مردم اچمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مردم لارستاني)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مردم لارستانی (خودمونی یا اچمی)
کل جمعیت
۱۰۰٬۰۰۰ (تخمین ۲۰۰۴), ۲۰۰٬۰۰۰ (تخمین ۲۰۱۴)[۱]
مناطق با جمعیت قابل توجه
 ایران:جنوب ایران به خصوص استان‌ های فارس و هرمزگان
 کویت ، بحرین ، امارات متحده عربی ، قطر و سایر کشورهای پیرامون خلیج فارس
زبان‌ها
لاری و فارسی
دین
عمدتاً اهل تسنن
اقلیت شیعه
گروه‌های قومی مرتبط
سایر مردمان ایرانی و هوله

مردم اچُمی یا لارستانی قومیتی پارسی ساکن بخش‌های جنوبی استان فارس و غرب استان هرمزگان معروف به لارستان هستند. گروه‌های قابل توجهی از این قوم به کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله کویت، بحرین، قطر و امارات متحده عربی مهاجرت کرده‌اند.

منطقه یا ایالت لارستان شامل شهرستان‌های متعددی در استان فارس (لارستان، خنج، گراش و لامرد) و شهرستان بستک در استان هرمزگان می‌شده‌است. در بحرین این مردمان به هوله مشهورند.این مردم عمدتاً خود را خودمونی یا اچمی معرفی می‌کنند و عبارت لارستانی کاربرد عمومی چندانی ندارد.

مردم لارستانی به زبان لارستانی سخن می‌گویند.نسب این مردم پارسی است و با نژاد بعضی از مردم شهر لار که دارای اصلیت یهودی هستند متفاوت است.[۲]اکثریت این مردم اهل تسنن هستند و دارای اقلیتی شیعه مذهب هستند.[۲][۳][۴][۵]در قرن سیزدهم لار به عنوان یکی از مراکز تجارت فعال در جنوب ایران شناخته شد.[۲]در گذشته لارستان تقریباً منطقه‌ای مبهم بوده است و هیچگاه درگیر سیاست و کشمکش‌های دولت مرکزی نبوده است.[۲]

مردم لارستانی خودشان را "خودمونی" می‌نامند که همان "خودمانی" زبان فارسی است و معنای "بخشی از خودمان" را دارد.این اصطلاح به همه مردم این منطقه اطلاق می‌‌شده و تقریباً درباره مردمان شهر لار که دارای اصلیتی یهودی هستند نبوده است.در کنار این دو نام از نام‌های "لاری" و "اچمی" نیز برای اشاره به این قوم استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. {{cite web|url=http://www.everytongue.com/larestani/%7Ctitle=larestani%7Cpublisher=EveryTongue%7Cdate=22 March 2014 |accessdate=March 22, 2014}}
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ "Larestani, Lari in Iran".
  3. "Larestani people of Iran". The Larestani people are predominantly Sunni Muslims.
  4. "Larestani". While most people in Iran are Shi’ite Muslims, the Larestani are Sunnis.
  5. Islamic Desk Reference. E. J. Van Donzel. p. 225.