مرغابیان پهنه‌چین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مرغابیان پهنه‌چین
Female mallard nest - natures pics edit2.jpg
مرغابی سرسبز ماده با جوجه‌هایش (Anas platyrhynchos)
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: غازسانان
تیره: مرغابیان
گونه نماد
مرغابی سرسبز
سرده

متن را ببینید

مرغابیان پهنه‌چین یا پهنه‌چینان [۱] یا مرغابیان روآب‌چر (Anatinae)، دسته‌ای از مرغابی‌های شناور روی آب هستند و طوری در آب فرو می‌روند که همواره دمشان بیرون قرار می‌گیرد و پاهایشان را مانند پارو به آب می‌زنند.

پهنه‌چینان به همراه یک گونه منقرض‌شده به نام مرغ گم‌شده (موآ-نالوزیرخانواده Anatinae از تیرهٔ مرغابیان را تشکیل می‌دهند. پهنه‌چینان از قوها و غازها کوچکترند، گردن و پاهای کوتاه‌تری در مقایسه با آنها دارند و در نواحی باتلاقی، تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های آرام زندگی می‌کنند. آشیانه خود را روی زمین، لابه‌لای نی‌ها یا در سوراخ‌ها می‌سازند. غذای خود را از روی آب جمع‌آوری می‌کنند و در تضاد با اردک‌های شیرجه‌زن، کمتر درون آب فرو می‌روند. شکل نر و ماده در آنها متفاوت است و پرندگان جوان شبیه ماده‌ها هستند. در فصل زادآوری برخی از نرها به ماده‌ها شباهت پیدا می‌کنند. دارای رنگ‌پاره مستطیل‌شکل و مشخص هستند.

از مهم‌ترین نژادهای این گروه می‌توان از مرغابی سرسبز نام برد. پرنده‌شناسان بر این باورند که این مرغابی وحشی نیای تمامی مرغابی‌های اهلی کنونی می‌باشد. از خصوصیات بارز این مرغابی وجود پرهای سبز روشن و درخشانیست که روی سر و گردن نرها را پوشانیده است.

سرده‌های Anatinae

Spot-billed Duck (Anas poecilorhyncha) در حیدرآباد (هند)

سردههای زیر (با یک استثنا) به روشنی و بدون ابهام از پهنه‌چینان هستند:

۳ سرده شناخته شده و ۴ گونه شناخته شده از موآ-نالوها همگی حدود ۱۰۰۰ (میلادی) منقرض شدند. آنها در گذشته در جزایر هاوایی بودند و از پهنه‌چینان مشتق شدند، حتی ممکن است نیای نزدیک مرغابی سرسبز باشند:

Comb Duck: از پهنه‌چینان نابجا طبقه‌بندی شده

سنگواره باقی‌مانده از یکی از پهنه‌چینان کوچک و ناتوان از پرواز، در جزیره روتا در جزایر مارینا جمع‌آوری شده است. آنها را نمی‌توان جزو سرده‌های شناخته شده قرار داد، ولی احتمالاً به سردۀ مرغابی‌ها (Anas) نزدیک‌ترند. یکی از عجیب‌ترین پرنده‌های اردک‌مانند، Talpanas در هاوائی، جزیره کائوآئی پیدا شده است.

سرده‌های زیر چندین بار در گروه Anatinae قرار داده شده‌اند. اما امروزه ارتباط آنها باید نامطمئن در نظر گرفته ‌می‌شود:

از سوی دیگر، سرده‌های زیر که معمولاً Tadorninae در نظر گرفته می‌شوند، ممکن است در واقع از مرغابیان پهنه‌چین باشند:

منابع

  1. حبیبی، طلعت؛ راعی، مهمدمهدی (۱۳۷۳). جانورشناسی عمومی مهره‌داران. موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران. ص. ۶۵۱. شابک ۹۶۴-۰۳-۳۴۴۴-۸.