مدل تولید ترافیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدل تولید ترافیک (به انگلیسی: Traffic generation model) مدلی تصادفی از جریان‌های ترافیکی یا منابع داده‌ای در شبکه ارتباطی مانند یک شبکه سلولی یا یک شبکه کامپیوتری می‌باشد. مدل تولید بسته، مدل تولید ترافیکی جریان‌های بسته ای یا منابع داده‌ای در شبکه‌های سوئچینگ بسته‌ای می‌باشد. برای مثال، مدل ترافیک وب مدلی برای داده‌هایی ست که توسط مرورگر وب یک کاربر فرستاده و دریافت می‌شود. این مدل‌ها در توسعه تکنولوژی‌های ارتباطات راه دور، از بعد تحلیل کارایی و گنجایش پروتکول‌ها، الگوریتم‌ها و توپولوژی شبکه‌های مختلف مفید می‌باشند.

کاربرد[ویرایش]

کارایی شبکه می‌تواند توسط اندازه گیری ترافیک شبکه در یک شبکه testbed با استفاده از مولد ترافیکی شبکه مانند iperf، bwping و Mausezahn تحلیل شود. مولد ترافیکی شبکه بسته‌های ساختگی را ارسال می‌کند، که اغلب شناسه گر یکتایی را دارند، این امکان را می‌دهند که مسیری از ارسال بسته در شبکه نگهداری شود.

آنالیز عددی از شبیه سازی شبکه استفاده می‌کند که اغلب روش‌های گران قیمتی هستند.

روش تحلیلی با استفاده از نظریه صف ممکن است برای مدل ترافیکی ساده شده امکان پذیر باشد، اما اگر از مدل ترافیک واقعی استفاده شود پیچیدگی و سختی آن غالباً بیشتر خواهد شد.

مدل منابع حریصانه[ویرایش]

مدل داده‌ای بسته‌ای ساده شده، مدل منایع حریصانه است. ممکن است این مدل بیشترین توان عملیاتی برای ترافیک‌های بهترین تلاش (بدون هیچ گونه تضمینی برای کیفیت خدمات) کاربرد داشته باشند. بسیاری از مولدهای ترافیکی، منابع حریصانه هستند.

مدل ترافیکی پواسون[ویرایش]

مدل تولید ترافیکی سادهٔ مرسوم دیگر، مدلی برای داده‌های مدار گزینی، فرایند پواسون است، در شرایطی که تعداد بسته‌های رسیده یا تماس‌ها در واحد زمانی از توزیع پواسون پیروی کند. طول هر تماس تلفنی معمولاً همانند توزیع نمایی مدل سازی می‌شوند. همچنین تعداد تماس‌های تلفنی همزمان از توزیع ارلانگ پیروی می‌کند.

مدل‌های ترافیکی long-tail[ویرایش]

مدل ترافیکی پواسون بی حافظه می‌باشد، به این معنا که به خاصیت انفجاری داده بسته‌ای عکس العمل نشان نمی‌دهد، همچنین به عنوان long rang dependency شناخته می‌شود. برای داشتن یک مدل واقعی، یک فرایند خود شبیه مثل توزیع پارتو را می‌توان به عنوان مدل ترافیکی long tail استفاده کرد.

مدل داده‌ای payload[ویرایش]

عموماً محتوای واقعی داده payload مدل سازی نشده است، اما با بسته‌های ساختگی جایگزین شده است. در هر حال اگر بنا باشد داده‌های payload در سمت گیرنده تحلیل شوند به عنوان مثال در خطای بیتی، فرایند برنولی یا به عبارت بهتر دنباله‌ای از اعداد باینری تصادفی مستقل در نظر گرفته می‌شود. در این مورد یک کانال مخابراتی نشان دهنده اختلالات کانال از قبیل نویز، تداخل و اعوجاج می‌باشد.

مدل‌های ترافیکی استاندارد شده اینترنت[ویرایش]

حداقل دو مدل استاندارد شده تولید ترافیک برای شبکه‌های سوئیچینگ بسته‌ای بی سیم وجود دارد: مدل 3GPP2 و مدل آی‌تریپل‌ئی ۸۰۲٫۱۶. مدل 3GPP2 برای پیاده سازی بسیار پیچیده می‌باشد، اما فرض بر این است که نتایج بسیار دقیقی را می‌دهد. درک مدل آی‌تریپل‌ئی ۸۰۲٫۱۶ بسیار ساده می‌باشد.

مدل ۳GPP2[ویرایش]

در[۱] مدل 3GPP2 شرح داده شده است. این مستند انواع مدل‌های ترافیکی زیر را توصیف می‌کند.

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP)/قرارداد هدایت انتقال (TCP)

ایده اصلی این است که قرارداد (رایانه)های HTTP، FTP و TCP تا حدی پیاده سازی شوند. برای مثال، مولد ترافیکی HTTP، دانلود صفحه وب را شبیه سازی می‌کند، که شامل تعدادی شیء کوچک (مثل عکس) می‌باشد. یک جریان TCP (به این دلیل است که مولد TCP در این مدل اجباریست) برای دانلود این شیءها مطابق خصوصیات HTTP 1.0 و HTTP1.1 به کار برده شده است. این مدل‌ها جزئیات کار این پروتکل‌ها را مد نظر قرار می‌دهند. صدا، WAP و بازی‌های شبکه‌ای موبایل با پیچیدگی کمتری مدلسازی شده‌اند.

مدل ۸۰۲٫۱۶[ویرایش]

مدل ۸۰۲٫۱۶ بسیار ساده تر می‌باشد.[۲] سه مدل اساسی شرح داده شده است:

  • فرایند پواسون منقتع (IPP)
  • فرایند گسسته منقتع (IDP)
  • فرایند تکرار منقتع (IRP)
  • شبکه خصوصی مجازی (vps)

این موارد را به منظور شبیه سازی انواع مختلف ترافیک وب ترکیب می‌کنند. هر فرایند منقطع ممکن است هر دو وضعیت روشن و خاموش را داشته باشد. بسته‌ها تنها در وضعیت روشن تولید می‌شوند. طول دوره روشن و خاموش و همچنین اندازه بسته‌ها و فاصله بین آن‌ها در هر مدل به صورت مجزا تعریف می‌شوند، تفاوت این مدل‌ها با توجه به تعریف این پارامترها امکانپذیر خواهد بود. این مدل‌ها ممکن است با هم ترکیب شوند. برای مثال: ۴IPP چهار جریان IPP با پارامترهای مختلف می‌باشد. HTTP و FTP مانند ۴IPP شبیه سازی شده‌اند؛ صدا روی پروتکل اینترنت (VOIP) مثل IDP و ۲IDP و ۴IDP شبیه سازی شده است؛ ویدئو نیز مانند ۲IRP شبیه سازی شده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]