مردم لبنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جمعیت لبنان از سه گروه اصلی قومی و مذهبی تشکیل شده‌است:

از سال ۱۹۳۲ تا به حال هیچ آمارگیری رسمی انجام نشده‌است که حساسیت سیاسی در لبنان در مورد تعادل مذهبی را نشان می‌دهد. تخمین زده می‌شود که ۴۰ درصد مردم مسیحی، ۳۰ درصد مسلمان شیعه، ۲۵ درصد مسلمان سنی و ۵ درصد دروزی هستند.

اقلیت یهود در مرکز بیروت، بیبلس و بمدون زندگی می‌کنند همچنین جمعیت کوچک (کمتر از ۱ درصد) کردها (که به عنوان مهالامی‌ها یا ماردین‌ها نیز شناخته می‌شوند) نیز در لبنان زندگی می‌کنند.

جمعیتی که در لبنان زندگی می‌کنند حدود ۸/۳ میلیون نفر هستند. حدود ۱۵ میلیون نفر با تبار لبنانی در جهان زندگی می‌کند که بیشترین آنها در برزیل هستند. همچنین آرژانتین، استرالیا، کانادا، کلمبیا، فرانسه، بریتانیای کبیر، مکزیک، ونزوئلا و آمریکا نیز دارای جوامع بزرگ لبنانی هستند.

حدود ۳۶۰۰۰۰ پناهنده فلسطینی از سال ۱۹۴۸ با کمک آژانس امداد سازمان ملل (UNRWA) در لبنان اسم خود را ثبت کرده‌اند که بر اساس تخمین‌ها از این تعداد ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در لبنان باقی مانده‌اند. فلسطینی‌ها بخش مهمی از جمعیت لبنان را تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنها به مقام‌های حساس رسیده‌اند اگر چه ممنوعیت‌های دولتی بسیاری علیه آنها اعمال شده‌است. نه تنها فلسطینی‌ها نمی‌توانند در لبنان دارای ملک و املاک باشند بلکه تا سال ۲۰۰۵ حدود ۴۶ شغل وجود داشت که آنها نمی‌توانستند عهده دار انجام آنها شوند. در سالهای اخیر ایده اعطای امتیاز شهروندی فلسطنی- لبنان به فلسطینی‌ها مورد بحث بوده‌است. اما این ایده را بسیاری از جوامع لبنانی و فلسطینی رد کرده‌اند.

جمعیت شهری که عمدتاً در بیروت و جبل لبنان ساکن هستند از لحاظ تجارت مورد توجه‌اند. ۱۵۰ سال مهاجرت و برگشت به لبنان شبکه‌های تجاری بسیاری را به وجود آورده که شامل آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی تا اروپا و خلیج فارس و آفریقا می‌شود. لبنان دارای نیروی کار با مهارتی است که با کشورهای اروپایی قابل مقایسه‌است.

قانون فضاحت بار سیستم و قوانین اجتماعی لبنان این است که وقتی فرزندی در یک خانواده به دنیا می‌آید تنها در صورتی به او امتیاز شهروندی لبنان اعطاء می‌شود که پدرش لبنانی باشد. امتیاز شهروندی به فرزند دارای ما در لبنانی اعطاء نمی‌شود. این تبعیض جنسیتی در کشوری که ما در آن مسئولان اصلی مواظبت از فرزند هستند فرزندان لبنانی بسیاری از نسل‌ها را از حق رأی محروم کرده‌است.

منابع[ویرایش]