مردم اچمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مردم لارستاني)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مردم اچمی
کل جمعیت
۱۰۰٬۰۰۰ (تخمین ۲۰۰۴), ۲۰۰٬۰۰۰ (تخمین ۲۰۱۴)[۱]
مناطق با جمعیت قابل توجه
 ایران:جنوب ایران به خصوص استان‌های فارس و هرمزگان
 کویت ، بحرین ، امارات متحده عربی ، قطر و سایر کشورهای پیرامون خلیج فارس
زبان‌ها
اچمی و فارسی
دین
اکثریت اهل تسنن
اقلیت شیعه
گروه‌های قومی مرتبط
سایر مردمان ایرانی و هوله

مردم اچُمی قومیتی پارسی و ساکن بخش‌های جنوبی استان فارس معروف ایراهستان هستند. قدمت ایراهستان به قبل از هخامنشیان بازمی‌گردد. گروه‌های قابل توجهی از این قوم به دلیل مشکلات شدید اقتصادی به کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله کویت، بحرین،قطر و امارات متحده عربی مهاجرت کرده‌اند.

منطقه یا ایالت ایراهستان شامل شهرستان‌های متعددی در استان فارس (لارستان، خنج، گراش و لامرد) و شهرستان بستک در استان هرمزگان می‌شده‌است. در بحرین این مردمان به هوله مشهورند. این مردم عمدتاً خود را خودمونی یا اچمی معرفی می‌کنند و عبارت لارستانی کاربرد عمومی چندانی ندارد.

مردم لارستان و دیگر مناطق ایراهستان به زبان اچمی سخن می‌گویند. نسب این مردم پارسی است و با نژاد بعضی از مردم شهر لار که دارای اصلیت یهودی هستند، متفاوت است. البته پس از ورود اسلام، عرب‌ها هم با مسلمانان ایرانی درآمیخته‌اند و تعدادی مردم پس از روی کار آمدن صفوی‌ها به ایراهستان پناهنده شده‌اند.[۲][۳][۴]اکثریت این مردم اهل تسنن هستند و دارای اقلیتی شیعه مذهب هستند.

اچمی‌ها یا مردمان منطقه خلیج فارس، ایرانیانی هستند که مهمان نوازی آنان از گذشته تا کنون زبانزد بوده است. درقرن سیزدهم لار به عنوان یکی از مراکز تجارت فعال در جنوب ایران شناخته شد.[۴]در گذشته لارستان تقریباً منطقه‌ای مبهم بوده‌است و هیچگاه مستقیماَ درگیر سیاست و کشمکش‌های دولت مرکزی نبوده‌است.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. {{cite web|url=http://www.everytongue.com/larestani/%7Ctitle=larestani%7Cpublisher=EveryTongue%7Cdate=22 March 2014 |accessdate=March 22, 2014}}
  2. کرامتی، محمدهادی. تاریخ دلگشای اوز. تهران:سینا. 
  3. لاکهارت، لارنس. انقراض سلسله صفوی. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "Larestani, Lari in Iran".