مرسدس بنز سری ال (کامیون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کامیون‌های سری ال مرسدس بنز (به انگلیسی: Mercedes-Benz L-series truck) که در ایران با نام بنز مایلر (به آلمانی: Meiller) شناخته می‌شوند ، کامیون‌های باری شرکت مرسدس بنز هستند که از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۹۵ تولید میشدند همچنان در ایران تولید البته به صورت محدود و در انبارهای ایرانخودرو موجود است .گفتنیست که در زمان اوج تولید کامیون خاور ایران به ۳۰ کشور این محصول را صادر میکرده

تاریخچه[ویرایش]

بنز مایلر در حال حمل کانتین

نخستین تولید این سری در سال ۱۹۵۹ در آلمان و برای مصرف داخلی انجام شد ولی تولید برای صادرات آن تا سال ۱۹۹۵ ادامه داشت. سری ال صادرات بسیار موفقی داشت و بسرعت در خاورمیانه ، آفریقا و آمریکای جنوبی مشهور شد و بکار قرار گرفته شد.

مرسدس بنز ال ۱۹۲۴ ، ساخت ایران خودرو دیزل

مدل‌های سبکتر که برای مسافت‌های کوتاه و ساخت‌وساز بود در کارخانه شهر مانهایم ، و مدل‌های سنگینتر برای مسافت‌های طولانی در کارخانه شهر گاگناو تولید میشدند.[۱]

در سال ۱۹۶۲ ، مدل ۱۹تنی با قدرت بیشتر ، با نام L334C ساخته و بطور عمده صادر شد.

سری ال همچنین در ایران ، بطور فراوان وارد و پس از مدتی در داخل ایران تولید شدند و به بنز مایلر معروف شدند. هم‌اکنون ، ایران خودرو دیزل ، این سری را در دو مدل ۲۶۲۴ و ۱۹۲۴ با نام خاور ، تولید می‌کند.[۲] مدل ۲۶۲۸ نیز دیگر تولید نمی‌شود. مرسدس بنز LAK 2624 نوع سه دیفرانسیل میباشد و احتمالا" هنوز 2628 سه دیفرانسیل در ایران مانده باشد که کاربرد غیر شخصی دارد.

ادامه تولید این کامیون‌ها با تغیراتی در قسمت پیشرانه و جعبه دنده، همچنین نصب هواکش‌های بزرگ تر به همراه حفاظ‌های فلزی جلو، عقب و طرفین در ایران ادامه دارد.

منابع[ویرایش]

  1. "Mercedes-Benz" (in German). www.lkw-infos.eu. Retrieved 2012-05-16. 
  2. ایران خودرو دیزل. «محصولات».