مرتضی تهرانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آیت‌الله العظمی
مرتضی تهرانی
آیت الله مرتضی تهرانی.jpg
آیت الله مرتضی تهرانی
تبار ایرانی
پیشه فقه اخلاق و عرفان
سال‌های فعالیت مجتهد و استاد اخلاق
شناخته‌شده برای عالم مسلمان،
تأثیرگذاران سید روح‌الله خمینی، میرزا عبدالعلی تهرانی (پدر وی)، شیخ مرتضی زاهد
دین اسلام
مذهب شیعه دوازده‌امامی
وبگاه
ommeabiha.ir

مرتضی شهید کلهری مشهور به حاج آقا مرتضی تهرانی از استادان اخلاق و مجتهدان معاصر شیعه است.

معرفی[ویرایش]

شیخ مرتضی تهرانی معروف به حاج آقامرتضی (در جوانی مشهور به انصاری) فرزند ارشد میرزا عبدالعلی تهرانی و برادر مجتبی تهرانی و مهدی کلهر است. او در دوران نوجوانی مدتی به همراه خانواده در مشهد ساکن بود و پس از مدتی که خانواده به تهران آمدند برای تحصیل به قم رفت.

پدرش از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود و به جلسات میرزا جوادآقا ملکی تبریزی می‌رفت و از دوستان صمیمی شیخ مرتضی زاهد بود.[۱]

او هم اکنون از معدود اساتید اخلاق زنده تهران است که رده اجتهاد دارد.[۲]

سابقه علمی و سیاسی[ویرایش]

مرتضی تهرانی از شاگردان مبرز سید روح‌الله خمینی بود. همچنین در دروس خارج فقه حسین طباطبایی بروجردی شرکت می‌کرد. او در دومین دوره تدریس اسفار توسط علامه طباطبایی نیز شرکت داشته‌است. وی قبل از انقلاب ۵۷ از فعالین و یاران نزدیک روح‌الله خمینی محسوب می‌شد و حتی بعد از تبعید خمینی به نجف، به آنجا رفت؛ و از معدود کسانی بود که در درس‌های ولایت فقیه خمینی در نجف شرکت کرد. اما از همان سالهای نخستین انقلاب به کلی از سیاست کناره گرفت و از پذیرش سمت در نظام ایران اجتناب کرد. هر چند که همواره از ورود به مسائل جزئی و عملی سیاسی به شدت پرهیز کرده‌است با این حال در بین روحانیون به عنوان یک انسان سیاسی شناخته می‌شود که شرکت کردن محمد ری‌شهری، علی فلاحیان، محمد حسن رحیمیان (رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی) و سید علی اصغر حجازی (از مسئولان دفتر خامنه‌ای) در جلسات ایشان نشان دهنده این موضوع است. نظر وی این است که در مسائل سیاسی همیشه باید اخلاق را رعایت نمود.

وی از همان بدو انقلاب همواره پیشنهادهای ورود و اشتغالش به امور سیاسی اجرایی قضایی را رد نموده و نپذیرفته‌است.[۳]

دوستان و هم درسان[ویرایش]

از دوستان زمان تحصیل وی می‌توان به افراد مجتهد زیر اشاره کرد:

 1. سید مصطفی خمینی
 2. لطف‌الله صافی گلپایگانی
 3. سید محمد خامنه‌ای
 4. فاضل لنکرانی
 5. جوادی آملی
 6. مصباح یزدی
 7. ابراهیم امینی
 8. محمد یزدی
 9. علامه کرباسچیان
 10. سید مهدی طباطبایی
 11. سید محمدحسین حسینی طهرانی
 12. سید عبدالکریم موسوی اردبیلی
 13. رضا استادی

فعالیت‌ها[ویرایش]

او در اوایل انقلاب با معرفی خمینی جلسه‌ای برای مسئولین درجه دو مملکت اعم از وزرا و معاونین تشکیل داد و به توضیح و شرح عهدنامه مالک اشتر برایشان پرداخت. در این جلسه بیش از شصت نفر از مسئولین وقت جمهوری اسلامی شرکت می‌کردند. گفته می‌شود به خاطر اظهار نظر سید مهدی هاشمی (پاسدار) به لزوم ترور مرتضی تهرانی این جلسه تعطیل شد.

وی هم‌اکنون امام جماعت مسجد میرزا موسی (واقع در بازار تهران) می‌باشد. وی علاوه بر تدریس دروس خارج فقه و اصول به تعداد شاگردان بسیار محدودش، در آن مسجد پس از نماز ظهر و عصر به سخنرانی اخلاقی برای بازاریان می‌پردازد. همچنین جلسات عمومی هفتگی نیز شبهای جمعه در زیرزمین منزل مسکونی اش که به صورت حسینیه دایمی درآمده‌است برگزار می‌کند که ماهیت این جلسات تفسیر قرآن با رویکرد تربیتی، اعتقادی و اخلاقی است.

اظهارنظر دربارهٔ شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه»[ویرایش]

او چندی پس از مناقشات انتخابات ۸۸ در یکی از سخنرانی‌هایش در مسجد میرزا موسی ضمن «مبهم و تفرقه‌افکن» خواندن شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، حذف آن را شرعاً لازم دانسته و معتقد است:

ضد ولایت فقیه کسی است که حکم مجتهد و فقیه جامع‌الشرایط را در هیچ‌یک از ابعاد زندگی انسان متدین نافذ نمی‌داند و ما چنین شخصی نداریم … در فقهای شیعه اصلاً ضد ولایت فقیه وجود ندارد … سکوت در برابر این شعار مبهم که از آن برداشت بد می‌شود، از قصور و کوتاهی و اشتباه علماء است.[۴]

پس از این ماجرا در مسجد میرزا موسی که محل سخنرانی تهرانی است به جای شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» در تکبیر بعد از نماز، شعار «درود بر اصل ولایت فقیه» سر داده می‌شود.

نظر کم سابقه ی وی درباره سید علی خامنه‌ای[ویرایش]

مرتضی تهرانی علی‌رغم آنکه بارها گفته بود به توصیه پدرش هرگز در سیاست دخالت نمی‌کند در مصاحبه‌ای که سایت‌های اصولگرا و اصلاح طلب آن را منتشر کردند، به تمجید بی‌سابقه از خامنه‌ای پرداخته و او را در روزگار کنونی بی‌همتا دانسته بود. از نگاه وی هیچ‌کس مقام و منزلت رهبر ایران را اعم از عالمان و غیر عالمان درک نکرده است.[۵]

آثار[ویرایش]

تمام آثاری که از وی وجود دارد متن پیاده شده سخنرانی‌هایش است که به صورت کتاب یا جزوه چاپ شده‌است مانند:

 • کتاب «معرفت در زیارت علی بن موسی الرضا علیه السلام» که تلخیصی بیانات وی و برگرفته از بیست جلسهٔ سخنرانی مشهد در نوروز سالهای ۸۳، ۸۴، ۸۸، ۸۹ می‌باشد.
 • کتاب «توسل در دنیا بذر شفاعت در آخرت» که تلخیصی از بیانات وی در محرم سال ۷۲ می‌باشد.
 • کتاب «مباحث توحیدی ۱»
 • کتاب «خداشناختنی است 2و1»

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]