مدارس عالی فناوری در ژاپن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Japan Education System.jpg

مدرسه عالی فناوری (به ژاپنی: 工業高等専門学校، تلفظ KOGYO KOTO SEN MON GAKKO) به اختصار کوسن (به ژاپنی 高専، تلفظ: KOSEN) یا در بعضی موارد کالج تکنولوژی در ژاپن به موسسات آموزش عالی‌ای گفته می‌شود که هدف اصلی آن‌ها تربیت و آماده‌سازی متخصصانی است که بتوانند تا حد ممکن، نیازهای فنی و تکنیکی بازار کار را فراهم آورند.

امروزه در ژاپن ۶۳ مدرسه عالی فناوری وجود دارد که از این تعداد، ۵۴ کالج ملی-دولتی، ۵ کالج عمومی و ۳ کالج خصوصی می‌باشند.

در اواخر دههٔ پنجاه، با آغاز رشد اقتصادی سرسام‌آور ژاپن، نیاز به متخصصانی که علوم نظری را در عمل تکرار و تمرین کرده باشند به‌شدت احساس می‌شد؛ به این ترتیب در سال ۱۹۶۲ اولین مدرسی عالی فناوری ژاپن در پاسخ به این نیاز تأسیس گشت. در این مدارس عالی بر خلاف دانش گاههای معمولی؛ که دانشجویان پس از پایان دوری متوسطه(دبیرستان) وارد دانشگاه می‌شوند؛ در مدارس عالی فناوری دانش آموزان این قبیل مدارس پس از پایان دورهٔ متوسطه (راهنمائی)وارد آن شد و پس از گذراندن ۵ سال تحصیل قادر خاهند بود مدرک پایان کوسن (به ژاپنی:، تلفظ)را که معادل مدرک فوق دیپلم در ایران هست را دریافت کنند یا با گذراندن امتحان داخل و پس از دو سال ادمی تحصیل وارد دوری پیشرفته مدارس عالی فناوری (سن کو کا)(به ژاپنی:専攻科، تلفظ: SEN KO KA)شده و مدرکی معادل کارشناسی در ایران دریافت کنند. نقطهٔ برتری این مدرس عالی در برابر دانشگاه‌ها تمرکز آموزش بر روی درس‌ها ی عملی و کارگاه‌های فناوری است. در این مدارس دانش آموزان از سال اول که معادل سال اول دبیرستان در ایران هست همراه با دروس نظری به کار در آزمایشگاه پرداخته و سعی در بکارگیری علوم نظری در عمل می‌کنند.

تعداد مدارس و تعداد دانش آموزان[ویرایش]

بر اساس آماری که وزارت فرهنگ، ورزش، آموزش و فناوری ژاپن (به ژاپنی: 文部科学書، تلفظ: Monbukagakusho)(به اختصار مونبوشو)در مه ۲۰۰۹ منتشر کرده تعداد مدارس عالی فناوری ۶۴ مدرسه عالی فناوری (از این تعداد تنها ۶۲ مدرسه فعال(مدارس دیگر فعال نیستند یا هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند))در ژاپن هست که از بین آن‌ها ۵۵ مدرسه دولتی (به ژاپنی:国立، تلفظ:KOKURITSU)، ۶ مدرسه عالی عمومی (به ژاپنی:公立، تلفظ:KORITSU)و ۳ مدرسه عالی خصوصی وجود دارد. بر اساس استاندارد مونبوشوی، تعداد دانش آموزان هر دوری این مدارس در مدارس دولتی و عمومی ۴۰، و در مدارس خصوصی ۴۵ نفر است. بر اساس همین گزارش تعداد دانش آموزان این‌گونه مدارس با احتساب دوره پیشرفته، دانشجویان متفرقه و افراد مشغول تحقیق در این مدارس در می۲۰۰۹؛ ۵۹۳۸۶ نفر (که از این تعداد ۵۰۰۸۰ نفر پسر و ۹۳۰۶ نفر دختر) هستند. تعداد افرادی که در مارس همان سل از مدارس عالی فناوری دانش‌آموخته شده‌اند ۱۰۴۷۴ نفر هست که از این میان ۴۵۰۴ نفر به ادمی تحصیل (در دانشگاه یا دوری پیشرفته) پرداخته، ۵۶۱۰ نفر وارد بازار کار و ۱۵۵ نفر به دانشگاهی در خارج از ژاپن رفته‌اند.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی.