مدیریت خشم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک دوره‌ی مدیریت خشم

مدیریت خشم [۱] یا مهار خشم، فراگیری کنترل خشم و مهارت حفظ آرامش و خونسردی است. همچنین به عنوان جایگزین‌سازی موفق خشم نیز یاد شده است. خشم غالباً نتیجه‌ی ناکامی، یا احساس ممانعت و انسداد از دستیابی به چیزی است که حس می‌کنیم مهم است. همچنین خشم می‌تواند پاسخی تدافعی به ترس یا حس آسیب‌پذیری یا بی‌قدرتی بنیانی باشد. برنامه‌های مدیریت خشم، عصبانیت را محرکی می‌دانند که نشأت گرفته از علتی قابل‌شناسایی است که می‌توان آن را با استدلال تحلیل و در صورت اقتضا برطرف نمود.

باید توجه نمود که خشم نیز مانند هر احساس دیگری در انسان، یک احساس کاملاً طبیعی است اما نحوه رویارویی با آن باعث به وجود آمدن مسئله می شود. خشم زمانی مشکل ساز است که به خودتان یا اطرافیانتان آسیب بزنید. مدیریت خشم به معنی پنهان کردن عصبانیت در درون فرد یا سرکوب کردن آن نیست. اگر فرد به نحو مناسبی با آن مواجه شود، حتی می‌تواند باعث ارتقاء سلامتی و حس خوب در فرد شود. برای مدیریت خشم تکنیک‌هایی وجود دارد که به صورت فهرست‌وار از این قرار است:

 1. ترک محل و بازگشت
 2. عذرخواهی کردن قبل از خشم
 3. توجه به این مطلب که ارزش خشمگین شدن را دارد
 4. نشخوار کردن فکرهای عصبانیت ممنوع
 5. آب‌نبات خوردن
 6. حرف زدن به جای داد و بی داد راه انداختن
 7. ابراز خشم مؤثر
 8. نحوه گفتن خشم
 9. به خود سه گزینه بدهید
 10. پرهیز از مصاحبت با افراد خشمگین
 11. پاسخ منطقی به خشم را جایگزین واکنش نشان دادن کنید
 12. خود را تشویق کنید(اعتماد به نفس خود را زیاد کنید)
 13. پذیرش موقعیت
 14. داشتن جرات[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «مدیریت خشم» [روان‌شناسی] هم‌ارزِ «anger management»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ مدیریت خشم)
 2. مهدی مقیم اسلام، همسرداری با گاو بنفش، نشر 360 درجه، صفحه 159 تا 219

ویکی‌پدیای انگلیسی