مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شرکت‌کنندگان در مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت در شهر لندن به سال ۲۰۰۷.
مراسم دوچرخه‌سواری لخت در شهر برایتون به سال ۲۰۱۱.

مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت، (به انگلیسی: World Naked Bike Ride)) (WNBR) یک گردهم‌آیی از دوچرخه‌سوارانی است که لخت یا با کم‌ترین لباس اقدام به راندن دوچرخه یا هر وسیله نقلیه دیگر که با نیروی انسانی کار می‌کند، می‌نمایند. بیش‌تر این افراد از دوچرخه بهره می‌گیرند اما اسکیت‌برد و رول‌اسکیت این‌لاین) نیز به جهت «به نمایش گذاردن یک جهان از نظر بدنی پاک‌تر و امن‌تر» در این مراسم استفاده می‌شوند.[۱]

شعار کد پوشش در مراسم دوچرخه‌سواری لخت این است: «تا جایی که جرات دارید، لخت شوید».[۲] در این مراسم، برهنگی یا پوشیدن کم‌ترین لباس توصیه می‌شود اما الزامی نیست. هیچ الزامی برای پوشاندن بخش‌های خصوصی بدن در این مراسم وجود ندارد که همین، یکی از ویژگی‌هایی است که این مراسم را با دیگر مراسم دوچرخه‌سواری در دنیا متفاوت می‌کند.

همچنین، خلاقیت در نحوه نمایش خود نیز در این مراسم تشویق می‌شود تا توجه عموم و رسانه‌ها هرچه بیش‌تر به این مراسم جلب شود تا شرکت‌کنندگان بتوانند یک تجربه فرح‌بخش و شاد داشته باشند. هنرهای بدنی همچون نقاشی روی بدن از جمله کارهای خلاقانه در این مراسم به‌شمار می‌آید و از جمله دیگر کارهای خلاقانه می‌توان به پوشیدن لباس‌های ویژه، تزئین دوچرخه‌ها، حمل دستگاه‌های پخش موسیقی با قدرت بالا، نواختن ادبات موسیقی و دیگر صدادرآرها.

رویدادهای پیش و پس از مراسم نیز جذابیت ویژه خود را دارند. در این رویدادها، گروه‌های موسیقی، دی‌جی‌ها، نقاش‌های بدن، سازنده‌های سازه‌های موقتی، سیاسی‌ها و اغذیه‌ای‌ها اقدام به ارائه خدماتشان می‌کنند. گاهی برخی چهره‌های هنری مشهور در زمینه نقاشی بدن در این مراسم هنر خود را ارائه می‌کنند.

این مراسم، شاخه‌ای از کریتیکال مس است که به طنز آن را کریتیکال اس می‌نامند که به معنی گونه‌ای اعتراض سیاسی، تئاتر خیابانی، میهمانی، مراسم برهنگی عمومی و تفریحات همراه با برهنگی نیز قلمداد شده‌است و از همین روی، افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند.

فیلم‌ها[ویرایش]

 • "مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت"، به یونانی (Βγήκαμε από τα Ρούχα Μας; 27' Greece, ۲۰۰۹) با زیرنویس انگلیسی، برنده یازدهمین جایزه بهترین فیلم از دیدگاه تماشگران در جشنوارهٔ فیلم ثسالونیکی به سال ۲۰۰۹.[۳]
 • "مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت: مستند کوتاه" (تورنتو)
 • مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت (۳۱ دقیقه، ساخت انگلیس به سال ۲۰۰۹) به کارگردانی جانی زاپاتوس از کمپانی‌های التیتود فیلمز به گویندگی جان اسنو.
 • عورت‌نمایی در خودرو: داستان مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت، تولید کنراد شیمید[۴]
 • تا جایی که جرات دارید، لخت شوید: مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت در پورتلند (Portland, OR) به کارگردانی ایان مک‌کلاسکی[۵]

در اخبار[ویرایش]

 • انقلابی در دوچرخه‌سواری اخبار مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت از کریتیکال نیوز و سوپر هیرو سرویس رایدز.
 • «مراسم جهانی دوچرخه‌سواری لخت در لندن». Thecurrentaffairs.com. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۰-۷-۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)

جستارهای وابسته[ویرایش]

مطالعه بیش‌تر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Official WNBR global web site circa June 2004
 2. Artists for Peace/Artists Against War, a non-profit group in ونکوور popularized the motto "Bare as you Dare" and "Naked Bicycle people power" during their Naked Bike Rides بایگانی‌شده در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۵ توسط Wayback Machine in 2003 that led up to and became early models for WNBR.
 3. Trailer Full film بایگانی‌شده در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine
 4. "The World Naked Bike Ride by High Altitude Films"
 5. McCluskey, Ian. "Bare As You Dare: Portland's World Naked Bike Ride"

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌سایت‌های رسمی[ویرایش]

تصاویر و نگاره‌ها[ویرایش]