wild budgerigars average 18 cm (7 in) long, weigh 30–40 grams (1.1–1.4 oz), with an average wingspan of 30 cm and display a light green body colour (abdomen and rumps), while their mantles (back and wing coverts) display pitch-black mantle markings (blackish in fledgelings and immatures) edged in clear yellow undulations. The forehead and face is yellow in adults but with blackish stripes down to the cere (nose) in young individuals until they change into their adult plumage around three to four months of age. They display small, iridescent blue-violet cheek patches and a series of three black spots across each side of their throats (called throat patches). The two outermost throat spots are situated at the base of each cheek patch. The tail is cobalt (dark-blue); and outside tail feathers display central yellow flashes. Their wings have greenish-black flight feathers and black coverts with yellow fringes along with central yellow flashes, which only become visible in flight or when the wings are outstretched. Bills are olive grey and legs blueish-grey, with zygodactyl toes.[19]

Budgerigars in their natural habitat in Australia are noticeably smaller than those in captivity.[20] This particular parrot species has been bred in many other colours and shades in captivity (e.g. blue, grey, grey-green, pieds, violet, white, yellow-blue), although they are mostly found in pet stores in blue, green, and yellow. Like most parrot species, budgerigar plumage fluoresces under ultraviolet light. This phenomenon is possibly related to courtship and mate selection.[21]

The upper half of their beaks is much taller than the bottom half and covers the bottom when closed. The beak does not protrude much, due to the thick, fluffy feathers surrounding it, giving the appearance of a downward-pointing beak that lies flat against the face. The upper half acts as a long, smooth cover, while the bottom half is just about a half-sized cup-piece. These beaks allow the birds to eat plants, fruits, and vegetables.

The colour of the cere (the area containing the nostrils) differs between the sexes, being royal blue in males, pale brown to white (nonbreeding) or brown (breeding) in females, and pink in immatures of both sexes (usually of a more even purplish-pink colour in young males). Some female budgerigars develop brown cere only during breeding time, which later returns to the normal colour. Young females can often be identified by a subtle, chalky whiteness that starts around the nostrils. Males that are either Albino, Lutino, Dark-eyed Clear or Recessive Pied (Danishpied or harlequin) always retain the immature purplish-pink cere colour their entire lives.[19][22]

Budgerigar flock in the wild (SW Queensland, Australia)

It is usually easy to tell the sex of a budgerigar over six months old, mainly by the cere colours, but behaviours and head shape also help indicate sex.

A mature male's cere is usually light to dark blue, but can be purplish to pink in some particular colour mutations, such as Dark-eyed Clears, Danish Pieds (Recessive Pieds) and Inos, which usually display much rounder heads. Males are typically cheerful, extroverted, highly flirtatious, peacefully social, and very vocal.[citation needed]

Females' ceres are pinkish as immatures. As they age, they move from being beigish or whitish outside breeding condition into brown (often with a 'crusty' texture) in breeding condition and usually display flattened backs of heads (right above the nape). Females are typically highly dominant and more socially intolerant.[23] This behavior is more pronounced around other females than with males.[24]

Vision[edit]

Like many birds, budgerigars have tetrachromatic colour vision, but all four classes of cone cells operating simultaneously requires the full spectrum provided by sunlight.[25] The ultraviolet spectrum brightens their feathers to attract mates. The throat spots in budgerigars reflect UV and can be used to distinguish individual birds.[21]

Ecology[edit]

Female budgerigar at Alice Springs Desert Park
Distribution map of Budgerigar in Australia:
Distribution area
Black legend stripes.svg Frequent occurrence
Black legend stripes-dashed.svg Occasional occurrence

Budgerigars are nomadic birds found in open habitats, primarily in scrublands, open woodlands, and grasslands of Australia. The birds are normally found in small flocks, but can form very large flocks under favourable conditions. The nomadic movement of the flocks is tied to the availability of food and water.[19] Drought can drive flocks into more wooded habitat or coastal areas. They feed on the seeds of spinifex, grass seeds, and sometimes ripening wheat.[19][26]

Four domesticated budgerigars eating corn

Naturalised feral budgerigars have been recorded since the 1940s in the St. Petersburg, Florida, area of the United States, but are much less common now than they were in the early 1980s. Increased competition from European starlings and house sparrows is thought to be the primary cause of the population decline.[27]

Breeding[edit]

Head detail of a male budgerigar

Breeding in the wild generally takes place between June and September in northern Australia and between August and January in the south, although budgerigars are opportunistic breeders and respond to rains when grass seeds become most abundant.[19] They show signs of affection to their flockmates by preening or feeding one another. Budgerigars feed one another by eating the seeds themselves, and then regurgitating it into their flockmate's mouth. Populations in some areas have increased as a result of increased water availability at farms. Nests are made in holes in trees, fence posts or logs lying on the ground; the four to six eggs are incubated for 18–21 days, with the young fledging about 30 days after hatching.[19][26]

In the wild, virtually all parrot species require a hollow tree or a hollow log as a nest site. Because of this natural behaviour, budgerigars most easily breed in captivity when provided with a reasonable-sized nest box.

The eggs are typically one to two centimetres long and are pearl white without any colouration if fertile. Female budgerigars can lay eggs without a male partner, but these unfertilised eggs will not hatch. Females normally have a whitish tan cere; however, when the female is laying eggs, her cere turns a crusty brown colour. Certain female budgies may always keep a whitish tan cere or always keep a crusty brown cere regardless of breeding condition. A female budgerigar will lay her eggs on alternate days.[28] After the first one, there is usually a two-day gap until the next. She will usually lay between four and eight eggs, which she will incubate (usually starting after laying her second or third) for about 21 days each.[28] Females only leave their nests for very quick defecations, stretches and quick meals once they have begun incubating and are by then almost exclusively fed by their mate (usually at the nest's entrance). Females will not allow a male to enter the nest, unless he forces his way inside.[28] Depending on the clutch size and the beginning of incubation, the age difference between the first and last hatchling can be anywhere from 9 to 16 days. At times, the parents may begin eating their own eggs due to feeling insecure in the nest box.

Sometimes, budgerigars (mainly males) are not interested in the opposite sex[citation needed], and will not reproduce with them; a flock setting—several pairs housed where they can see and hear each other—is necessary to stimulate breeding.[citation needed]

Chick health[edit]

The chicks and eggs of budgerigar in nest box

Breeding difficulties arise for various reasons. Some chicks may die from diseases and attacks from adults. Other budgerigars (virtually always females) may fight over the nest box, attacking each other or a brood. Another problem may be the birds' beaks being under-lapped, where the lower mandible is above the upper mandible.

Most health issues and physical abnormalities in budgerigars are genetic. Care should be taken that birds used for breeding are active, healthy and unrelated. Budgerigars that are related or have fatty tumours or other potential genetic health problems should not be allowed to breed. Parasites (lice, mites, worms) and pathogens (bacteria, fungi and viruses), are contagious and thus transmitted between individuals through either direct or indirect contact. Nest boxes should be cleaned between uses.

Splay leg is a relatively common problem in baby budgerigars and other birds; one of the budgerigar's legs is bent outward, which prevents it from being able to stand properly and compete with the other chicks for food, and can also lead to difficulties in reproducing in adulthood. The condition is caused by young budgerigars slipping repeatedly on the floor of a nest box. It is easily avoided by placing a small quantity of a safe bedding or wood shavings in the bottom of the nest box. Alternatively, several pieces of paper may be placed in the box for the female to chew into bedding.

Development[edit]

Eggs take about 18–20 days before they start hatching. The hatchlings are altricial – blind, naked, unable to lift their head and totally helpless, and their mother feeds them and keeps them warm constantly. Around 10 days of age, the chicks' eyes will open, and they will start to develop feather down. The appearance of down occurs at the age for closed banding of the chicks. Budgerigars' closed band rings must be neither larger nor smaller than 4.0 to 4.2 mm.

They develop feathers around three weeks of age. (One can often easily note the colour mutation of the individual birds at this point.) At this stage of the chicks' development, the male usually has begun to enter the nest to help his female in caring and feeding the chicks. Some budgerigar females, however, totally forbid the male from entering the nest and thus take the full responsibility of rearing the chicks until they fledge.

Depending on the size of the clutch and most particularly in the case of single mothers, it may then be wise to transfer a portion of the hatchlings (or best of the fertile eggs) to another pair. The foster pair must already be in breeding mode and thus either at the laying or incubating stages, or already rearing hatchlings.

As the chicks develop and grow feathers, they are able to be left on their own for longer periods of time. By the fifth week, the chicks are strong enough that both parents will be comfortable in staying out of the nest more. The youngsters will stretch their wings to gain strength before they attempt to fly. They will also help defend the box from enemies, mostly with their loud screeching. Young budgerigars typically fledge (leave the nest) around their fifth week of age and are usually completely weaned between six and eight weeks old. However, the age for fledging, as well as weaning, can vary slightly depending on whether its age and the number of surviving chicks. Generally speaking, the oldest chick is the first to be weaned. Though it is logically the last one to be weaned, the youngest chick is often weaned at a younger age than its older sibling(s). This can be a result of mimicking the actions of older siblings. Lone surviving chicks are often weaned at the youngest possible age as a result of having their parents' full attention and care.

Hand-reared budgies may take slightly longer to wean than parent-raised chicks. Hand feeding is not routinely done with budgerigars, due to their small size and because young parent raised birds can be readily tamed.

Budgerigars and humans[edit]

Aviculture[edit]

Two house pet budgerigars, caged, in 1933.

The budgerigar has been bred in captivity since the 1850s. Breeders have worked to produce a variety of colour, pattern and feather mutations, including albino, blue, cinnamon-ino (lacewinged), clearwinged, crested, dark, greywinged, opaline, pieds, spangled, dilute (suffused) and violet.

English "budgie" (left), as compared to pet-type budgerigars

"English budgerigars", more correctly called "show" or "exhibition budgerigars", are about twice as large as their wild counterparts and have puffier head feathers, giving them a boldly exaggerated look. The eyes and beak can be almost totally obscured by these fluffy head feathers. English budgerigars are typically more expensive than wild-type birds, and have a shorter life span of about seven to nine years. Breeders of English budgerigars show their birds at animal shows. Most captive budgerigars in the pet trade are more similar in size and body conformation to wild budgerigars.

Budgerigars are social animals and require stimulation in the shape of toys and interaction with humans or with other budgerigars. Budgerigars, and especially females, will chew material such as wood. When a budgerigar feels threatened, it will try to perch as high as possible and to bring its feathers close against its body in order to appear thinner.

Tame budgerigars can be taught to speak, whistle and play with humans. Both males and females sing and can learn to mimic sounds and words and do simple tricks, but singing and mimicry are more pronounced and better perfected in males. Females rarely learn to mimic more than a dozen words. Males can easily acquire vocabularies ranging from a few dozen to a hundred words. Pet males, especially those kept alone, are generally the best speakers.[citation needed]

Budgerigars will chew on anything they can find to keep their beaks trimmed. Mineral blocks (ideally enriched with iodine), cuttlebone and soft wooden pieces are suitable for this activity. Cuttlebones also supply calcium, essential for the proper forming of eggs and bone solidity. In captivity, budgerigars live an average of five to eight years, but life spans of 15–20 years have been reported.[29] The life span depends on breed, lineage, and health, being highly influenced by exercise and diet. Budgerigars have been known to cause "bird fancier's lung" in sensitive people, a type of hypersensitivity pneumonitis.[30]

Colour mutations[edit]

Adult females (top) display beige to brown ceres, while adult males (bottom) typically have blue ceres or purplish-pink in albinistic and recessive pied varieties.

All captive budgerigars are divided into two basic series of colours; namely, white-based (blue, grey and white) and yellow-based (green, grey-green and yellow). Presently, at least 32 primary mutations (including violet) occur, enabling hundreds of possible secondary mutations (stable combined primary mutations) and colour varieties (unstable combined mutations).

Mimicry[edit]

Male specimens of budgerigars are considered to be one of the top five talking champions amongst parrot species, alongside the grey parrot, the amazon and the eclectus parrots, and the ring-necked parakeet.[citation needed]

Puck, a male budgerigar owned by American Camille Jordan, holds the world record for the largest vocabulary of any bird, at 1,728 words. Puck died in 1994, with the record first appearing in the 1995 edition of Guinness World Records.[31][32]

In 2001, recordings of a budgerigar called Victor got some attention from the media. Victor's owner, Ryan B. Reynolds of Canada, stated Victor was able to engage in contextual conversation and predict the future.[33][34] Though some believe the animal was able to predict his own death as was claimed,[35] further study on the subject is difficult without the bird. The recordings still remain to be verified by scientific analysis.[36] Critics argue Victor's speech in the recordings is not coherent enough to be determined as spoken in context.[37]

Pet budgies have continued to make headlines all over the world for their mimicry, talking ability and charm. One budgie, named Disco, became an internet superstar.[38] As of 2013, Disco had been viewed over 6,067,744 times on his YouTube channel.[39] Some of Disco's most popular key phrases included, "I am not a crook" and "Nobody puts baby bird in a corner!".[40] Disco died in 2017 due to an unknown illness.

In Popular Culture[edit]

Australian vernacular[edit]

Small bathing suits for men, commonly referred to as togs or "Speedos", are informally called "budgie smugglers" in Australia. The phrase is humorously based on the appearance of the tight-fitting cloth around the male's genitals looking like a small budgie. The phrase was officially added to the Oxford English Dictionary in 2016.[41]

See also[edit]

References[edit]

 1. ^ Boles, Walter E. "A budgerigar Melopsittacus undulatus from the Pliocene of Riversleigh, North-western Queensland." Emu 98.1 (1998): 32-35.
 2. ^ BirdLife International (2012). "Melopsittacus undulatus". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 16 July 2012. 
 3. ^ "Dr. Marshall's Philosophy on Breeding Exhibition Budgerigars". Bird Health. 2004. Archived from the original on 2004-08-11. Retrieved 4 November 2013. 
 4. ^ Perrins, Christopher, ed. (2003). "Parrots, Lories, and Cockatoos". The New Encyclopedia of Birds (1st ed.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-852506-6. 
 5. ^ a b c Wright, TF; Schirtzinger EE; Matsumoto T; Eberhard JR; Graves GR; Sanchez JJ; Capelli S; Mueller H; Scharpegge J; Chambers GK; Fleischer RC (2008). "A Multilocus Molecular Phylogeny of the Parrots (Psittaciformes): Support for a Gondwanan Origin during the Cretaceous". Molecular Biology and Evolution. 25 (10): 2141–2156. doi:10.1093/molbev/msn160. PMC 2727385Freely accessible. PMID 18653733. 
 6. ^ a b c Tokita, M; Kiyoshi T; Armstrong KN (2007). "Evolution of craniofacial novelty in parrots through developmental modularity and heterochrony". Evolution & Development. 9 (6): 590–601. doi:10.1111/j.1525-142X.2007.00199.x. PMID 17976055. 
 7. ^ a b c de Kloet, RS; de Kloet SR (2005). "The evolution of the spindlin gene in birds: Sequence analysis of an intron of the spindlin W and Z gene reveals four major divisions of the Psittaciformes". Molecular Phylogenetics and Evolution. 36 (3): 706–721. doi:10.1016/j.ympev.2005.03.013. PMID 16099384. 
 8. ^ a b c Schweizer, M.; Seehausen O; Güntert M; Hertwig ST (2009). "The evolutionary diversification of parrots supports a taxon pulse model with multiple trans-oceanic dispersal events and local radiations". Molecular Phylogenetics and Evolution. 54 (3): 984–94. doi:10.1016/j.ympev.2009.08.021. PMID 19699808. 
 9. ^ A Reference Dictionary of Gamilaraay
 10. ^ Delbridge, Arthur (1991). The Macquarie Dictionary (2nd ed.). Sydney: The Macquarie Library Pty Ltd. p. 2049. ISBN 0-949757-63-2. 
 11. ^ Miriam-Webster Dictionary
 12. ^ Online etymology dictionary
 13. ^ a b Lendon, Alan H. (1973). Australian Parrots in Field and Aviary (2nd ed.). Sydney: Angus and Robertson. pp. 302–07. ISBN 0-207-12424-8. 
 14. ^ "Indigenous Bird Names of the Hunter Region of New South Wales". Australian Museum website. Sydney, New South Wales: Australian Museum. 2009. Archived from the original on 17 October 2009. Retrieved 22 February 2010. 
 15. ^ Hamilton & District Budgerigar Society
 16. ^ Liddell, Henry George & Robert Scott (1980). A Greek-English Lexicon (Abridged Edition). United Kingdom: Oxford University Press. ISBN 0-19-910207-4. 
 17. ^ Simpson, D.P. (1979). Cassell's Latin Dictionary (5th ed.). London: Cassell Ltd. ISBN 0-304-52257-0. 
 18. ^ Forshaw, p. 273
 19. ^ a b c d e f Forshaw, Joseph Michael; William T. Cooper (1981) [and 1st edition in 1973]. Parrots of the World (2nd ed.). ISBN 0-87666-959-3. 
 20. ^ http://www.budgerigar.com
 21. ^ a b S M Pearn; A T Bennett & I C Cuthill (2001). "Ultraviolet vision, fluorescence and mate choice in a parrot, the budgerigar Melopsittacus undulatus". Proceedings: Biological Sciences. 268 (1482): 2273–9. doi:10.1098/rspb.2001.1813. PMC 1088876Freely accessible. PMID 11674876. 
 22. ^ "Birds Online — How to tell the sex of a budgie". Retrieved 25 April 2006. 
 23. ^ "Talk Budgies FAQ". Retrieved 4 November 2013. 
 24. ^ http://www.budgerigar.com
 25. ^ Color Vision of the Budgerigar (Melopsittacus undulatus): Hue Matches, Tetrachromacy, and Intensity Discrimination.
  Timothy H. Goldsmith and Byron K. Butler in Journal of Comparative Physiology A, Vol. 191, No. 10, pages 933–951; October 2005.
 26. ^ a b "The Wild Budgerigar" (article). Retrieved 25 April 2006. 
 27. ^ Pranty 2001
 28. ^ a b c "Talk Budgies — Breeding". Retrieved 4 November 2013. 
 29. ^ "Birds Online — Life span of a budgie". Retrieved 26 December 2005. 
 30. ^ Hendrick, D. J.; Faux, J. A.; Marshall, R (July 1978). "Budgerigar-fancier's lung: the commonest variety of allergic alveolitis in Britain". Br Med J. 2 (6130): 81–4. doi:10.1136/bmj.2.6130.81. PMC 1605890Freely accessible. PMID 566603. 
 31. ^ Claire Folkard (ed.). Guinness World Records 2004. Guinness World Records Limited. p. 54. ISBN 0-85112-180-2. 
 32. ^ "The Bird with the Largest Vocabulary in the World". Archived from the original on 2007-09-28. Retrieved 4 November 2013. 
 33. ^ "Budgie Research". Archived from the original on 2003-11-30. Retrieved 4 November 2013. 
 34. ^ "Parakeets". Archived from the original on 2007-11-10. Retrieved 4 November 2013. 
 35. ^ "Talking Budgie Predicts His Own Death". Retrieved 4 November 2013. 
 36. ^ "Parakeets — info and games". Retrieved 4 November 2013. 
 37. ^ "Victor the Talking Budgie". Retrieved 4 November 2013. 
 38. ^ "WATCH: Disco, The Parakeet, Takes On 'Monty Python'". Retrieved 4 November 2013. 
 39. ^ "Disco the Parakeet". Retrieved 4 November 2013. 
 40. ^ "Disco the parakeet will blow your mind with his vintage banter". Archived from the original on 22 October 2013. Retrieved 4 November 2013. 
 41. ^ "'Budgie smugglers' officially added to Oxford English Dictionary". ABC News. 2016-07-08. Retrieved 2018-04-06. 

Bibliography[edit]

 • Pranty, B. 2001. The Budgerigar in Florida: Rise and fall of an exotic psittacid. North American Birds 55: 389–397.
 • Forshaw, Joseph M. & Cooper, William T. (1978): Parrots of the World (2nd ed). Landsdowne Editions, Melbourne Australia ISBN 0-7018-0690-7
 • Collar, N. J. (1997). Budgerigar (Melopsittacus undulatus). Pg. 384 in: del Hoyo, J., Elliott, A. & Sargatal, J. eds. (1997).
  Handbook of the Birds of the World. Vol. 4. Sandgrouse to Cuckoos. Lynx Edicions, Barcelona. ISBN 84-87334-22-9

Further reading[edit]

The dictionary definition of budgerigar at Wiktionary