میان‌سینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مدیاستن)
پرش به: ناوبری، جستجو
میان‌سینه
Mediastinum.png
Mediastinum. The division between superior and inferior is at the sternal angle.
Mediastinum anatomy.jpg
Mediastinum anatomy
شناسه‌ها
فهرست گری p.1090
دورلندز
/السویر
m_06/12518945
واژگان آناتومی A07.1.02.101
FMA 9826
واژگان کالبدشناسی

میان‌سینه[۱] (نام‌های دیگر: میان‌پرده[۲]، مدیاستن (به فرانسوی: Médiastin)، مدیاستینوم (به انگلیسی: Mediastinum)) حفرهٔ مرکزی قفسه سینه است که از قدام به استخوان جناغ سینه، از پشت به ستون مهره‌ها و از دو سو توسط شش‌ها محدود شده است و دارای دو قسمت فوقانی که بالای برون‌شامه قلب pericardium قرار گرفته و یک قسمت تحتانی زیر برون‌شامه است که خود به سه قسمت قدامی، میانی و خلفی تقسیم می‌شود. تمام اندام‌های قفسه سینه بجز ریه ها در درون میان‌سینه قرار دارند.

کالبدشناسی[ویرایش]

A- محتویات طبیعی میان‌سینه قدامی: (۱) غده تیموس (۲) شریان پستان داخلی (۳) غدد لنفاوی (۴) چربی

B- محتویات طبیعی میان‌سینه میانی: (۱) پریکارد قلب (۲) آئورت صعودی و عرضی (3) بزرگ سیاهرگ زبرین و بزرگ‌سیاهرگ زیرین (4) شریان و ورید براکیوسفالیک (۵) عصب فرنیک و واگ (۶) تراشه (۷) نایژه‌های اصلی و عروق اصلی ریوی

C- محتویات طبیعی میان‌سینه خلفی: (۱) آئورت نزولی (۲) مری (۳) مجرای سینه‌ای (۴) وریدهای آزیگوس و همی آزیگوس (۵) غدد لنفاوی

توده‌های میان‌سینه[ویرایش]

با توجه به انواع بافت‌های موجود در این ناحیه، انواع مختلف روندهای پاتولوژی در آن اتفاق می افتدو طیف وسیعی از تغییرات نئوپلاستیک غیر نئوپلاستیک می‌توانند موجب ایجاد توده‌های میان‌سینه شوند.

به طور کلی توده‌های میان‌سینه به سه دسته عمدهٔ توده‌های التهابی، کیست‌ها و تومورها تقسیم می‌شوند و تشخیص‌های افتراقی این توده‌ها بر حسب نوع کمپارتمان و عناصر موجود در هر کمپارتمان، محدود می‌شوند.

شایع‌ترین توده‌های میان‌سینه قدامی شامل تیموم، لنفوم و توده‌های ژرم سل است. گاهی بک توده ایزوله میان‌سینه بدون درگیری پارانشیم ریه، تظاهر ناشایعی از توبرکلوز است.

در میان‌سینه میانی تومورهای ژرم سل و کیست‌ها شایع ترند. در مدیاستن خلفی تومورهای نوروژنیک از علل شایع ایجاد توده می‌باشند.

شایع‌ترین ناحیه برای ایجاد تومورهای میان‌سینه با توجه به سن بیمار متفاوت است. در کودکان توده‌ها در میان‌سینه خلفی شایعتر بوده و معمولاًٌ خوش خیم هستند. در بالغین توده‌ها بیشتر در مدیاستن قدامی ایجاد شده و معمولاًٌ بدخیم یا (سرطانی) هستند و در سنین ۵۰-۳۰ سال شایعترند.

  • به عفونت میان‌سینه، التهاب میان‌سینه یا مدیاستینیت گفته می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

سینه

تیموس

منابع[ویرایش]

  • آناتومی گری