مدیریت ریسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مدیریت خطر[۱] یا مدیریت ریسک کاربرد سیستماتیک سیاست‌های مدیریتی، رویه‌ها و فرایندهای مربوط به فعالیت‌های تحلیل، ارزیابی و کنترل ریسک می‌باشد. مدیریت ریسک عبارت از فرایند مستندسازی تصمیمات نهایی اتخاذ شده و شناسایی و به‌کارگیری معیارهایی است که می‌توان از آن‌ها جهت رساندن ریسک تا سطحی قابل قبول استفاده کرد.

تعاریف[ویرایش]

 • تعریف مؤسسه مدیریت پروژه:[۲] مدیریت ریسک به عنوان یکی از دوازده سطح اصلی «کلیات دانش مدیریت پروژه» معرفی شده‌است. در تعریف این مؤسسه، در این تعریف، مدیریت ریسک پروژه عبارت است از «کلیه فرایندهای مرتبط با شناسایی، تحلیل و پاسخگویی به هرگونه عدم اطمینان که شامل حداکثری نتایج رخدادهای مطلوب و به حداقل رساندن نتایج وقایع نامطلوب می‌باشد».[۳]
 • مؤسسه مهندسی نرم‌افزار، به عنوان یکی از سازمان‌های پیشرو در ارائه روش‌های جدید در مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری، به مدیریت ریسک پروژه به عنوان فرایندی با ۵ فاز مجزا نگاه می‌کند (شناسایی، تحلیل، طراحی پاسخ، ردیابی و کنترل) که با یک سری عملیات انتقال ریسک مرتبط است.
 • بوهم: مدیریت ریسک فرایندی شامل دو فاز اصلی است؛ فاز تخمین ریسک (شامل شناسایی، تحلیل و اولویت بندی) و فاز کنترل ریسک (شامل مراحل برنامه‌ریزی مدیریت ریسک، برنامه‌ریزی نظارت ریسک و اقدامات اصلاحی) می‌باشد. بنا به اعتقاد فیرلی مدیریت ریسک دارای هفت فاز است: ۱) شناسایی فاکتورهای ریسک؛ ۲) تخمین احتمال رخداد ریسک و میزان تأثیر آن؛ ۳) ارائه راهکارهایی جهت تعدیل ریسک‌های شناسایی شده؛ ۴) نظارت بر فاکتورهای ریسک؛ ۵) ارائه یک طرح احتمالی؛ ۶) مدیریت بحران؛ ۷) احیا سازمان بعد از بحران.
 • چاپمن و وارد: یک فرایند مدیریت ریسک پروژه کلی را ارائه کرده‌اند که از نه فاز تشکیل شده‌است: ۱) شناسایی جنبه‌های کلیدی پروژه؛ ۲) تمرکز بر یک رویکرد استراتژیک در مدیریت ریسک؛ ۳) شناسایی زمان بروز ریسک ها؛ ۴) تخمین ریسک‌ها و بررسی روابط میان آنها؛ ۵) تخصیص مالکیت ریسک‌ها و ارائه پاسخ مناسب؛ ۶) تخمین میزان عدم اطمینان؛ ۷) تخمین اهمیت رابطه میان ریسک‌های مختلف؛ ۸) طراحی پاسخها و نظارت بر وضعیت ریسک و ۹) کنترل مراحل اجرا.
 • کرزنر: مدیریت خطر را به صورت فرایند مقابله با ریسک تعریف کرده و آن را شامل مراحل چهارگانه زیر می‌داند: ۱) برنامه‌ریزی ریسک، ۲) ارزیابی (شناسایی و تحلیل) ریسک، ۳) توسعه روش‌های مقابله با ریسک و ۴) نظارت بر وضعیت ریسکها.

فرایند مدیریت ریسک[ویرایش]

بنا به تعریف ایزو ۳۱۰۰۰، فرایند مدیریت خطر دارای چندین مرحله است:

 • ایجاد زمینه شامل:
 1. شناخت خطر در محدوده مورد نظر
 2. برنامه‌ریزی برای فرایندهای باقیمانده

اصول مدیریت ریسک[ویرایش]

مدیریت ریسک یک از قسمت‌های محوری مدیریت استراتژیک هر سازمان به‌شمار می‌رود. این شیوه شامل فرایندهایی است که از طریق آن سازمان‌ها می‌توانند به صورت روش‌مند خطرهای مرتبط با فعالیت‌هایشان را شناسایی کنند. یک رویکرد مدیریت خطر موفق باید با سطح خطر در سازمان متناسب و با دیگر فعالیت‌های سازمان هم‌راستا باشد. از دیگر ویژگی‌های مدیریت خطر موفق می‌توان به جامعیت گستره کار، گره‌خوردگی با فعالیت روزمره، و پویایی در پاسخگویی به شرایط نام برد.[۴]

بسیاری از پروژه‌ها که فرض می‌شود تحت کنترل هستند، با ریسک به عنوان رخدادی شناخته‌نشده روبرو گردیده و کوشش می‌کنند آن را کنترل کنند. با درنظر گرفتن این مفاهیم پایه‌ای، امکان مقابله با ریسک به وجود می‌آید؛ لذا ابتدا باید نسبت به شناسایی ریسک‌های محتمل پروژه اقدام کرد. این کار با دسته‌بندی ساختار کارها و با پرسش چند سؤال از خود یا اعضای گروه پروژه، امکان‌پذیر است. برای تخصیص مقادیر احتمالی به ریسک‌ها از مقادیر پیشنهادی زیر می‌توان استفاده کرد: قریب‌الوقوع بزرگ‌تر از ۸۵٪ بالا = ۸۵٪ محتمل = ۶۰٪ متوسط = ۵۰٪ ممکن = ۴۰٪ پایین = ۱۵٪ غیرمحتمل = ۱۵٪ اکنون احتمال وقوع هر ریسک قابل محاسبه‌است. راه دیگر، نسبت دادن درصد وزنی به هریک از ریسک‌هاست. مشکل اصلی این روش آن است که همواره داده‌های تجربی به اندازه کافی در دسترس نیستند تا این کار به دقت انجام گیرد. در این روش معمولاً افراد باتجربه‌ای مبادرت به این کار می‌کنند که تجارب جامعی از انواع رویدادها در پروژه‌های مختلف کسب کرده‌اند؛ مجموع درصدهای تخصیصی به رویدادها بایستی صد باشد.

در مرحله بعد به هر ریسک، یک مقدار نسبت دهید. این مقدار می‌تواند در صورت نیاز برحسب هزینه یا زمان باشد؛ به عنوان مثال اگر هدف تعیین زمان اتمام پروژه‌است، هر ایده‌ای در مورد مدت زمان فعالیت‌ها می‌تواند یک سناریوی ریسک محسوب شود. در این مرحله می‌توان مقدار حقیقی ریسک را با محاسبه حاصلضرب مقادیر تخصیص داده شده به ریسک و احتمال وقوع آن به دست آورد و با توجه به نتایج حاصل می‌توان نسبت به انجام عملی یا به تعویق انداختن آن تصمیم‌گیری نمود. بعد از انجام مراحل مدیریت ریسک، می‌توانید فرایندهای نگهداری مجموعه ریسک را آغاز کنید. برای این کار بازنگری دوره‌ای ریسک را آغاز کنید که مبتنی بر پیچیدگی و مدت پروژه و وقوع تغییرات پروژه‌است.

آغاز اجرای این کار ممکن است بیهوده و هزینه زا به نظر آید اما چنانچه یکبار این کار را انجام دهید و ریسک‌ها را شناسایی و به صورت کمی آن‌ها را کنترل کنید در آن صورت به ارزش مدیریت ریسک پی خواهید برد؛ بنابراین در مرحله نخست اقدام به شناسایی ریسک‌های پروژه در بالاترین سطح WBS کنید و از اینکه راه به سطوح پایینتر می‌یابید نگران نباشید. بعد از چند بار انجام این کار، مسئله خیلی واضح‌تر خواهد شد.

مدیریت خطر پروژه‌های عمرانی[ویرایش]

نمونه‌ای از طراحی درخت ریسک سفارشی به همراه نتایج آنالیز ریسک[۵]

در طی سال‌های اخیر، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه مدیریت خطر پروژه‌های عمرانی انجام گرفته‌است. غالباً این نوع از پروژه‌ها در برگیرنده تعداد زیادی ذی‌نفع می‌باشد که مدنظر قرار دادن منافع، اهداف و مطالبات آن‌ها در اتخاذ تصمیم‌ها یکی از موارد لازم برای اطمینان از موفقیت پروژه می‌باشد.

ساختار شکست خطر[۶] که بازنمودی طبقه‌بندی شده از ریسک‌های پروژه ارائه می‌نماید، متشکل از گروه‌ها و زیر گروه‌های سازمان یافته خطر بوده و ابزاری بسیار مؤثر در شناسایی منابع و آثار محتمل ریسک‌ها می‌باشد. این نوع باز نمود ریسک‌ها دارای مزایای فراوانی در مدیریت ریسک پروژه‌های عمرانی است. بخشی از دلایل این مدعا عبارتند از: توانایی در تجزیه و تحلیل خطرهای پروژه و امکان داشتن دیدگاه خاص نسبت به خطر برای هر یک از اعضای ذی‌نفع پروژه. ساختار شکست خطر دارای چندین ضعف اساسی نیز می‌باشد از قبیل: عدم وجود راهنما، روش و اجماع در چگونگی طراحی برای یک پروژه جدید با ویژگی‌های خاص خود، وجود تعاریف مبهم و بعضاً متناقض خطرها، عدم وجود روشی مشترک و مؤثر برای انتقال اطلاعات کمی و کیفی وقایع خطر به منظور محاسبه مقادیر ریسک هر گروه ریسک.[۵]

روشی نوین برای طراحی ساختار شکست سازگار برای هر پروژه یا شرایط خاص ارائه شده که با مقطع زمانی و میزان پیشرفت پروژه و همچنین دیدگاه‌های متفاوت ذینفعان پروژه نسبت به ریسک‌ها سازگار است. این روش متضمن اعمال مدیریت ریسک پویا، چند مقیاسی و چند بعدی در پروژه‌ها بوده و هر یک از اعضای پروژه در هر مقطع زمانی خاص قادر خواهد بود بر ریسک‌های مورد نظر خود تمرکز نموده و برای کسب اطلاعات جامعتر، هر گروه ریسک در ساختار شکست خطر را به تعداد بیشتری زیرگروه تجزیه نماید. چنین رویه‌ای ابزار و روش لازم برای شناسایی و مدیریت سیستماتیک، موثرتر و رسمی‌تر ریسک‌های پروژه را فراهم می‌نماید. فرایند طراحی ساختار شکست خطرهای سفارشی با بازسازی تمامی ساختار شکست خطرهای ممکن از طریق ترکیب ریز درخت‌های موجود در بانک اطلاعاتی آغاز شده و سپس برای انتخاب بهترین ساختار، تمامی گزینه‌های ممکن به واسطه معیارهای کیفیت تعریف شده مقایسه می‌شوند.[۵]

نرم‌افزار خاصی بر اساس تمامی مفاهیم و الگوریتم‌های موجود در روش‌های توسعه داده شده، تسهیل کاربرد عملی روش‌های ارائه شده در پروژه‌های واقعی، را برعهده دارد. این نرم‌افزار ابتدا تمامی ساختار شکست خطرهای ممکن را تولید نموده، مقادیر خطر را محاسبه کرده و به‌طور خودکار برای هر ساختار شکست خطر پنج فاکتور کیفیت محاسبه می‌نماید. در گام دوم، تمامی ساختار شکست خطرهای ایجاد شده با استفاده از یکی از روش‌های تصمیم‌گیری چند معیاری رتبه‌بندی شده، کاربر قادر خواهد بود بهترین ساختار شکست خطر را انتخاب نماید. نرم‌افزار قادر است به‌طور گرافیکی ساختار درختی تمامی ساختار شکست خطرهای طراحی شده را به همراه مقادیر خطر محاسبه شده و توزیع وقایع خطر نمایش دهد.[۵]

پانویس[ویرایش]

 1. واژه مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 2. “A Guide to the Project Management Body of Knowledge”. Google Books. 2016-09-15. Retrieved 2016-10-01. 
 3. پم‌باک. مؤسسه مدیریت پروژه. ۳۰۹. 
 4. “A Structured Approach to Enterprise Risk Management (ERM) and the Requirements of ISO 31000, IRM, 2010”. The Institute of Risk Management (IRM). 2016-08-15. Retrieved 2016-10-01. 
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ http://ori-oai.u-bordeaux1.fr/pdf/2012/MEHDIZADEH_RASOOL_2012.pdf Dynamic and multi-perspective risk management of construction projects using tailor-made Risk Breakdown Structures.
 6. (Risk Breakdown Structure)

منابع[ویرایش]

Example of risk assessment: A NASA model showing areas at high risk from impact for the International Space Station

Risk management is the identification, evaluation, and prioritization of risks (defined in ISO 31000 as the effect of uncertainty on objectives) followed by coordinated and economical application of resources to minimize, monitor, and control the probability or impact of unfortunate events[1] or to maximize the realization of opportunities.

Risks can come from various sources including uncertainty in financial markets, threats from project failures (at any phase in design, development, production, or sustainment life-cycles), legal liabilities, credit risk, accidents, natural causes and disasters, deliberate attack from an adversary, or events of uncertain or unpredictable root-cause. There are two types of events i.e. negative events can be classified as risks while positive events are classified as opportunities. Several risk management standards have been developed including the Project Management Institute, the National Institute of Standards and Technology, actuarial societies, and ISO standards.[2][3] Methods, definitions and goals vary widely according to whether the risk management method is in the context of project management, security, engineering, industrial processes, financial portfolios, actuarial assessments, or public health and safety.

Strategies to manage threats (uncertainties with negative consequences) typically include avoiding the threat, reducing the negative effect or probability of the threat, transferring all or part of the threat to another party, and even retaining some or all of the potential or actual consequences of a particular threat, and the opposites for opportunities (uncertain future states with benefits).

Certain aspects of many of the risk management standards have come under criticism for having no measurable improvement on risk; whereas the confidence in estimates and decisions seem to increase.[1] For example, one study found that one in six IT projects were "black swans" with gigantic overruns (cost overruns averaged 200%, and schedule overruns 70%).[4]


A widely used vocabulary for risk management is defined by ISO Guide 73:2009, "Risk management. Vocabulary."[2]

In ideal risk management, a prioritization process is followed whereby the risks with the greatest loss (or impact) and the greatest probability of occurring are handled first, and risks with lower probability of occurrence and lower loss are handled in descending order. In practice the process of assessing overall risk can be difficult, and balancing resources used to mitigate between risks with a high probability of occurrence but lower loss versus a risk with high loss but lower probability of occurrence can often be mishandled.

Intangible risk management identifies a new type of a risk that has a 100% probability of occurring but is ignored by the organization due to a lack of identification ability. For example, when deficient knowledge is applied to a situation, a knowledge risk materializes. Relationship risk appears when ineffective collaboration occurs. Process-engagement risk may be an issue when ineffective operational procedures are applied. These risks directly reduce the productivity of knowledge workers, decrease cost-effectiveness, profitability, service, quality, reputation, brand value, and earnings quality. Intangible risk management allows risk management to create immediate value from the identification and reduction of risks that reduce productivity.

Risk management also faces difficulties in allocating resources. This is the idea of opportunity cost. Resources spent on risk management could have been spent on more profitable activities. Again, ideal risk management minimizes spending (or manpower or other resources) and also minimizes the negative effects of risks.

According to the definition to the risk, the risk is the possibility that an event will occur and adversely affect the achievement of an objective. Therefore, risk itself has the uncertainty. Risk management such as COSO ERM, can help managers have a good control for their risk. Each company may have different internal control components, which leads to different outcomes. For example, the framework for ERM components includes Internal Environment, Objective Setting, Event Identification, Risk Assessment, Risk Response, Control Activities, Information and Communication, and Monitoring.

Method

For the most part, these methods consist of the following elements, performed, more or less, in the following order.

 1. identify, characterize threats
 2. assess the vulnerability of critical assets to specific threats
 3. determine the risk (i.e. the expected likelihood and consequences of specific types of attacks on specific assets)
 4. identify ways to reduce those risks
 5. prioritize risk reduction measures

Principles

The International Organization for Standardization (ISO) identifies the following principles of risk management:[5]

Risk management should:

 • create value – resources expended to mitigate risk should be less than the consequence of inaction
 • be an integral part of organizational processes
 • be part of decision making process
 • explicitly address uncertainty and assumptions
 • be a systematic and structured process
 • be based on the best available information
 • be tailorable
 • take human factors into account
 • be transparent and inclusive
 • be dynamic, iterative and responsive to change
 • be capable of continual improvement and enhancement
 • be continually or periodically re-assessed

Process

According to the standard ISO 31000 "Risk management – Principles and guidelines on implementation,"[3] the process of risk management consists of several steps as follows:

Establishing the context

This involves:

  • the social scope of risk management
  • the identity and objectives of stakeholders
  • the basis upon which risks will be evaluated, constraints.
 1. defining a framework for the activity and an agenda for identification
 2. developing an analysis of risks involved in the process
 3. mitigation or solution of risks using available technological, human and organizational resources

Identification

After establishing the context, the next step in the process of managing risk is to identify potential risks. Risks are about events that, when triggered, cause problems or benefits. Hence, risk identification can start with the source of our problems and those of our competitors (benefit), or with the problem itself.

 • Source analysis[6] – Risk sources may be internal or external to the system that is the target of risk management (use mitigation instead of management since by its own definition risk deals with factors of decision-making that cannot be managed).

Examples of risk sources are: stakeholders of a project, employees of a company or the weather over an airport.

 • Problem analysis[citation needed] – Risks are related to identified threats. For example: the threat of losing money, the threat of abuse of confidential information or the threat of human errors, accidents and casualties. The threats may exist with various entities, most important with shareholders, customers and legislative bodies such as the government.

When either source or problem is known, the events that a source may trigger or the events that can lead to a problem can be investigated. For example: stakeholders withdrawing during a project may endanger funding of the project; confidential information may be stolen by employees even within a closed network; lightning striking an aircraft during takeoff may make all people on board immediate casualties.

The chosen method of identifying risks may depend on culture, industry practice and compliance. The identification methods are formed by templates or the development of templates for identifying source, problem or event. Common risk identification methods are:

 • Objectives-based risk identification[citation needed] – Organizations and project teams have objectives. Any event that may endanger achieving an objective partly or completely is identified as risk.
 • Scenario-based risk identification – In scenario analysis different scenarios are created. The scenarios may be the alternative ways to achieve an objective, or an analysis of the interaction of forces in, for example, a market or battle. Any event that triggers an undesired scenario alternative is identified as risk – see Futures Studies for methodology used by Futurists.
 • Taxonomy-based risk identification – The taxonomy in taxonomy-based risk identification is a breakdown of possible risk sources. Based on the taxonomy and knowledge of best practices, a questionnaire is compiled. The answers to the questions reveal risks.[7]
 • Common-risk checking [8] – In several industries, lists with known risks are available. Each risk in the list can be checked for application to a particular situation.[9]
 • Risk charting[10] – This method combines the above approaches by listing resources at risk, threats to those resources, modifying factors which may increase or decrease the risk and consequences it is wished to avoid. Creating a matrix under these headings enables a variety of approaches. One can begin with resources and consider the threats they are exposed to and the consequences of each. Alternatively one can start with the threats and examine which resources they would affect, or one can begin with the consequences and determine which combination of threats and resources would be involved to bring them about.

Assessment

Once risks have been identified, they must then be assessed as to their potential severity of impact (generally a negative impact, such as damage or loss) and to the probability of occurrence. These quantities can be either simple to measure, in the case of the value of a lost building, or impossible to know for sure in the case of an unlikely event, the probability of occurrence of which is unknown. Therefore, in the assessment process it is critical to make the best educated decisions in order to properly prioritize the implementation of the risk management plan.

Even a short-term positive improvement can have long-term negative impacts. Take the "turnpike" example. A highway is widened to allow more traffic. More traffic capacity leads to greater development in the areas surrounding the improved traffic capacity. Over time, traffic thereby increases to fill available capacity. Turnpikes thereby need to be expanded in a seemingly endless cycles. There are many other engineering examples where expanded capacity (to do any function) is soon filled by increased demand. Since expansion comes at a cost, the resulting growth could become unsustainable without forecasting and management.

The fundamental difficulty in risk assessment is determining the rate of occurrence since statistical information is not available on all kinds of past incidents and is particularly scanty in the case of catastrophic events, simply because of their infrequency. Furthermore, evaluating the severity of the consequences (impact) is often quite difficult for intangible assets. Asset valuation is another question that needs to be addressed. Thus, best educated opinions and available statistics are the primary sources of information. Nevertheless, risk assessment should produce such information for senior executives of the organization that the primary risks are easy to understand and that the risk management decisions may be prioritized within overall company goals. Thus, there have been several theories and attempts to quantify risks. Numerous different risk formulae exist, but perhaps the most widely accepted formula for risk quantification is: "Rate (or probability) of occurrence multiplied by the impact of the event equals risk magnitude."[vague]

Risk options

Risk mitigation measures are usually formulated according to one or more of the following major risk options, which are:

 1. Design a new business process with adequate built-in risk control and containment measures from the start.
 2. Periodically re-assess risks that are accepted in ongoing processes as a normal feature of business operations and modify mitigation measures.
 3. Transfer risks to an external agency (e.g. an insurance company)
 4. Avoid risks altogether (e.g. by closing down a particular high-risk business area)

Later research[11] has shown that the financial benefits of risk management are less dependent on the formula used but are more dependent on the frequency and how risk assessment is performed.

In business it is imperative to be able to present the findings of risk assessments in financial, market, or schedule terms. Robert Courtney Jr. (IBM, 1970) proposed a formula for presenting risks in financial terms. The Courtney formula was accepted as the official risk analysis method for the US governmental agencies. The formula proposes calculation of ALE (annualized loss expectancy) and compares the expected loss value to the security control implementation costs (cost-benefit analysis).

Potential risk treatments

Once risks have been identified and assessed, all techniques to manage the risk fall into one or more of these four major categories:[12]

 • Avoidance (eliminate, withdraw from or not become involved)
 • Reduction (optimize – mitigate)
 • Sharing (transfer – outsource or insure)
 • Retention (accept and budget)

Ideal use of these risk control strategies may not be possible. Some of them may involve trade-offs that are not acceptable to the organization or person making the risk management decisions. Another source, from the US Department of Defense (see link), Defense Acquisition University, calls these categories ACAT, for Avoid, Control, Accept, or Transfer. This use of the ACAT acronym is reminiscent of another ACAT (for Acquisition Category) used in US Defense industry procurements, in which Risk Management figures prominently in decision making and planning.

Risk avoidance

This includes not performing an activity that could carry risk. An example would be not buying a property or business in order to not take on the legal liability that comes with it. Another would be not flying in order not to take the risk that the airplane were to be hijacked. Avoidance may seem the answer to all risks, but avoiding risks also means losing out on the potential gain that accepting (retaining) the risk may have allowed. Not entering a business to avoid the risk of loss also avoids the possibility of earning profits. Increasing risk regulation in hospitals has led to avoidance of treating higher risk conditions, in favor of patients presenting with lower risk.[13]

Risk reduction

Risk reduction or "optimization" involves reducing the severity of the loss or the likelihood of the loss from occurring. For example, sprinklers are designed to put out a fire to reduce the risk of loss by fire. This method may cause a greater loss by water damage and therefore may not be suitable. Halon fire suppression systems may mitigate that risk, but the cost may be prohibitive as a strategy.

Acknowledging that risks can be positive or negative, optimizing risks means finding a balance between negative risk and the benefit of the operation or activity; and between risk reduction and effort applied. By an offshore drilling contractor effectively applying Health, Safety and Environment (HSE) management in its organization, it can optimize risk to achieve levels of residual risk that are tolerable.[14]

Modern software development methodologies reduce risk by developing and delivering software incrementally. Early methodologies suffered from the fact that they only delivered software in the final phase of development; any problems encountered in earlier phases meant costly rework and often jeopardized the whole project. By developing in iterations, software projects can limit effort wasted to a single iteration.

Outsourcing could be an example of risk reduction if the outsourcer can demonstrate higher capability at managing or reducing risks.[15] For example, a company may outsource only its software development, the manufacturing of hard goods, or customer support needs to another company, while handling the business management itself. This way, the company can concentrate more on business development without having to worry as much about the manufacturing process, managing the development team, or finding a physical location for a center.

Risk sharing

Briefly defined as "sharing with another party the burden of loss or the benefit of gain, from a risk, and the measures to reduce a risk."

The term of 'risk transfer' is often used in place of risk sharing in the mistaken belief that you can transfer a risk to a third party through insurance or outsourcing. In practice if the insurance company or contractor go bankrupt or end up in court, the original risk is likely to still revert to the first party. As such in the terminology of practitioners and scholars alike, the purchase of an insurance contract is often described as a "transfer of risk." However, technically speaking, the buyer of the contract generally retains legal responsibility for the losses "transferred", meaning that insurance may be described more accurately as a post-event compensatory mechanism. For example, a personal injuries insurance policy does not transfer the risk of a car accident to the insurance company. The risk still lies with the policy holder namely the person who has been in the accident. The insurance policy simply provides that if an accident (the event) occurs involving the policy holder then some compensation may be payable to the policy holder that is commensurate with the suffering/damage.

Some ways of managing risk fall into multiple categories. Risk retention pools are technically retaining the risk for the group, but spreading it over the whole group involves transfer among individual members of the group. This is different from traditional insurance, in that no premium is exchanged between members of the group up front, but instead losses are assessed to all members of the group.

Risk retention

Involves accepting the loss, or benefit of gain, from a risk when it occurs. True self-insurance falls in this category. Risk retention is a viable strategy for small risks where the cost of insuring against the risk would be greater over time than the total losses sustained. All risks that are not avoided or transferred are retained by default. This includes risks that are so large or catastrophic that either they cannot be insured against or the premiums would be infeasible. War is an example since most property and risks are not insured against war, so the loss attributed by war is retained by the insured. Also any amounts of potential loss (risk) over the amount insured is retained risk. This may also be acceptable if the chance of a very large loss is small or if the cost to insure for greater coverage amounts is so great that it would hinder the goals of the organization too much.

Risk management plan

Select appropriate controls or countermeasures to mitigate each risk. Risk mitigation needs to be approved by the appropriate level of management. For instance, a risk concerning the image of the organization should have top management decision behind it whereas IT management would have the authority to decide on computer virus risks.

The risk management plan should propose applicable and effective security controls for managing the risks. For example, an observed high risk of computer viruses could be mitigated by acquiring and implementing antivirus software. A good risk management plan should contain a schedule for control implementation and responsible persons for those actions.

According to ISO/IEC 27001, the stage immediately after completion of the risk assessment phase consists of preparing a Risk Treatment Plan, which should document the decisions about how each of the identified risks should be handled. Mitigation of risks often means selection of security controls, which should be documented in a Statement of Applicability, which identifies which particular control objectives and controls from the standard have been selected, and why.

Implementation

Implementation follows all of the planned methods for mitigating the effect of the risks. Purchase insurance policies for the risks that it has been decided to transferred to an insurer, avoid all risks that can be avoided without sacrificing the entity's goals, reduce others, and retain the rest.

Review and evaluation of the plan

Initial risk management plans will never be perfect. Practice, experience, and actual loss results will necessitate changes in the plan and contribute information to allow possible different decisions to be made in dealing with the risks being faced.

Risk analysis results and management plans should be updated periodically. There are two primary reasons for this:

 1. to evaluate whether the previously selected security controls are still applicable and effective
 2. to evaluate the possible risk level changes in the business environment. For example, information risks are a good example of rapidly changing business environment.

Limitations

Prioritizing the risk management processes too highly could keep an organization from ever completing a project or even getting started. This is especially true if other work is suspended until the risk management process is considered complete.

It is also important to keep in mind the distinction between risk and uncertainty. Risk can be measured by impacts × probability.

If risks are improperly assessed and prioritized, time can be wasted in dealing with risk of losses that are not likely to occur. Spending too much time assessing and managing unlikely risks can divert resources that could be used more profitably. Unlikely events do occur but if the risk is unlikely enough to occur it may be better to simply retain the risk and deal with the result if the loss does in fact occur. Qualitative risk assessment is subjective and lacks consistency. The primary justification for a formal risk assessment process is legal and bureaucratic.

Areas

As applied to corporate finance, risk management is the technique for measuring, monitoring and controlling the financial or operational risk on a firm's balance sheet, a traditional measure is the value at risk (VaR), but there also other measures like profit at risk (PaR) or margin at risk. The Basel II framework breaks risks into market risk (price risk), credit risk and operational risk and also specifies methods for calculating capital requirements for each of these components.

In Information Technology, Risk management includes "Incident Handling", an action plan for dealing with intrusions, cyber-theft, denial of service, fire, floods, and other security-related events. According to the SANS Institute,[16] it is a six step process: Preparation, Identification, Containment, Eradication, Recovery, and Lessons Learned.

Enterprise

In enterprise risk management, a risk is defined as a possible event or circumstance that can have negative influences on the enterprise in question. Its impact can be on the very existence, the resources (human and capital), the products and services, or the customers of the enterprise, as well as external impacts on society, markets, or the environment. In a financial institution, enterprise risk management is normally thought of as the combination of credit risk, interest rate risk or asset liability management, liquidity risk, market risk, and operational risk.

In the more general case, every probable risk can have a pre-formulated plan to deal with its possible consequences (to ensure contingency if the risk becomes a liability).

From the information above and the average cost per employee over time, or cost accrual ratio, a project manager can estimate:

 • the cost associated with the risk if it arises, estimated by multiplying employee costs per unit time by the estimated time lost (cost impact, C where C = cost accrual ratio * S).
 • the probable increase in time associated with a risk (schedule variance due to risk, Rs where Rs = P * S):
  • Sorting on this value puts the highest risks to the schedule first. This is intended to cause the greatest risks to the project to be attempted first so that risk is minimized as quickly as possible.
  • This is slightly misleading as schedule variances with a large P and small S and vice versa are not equivalent. (The risk of the RMS Titanic sinking vs. the passengers' meals being served at slightly the wrong time).
 • the probable increase in cost associated with a risk (cost variance due to risk, Rc where Rc = P*C = P*CAR*S = P*S*CAR)
  • sorting on this value puts the highest risks to the budget first.
  • see concerns about schedule variance as this is a function of it, as illustrated in the equation above.

Risk in a project or process can be due either to Special Cause Variation or Common Cause Variation and requires appropriate treatment. That is to re-iterate the concern about extremal cases not being equivalent in the list immediately above.

Enterprise Security

ESRM is a security program management approach that links security activities to an enterprise's mission and business goals through risk management methods. The security leader's role in ESRM is to manage risks of harm to enterprise assets in partnership with the business leaders whose assets are exposed to those risks. ESRM involves educating business leaders on the realistic impacts of identified risks, presenting potential strategies to mitigate those impacts, then enacting the option chosen by the business in line with accepted levels of business risk tolerance[17]

Medical device

For medical devices, risk management is a process for identifying, evaluating and mitigating risks associated with harm to people and damage to property or the environment. Risk management is an integral part of medical device design and development, production processes and evaluation of field experience, and is applicable to all types of medical devices. The evidence of its application is required by most regulatory bodies such as the US FDA. The management of risks for medical devices is described by the International Organization for Standardization (ISO) in ISO 14971:2007, Medical Devices—The application of risk management to medical devices, a product safety standard. The standard provides a process framework and associated requirements for management responsibilities, risk analysis and evaluation, risk controls and lifecycle risk management.

The European version of the risk management standard was updated in 2009 and again in 2012 to refer to the Medical Devices Directive (MDD) and Active Implantable Medical Device Directive (AIMDD) revision in 2007, as well as the In Vitro Medical Device Directive (IVDD). The requirements of EN 14971:2012 are nearly identical to ISO 14971:2007. The differences include three "(informative)" Z Annexes that refer to the new MDD, AIMDD, and IVDD. These annexes indicate content deviations that include the requirement for risks to be reduced as far as possible, and the requirement that risks be mitigated by design and not by labeling on the medical device (i.e., labeling can no longer be used to mitigate risk).

Typical risk analysis and evaluation techniques adopted by the medical device industry include hazard analysis, fault tree analysis (FTA), failure mode and effects analysis (FMEA), hazard and operability study (HAZOP), and risk traceability analysis for ensuring risk controls are implemented and effective (i.e. tracking risks identified to product requirements, design specifications, verification and validation results etc.). FTA analysis requires diagramming software. FMEA analysis can be done using a spreadsheet program. There are also integrated medical device risk management solutions.

Through a draft guidance, the FDA has introduced another method named "Safety Assurance Case" for medical device safety assurance analysis. The safety assurance case is structured argument reasoning about systems appropriate for scientists and engineers, supported by a body of evidence, that provides a compelling, comprehensible and valid case that a system is safe for a given application in a given environment. With the guidance, a safety assurance case is expected for safety critical devices (e.g. infusion devices) as part of the pre-market clearance submission, e.g. 510(k). In 2013, the FDA introduced another draft guidance expecting medical device manufacturers to submit cybersecurity risk analysis information.

Project management

Project risk management must be considered at the different phases of acquisition. In the beginning of a project, the advancement of technical developments, or threats presented by a competitor's projects, may cause a risk or threat assessment and subsequent evaluation of alternatives (see Analysis of Alternatives). Once a decision is made, and the project begun, more familiar project management applications can be used:[18][19][20]

An example of the Risk Register for a project that includes 4 steps: Identify, Analyze, Plan Response, Monitor and Control.[21]
 • Planning how risk will be managed in the particular project. Plans should include risk management tasks, responsibilities, activities and budget.
 • Assigning a risk officer – a team member other than a project manager who is responsible for foreseeing potential project problems. Typical characteristic of risk officer is a healthy skepticism.
 • Maintaining live project risk database. Each risk should have the following attributes: opening date, title, short description, probability and importance. Optionally a risk may have an assigned person responsible for its resolution and a date by which the risk must be resolved.
 • Creating anonymous risk reporting channel. Each team member should have the possibility to report risks that he/she foresees in the project.
 • Preparing mitigation plans for risks that are chosen to be mitigated. The purpose of the mitigation plan is to describe how this particular risk will be handled – what, when, by whom and how will it be done to avoid it or minimize consequences if it becomes a liability.
 • Summarizing planned and faced risks, effectiveness of mitigation activities, and effort spent for the risk management.

Megaprojects (infrastructure)

Megaprojects (sometimes also called "major programs") are large-scale investment projects, typically costing more than $1 billion per project. Megaprojects include major bridges, tunnels, highways, railways, airports, seaports, power plants, dams, wastewater projects, coastal flood protection schemes, oil and natural gas extraction projects, public buildings, information technology systems, aerospace projects, and defense systems. Megaprojects have been shown to be particularly risky in terms of finance, safety, and social and environmental impacts.[22] Risk management is therefore particularly pertinent for megaprojects and special methods and special education have been developed for such risk management.[23]

Natural disasters

It is important to assess risk in regard to natural disasters like floods, earthquakes, and so on. Outcomes of natural disaster risk assessment are valuable when considering future repair costs, business interruption losses and other downtime, effects on the environment, insurance costs, and the proposed costs of reducing the risk.[24][25] The Sendai Framework for Disaster Risk Reduction is a 2015 international accord that has set goals and targets for disaster risk reduction in response to natural disasters.[26] There are regular International Disaster and Risk Conferences in Davos to deal with integral risk management.

Information technology

IT risk is a risk related to information technology. This is a relatively new term due to an increasing awareness that information security is simply one facet of a multitude of risks that are relevant to IT and the real world processes it supports.

ISACA's Risk IT framework ties IT risk to enterprise risk management.

Duty of Care Risk Analysis (DoCRA)[27] evaluates risks and their safeguards and considers the interests of all parties potentially affected by those risks.

CIS RAM provides a method to design and evaluate the implementation of the CIS Controls™.

Petroleum and natural gas

For the offshore oil and gas industry, operational risk management is regulated by the safety case regime in many countries. Hazard identification and risk assessment tools and techniques are described in the international standard ISO 17776:2000, and organisations such as the IADC (International Association of Drilling Contractors) publish guidelines for Health, Safety and Environment (HSE) Case development which are based on the ISO standard. Further, diagrammatic representations of hazardous events are often expected by governmental regulators as part of risk management in safety case submissions; these are known as bow-tie diagrams (see Network theory in risk assessment). The technique is also used by organisations and regulators in mining, aviation, health, defence, industrial and finance.

Pharmaceutical sector

The principles and tools for quality risk management are increasingly being applied to different aspects of pharmaceutical quality systems. These aspects include development, manufacturing, distribution, inspection, and submission/review processes throughout the lifecycle of drug substances, drug products, biological and biotechnological products (including the use of raw materials, solvents, excipients, packaging and labeling materials in drug products, biological and biotechnological products). Risk management is also applied to the assessment of microbiological contamination in relation to pharmaceutical products and cleanroom manufacturing environments.[28]

Risk communication

Risk communication is a complex cross-disciplinary academic field related to core values of the targeted audiences.[29][30] Problems for risk communicators involve how to reach the intended audience, how to make the risk comprehensible and relatable to other risks, how to pay appropriate respect to the audience's values related to the risk, how to predict the audience's response to the communication, etc. A main goal of risk communication is to improve collective and individual decision making. Risk communication is somewhat related to crisis communication. Some experts coincide that risk is not only enrooted in the communication process but also it cannot be dissociated from the use of language. Though each culture develops its own fears and risks, these construes apply only by the hosting culture.

See also

References

 1. ^ a b Hubbard, Douglas (2009). The Failure of Risk Management: Why It's Broken and How to Fix It. John Wiley & Sons. p. 46. 
 2. ^ a b ISO/IEC Guide 73:2009 (2009). Risk management — Vocabulary. International Organization for Standardization. 
 3. ^ a b ISO/DIS 31000 (2009). Risk management — Principles and guidelines on implementation. International Organization for Standardization. 
 4. ^ Flyvbjerg, Bent & Budzier, Alexander (2011). "Why Your IT Project May Be Riskier Than You Think". Harvard Business Review. 89 (9): 601–603. 
 5. ^ "Committee Draft of ISO 31000 Risk management" (PDF). International Organization for Standardization. 2007-06-15. Archived from the original (PDF) on 2009-03-25. 
 6. ^ "Risk Identification" (PDF). Comunidad de Madrid. p. 3. 
 7. ^ CMU/SEI-93-TR-6 Taxonomy-based risk identification in software industry. Sei.cmu.edu. Retrieved on 2012-04-17.
 8. ^ "Risk Management Systems Checklist (Common Items)" (PDF). www.fsa.go.jpn. 
 9. ^ Common Vulnerability and Exposures list. Cve.mitre.org. Retrieved on 2012-04-17.
 10. ^ Crockford, Neil (1986). An Introduction to Risk Management (2 ed.). Cambridge, UK: Woodhead-Faulkner. p. 18. ISBN 0-85941-332-2. 
 11. ^ "CRISC Exam Questions". Retrieved 23 Feb 2018. 
 12. ^ Dorfman, Mark S. (2007). Introduction to Risk Management and Insurance (9 ed.). Englewood Cliffs, N.J: Prentice Hall. ISBN 0-13-224227-3. 
 13. ^ McGivern, Gerry; Fischer, Michael D. (1 February 2012). "Reactivity and reactions to regulatory transparency in medicine, psychotherapy and counseling" (PDF). Social Science & Medicine. 74 (3): 289–296. doi:10.1016/j.socscimed.2011.09.035. PMID 22104085. 
 14. ^ IADC HSE Case Guidelines for Mobile Offshore Drilling Units 3.2, section 4.7
 15. ^ Roehrig, P (2006). "Bet On Governance To Manage Outsourcing Risk". Business Trends Quarterly. 
 16. ^ SANS Glossary of Security Terms Retrieved on 2016-11-13
 17. ^ ASIS https://www.asisonline.org/publications--resources/news/blog/esrm-an-enduring-security-risk-model/
 18. ^ Lev Virine and Michael Trumper. Project Decisions: The Art and Science. (2007). Management Concepts. Vienna. VA. ISBN 978-1-56726-217-9
 19. ^ Lev Virine and Michael Trumper. ProjectThink: Why Good Managers Make Poor Project Choices. Gower Pub Co. ISBN 978-1409454984
 20. ^ Peter Simon and David Hillson, Practical Risk Management: The ATOM Methodology (2012). Management Concepts. Vienna, VA. ISBN 978-1567263664
 21. ^ Kokcharov I. What Is Risk Management? http://www.slideshare.net/igorkokcharov/what-is-project-risk-management
 22. ^ Flyvbjerg, Bent (2003). Megaprojects and Risk: An Anatomy of Ambition. Cambridge University Press. ISBN 0521804205. 
 23. ^ Oxford BT Centre for Major Programme Management
 24. ^ Berman, Alan. Constructing a Successful Business Continuity Plan. Business Insurance Magazine, March 9, 2015. http://www.businessinsurance.com/article/20150309/ISSUE0401/303159991/constructing-a-successful-business-continuity-plan
 25. ^ Craig Taylor; Erik VanMarcke, eds. (2002). Acceptable Risk Processes: Lifelines and Natural Hazards. Reston, VA: ASCE, TCLEE. ISBN 9780784406236. Archived from the original on 2013-12-03. 
 26. ^ Rowling, Megan (2015-03-18). "New global disaster plan sets targets to curb risk, losses | Reuters". Reuters. Retrieved 2016-01-13. 
 27. ^ "Duty of Care Risk Analysis Standard (DoCRA)". DoCRA. 
 28. ^ Saghee M, Sandle T, Tidswell E (editors) (2011). Microbiology and Sterility Assurance in Pharmaceuticals and Medical Devices (1st ed.). Business Horizons. ISBN 978-8190646741. 
 29. ^ Risk Communication Primer—Tools and Techniques. Navy and Marine Corps Public Health Center
 30. ^ Understanding Risk Communication Theory: A Guide for Emergency Managers and Communicators. Report to Human Factors/Behavioral Sciences Division, Science and Technology Directorate, U.S. Department of Homeland Security (May 2012)

External links