مدار (سیاره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
دو جسم از توده‌های مختلف در حال گردش بِدورِ نقطه کانونیِ مشترک (+ سرخ). اندازهٔ نسبی و نوع مدار شبیه به سامانهٔ پلوتو-شارون است.

مَدار، در فیزیک، به مسیر جسمی، که در اثر نیرویی مرکزگرا (مانند گرانش) به دور جسم یا نقطه‌ای دیگر در فضا می‌گردد، گفته می‌شود. برای مثال، مدار یک سیاره به دور مرکزِ یک سامانه ستاره‌ای، مانند سامانه‌خورشیدی. مدار سیارات معمولاً بیضی‌‌شکل‌اند، اما بر خلاف بیضی، از یک آونگ یا یک جسمِ متصل به یک رشته پیروی می‌کنند، مرکز خورشید در یکی از دو نقطهٔ کانونیِ بیضی قرار دارد و نه در مرکز آن. درک کنونی از مکانیکِ حرکتِ مداری، که بر اساس نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین پایه‌گذاری شده‌است می‌گوید: عامل گرانش، با توجه به انحنای فضا-زمان، با مدار ژئودزیکی که جسم از آن پیروی می‌کند، محاسبه می‌شود. برای سهولت در محاسبه، نسبیت معمولاً توسط نیرویِ مبتنی بر نظریه جهانیِ گرانش نیوتن، که براساس قوانینِ حرکت سیاراتِ کپلر پایه‌گذاری شده‌اند، محاسبه و تخمین زده می‌شوند.

مدار سیاره‌ها[ویرایش]

زاویهٔ چرخش و مدار سیاره‌های سامانه خورشیدی
سامانهٔ خورشیدی دارای هشت سیاره است، تیر، ناهید، زمین، بهرام هرمز، کیوان، اورانوس و نپتون و پنج سیارهٔ کوتوله با نام‌های سرس، پلوتو، هائومیا، ماکی‌ماکی و اریس.

مطالعه ریاضی در مورد مدار سیاره‌ها را نخستین بار یوهانس کپلر انجام داد. نیوتن نشان داد که قوانین مداری کپلر با نظریه گرانش او توضیح‌پذیر است. نیوتن می‌گوید؛ هر جسمی یک میدان جاذبه دارد و بر اجسام دیگر کشش وارد می‌کند. همچنین این جاذبه باعث می‌شود که بعضی از اشیاء در مدار بیضوی حرکت کنند.

مثلاً اقمار بدور سیارات می‌گردند که خود نیز به دور خورشید می‌گردند، و خورشید خودش به دور مرکز کهکشان راه شیری می‌گردد. در واقع، به جای چرخیدن به دور جسم دارای جرم بیشتر، دو جسم به دور نقطهٔ تعادل، معروف به مرکز مشترک (مرکز جرم مشترک)، می‌چرخند. کِپلر پس از چندین سال مطالعه در حرکت سیارات، در سال ۱۶۱۸ موفق به کشف قانون سوم خود شد. کپلر بر پایه آن یافته‌ها قوانین سه‌گانه زیر را دربارهٔ حرکت سیارات در مدار را بیان کرد:

 1. مدار حرکت سیارات به گِرد خورشید یک بیضی است که خورشید در یکی از دو کانون آن قرار دارد.
 2. خط وصل‌کننده هر سیاره به خورشید در زمان‌های مساوی مساحات مساوی جاروب می‌کند.
 3. مکعب فاصلهٔ متوسط هر سیاره تا خورشید با مربع زمان یک دور کامل گردش سیاره تناسب مستقیم دارد.

قانون دوم کپلر می‌گوید: زمانی که سیاره در نقاط دورتر بیضی در حرکت است، فاصله تا خورشید زیادتر و سرعت حرکت کمتر است. به تدریج که سیاره به نقاط نزدیک‌تر بیضی می‌رسد فاصله تا خورشید کمتر و سرعت سیاره زیادتر می‌شود. این تغییر در سرعت سبب می‌شود که سیاره چه به خورشید نزدیک و چه از آن دور باشد، مساحت درنوردیده‌اش در فضا در فواصل زمانی ثابت، ثابت بمانَد. قانون سوم کپلر هم این‌گونه بیان می‌کند که، هرگاه فاصلهٔ متوسط هر سیاره تا خورشید به توان سه، و زمان کامل شدن یک دورِ سیاره به توان دو رسانیده، و نسبت اعداد حاصل تشکیل شود؛ این نسبت همواره ثابت و برای تمام سیارات یکی است.

تصویر A، مُدل توپ نیوتون

درک مدارها[ویرایش]


چند روش معمول درک مدار وجود دارد:

  • به عنوان جرم از کنار حرکت می‌کند، هر چند، با سرعت به سمت مرکز جسم، یک مسیر منحنی را به دورِ آن تا سقوط کامل می‌پیماید.
  • نیرویی، مانند گرانش، نیش ترمزی بر جرم می‌زند و آن را وارد یک مسیر منحنی کرده ولی در نهایت با تلاش، در یک خط مستقیم به پرواز درمی‌آورد.
  • با این حال، به اندازهٔ کافی سرعت مماسی دارد که از مدار شیء دور شود و به‌طور نامحدود به فرار خود ادامه دهد. این درک خصوصاً برای تجزیه و تحلیل ریاضی مفید است، چرا که حرکت جسم را می‌توان به عنوان مجموع سه مختصات یک بعدی نوسان در اطراف یک مرکز گرانشی توصیف کرد.

به عنوان یک تصویر از یک مدار اطراف سیاره، مدل توپ نیوتن ممکن است مفید باشد (تصویر A). این یک آزمایش ذهنی است، که در آن یک توپ در بالای یک کوه بلند، قادر به شلیک گلوله توپ به صورت افقی در هر سرعت انتخابی است. اثرات اصطکاک هوا در شلیک توپ نادیده گرفته می‌شوند (یا شاید کوه به اندازه کافی بالاست که توپ در بالای جو زمین قرار دارد).

حرکت مداری
نمودارِ حرکتِ مداریِ ماهواره به دور زمین؛ سرعتِ عمود و شتاب (نیرو) را نشان می‌دهد.
قوانین کپلر در واقع قوانین حاکم بر مداری است که توده‌های آسمانی تنها تحت تأثیر نیروی وزن همسایگان خود روی آن حرکت می‌کنند. پیچیده‌ترین محاسبات مداری به منظور تعیین و بهبود مسیر ماهواره‌ها به کمک همین قوانین به ظاهر ساده صورت می‌گیرد.

مَدار ماهواره‌ها[ویرایش]

ماهواره‌ها به دور زمین در یک مسیرِ بسته، که آن را مَدار می‌نامند در حال گردش هستند. ناظری که خارج از جو زمین قرار گرفته و به زمین می‌نگرد، مشاهده می‌کند که ماهواره‌ها در مسیرهایی به دور زمین در حال چرخشند. این مسیرها می‌توانند دایره‌ای یا بیضوی باشند؛ اما مرکز زمین در هر حالت در مرکز این مسیر یا در نقطه کانونی آن قرار می‌گیرد. ماهواره در صورتی که تحت تأثیر نیروهای جاذبه دیگری قرار نگیرد، همواره در صفحه‌ای به نام صفحه مداری به گردش خود به دور زمین ادامه می‌دهد. حرکت این صفحه مداری، به دوره مداری و زاویه صفحه، با مدار استوا بستگی دارد. اگر این زاویه صفر باشد، صفحه مداری منطبق بر صفحه استوایی زمین می‌شود.

عناصر مداری؛ عناصری ششگانه‌اند و به تقلید از یوهان کپلر و بر اساس قوانین حرکت سیاره‌ای‌اش (قوانین کپلر) نامگذاری شده‌اند. هر مدار، توسط این شش عنصر به‌طور کامل تعریف می‌شود و مقدارِ «مبدأ» زمانِ اعتبارِ پارامترها را مشخص می‌کند. برای این پارامترها، به دلیل تغییر جزئی مبناها، هر ۵۰ سال یک مبدأ جداگانه در نظر گرفته می‌شود تا تغییرات مبناها اصلاح گردد.

مدار واقعیِ (و عناصر مداری آن) اجرام، هنگامی که در معرض آشفتگی‌های گرانشی قرار می‌گیرند، تغییر می‌کند؛ بنابراین، مدارِ تعریف شده به وسیلهٔ عناصر مداری، فقط تَقریب ریاضیِ مداری در یک زمان خاص است، که مشخصه مبدا؛ بیان‌کننده آن است.

عموماً ماهواره‌ها به روی سه نوع مدار[۱] که بستگی به نوع کاربرد ماهواره دارد، قرار می‌گیرند:

ماهواره‌های مدار نزدیک زمین[ویرایش]


Retrogradeorbit.gif

به ماهواره‌هایی که در در فاصله نسبتاً کمی از سطح زمین قرار دارند، ماهواره‌های مدار نزدیک زمین گفته می‌شود. بیشترین ارتفاع این نوع ماهواره‌ها از سطح زمین بین ۳۲۰ تا ۸۰۰ کیلومتر است (هرچند که تا ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتری نیز مدار نزدیک زمین خوانده شده). مسیر حرکت این ماهواره‌ها از غرب به شرق و هم جهت با دَوَران زمین به دور خودش است.

زمان یک دور چرخش به دور زمین در این مدارها، حدود ۹۰ دقیقه است. این مدارها در ارتفاع نسبتاً کمی قرار دارند، در نتیجه می‌توان اجسام نسبتاً سنگین را با یک سیستم پرتاب‌کننده ساده در آن‌ها قرار داد. گفتنی است که بیشتر ماهواره‌هایی که در این مدارها قرار دارند، درصد زیادی (حدود ۵۰ درصد) از وقت خود را در سایه زمین می‌گذرانند و باید مجهز به باتریهایی باشند که بتوانند وسایل الکترونیکی را در این مدت تغذیه کنند. این مدارها معمولاً برای مشاهدات و فعالیت‌های ماهواره‌های نظامی به کار برده می‌شوند.

به دلیل نزدیکی فاصله این نوع ماهواره‌ها از سطح زمین، سرعت حرکت این ماهواره‌ها خیلی بیشتر از سرعت دوران زمین بدور خودش است؛ سرعت این‌گونه ماهواره‌ها باید به حدی باشد تا به زمین سقوط نکنند. گاهی سرعت آن‌ها به ۲۷٬۰۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد.

برخی از ماهواره‌های هواشناسی، ماهواره‌های سنجش از دور و ماهواره‌های جاسوسی از این نوع‌اند.

مدار قطبی

ماهواره‌های مدار قطبی[ویرایش]

نوعی از ماهواره‌ها را می‌گویند که مسیر مدار حرکت آن‌ها عمود بر خط استوا و مسیر دَوران آن از قطب‌های شمال و جنوب می‌گذرد. مدار قطبی بی شباهت به مدارات ارتفاع پایین نیست و تنها فرق اساسی آن‌ها در جهت دَوران ماهواره است، ماهواره‌های مدار قطبی از شمال به جنوب در گردشند؛ برخلاف ماهواره‌های دیگر که از شرق به غرب است.

ماهواره‌های مدارات قطبی جهت مشاهده سطح زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی که یک ماهواره مدار قطبی در حال دوران از شمال به جنوب بدور زمین است و چون زمین نیز خود از شرق به غرب در حال گردِش به دور خود است، این نکته باعث جاروب تمام نقاط موجود بر روی سطح زمین می‌گردد. این کار شبیه پوست کندن یک پرتقال است؛ قسمت به قسمت و در نهایت یک شکلِ تصویرِ کروی از سطح زمین. چون اکثر ماهواره‌های مخابراتی در مدار زمین‌ایست قرار گرفته‌اند، این ماهواره‌ها هیچ پوششی بر روی قطب‌های شمال و جنوب ندارند. به همین دلیل و جهت پوشش قطب‌ها از ماهواره‌های مدار قطبی استفاده می‌شود. در واقع این نوع از ماهواره‌ها شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین قسمت نیمکره‌ها را پوشش می‌دهند. بعضی از ماهواره‌های هواشناسی، ماهواره‌های سنجش از دور و ماهواره‌های جاسوسی از این نوع‌اند.

ماهواره‌های مدار زمین‌ایست[ویرایش]

مَدار زمین‌ایست

این نوع ماهواره‌ها در حالت کلی به روی مدار زمین‌ایست و بر بالای خط استوا، در فاصله ۳۵۷۸۶ کیلومتری از سطح زمین قرار دارند.

مدارهای زمین‌ایست دوره گردِشی، درست برابر گردش زمین دارند. این مدار، مدار۲۴ ساعته نیز خوانده می‌شود. این ماهواره‌ها با سرعتی حدود سه کیلومتر درثانیه در مدار زمین‌ایست حرکت می‌کنند. برای ردیابی ماهواره احتیاج به سیستم پیچیده‌ای نیست ماهواره‌ها در مدار ثابت زمینی، با تعداد کم، امکان ایجاد پوشش زیادی را در روی زمین دارند. به عنوان مثال سه ماهواره در روی این مدار برای پوشش بیشتر سطح زمین (به جز قطبها) کافی هستند.

ماهواره نسبت به زاویه‌ای که ایستگاه زمینی آن را می‌بیند، ثابت است، در نتیجه احتیاجی به تغییر جهت آنتن نیست ولی تنظیم آن ضروری است تعداد زیادی از ایستگاه‌های زمینی می‌توانند تحت پوشش یک ماهواره در این مدار قرار گیرند به‌طوری‌که آنتن هر ماهواره می‌تواند حداکثر ۴۲/۴ درصد سطح کره زمین را بپوشاند. این نوع ماهواره‌های در فضا در مکانی ثابت قرار دارند و همراه با دوران زمین بدور خود، می‌گردند و به دلیل همین ثبات دارای سایه‌ای ثابت (معروف به «جای پا») بر زمین هستند. به مدار ژئوسَنکرون (به انگلیسی: Geosynchronous) مدار زمین‌ایست یا مدار کلارک نیز گفته می‌شود. تمام ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی از این نوع هستند.

مدارِ زمین‌ایست، یک مدارِ دایره‌ای با شعاع ۴۲۱۶۴ کیلومتر است. همه مدارهای زمین، چه مدور یا بیضوی، دارای محورِ نیم‌قطر بزرگ یا اوج یکسان هستند. در واقع، مدارهایی با دوره گردشِ مشابه، همیشه اوج مشابه‌ای دارند. در موارد خاص از یک مدار زمین‌ایست، رَدگیری مسیر این‌گونه ماهواره‌ها بر روی زمین، تنها یک نقطه در خط استواست. در حالت کلی یک مدار زمین‌ایست با تمایل غیر صفر یا خروج از مرکز و مدار، در صورت تغییر جای نقطه آن بر روی زمین، معمولاً قبل از پایان روز نجومی به همان مکان بازمی‌گردد. P دوره مداری است، و μ ثابتِ گرانشِ زمینی است، و مساوی می‌شود با ۳۹۸۶۰۰٫۴۴۱۸ کیلومتر مکعب (Km3/S2).

مدار بیضوی

ماهواره‌های مدار بیضوی[ویرایش]

این ماهواره‌ها دارای مداری بیضوی هستند. دو نقطه مهم از مدار این ماهواره‌ها نقطه اوج و نقطه حضیض آن‌ها است. قسمتی که به سطح زمین نزدیک می‌شود با نام نقطه حضیض و قسمتی که از سطح زمین دور می‌شود به نام نقطه اوج نامیده می‌شود. مسیر حرکت و دوران این نوع ماهواره مانند ماهواره‌های قطبی از سمت شمال به جنوب است.

انواع پوشش‌های ماهواره‌ای[ویرایش]

پوشش ماهواره‌ای یا Footprint

برای اینکه بتوان هر نوع متقاضی را زیر پوشش قرار داد و تسهیلات لازم جهت ارائه سرویس‌های مورد نیاز را فراهم کرد، بر روی ماهواره آنتن‌های گوناگونی برای پوشش‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود.

 • پوشش نقطه‌ای یا Spot برای ناحیه‌ای کوچک از زمین
 • پوشش منطقه‌ای یا Zone
 • پوشش نیمکره‌ای یا Hemisphere

از نظر نواحی و کشورهای زیر پوشش می‌توان ماهواره‌های مخابراتی را در سطح جهان به سه گروه تقسیم کرد:

 • ماهواره‌های بین‌المللی هستند که با استفاده از یک سری ماهواره تعبیه شده در فواصل مشخصی از یکدیگر و در مدار زمین‌ایست، کلیه نقاط کره زمین را زیر پوشش قرار می‌دهند و به هم متصل می‌سازند. از این نوع ماهواره‌های بین‌المللی، (Intelsat) ماهواره‌های جهانی می‌توان ماهواره‌های بین‌المللی مخابراتی اینتلست را نام برد (Intersputnik) و ماهواره‌های مخابراتی بلوک شرق، اینتراسپوتنیک (Inmarsat)اینمارست.
 • ماهواره‌های منطقه‌ای هستند که برای پوشش دادن یک منطقه خاص طراحی شده و آنتن‌های آن‌ها به طریقی ساخته شده‌اند که حداکثر قدرت تشعشعی را درپرتو اصلی خود بر روی منطقه مورد نظر متمرکز کنند. از این نوع می‌توان ماهواره‌های عربست را نام برد.
 • ماهواره‌های محلی هستند که برای پوشش یک کشور ساخته شده‌اند. از این نوع ماهواره‌ها می‌توان در اندونزی پالاپا(Palapa) ایتالیا، ایتالست (Italsat)، آست (Asat) هند، (Insat) ماهواره اینست استرالیا رانام برد.

دستگاه‌های ارتباطی ماهواره‌ها در باند مایکروویو عمل می‌کنند در واقع ماهواره‌ها صرفاً ایستگاه مایکروویو غول پیکری است در مدار زمین که با کمک پایگاه زمینی بازپخش می‌شود. این مدار تقریباً دایره شکل در ارتفاع ۳۶۸۰۰ کیلومتری بالای خط استوا قرار دارد و در این فاصله سرعت ماهواره با سرعت زمین برابر است و نیروی خود را به وسیله سلول‌های خورشیدی از خورشید می‌گیرد. نیروی جاذبه زمین شتاب زاویه شیء قرار گرفته در مدار را دقیقاً بی‌اثر می‌سازد. در این فاصله دور چرخش ماهواره‌ها با حرکت دورانی زمین کاملاً هم‌زمان و برابر است و باعث می‌شود ماهواره نسبت به نقطه مفروض روی زمین ثابت بماند.

200x200pxایستگاه

زمینی در کشور اطلاعات را با فرکانس ۶ گیگاهرتز ارسال می‌کند. این فرکانس فرکانس UPLINK نامیده می‌شود. سپس ماهواره امواج تابیده شده را گرفته و با ارسال آن به نقطه دیگر که بر روی فرکانس حامل متفاوت DownLink برابر ۴ گیگا هرتز است عمل انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده را انجام می‌دهد. در واقع ماهواره اطلاعات گرفته شده را به سمت مقصد تقویت و رله می‌کند. آنتن ماهواره ترانسپوندر نام دارد. از مدار هم‌زمان با زمین هر نقطه از زمین بجز قطبین در Line of sight است؛ و هر ماهواره می‌تواند تقریباً ۴۰ ٪ از سطح زمین را بپوشاند. آنتن ماهواره‌ها را طوری می‌شود طراحی کرد که علائم پیام‌رسانی ضعیف تر به تمام این ناحیه فرستاده شود یا علائم قویتر را در نواحی کوچکتری متمرکز کند. بر حسب مورد این امکان وجود دارد که از ایستگاه زمینی در کشوری فرضی به چندین ایستگاه زمینی دیگر واقع در کشورهای گوناگون علائم ارسال کرد. به‌طور مثال: وقتی برنامه‌ای تلویزیونی در تمام شهرها و دهکده‌های یک یا چند کشور پخش شود در این حالت ماهواره ماهواره پخش برنامه‌است ولی وقتی علائم ارسال ماهواره در سطح گسترده‌ای از زمین انتشار یابد ایستگاه‌های زمینی باید آنتن‌های بسیار بزرگ و پیچیده‌ای داشته باشند. هنگامی که علائم ارسالی ماهواره در محدوده کوچکترین متمرکز می‌شوند و به حد کافی قوی هستند می‌توان از ایستگاه‌های زمینی کوچکتر ساده‌تر و ارزانتر استفاده کرد.

از آنجاییکه ماهواره‌ها برای جلوگیری از تداخل امواج رادیویی باید جدا از هم باشند لذا شماره مکان‌های مداری در مدار هم‌زمان با زمین که امکان استفاده آن برای ارتباطات وجود دارد محدود است. از این رو جای شگفتی نیست که وظیفه مدیریت در امور دستیابی به مدار و استفاده از فرکانس‌ها برای انواع روزافزون و متنوع کاربردهای زمینی و ماهواره‌ای به وسیلهٔ شمار روزافزونی از کشورها بی‌نهایت دشوار شده‌است. از سویی استفاده از ماهواره‌ها در کش. رهای متمدن و پیشرفته به عملکرد دقیق و عملیات روز به روز دقیق تر نه تنها از نظر به‌کارگیری شیوه خودشان بلکه از نظر همسایگانشان در مدار هم‌زمان با زمین نیاز می‌باشد. برخی از ماهواره‌ها نیز در مدار ناهم‌زمان با چرخش زمین non- geosynchronous قرار داده می‌شوند. در ماهواره‌های ناهم‌زمان با مدار زمین ماهواره دیگر در دید ایستگاه زمینی نیست زیرا که سطح افق زمین را پشت سر می‌گذارد و از دسترس خارج می‌شود در نتیجه برای اینکه ارسال ماهواره ادامه یابد به چندین ماهواره از این نوع نیاز است و چون نگهداری و ادامه کار چنین شیوه ارتباطی بسیار پیچیده و گران است لذا کاربران و متخصصان طراحی ماهواره‌ها بیشتر جذب ماهواره هم‌زمان با زمین می‌شود.

Communications satellite (PSF).png

تکنولوژیِ ماهواره‌ها، ارتباطات و صدا و سیما[ویرایش]

ایده استفاده از ماهواره‌های ساخت دست بشر، برای اولین بار در پایان جنگ جهانی دوم بر سر زبان‌ها افتاد. دانشمند، ریاضی‌دان و نویسنده مشهور انگلیسی آرتور سی کلارک Arthur C Clarke یکی از بزرگ‌ترین خالقان داستان‌های تخیلی، برای اولین بار پیشنهاد قرار دادن یک ماهواره ارتباطی را در مدار ژئوسنکرون زمین Geostationary Orbit یا مدار کلارک که در فاصله تقریباً ۳۶۰۰۰ کیلومتری سطح زمین و بالای خط استوا (جایی که قابلیت دسترسی به تقریباً ۴۰٪ سطح زمین در آن مکان وجود دارد) قراردارد، را جهت پوشش سیگنال‌های رادیو یی و تلویزیونی را داد.

ماهواره‌ای که در مدار ژئوسنکرون زمین و در بالای خط استوا و هماهنگ با سرعت زمین و با زاویه‌ای ثابت، حرکت می‌کند، قسمت مشخصی از سطح زمین را به‌طور ثابت پوشش می‌دهد. از یک ایستگاه زمینی نیز به صورت یک نقطه ثابت، قابل رویت است. ماه، خورشید، و دیگر ستارگان و سیارات منظومه شمسی باعث تا ثیرگذاری بروی ماهواره در مدار خود می‌شود که احتمال جابجایی از مکان خود را دارد. برای جلوگیری از این مسیله، موتورهای مخصوصی که به وسیلهٔ ایستگاه‌های زمینی کنترل می‌شوند، کمک می‌کنند که ماهواره‌ها در مکان خود ثابت باقی بمانند.

جهت برقراری ارتباط از یک ایستگاه زمینی، معمولاً احتیاج به یک دیش بزرگ که به نام Uplink Antenna معروف است، می‌باشد و باعث تمرکز اطلاعات ارسالی به ماهواره می‌شود. در ارتباط بین ماهواره و ایستگاه زمینی معمولاً از دو نوع موج و فرکانس متفاوت استفاده می‌شود. یکی برای Uplink و دیگری برای Downlink. دیش نصب شده بروی ماهواره، سیگنال ارسالی از ایستگاه زمینی را دریافت کرده و به یک دستگاه گیرنده می‌رساند و پس از یک سری پردازش، به فرستنده ماهواره انتقال می‌دهد و از طریق آنتن فرستنده ماهواره، مجدداً به سمت زمین باز تابش داده می‌شود.

سیگنال ارسالی به سطح زمین، به وسیلهٔ دیش‌های معمولی، دریافت و جمع‌آوری شده و به دستگاه گیرنده ماهواره، از طریق LNB انتقال پیدا می‌کند. قدرت سیگنال دریافتی بر روی زمین، نسبت به فاصله و زاویه و… ماهواره و نقطه گیرندگی، متفاوت بوده و به صورت یک الگوی خاص به نام سایه ماهواره یا footprint معرفی می‌شود.

همیشه قدرت سیگنال ماهواره در مرکز سایه، بیشترین مقدار را دارا می‌باشد و در گوشه‌ها، از کمترین مقدار، برخوردار است. توجه به این نکته لازم است که دریافت سیگنال در خارج است سایه، احتیاج به دیش‌های بزرگ‌تر، دارد. امواج سانتی‌متری، جهت ارسال سیگنال ماهواره به زمین، مورد استفاده قرار می‌گیرد که محدوده فرکانسی آن‌ها بین ۳–۳۰ MHz می‌باشد.

دلیل اصلی استفاده از این امواج رادیویی کوتاه، انتشار راحت امواج و تأثیرات کم نویز و مزاحمت‌های فرکانسی است. البته فرکانس‌های بالاتر از ۱۵ Ghz، به صورت وحشتناکی به وسیلهٔ اکسیژن هوا و بخار آب تضعیف می‌گردند. ماهواره‌ها سیگنال‌های ارسالی خود را به صورت قطبی و با دو حالت افقی و عمودی ارسال می‌کنند و گاهی اوقات نیز به صورت دورانی، چپ گرد و راست گرد. در سیستم‌های دیجیتال، امکان ارسال DATA و چندین شبکه تلویزیونی و رادیویی بروی یک فرکانس وجود دارد.

لغت ماهواره طبق تعریف، به سفینه‌ای گفته می‌شود که درمداری به دوریک سیاره معمولاً زمین در حال گردش باشد. در عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم، ماهواره و تکنولوژی وابسته به آن آنچنان درتاروپود جوامع بشری نفوذ کرده و به پیش می‌تازد که نقش تعیین‌کننده آن در سیر تحولات تمدن بشری، قابل توجه‌است. بخشی از تحقیقات و پژوهش‌های علمی -تخصصی که در آزمایشگاه‌های مستقر در فضا انجام می‌شود، هرگز نمی‌توانست روی کره زمین جنبه عملی به خود گیرد. این تحقیقات که بسیار متعدد و متنوع است، در تخصص‌های پزشکی، داروسازی، مهندسی مواد، مهندسی ژنتیک و ده‌ها مورد دیگر، تا به حال دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای را به جوامع بشری عرضه کرده‌است. ماهواره‌ها که در فضا در حال گردشند، می‌توانند اطلاعات باارزشی در اختیار انسان قرار دهند که منجربه تحولات شگرفی در زمینه‌های گوناگون شود. ماهواره‌های کشف منابع زمینی هواشناسی، مخابراتی، پژوهشی و نظامی از این نوعند.

ساختمان ماهواره[ویرایش]

ماهواره از دوبخش تجهیزات مخابراتی و غیرمخابراتی تشکیل شده‌است. زیرسیستم‌های مخابراتی، آنتن‌ها و تکرارکننده‌ها هستند. در بخش مخابراتی، دستگاهی وجود دارد که وظیفه تکرارکننده‌های رله رادیویی را. انجام می‌دهد و (ترانسپاندر) نام دارد

ترانسپاندرها سیگنال‌های فرستاده شده از زمین را دریافت و پس از تقویت و تغییر فرکانس آن‌ها را به زمین می‌فرستند. آنتن‌های مربوط به این ترانسپاندرها طوری طراحی شده‌اند که فقط قسمت‌هایی از سطح زمین را که. درون شبکه ماهواره‌ای قرار دارند، پوشش می‌دهد یک ماهواره معمولاً آنتنی همه جهته دارد که برای دریافت سیگنال‌های فرمان صادره از زمین به کار می‌رود زیرا آنتن‌های دیگر ماهواره احتمال دارد به سوی زمین نباشند. آنتن همه جهته همچنین برای کنترل سیستم‌های فرعی در زمان پرتاب ماهواره و تعیین موقعیت آن به کارمی رود. بخش غیرمخابراتی ماهواره که در واقع قسمت پشتیبانی فنی آن است شامل سیستم کنترل حرارتی، سیستم کنترل موقعیت و مدار، ساختمان مکانیکی، سیستم منبع تغذیه و موتور. اوج است

Erdfunkstelle Raisting 2.jpg

ایستگاه‌های زمینی[ویرایش]

ایستگاه‌های زمینی سیستم‌های ماهواره‌ای مخابرات براساس نوع استفاده از آن‌ها عبارت اند از: ایستگاه‌های ثابت، ایستگاه‌های سیار. ایستگاههی زمینی ماهواره معمولاً از چند قسمت تشکیل شده‌اند. آنتن، فرستنده، گیرنده، سیستم‌های کنترل برقراری ارتباط ومنابع تغذیه مورد لزوم ایستگاه هر یک از اجزای فوق شامل قسمت‌های مختلفی اند که متناسب با نوع ایستگاه زمینی، حجم و تجهیزات. آن‌ها متفاوت خواهدبود

آنتن ایستگاه‌های زمینی[ویرایش]

به‌طور کل آنتن فرستنده، انرژی الکتریکی حاصل از یک منبع را در فضا به صورت امواج الکترومغناطیسی پخش می‌کند. سپس آنتن گیرنده این امواج رامی گیرد و به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. در هر سیستم مخابرات رادیویی، آنتن نقش حساس و مهمی دارد، زیرا با انتخاب آنتن‌های مناسب و نصب و تنظیم صحیح آن‌ها می‌توان تا حد زیادی بازدهی سیستم را بالا برد. علایم و سیگنال‌های فرستاده شده از ماهواره توسط آنتن‌های بزرگ یا کوچک دریافت می‌شود و سپس به دستگاه تقویت‌کننده انتقال می‌یابد. ایستگاه‌های زمینی دارای دو نوع آنتن فرستنده و گیرنده به صورت بشقابی در اندازه‌های مختلف هستند. این آنتن‌ها اطلاعات را به صورت امواج رادیویی به فضا می‌فرستند یا از فضا دریافت می‌کنند. آنتن ایستگاه‌های زمینی در ابعاد بزرگ و ساختمان مکانیکی معینی ساخته می‌شوند که قطر نوع قدیمی آن‌ها به بیش از ۳۰۰ تن می‌رسد. از آنجا که فرکانس مورد نظر برای سرویس ثابت ماهواره درمحدوده فرکانس‌های مگاهرتز و گیگاهرتزاست، آنتن‌های مورد استفاده. ماهواره تقریباهمه از نوع آنتن‌های منعکس‌کننده هستند

سیستم‌های کنترل و ردیابی فضایی[ویرایش]

این سیستم‌ها به‌طورکلی چهار عمل را انجام می‌دهند

فرمان از راه دور:

عبارت است از فرستادن سیگنال جهت انجام کارهایی که ماهواره برای آن تنظیم شده‌است، مثلاً برای راه‌اندازی یک قسمت خاص یا فرمان برای تغییر مسیر یا پرتاب یک موشک

اندازه‌گیری از راه دور:

عبارت است از سیستمی که اطلاعات دریافت شده از ماهواره یا سفینه‌های فضایی را به صورت علامتهایی مخصوص و قابل درک برای تجهیزات زمینی درمی‌آورد و از این طریق، اندازه‌گیری از مسافتهای خیلی دور انجام می‌شود

ردیابی:

بااین کار موقعیت مداری و سرعت ماهواره و مشخصه‌های دیگر آن گزارش می‌شود

کنترل:

عبارت است از هدایت وسایل بالارونده‌های فضایی و ماهواره در مدار، به وسیله شبکه ایستگاه‌های زمینی بخصوصی که کنترل، یکی از کارهای آنهاست ماهواره‌ها دقیقاً در موقعیت خود نسبت به زمین ثابت نیستند و برای اینکه بتوان آن‌ها را در موقعیت فضایی ازپیش تعیین شده خود ثابت نگه داشت، باید از ایستگاه‌های زمینی به‌طور مرتب تنظیمهایی بروی موقعیت آن‌ها انجام گیرد تا بتوان از انحراف مسیر ماهواره جلوگیری کرد

عوامل مؤثر در هزینه تجهیزات ایستگاه زمینی[ویرایش]

قطر آنتن مهم‌ترین عاملی است که هزینه آنتن را تعیین می‌کند، چون بابزرگ بودن قطر، وزن آنتن سنگین ترمی شود و احتیاج به نگهدارنده‌هایی قویتر پیدا می‌کند و همچنان که شعاع کم می‌شود تجهیزات ردیاب پیچیده‌تر می‌شود. برای آنتن‌های بزرگ مثلاً ۱۱متری و ۱۳ متری سیستم‌های. دریاب کامپیوتری موردنیاز و سیستم هدایت امواج آنتن، بزرگ‌تر و پیچیده‌تر می‌شود در سیستم ارسال، قدرت لازم برای تقویت‌کننده‌های سیگنال، یک عامل تعیین‌کننده در قیمت فرستنده‌است. نه تنها قیمت این تقویت‌کننده‌های سیگنال گران است، تأمین قدرت موردنیاز آن نیز در مناطق دورافتاده باید در نظر گرفته شود، زیرا بیشترین قدرت مصرفی در سیستم، صرف تغذیه تقویت‌کننده‌های سیگنال می‌شود. پس عوامل عمده‌ای که درهزینه تجهیزات یک ایستگاه زمینی مؤثرند عبارتند از: قطر آنتن، مقدار قدرت تقویت‌کننده‌های سیگنال، سیستم‌های جایگزین. تجهیزات اصلی و قطعات یدکی.

پرتاب ماهوارهٔ Titan IVb

پرتاب ماهواره[ویرایش]

ماهواره شیء ای است که بر مدار تقریباً بیضی شکل به دور زمین می‌گردد. نخستین ماهواره در ۴ اکتبر ۱۹۵۷ توسط اتحادیهٔ جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد. این ماهواره، اسپوتنیک ۱ نام داشت. این ماهواره کره‌ای به وزن ۶/۸۳ کیلوگرم. به قطر ۵۸ سانتیمتر بود که زمین را بر مداری بیضوی با حضیض زمینی ۲۵۰ کیلومتر و اوج زمینی ۹۳۴ کیلومتر دور می‌زد و هر بار گردش آن به دور زمین ۹۶ دقیقه طول می‌کشید. اسپونتیک ۱ در طول عمر خود راهی برابر با ۵۹۰ کیلومتر را پیمود. برای پرتاب ماهواره، باید:

 1. آن را به ارتفاع لازم از سطح زمین رساند.
 2. آن را در امتداد درست قرار داد.
 3. تندی مناسب را به آن داد.

ماهواره را باید به ارتفاع چند صد کیلومتر برد تا اثر اصطکاک جوی بر حرکت مداریش حداقل شود. اگر بخواهیم ماهواره در مداری دایره‌ای شکل قرار گیرد باید سرعتی عمود بر شعاع زمین به آن داده شود و اگر بخواهیم مدار ماهواره بیضی شکل باشد، سرعتی که به آن می‌دهیم باید اندکی از خط عمود انحراف داشته باشد. برای اینکه از سرعتی که حرکت وضعی زمین به ماهواره می‌دهد بیشترین استفاده ممکن به عمل آید باید ماهواره در استوا و به جانب مشرق پرتاب شود، زیرا در این صورت سرعت موجود حداکثر و حدود ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود. هر شیء ای که در استوا باشد، اگر فرض کنیم که یک بار در ۲۴ ساعت به دور زمین بچرخد دارای چنین سرعتی نسبت به فضا است. (پیرامون زمین ۴۰۰۰۰ کیلومتر است) چنین ماهواره‌ای را تنها ناظرانی می‌توانند ببینند که در استوا یا در نزدیکی آن هستند. این ماهواره فقط اطلاعاتی دربارهٔ عرض جغرافیایی صفر درجه به ما خواهد داد. برای آنکه ماهواره‌ای را همهٔ ناظران زمینی ببینند، باید ماهواره در امتداد شمال – جنوب حرکت کند، ولی این وضعیت امکان استفاده از سرعت «موجود» را منتفی می‌کند. سرعت افقی مناسب بین ۳۰۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت یا بین ۲/۸ تا ۲/۱۱ کیلومتر در ثانیه‌است. ۸ کیلومتر در ثانیه برای مدارهای کوچک و ۱۱ کیلومتر در ثانیه مناسب مدارهای بسیار بزرگ است. اگر سرعت افقی از ۸ کیلومتر در ثانیه کمتر باشد، ماهواره در مدار قرار نخواهد گرفت و بر سطح زمین سقوط خواهد کرد. اگر این سرعت از ۲/۱۱ کیلومتر در ثانیه بیشتر باشد باز هم در مدار گردش به دور زمین قرار نخواهد گرفت؛ ولی این بار از میدان گرانش زمین خواهد گریخت. معمولاً سه کاری را که برای پرتاب ماهواره باید انجام داد با هم ترکیب می‌کنند. ماهواره را معمولاً به کمک موشکی چند مرحله‌ای در مدار قرار می‌دهند. غرض اصلی از مرحلهٔ نخست این است که ماهواره از کوتاهترین مسیر ممکن (یعنی به خط مستقیم) از بخش غلیظ جو خارج شود و به مناسب‌ترین سرعت دست یابد این کار اثر اصطکاک را به حداقل می‌رساند. مرحله‌های دیگر ماهواره را به حالت افقی درمی‌آورد و سرعت مورد نظر را به آن می‌دهند.

قبل از پرتاب، هر مرحلهٔ موشک با مقدار سوخت لازم پر می‌شود. هر قسمت پس از آنکه وظیفه اش را انجام داد از بقیهٔ موشک جدا می‌شود. یک موشک نمونه برای پرتاب ماهواره، ممکن است شامل سه قسمت و یک دماغهٔ مخروطی باشد. ماهواره وقتی بر مدار قرار گرفت، الی الابد در آن خواهد ماند، زیرا نیروهایی که بر ماهواره وارد می‌آیند، یکدیگر را خنثی می‌کنند، و نیروی کل صفر می‌شود. در ارتفاع‌های زیاد از سطح زمین، تنها دو نیرو بر ماهواره وارد می‌شود:

 1. نیروی گرانش زمین.
 2. نیروی گریز از مرکز.

این دو نیرو، در یک سرعت و یک ارتفاع معین، از نظر اندازه با یکدیگر برابر و از نظر جهت، مخالف یکدیگر هستند؛ بنابراین یکدیگر را خنثی می‌کنند. از این رو ماهواره‌ای که سرعت و ارتفاع مناسب را داشته باشد همچنان بر مدارش حرکت می‌کند، زیرا نیرویی وجود ندارد تا آن را از مسیر منحرف سازد.
در داخل جو زمین، اصطکاک میان جو و ماهواره تعادل نیروی گرانشی و گریز از مرکز را به هم می‌زند. نیروی اصطکاک از سرعت ماهواره می‌کاهد و زنجیرهٔ رویدادهای زیر را موجب می‌شود:

 1. کاهش تندی، سبب کاهش نیروی گریز از مرکز می‌شود.
 2. نیروی گرانشی که بزرگ‌تر از نیروی گریز از مرکز شده‌است، موجب می‌شود که ماهواره در حالی که به سطح زمین نزدیکتر می‌شود مسیری مارپیچی را بپیماید.
 3. نیروی اصطکاک ممکن است به اندازه‌ای حرارت ایجاد کند که ماهواره پیش از رسیدن به زمین بسوزد.

منابع و پانویس[ویرایش]

 1. وبسایت ناسا، رصدخانه زمین، NASA | Orbits Catalog | http://earthobservatory.nasa.gov/

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Orbits». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۹ آوریل ۲۰۱۵.

Two bodies of different masses orbiting a common barycenter. The relative sizes and type of orbit are similar to the PlutoCharon system.

In physics, an orbit is the gravitationally curved trajectory of an object,[1] such as the trajectory of a planet around a star or a natural satellite around a planet. Normally, orbit refers to a regularly repeating trajectory, although it may also refer to a non-repeating trajectory. To a close approximation, planets and satellites follow elliptic orbits, with the central mass being orbited at a focal point of the ellipse,[2] as described by Kepler's laws of planetary motion.

For most situations, orbital motion is adequately approximated by Newtonian mechanics, which explains gravity as a force obeying an inverse-square law.[3] However, Albert Einstein's general theory of relativity, which accounts for gravity as due to curvature of spacetime, with orbits following geodesics, provides a more accurate calculation and understanding of the exact mechanics of orbital motion.

History[edit]

Historically, the apparent motions of the planets were described by European and Arabic philosophers using the idea of celestial spheres. This model posited the existence of perfect moving spheres or rings to which the stars and planets were attached. It assumed the heavens were fixed apart from the motion of the spheres, and was developed without any understanding of gravity. After the planets' motions were more accurately measured, theoretical mechanisms such as deferent and epicycles were added. Although the model was capable of reasonably accurately predicting the planets' positions in the sky, more and more epicycles were required as the measurements became more accurate, hence the model became increasingly unwieldy. Originally geocentric, it was modified by Copernicus to place the Sun at the centre to help simplify the model. The model was further challenged during the 16th century, as comets were observed traversing the spheres.[4][5]

The basis for the modern understanding of orbits was first formulated by Johannes Kepler whose results are summarised in his three laws of planetary motion. First, he found that the orbits of the planets in our Solar System are elliptical, not circular (or epicyclic), as had previously been believed, and that the Sun is not located at the center of the orbits, but rather at one focus.[6] Second, he found that the orbital speed of each planet is not constant, as had previously been thought, but rather that the speed depends on the planet's distance from the Sun. Third, Kepler found a universal relationship between the orbital properties of all the planets orbiting the Sun. For the planets, the cubes of their distances from the Sun are proportional to the squares of their orbital periods. Jupiter and Venus, for example, are respectively about 5.2 and 0.723 AU distant from the Sun, their orbital periods respectively about 11.86 and 0.615 years. The proportionality is seen by the fact that the ratio for Jupiter, 5.23/11.862, is practically equal to that for Venus, 0.7233/0.6152, in accord with the relationship. Idealised orbits meeting these rules are known as Kepler orbits.

The lines traced out by orbits dominated by the gravity of a central source are conic sections: the shapes of the curves of intersection between a plane and a cone. Parabolic (1) and hyperbolic (3) orbits are escape orbits, whereas elliptical and circular orbits (2) are captive.
This image shows the four trajectory categories with the gravitational potential well of the central mass's field of potential energy shown in black and the height of the kinetic energy of the moving body shown in red extending above that, correlating to changes in speed as distance changes according to Kepler's laws.

Isaac Newton demonstrated that Kepler's laws were derivable from his theory of gravitation and that, in general, the orbits of bodies subject to gravity were conic sections (this assumes that the force of gravity propagates instantaneously). Newton showed that, for a pair of bodies, the orbits' sizes are in inverse proportion to their masses, and that those bodies orbit their common center of mass. Where one body is much more massive than the other (as is the case of an artificial satellite orbiting a planet), it is a convenient approximation to take the center of mass as coinciding with the center of the more massive body.

Advances in Newtonian mechanics were then used to explore variations from the simple assumptions behind Kepler orbits, such as the perturbations due to other bodies, or the impact of spheroidal rather than spherical bodies. Lagrange (1736–1813) developed a new approach to Newtonian mechanics emphasizing energy more than force, and made progress on the three body problem, discovering the Lagrangian points. In a dramatic vindication of classical mechanics, in 1846 Urbain Le Verrier was able to predict the position of Neptune based on unexplained perturbations in the orbit of Uranus.

Albert Einstein (1879-1955) in his 1916 paper The Foundation of the General Theory of Relativity explained that gravity was due to curvature of space-time and removed Newton's assumption that changes propagate instantaneously. This led astronomers to recognize that Newtonian mechanics did not provide the highest accuracy in understanding orbits. In relativity theory, orbits follow geodesic trajectories which are usually approximated very well by the Newtonian predictions (except where there are very strong gravity fields and very high speeds) but the differences are measurable. Essentially all the experimental evidence that can distinguish between the theories agrees with relativity theory to within experimental measurement accuracy. The original vindication of general relativity is that it was able to account for the remaining unexplained amount in precession of Mercury's perihelion first noted by Le Verrier. However, Newton's solution is still used for most short term purposes since it is significantly easier to use and sufficiently accurate.

Planetary orbits[edit]

Within a planetary system, planets, dwarf planets, asteroids and other minor planets, comets, and space debris orbit the system's barycenter in elliptical orbits. A comet in a parabolic or hyperbolic orbit about a barycenter is not gravitationally bound to the star and therefore is not considered part of the star's planetary system. Bodies which are gravitationally bound to one of the planets in a planetary system, either natural or artificial satellites, follow orbits about a barycenter near or within that planet.

Owing to mutual gravitational perturbations, the eccentricities of the planetary orbits vary over time. Mercury, the smallest planet in the Solar System, has the most eccentric orbit. At the present epoch, Mars has the next largest eccentricity while the smallest orbital eccentricities are seen with Venus and Neptune.

As two objects orbit each other, the periapsis is that point at which the two objects are closest to each other and the apoapsis is that point at which they are the farthest. (More specific terms are used for specific bodies. For example, perigee and apogee are the lowest and highest parts of an orbit around Earth, while perihelion and aphelion are the closest and farthest points of an orbit around the Sun.)

In the case of planets orbiting a star, the mass of the star and all its satellites are calculated to be at a single point called the barycenter. The paths of all the star's satellites are elliptical orbits about that barycenter. Each satellite in that system will have its own elliptical orbit with the barycenter at one focal point of that ellipse. At any point along its orbit, any satellite will have a certain value of kinetic and potential energy with respect to the barycenter, and that energy is a constant value at every point along its orbit. As a result, as a planet approaches periapsis, the planet will increase in speed as its potential energy decreases; as a planet approaches apoapsis, its velocity will decrease as its potential energy increases.

Understanding orbits[edit]

There are a few common ways of understanding orbits:

 • A force, such as gravity, pulls an object into a curved path as it attempts to fly off in a straight line.
 • As the object is pulled toward the massive body, it falls toward that body. However, if it has enough tangential velocity it will not fall into the body but will instead continue to follow the curved trajectory caused by that body indefinitely. The object is then said to be orbiting the body.

As an illustration of an orbit around a planet, the Newton's cannonball model may prove useful (see image below). This is a 'thought experiment', in which a cannon on top of a tall mountain is able to fire a cannonball horizontally at any chosen muzzle speed. The effects of air friction on the cannonball are ignored (or perhaps the mountain is high enough that the cannon is above the Earth's atmosphere, which is the same thing).[7]

Newton's cannonball, an illustration of how objects can "fall" in a curve
Conic sections describe the possible orbits (yellow) of small objects around the Earth. A projection of these orbits onto the gravitational potential (blue) of the Earth makes it possible to determine the orbital energy at each point in space.

If the cannon fires its ball with a low initial speed, the trajectory of the ball curves downward and hits the ground (A). As the firing speed is increased, the cannonball hits the ground farther (B) away from the cannon, because while the ball is still falling towards the ground, the ground is increasingly curving away from it (see first point, above). All these motions are actually "orbits" in a technical sense – they are describing a portion of an elliptical path around the center of gravity – but the orbits are interrupted by striking the Earth.

If the cannonball is fired with sufficient speed, the ground curves away from the ball at least as much as the ball falls – so the ball never strikes the ground. It is now in what could be called a non-interrupted, or circumnavigating, orbit. For any specific combination of height above the center of gravity and mass of the planet, there is one specific firing speed (unaffected by the mass of the ball, which is assumed to be very small relative to the Earth's mass) that produces a circular orbit, as shown in (C).

As the firing speed is increased beyond this, non-interrupted elliptic orbits are produced; one is shown in (D). If the initial firing is above the surface of the Earth as shown, there will also be non-interrupted elliptical orbits at slower firing speed; these will come closest to the Earth at the point half an orbit beyond, and directly opposite the firing point, below the circular orbit.

At a specific horizontal firing speed called escape velocity, dependent on the mass of the planet, an open orbit (E) is achieved that has a parabolic path. At even greater speeds the object will follow a range of hyperbolic trajectories. In a practical sense, both of these trajectory types mean the object is "breaking free" of the planet's gravity, and "going off into space" never to return.

The velocity relationship of two moving objects with mass can thus be considered in four practical classes, with subtypes:

 1. No orbit
 2. Suborbital trajectories
  • Range of interrupted elliptical paths
 3. Orbital trajectories (or simply "orbits")
  • Range of elliptical paths with closest point opposite firing point
  • Circular path
  • Range of elliptical paths with closest point at firing point
 4. Open (or escape) trajectories
  • Parabolic paths
  • Hyperbolic paths

It is worth noting that orbital rockets are launched vertically at first to lift the rocket above the atmosphere (which causes frictional drag), and then slowly pitch over and finish firing the rocket engine parallel to the atmosphere to achieve orbit speed.

Once in orbit, their speed keeps them in orbit above the atmosphere. If e.g., an elliptical orbit dips into dense air, the object will lose speed and re-enter (i.e. fall). Occasionally a space craft will intentionally intercept the atmosphere, in an act commonly referred to as an aerobraking maneuver.

Orbitalaltitudes.jpg

Newton's laws of motion[edit]

Newton's law of gravitation and laws of motion for two-body problems[edit]

In most situations relativistic effects can be neglected, and Newton's laws give a sufficiently accurate description of motion. The acceleration of a body is equal to the sum of the forces acting on it, divided by its mass, and the gravitational force acting on a body is proportional to the product of the masses of the two attracting bodies and decreases inversely with the square of the distance between them. To this Newtonian approximation, for a system of two-point masses or spherical bodies, only influenced by their mutual gravitation (called a two-body problem), their trajectories can be exactly calculated. If the heavier body is much more massive than the smaller, as in the case of a satellite or small moon orbiting a planet or for the Earth orbiting the Sun, it is accurate enough and convenient to describe the motion in terms of a coordinate system that is centered on the heavier body, and we say that the lighter body is in orbit around the heavier. For the case where the masses of two bodies are comparable, an exact Newtonian solution is still sufficient and can be had by placing the coordinate system at the center of mass of the system.

Defining gravitational potential energy[edit]

Energy is associated with gravitational fields. A stationary body far from another can do external work if it is pulled towards it, and therefore has gravitational potential energy. Since work is required to separate two bodies against the pull of gravity, their gravitational potential energy increases as they are separated, and decreases as they approach one another. For point masses the gravitational energy decreases to zero as they approach zero separation. It is convenient and conventional to assign the potential energy as having zero value when they are an infinite distance apart, and hence it has a negative value (since it decreases from zero) for smaller finite distances.

Orbital energies and orbit shapes[edit]

When only two gravitational bodies interact, their orbits follow a conic section. The orbit can be open (implying the object never returns) or closed (returning). Which it is depends on the total energy (kinetic + potential energy) of the system. In the case of an open orbit, the speed at any position of the orbit is at least the escape velocity for that position, in the case of a closed orbit, the speed is always less than the escape velocity. Since the kinetic energy is never negative, if the common convention is adopted of taking the potential energy as zero at infinite separation, the bound orbits will have negative total energy, the parabolic trajectories zero total energy, and hyperbolic orbits positive total energy.

An open orbit will have a parabolic shape if it has velocity of exactly the escape velocity at that point in its trajectory, and it will have the shape of a hyperbola when its velocity is greater than the escape velocity. When bodies with escape velocity or greater approach each other, they will briefly curve around each other at the time of their closest approach, and then separate, forever.

All closed orbits have the shape of an ellipse. A circular orbit is a special case, wherein the foci of the ellipse coincide. The point where the orbiting body is closest to Earth is called the perigee, and is called the periapsis (less properly, "perifocus" or "pericentron") when the orbit is about a body other than Earth. The point where the satellite is farthest from Earth is called the apogee, apoapsis, or sometimes apifocus or apocentron. A line drawn from periapsis to apoapsis is the line-of-apsides. This is the major axis of the ellipse, the line through its longest part.

Kepler's laws[edit]

Bodies following closed orbits repeat their paths with a certain time called the period. This motion is described by the empirical laws of Kepler, which can be mathematically derived from Newton's laws. These can be formulated as follows:

 1. The orbit of a planet around the Sun is an ellipse, with the Sun in one of the focal points of that ellipse. [This focal point is actually the barycenter of the Sun-planet system; for simplicity this explanation assumes the Sun's mass is infinitely larger than that planet's.] The planet's orbit lies in a plane, called the orbital plane. The point on the orbit closest to the attracting body is the periapsis. The point farthest from the attracting body is called the apoapsis. There are also specific terms for orbits about particular bodies; things orbiting the Sun have a perihelion and aphelion, things orbiting the Earth have a perigee and apogee, and things orbiting the Moon have a perilune and apolune (or periselene and aposelene respectively). An orbit around any star, not just the Sun, has a periastron and an apastron.
 2. As the planet moves in its orbit, the line from the Sun to planet sweeps a constant area of the orbital plane for a given period of time, regardless of which part of its orbit the planet traces during that period of time. This means that the planet moves faster near its perihelion than near its aphelion, because at the smaller distance it needs to trace a greater arc to cover the same area. This law is usually stated as "equal areas in equal time."
 3. For a given orbit, the ratio of the cube of its semi-major axis to the square of its period is constant.

Limitations of Newton's law of gravitation[edit]

Note that while bound orbits of a point mass or a spherical body with a Newtonian gravitational field are closed ellipses, which repeat the same path exactly and indefinitely, any non-spherical or non-Newtonian effects (such as caused by the slight oblateness of the Earth, or by relativistic effects, thereby changing the gravitational field's behavior with distance) will cause the orbit's shape to depart from the closed ellipses characteristic of Newtonian two-body motion. The two-body solutions were published by Newton in Principia in 1687. In 1912, Karl Fritiof Sundman developed a converging infinite series that solves the three-body problem; however, it converges too slowly to be of much use. Except for special cases like the Lagrangian points, no method is known to solve the equations of motion for a system with four or more bodies.

Approaches to many-body problems[edit]

Rather than an exact closed form solution, orbits with many bodies can be approximated with arbitrarily high accuracy. These approximations take two forms:

One form takes the pure elliptic motion as a basis, and adds perturbation terms to account for the gravitational influence of multiple bodies. This is convenient for calculating the positions of astronomical bodies. The equations of motion of the moons, planets and other bodies are known with great accuracy, and are used to generate tables for celestial navigation. Still, there are secular phenomena that have to be dealt with by post-Newtonian methods.
The differential equation form is used for scientific or mission-planning purposes. According to Newton's laws, the sum of all the forces acting on a body will equal the mass of the body times its acceleration (F = ma). Therefore accelerations can be expressed in terms of positions. The perturbation terms are much easier to describe in this form. Predicting subsequent positions and velocities from initial values of position and velocity corresponds to solving an initial value problem. Numerical methods calculate the positions and velocities of the objects a short time in the future, then repeat the calculation ad nauseam. However, tiny arithmetic errors from the limited accuracy of a computer's math are cumulative, which limits the accuracy of this approach.

Differential simulations with large numbers of objects perform the calculations in a hierarchical pairwise fashion between centers of mass. Using this scheme, galaxies, star clusters and other large assemblages of objects have been simulated.[citation needed]

Newtonian analysis of orbital motion[edit]

(See also Kepler orbit, orbit equation and Kepler's first law.)

The Earth follows an ellipse round the sun. But unlike the ellipse followed by a pendulum or an object attached to a spring, the sun is at a focal point of the ellipse and not at its centre.

The following derivation applies to such an elliptical orbit. We start only with the Newtonian law of gravitation stating that the gravitational acceleration towards the central body is related to the inverse of the square of the distance between them, namely

eq 1.

where F2 is the force acting on the mass m2 caused by the gravitational attraction mass m1 has for m2, G is the universal gravitational constant, and r is the distance between the two masses centers.

From Newton's Second Law, the summation of the forces acting on m2 related to that bodies acceleration:

eq 2.

where A2 is the acceleration of m2 caused by the force of gravitational attraction F2 of m1 acting on m2.

Combining Eq 1 and 2:

Solving for the acceleration, A2:

where is the standard gravitational parameter, in this case . It is understood that the system being described is m2, hence the subscripts can be dropped.

We assume that the central body is massive enough that it can be considered to be stationary and we ignore the more subtle effects of general relativity.

When a pendulum or an object attached to a spring swings in an ellipse, the inward acceleration/force is proportional to the distance Due to the way vectors add, the component of the force in the or in the directions are also proportionate to the respective components of the distances, . Hence, the entire analysis can be done separately in these dimensions. This results in the harmonic parabolic equations and of the ellipse. In contrast, with the decreasing relationship , the dimensions cannot be separated.[citation needed]

The location of the orbiting object at the current time is located in the plane using Vector calculus in polar coordinates both with the standard Euclidean basis and with the polar basis with the origin coinciding with the center of force. Let be the distance between the object and the center and be the angle it has rotated. Let and be the standard Euclidean bases and let and be the radial and transverse polar basis with the first being the unit vector pointing from the central body to the current location of the orbiting object and the second being the orthogonal unit vector pointing in the direction that the orbiting object would travel if orbiting in a counter clockwise circle. Then the vector to the orbiting object is

We use and to denote the standard derivatives of how this distance and angle change over time. We take the derivative of a vector to see how it changes over time by subtracting its location at time from that at time and dividing by . The result is also a vector. Because our basis vector moves as the object orbits, we start by differentiating it. From time to , the vector keeps its beginning at the origin and rotates from angle to which moves its head a distance in the perpendicular direction giving a derivative of .

We can now find the velocity and acceleration of our orbiting object.

The coefficients of and give the accelerations in the radial and transverse directions. As said, Newton gives this first due to gravity is and the second is zero.

 

 

 

 

(1)

 

 

 

 

(2)

Equation (2) can be rearranged using integration by parts.

We can multiply through by because it is not zero unless the orbiting object crashes. Then having the derivative be zero gives that the function is a constant.

 

 

 

 

(3)

which is actually the theoretical proof of Kepler's second law (A line joining a planet and the Sun sweeps out equal areas during equal intervals of time). The constant of integration, h, is the angular momentum per unit mass.

In order to get an equation for the orbit from equation (1), we need to eliminate time.[8] (See also Binet equation.) In polar coordinates, this would express the distance of the orbiting object from the center as a function of its angle . However, it is easier to introduce the auxiliary variable and to express as a function of . Derivatives of with respect to time may be rewritten as derivatives of with respect to angle.

(reworking (3))

Plugging these into (1) gives

So for the gravitational force – or, more generally, for any inverse square force law – the right hand side of the equation becomes a constant and the equation is seen to be the harmonic equation (up to a shift of origin of the dependent variable). The solution is:

where A and θ0 are arbitrary constants. This resulting equation of the orbit of the object is that of an ellipse in Polar form relative to one of the focal points. This is put into a more standard form by letting be the eccentricity, letting be the semi-major axis. Finally, letting so the long axis of the ellipse is along the positive x coordinate.

Relativistic orbital motion[edit]

The above classical (Newtonian) analysis of orbital mechanics assumes that the more subtle effects of general relativity, such as frame dragging and gravitational time dilation are negligible. Relativistic effects cease to be negligible when near very massive bodies (as with the precession of Mercury's orbit about the Sun), or when extreme precision is needed (as with calculations of the orbital elements and time signal references for GPS satellites.[9]).

Orbital planes[edit]

The analysis so far has been two dimensional; it turns out that an unperturbed orbit is two-dimensional in a plane fixed in space, and thus the extension to three dimensions requires simply rotating the two-dimensional plane into the required angle relative to the poles of the planetary body involved.

The rotation to do this in three dimensions requires three numbers to uniquely determine; traditionally these are expressed as three angles.

Orbital period[edit]

The orbital period is simply how long an orbiting body takes to complete one orbit.

Specifying orbits[edit]

Six parameters are required to specify a Keplerian orbit about a body. For example, the three numbers that specify the body's initial position, and the three values that specify its velocity will define a unique orbit that can be calculated forwards (or backwards) in time. However, traditionally the parameters used are slightly different.

The traditionally used set of orbital elements is called the set of Keplerian elements, after Johannes Kepler and his laws. The Keplerian elements are six:

In principle once the orbital elements are known for a body, its position can be calculated forward and backwards indefinitely in time. However, in practice, orbits are affected or perturbed, by other forces than simple gravity from an assumed point source (see the next section), and thus the orbital elements change over time.

Orbital perturbations[edit]

An orbital perturbation is when a force or impulse which is much smaller than the overall force or average impulse of the main gravitating body and which is external to the two orbiting bodies causes an acceleration, which changes the parameters of the orbit over time.

Radial, prograde and transverse perturbations[edit]

A small radial impulse given to a body in orbit changes the eccentricity, but not the orbital period (to first order). A prograde or retrograde impulse (i.e. an impulse applied along the orbital motion) changes both the eccentricity and the orbital period. Notably, a prograde impulse at periapsis raises the altitude at apoapsis, and vice versa, and a retrograde impulse does the opposite. A transverse impulse (out of the orbital plane) causes rotation of the orbital plane without changing the period or eccentricity. In all instances, a closed orbit will still intersect the perturbation point.

Orbital decay[edit]

If an orbit is about a planetary body with significant atmosphere, its orbit can decay because of drag. Particularly at each periapsis, the object experiences atmospheric drag, losing energy. Each time, the orbit grows less eccentric (more circular) because the object loses kinetic energy precisely when that energy is at its maximum. This is similar to the effect of slowing a pendulum at its lowest point; the highest point of the pendulum's swing becomes lower. With each successive slowing more of the orbit's path is affected by the atmosphere and the effect becomes more pronounced. Eventually, the effect becomes so great that the maximum kinetic energy is not enough to return the orbit above the limits of the atmospheric drag effect. When this happens the body will rapidly spiral down and intersect the central body.

The bounds of an atmosphere vary wildly. During a solar maximum, the Earth's atmosphere causes drag up to a hundred kilometres higher than during a solar minimum.

Some satellites with long conductive tethers can also experience orbital decay because of electromagnetic drag from the Earth's magnetic field. As the wire cuts the magnetic field it acts as a generator, moving electrons from one end to the other. The orbital energy is converted to heat in the wire.

Orbits can be artificially influenced through the use of rocket engines which change the kinetic energy of the body at some point in its path. This is the conversion of chemical or electrical energy to kinetic energy. In this way changes in the orbit shape or orientation can be facilitated.

Another method of artificially influencing an orbit is through the use of solar sails or magnetic sails. These forms of propulsion require no propellant or energy input other than that of the Sun, and so can be used indefinitely. See statite for one such proposed use.

Orbital decay can occur due to tidal forces for objects below the synchronous orbit for the body they're orbiting. The gravity of the orbiting object raises tidal bulges in the primary, and since below the synchronous orbit the orbiting object is moving faster than the body's surface the bulges lag a short angle behind it. The gravity of the bulges is slightly off of the primary-satellite axis and thus has a component along the satellite's motion. The near bulge slows the object more than the far bulge speeds it up, and as a result the orbit decays. Conversely, the gravity of the satellite on the bulges applies torque on the primary and speeds up its rotation. Artificial satellites are too small to have an appreciable tidal effect on the planets they orbit, but several moons in the Solar System are undergoing orbital decay by this mechanism. Mars' innermost moon Phobos is a prime example, and is expected to either impact Mars' surface or break up into a ring within 50 million years.

Orbits can decay via the emission of gravitational waves. This mechanism is extremely weak for most stellar objects, only becoming significant in cases where there is a combination of extreme mass and extreme acceleration, such as with black holes or neutron stars that are orbiting each other closely.

Oblateness[edit]

The standard analysis of orbiting bodies assumes that all bodies consist of uniform spheres, or more generally, concentric shells each of uniform density. It can be shown that such bodies are gravitationally equivalent to point sources.

However, in the real world, many bodies rotate, and this introduces oblateness and distorts the gravity field, and gives a quadrupole moment to the gravitational field which is significant at distances comparable to the radius of the body. In the general case, the gravitational potential of a rotating body such as, e.g., a planet is usually expanded in multipoles accounting for the departures of it from spherical symmetry. From the point of view of satellite dynamics, of particular relevance are the so-called even zonal harmonic coefficients, or even zonals, since they induce secular orbital perturbations which are cumulative over time spans longer than the orbital period.[10][11][12] They do depend on the orientation of the body's symmetry axis in the space, affecting, in general, the whole orbit, with the exception of the semimajor axis.

Multiple gravitating bodies[edit]

The effects of other gravitating bodies can be significant. For example, the orbit of the Moon cannot be accurately described without allowing for the action of the Sun's gravity as well as the Earth's. One approximate result is that bodies will usually have reasonably stable orbits around a heavier planet or moon, in spite of these perturbations, provided they are orbiting well within the heavier body's Hill sphere.

When there are more than two gravitating bodies it is referred to as an n-body problem. Most n-body problems have no closed form solution, although some special cases have been formulated.

Light radiation and stellar wind[edit]

For smaller bodies particularly, light and stellar wind can cause significant perturbations to the attitude and direction of motion of the body, and over time can be significant. Of the planetary bodies, the motion of asteroids is particularly affected over large periods when the asteroids are rotating relative to the Sun.

Strange orbits[edit]

Mathematicians have discovered that it is possible in principle to have multiple bodies in non-elliptical orbits that repeat periodically, although most such orbits are not stable regarding small perturbations in mass, position, or velocity. However, some special stable cases have been identified, including a planar figure-eight orbit occupied by three moving bodies. Further studies have discovered that nonplanar orbits are also possible, including one involving 12 masses moving in 4 roughly circular, interlocking orbits topologically equivalent to the edges of a cuboctahedron.[13]

Finding such orbits naturally occurring in the universe is thought to be extremely unlikely, because of the improbability of the required conditions occurring by chance.[13]

Astrodynamics[edit]

Orbital mechanics or astrodynamics is the application of ballistics and celestial mechanics to the practical problems concerning the motion of rockets and other spacecraft. The motion of these objects is usually calculated from Newton's laws of motion and Newton's law of universal gravitation. It is a core discipline within space mission design and control. Celestial mechanics treats more broadly the orbital dynamics of systems under the influence of gravity, including spacecraft and natural astronomical bodies such as star systems, planets, moons, and comets. Orbital mechanics focuses on spacecraft trajectories, including orbital maneuvers, orbit plane changes, and interplanetary transfers, and is used by mission planners to predict the results of propulsive maneuvers. General relativity is a more exact theory than Newton's laws for calculating orbits, and is sometimes necessary for greater accuracy or in high-gravity situations (such as orbits close to the Sun).

Earth orbits[edit]

Comparison of geostationary Earth orbit with GPS, GLONASS, Galileo and Compass (medium Earth orbit) satellite navigation system orbits with the International Space Station, Hubble Space Telescope and Iridium constellation orbits, and the nominal size of the Earth.[a] The Moon's orbit is around 9 times larger (in radius and length) than geostationary orbit.[b]

Scaling in gravity[edit]

The gravitational constant G has been calculated as:

 • (6.6742 ± 0.001) × 10−11 (kg/m3)−1s−2.

Thus the constant has dimension density−1 time−2. This corresponds to the following properties.

Scaling of distances (including sizes of bodies, while keeping the densities the same) gives similar orbits without scaling the time: if for example distances are halved, masses are divided by 8, gravitational forces by 16 and gravitational accelerations by 2. Hence velocities are halved and orbital periods remain the same. Similarly, when an object is dropped from a tower, the time it takes to fall to the ground remains the same with a scale model of the tower on a scale model of the Earth.

Scaling of distances while keeping the masses the same (in the case of point masses, or by reducing the densities) gives similar orbits; if distances are multiplied by 4, gravitational forces and accelerations are divided by 16, velocities are halved and orbital periods are multiplied by 8.

When all densities are multiplied by 4, orbits are the same; gravitational forces are multiplied by 16 and accelerations by 4, velocities are doubled and orbital periods are halved.

When all densities are multiplied by 4, and all sizes are halved, orbits are similar; masses are divided by 2, gravitational forces are the same, gravitational accelerations are doubled. Hence velocities are the same and orbital periods are halved.

In all these cases of scaling. if densities are multiplied by 4, times are halved; if velocities are doubled, forces are multiplied by 16.

These properties are illustrated in the formula (derived from the formula for the orbital period)

for an elliptical orbit with semi-major axis a, of a small body around a spherical body with radius r and average density ρ, where T is the orbital period. See also Kepler's Third Law.

Patents[edit]

The application of certain orbits or orbital maneuvers to specific useful purposes have been the subject of patents.[17]

Tidal locking[edit]

Some bodies are tidally locked with other bodies, meaning that one side of the celestial body is permanently facing its host object. This is the case for Earth-Moon and Pluto-Charon system.

See also[edit]

Notes[edit]

 1. ^ Orbital periods and speeds are calculated using the relations 4π2R2 = T2GM and V2R = GM, where R = radius of orbit in metres, T = orbital period in seconds, V = orbital speed in m/s, G = gravitational constant ≈ 6.673×1011 Nm2/kg2, M = mass of Earth ≈ 5.98×1024 kg.
 2. ^ Approximately 8.6 times when the Moon is nearest (363,104 km ÷ 42,164 km) to 9.6 times when the Moon is farthest (405,696 km ÷ 42,164 km).

References[edit]

 1. ^ orbit (astronomy) – Britannica Online Encyclopedia
 2. ^ The Space Place :: What's a Barycenter
 3. ^ Kuhn, The Copernican Revolution, pp. 238, 246–252
 4. ^ Encyclopædia Britannica, 1968, vol. 2, p. 645
 5. ^ M Caspar, Kepler (1959, Abelard-Schuman), at pp.131–140; A Koyré, The Astronomical Revolution: Copernicus, Kepler, Borelli (1973, Methuen), pp. 277–279
 6. ^ Jones, Andrew. "Kepler's Laws of Planetary Motion". about.com. Retrieved 1 June 2008.
 7. ^ See pages 6 to 8 in Newton's "Treatise of the System of the World" (written 1685, translated into English 1728, see Newton's 'Principia' – A preliminary version), for the original version of this 'cannonball' thought-experiment.
 8. ^ Fitzpatrick, Richard (2 February 2006). "Planetary orbits". Classical Mechanics – an introductory course. The University of Texas at Austin. Archived from the original on 3 March 2001.
 9. ^ Pogge, Richard W.; "Real-World Relativity: The GPS Navigation System". Retrieved 25 January 2008.
 10. ^ Iorio, L. (2011). "Perturbed stellar motions around the rotating black hole in Sgr A* for a generic orientation of its spin axis". Physical Review D. 84 (12): 124001. arXiv:1107.2916. Bibcode:2011PhRvD..84l4001I. doi:10.1103/PhysRevD.84.124001.
 11. ^ Renzetti, G. (2013). "Satellite Orbital Precessions Caused by the Octupolar Mass Moment of a Non-Spherical Body Arbitrarily Oriented in Space". Journal of Astrophysics and Astronomy. 34 (4): 341–348. Bibcode:2013JApA...34..341R. doi:10.1007/s12036-013-9186-4.
 12. ^ Renzetti, G. (2014). "Satellite orbital precessions caused by the first odd zonal J3 multipole of a non-spherical body arbitrarily oriented in space". Astrophysics and Space Science. 352 (2): 493–496. Bibcode:2014Ap&SS.352..493R. doi:10.1007/s10509-014-1915-x.
 13. ^ a b Peterson, Ivars (23 September 2013). "Strange Orbits". Science News.
 14. ^ "NASA Safety Standard 1740.14, Guidelines and Assessment Procedures for Limiting Orbital Debris" (PDF). Office of Safety and Mission Assurance. 1 August 1995. Archived from the original (PDF) on 15 February 2013., pages 37-38 (6-1,6-2); figure 6-1.
 15. ^ a b "Orbit: Definition". Ancillary Description Writer's Guide, 2013. National Aeronautics and Space Administration (NASA) Global Change Master Directory. Archived from the original on 11 May 2013. Retrieved 29 April 2013.
 16. ^ Vallado, David A. (2007). Fundamentals of Astrodynamics and Applications. Hawthorne, CA: Microcosm Press. p. 31.
 17. ^ Ferreira, Becky (19 February 2015). "How Satellite Companies Patent Their Orbits". Motherboard. Vice News. Retrieved 20 September 2018.

Further reading[edit]

External links[edit]