مخابرات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

کپی دستگاه تلفن اولیه الکساندر گراهام بل که در موزه Musée des Arts et Métiers فرانسه نگه‌داری می‌شود.

مخابـرات یا ارتباطات، انتقال پیام و اطلاعات میان دو یا چند نقطه (با فاصله کم تا زیاد) در قالب سیگنال‌ها و به منظور کلی ارتباط است. در زمان‌های گذشته، از دود، طبل، سمافوریا (مخابره به وسیله پرچم)، هلیوگراف (مخابره به وسیله نور خورشید) برای ارتباط استفاده می‌شد.[نیازمند منبع]

در دوران مدرن، مخابرات شامل استفاده از انتقال دهنده‌های الکترونیکی مانند تلفن، تلویزیون، رادیو یا کامپیوتر است. اولین مخترعان در زمینه مخابرات آنتونیو میوچی، الکساندر گراهام بل، گوگلیلمو مارکونی و جان لوگی برد هستند.

مخابرات بخش مهمی از اقتصاد جهانی است و سود صنعت مخابرات سه درصد محصولات عمده دنیا است.[نیازمند منبع]

مفهوم کلیدی[ویرایش]

اجزاء اصلی[ویرایش]

سیستم‌های مخابراتی شامل سه جزء اصلی است:

فرستنده: اطلاعات را گرفته، آن را به سیگنال تبدیل و سیگنال را وارد کانال مخابراتی می‌کند.

کانال مخابراتی: سیگنال را حمل می‌کند و شامل محیط انتقال مانند هوا و فضا، کابل مسی و فیبر نوری و ... می‌ شود.

گیرنده: سیگنال را از کانال دریافت گرده و آن را به اطلاعات قابل استفاده تبدیل می‌کند.


به‌طور مثال دکل‌ رادیویی در ارسال‌های رادیویی، شامل یک رادیوی فرستنده، فضای آزاد به عنوان کانال مخابراتی و رادیوی گیرنده است.

معمولاً سیستم‌های مخابراتی دو طرفه هستند، و یک دستگاه واحد، نقش فرستنده و گیرنده را ایفا می‌کند(ترانسیور).

مثلاً، تلفن همراه یک دستگاه ترانسیور است. مخابره پیام از طریق خطوط تلفن را ارتباط نقطه به نقطه می‌گویند، زیرا بین یک فرستنده و یک گیرنده است.

مخابرات از طریق ارسال رادیویی را ارتباط پخشی می‌نامند زیرا بین یک فرستنده قوی و گیرنده‌های بسیار است.

آنالوگ و دیجیتال[ویرایش]

سیگنال‌ها به صورت آنالوگ یا دیجیتال هستند. در حالت آنالوگ، سیگنال در حوزه زمان به‌طور پیوسته وجود دارد و نیز می‌تواند هر مقداری (ولتاژ) داشته باشد. سیگنال دیجیتال اگر چه همچنان در حوزه زمان پیوسته است اما به صورت دسته‌ای از مقادیر گسسته (مثلاً صفر و پنج ولت) کد می‌شود. هر سیگنال چه آنالوگ و چه دیجیتال می‌تواند حاوی اطلاعات باشد.

اطلاعات موجود در هر یک از سیگنال‌های آنالوگ و دیجیتال هنگام انتقال با نویز، با هم مخلوط می‌شوند و باعث از بین رفتن اطلاعات موجود در سیگنال می‌شوند.

شبکه‌ها[ویرایش]

مجموعه‌ای از فرستنده‌ها، گیرنده‌ها یا ترانسیورها که با هم ارتباط دارند را شبکه می‌نامند. شبکه‌های دیجیتالی حاوی یک یا دو مسیریاب هستند که اطلاعات را به کاربر هدایت می‌کنند.

یک شبکه ممکن است شامل یک یا دو سوئیچ باشد که ارتباط بین یک یا دو کاربر را برقرار می‌کنند. در هر شبکه، ممکن است تکرارکننده‌ها لازم باشند تا سیگنال را در زمانی که در فواصل دور منتقل می‌شود، تقویت کنند. این کار برای مقابله با تضعیفی است که مانع از تشخیص سیگنال از نویز می‌شوند.

کانال‌ها[ویرایش]

کانال بخشی از زنجیره انتقال سیگنال است که برای فرستادن اطلاعات در قالب سیگنال از آن استفاده می‌شود. مثلاً یک ایستگاه رادیویی ممکن است در کانال فرکانسی MHz ۹۶ پخش شود در حالیکه ایستگاه رادیویی دیگر ممکن است در MHz ۹۴۵ پخش شود. در این حالت کانال را بر حسب فرکانس قسمت بندی می‌کنیم و هر کانال، فرکانس جداگانه‌ای برای پخش دارد.

وقتی هر سیگنالی می‌توانند به هر کانالی برای ارسال دسترسی پیدا کند، آن را تقسیم زمانی چندگانه می‌نامند و گاهی در ارتباط دیجیتالی استفاده می‌شود.[۱]

مدولاسیون[ویرایش]

شکل‌ دهی سیگنال برای انتقال اطلاعات را مدولاسیون می‌نامند. مدولاسیون یعنی سوار کردن اطلاعات بر روی یک سیگنال. به این سیگنال در اصطلاح سیگنال (موج) حامل گفته می‌شود. می‌توان از مدولاسیون برای ارسال زنجیره ای از داده‌های دیجیتال (صفر و یک) با استفاده از یک سیگنال آنالوگ استفاده کرد. این عمل را کلید زنی گویند و تکنیک‌های کلید زنی فراوانی وجود دارند. (شامل کلید زنی تغییر فازی، کلید زنی تغییر فرکانس، و کلید زنی تغییر دامنه).

مثلاً بلوتوث از کلید زنی تغییر فرکانس برای انتقال اطلاعات بین دستگاه‌ها استفاده می‌کند.

از مدولاسیون می‌توان برای انتقال (اطلاعات) سیگنال‌های آنالوگ فرکانس پایین (مانند صوت) با استفاده از سیگنال‌های فرکانس‌های بالا نیز استفاده کرد. این کمک بزرگی است زیرا سیگنال‌های آنالوگ با فرکانس پایین نمی‌توانند در فضای آزاد، به خوبی منتقل شوند. از این رو اطلاعات یک سیگنال آنالوگ با فرکانس پایین باید قبل از انتقال بر یک سیگنال با فرکانس بالاتر (که موج حامل نامیده می‌شود) سوار شود.

روش‌های مدولاسیون متفاوتی برای انجام این کار وجود دارند. (دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها مدولاسیون دامنه و مدولاسیون فرکانس هستند).

مثال این روش صدای یک دی جی است که با استفاده از مدولاسیون فرکانس به فرکانس مرکزی ۹۶MHZ منتقل می‌شود (سپس این صدا در کانال «FM ۹۶» دریافت می‌شود).[۲]

جامعه و مخابرات[ویرایش]

مخابرات بخش مهمی از جامعه مدرن است. در سال ۲۰۰۶ تخمین زده‌اند که سود سالانه صنعت مخابرات ۲/۱ تریلیون دلار است که جزو ۳٪ سود خالص جهان (نرخ تبادل اداری) قرار دارد.[۳]

شرکت‌ها در سطح اقتصاد خرد از مخابرات، برای ایجاد امپراتوری‌های جهانی استفاده کرده‌اند. این در مورد خرده فروشی شبکه‌ای Amazon.com واضح است.

اما طبق نظر ادوارد لنرت، حتی یک خرده فروش معمولی مثل وال-مارت نیز با استفاده از مخابرات بهتر در زیرساخت‌هایش به سود بیشتری در مقایسه با رقبایش دست پیدا کرده‌است.[۴]

صاحب خانه‌ها در شهرها در سراسر جهان از تلفن هایشان برای انجام سرویس‌های خانه از تحویل پیتزا گرفته تا سیم کش استفاده می‌کنند.

حتی جوامع فقیر نیز برای استفاده از تلفن به خاطر مزیت‌های آن تشویق شده‌اند. در ناحیه نارشینگدی بنگلادش، روستایی‌های جدا از هم از تلفن‌های همراه برای ارتباط مستقیم با عمده فروشان و معامله بهتر کالاهایشان استفاده می‌کنند. در ساحل عاج، تولیدکنندگان قهوه از تلفن همراه برای دنبال کردن ساعتی تغییرات قیمت قهوه استفاده می‌کنند و محصولاتشان را با بهترین قیمت می‌فروشند.[۵] لارنس هندریک رولر و لئونارد ویورمان در سطح اقتصاد کلان ارتباط علّی را بین زیر ساخت‌های مناسب مخابراتی و رشد اقتصادی پیدا کرده‌اند. بعضی‌ها ارتباطی را بین آن‌ها بیان می‌کنند اما برخی عقیده دارند این ارتباط علّی نیست. با توجه به مزایای اقتصادی زیر ساخت‌های مناسب مخابراتی، این نگرانی فزاینده دربارهٔ جدایی دیجیتالی وجود دارد. زیرا همه جمعیت جهان دسترسی برابری به سیستم‌های مخابراتی ندارند. یک تحقیق در سال ۲۰۰۳ توسط اتحادیه بین‌المللی مخابراتITU))) مشخص کرد که حدود یک سوم کشورها کمتر از ۱ اشتراک تلفن همراه برای هر ۲۰ نفر و یک سوم کشورها ۱ اشتراک خط ثابت برای هر ۲۰ نفر دارند. در مورد دسترسی به اینترنت، تقریباً نیمی از کشورها ۱ از ۲۰ نفر امکانات اینترنت دارند. از این اطلاعات و اطلاعات آموزشی، سازمانITU توانست شاخصی را ایجاد کند که توانایی کلی شهروندان به دستیابی و استفاده از اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات را مشخص کرد.[۶] کشورهایی مانند سوئد، دانمارک و ایسلند با استفاده از این اطلاعات بالاترین رتبه را داشتند در حالیکه کشورهای آفریقایی مانند نیجر، بورکینا فاسو و مالی پایین تین رتبه را کسب کردند.

تاریخچه[ویرایش]

مخابرات اولیه[ویرایش]

اشکال اولیه مخابرات شامل سیگنال‌های دود و طبل بودند. طبل را بومی‌های آفریقا، گینه نو و آمریکای جنوبی استفاده می‌کردند در حالیکه سیگنال‌های دود را بومی‌های آمریکای شمالی و چین استفاده می‌کردند.

بر خلاف تصور این سیستم‌ها معمولاً هدفشان بیش از تنها آگاهی از مکان اقامت بود.

در قرون وسطی حلقه‌هایی از آتش را بر سر تپه‌ها ایجاد می‌کردند. تا پیغامی را مخابره کنند.[۷] در قرون وسطی، حلقه‌های آتش این نکته منفی را داشتند که تنها می‌توانستند قطعه کوچکی از اطلاعات را منتقل کنند، بنابراین معنای پیغامی مانند «دشمن دیده شد» باید از قبل مورد توافق قرار می‌گرفت. یکی از موارد قابل توجه استفاده از آن‌ها در طول جنگ اسپانیا بود که یک حلقه آتش پیغامی را از بندر پلای موت به لندن فرستاد.[۸]

در طول تاریخ در بعضی از فرهنگ‌ها کبوترهای خانگی برای ارسال خبر مورد استفاه قرار می‌گرفتند. ایستگاه‌های کبوتری فکری است که ریشه ایرانی دارد، و همچنین رومی‌ها نیز برای کمک به ارتش خود از آن استفاده می‌کردند.

فرانتینوس می‌گوید که ژولیوس سزار از کبوتر به عنوان پیک در فتح گل (کشور باستانی فرانسه) استفاده می‌کرد.

یونانیان اسامی برنده‌های بازی‌های المپیک را به این طریق به شهرهای مختلف می‌فرستادند.

تا قبل از آمدن تلگراف، این روش از ارتباطات بین تجار و سرمایه دارها رایج بود. دولت هلند در اوایل قرن ۱۹ با کمک پرنده‌هایی که از بغداد می‌آورد، از این سیستم در جاوه و سوماترا استفاده می‌کرد.

رویتر در سال ۱۸۴۹ از پیک‌های کبوتری برای اطلاع از قیمت سهام کالاها بین آخن (شهری در آلمان) و بروکسل استفاده می‌کرد، شیوه‌ای که تا آمدن تلگراف رایج بود.

کلود شَپ، مهندس فرانسوی، در سال ۱۷۹۲ اولین سیستم تلگرافی بصری ثابت (خط مخابره به وسیله علایم(سمافور)) را بین لیل و پاریس ساخت.

البته سمافور نیازمند کاربران متخصص و برج‌های گران در فواصل ده تا سی کیلومتری (شش تا نوزده مایل) بود. در رقابت با تلگراف الکتریکی، آخرین خط تجاری آن در سال ۱۸۸۰ از رده خارج شد.[۹]

در ایران قدیم از نور برای مخابره اطلاعات استفاده می‌شده به این صورت که: برج‌هایی آجری با فواصل معین از یکدیگر می‌ساختند و در این برج‌ها دو آتش با دو رنگ متفاوت روشن می‌کردند که این کار با متفاوت بودن سوخت هریک از مشعل‌ها امکان‌پذیر بوده‌است. پیام را با پوشاندن نور یکی از مشعل‌ها توسط سیستمی شبیه به سیستم مرس، می‌فرستادند.[نیازمند منبع]

تلگراف و تلفن[ویرایش]

اولین تلگراف الکتریکی تجاری را سر چارلز وتستون و سر ویلیام فوترگیل کوک ساختند و در ۹ آوریل ۱۸۳۹ آن را افتتاح کردند. وتستون و کوک هر دو، وسیله خود را پیشرفتی در تلگراف الکترومغناطیسی موجود و نه یک ابزار جدید می‌دانستند. ساموئل مورس جداگانه نوعی از تلگراف الکتریکی را ساخت و آن را به‌طور ناموفقی در ۲ سپتامبر ۱۸۳۷ به ثبت رساند.

کدهای مورس پیشرفت بزرگی نسبت به روش سیگنالی وتستون بود. اولین کابل تلگراف بین اقیانوسی در ۲۷ ژوئیه ۱۸۶۶ کامل شد که مخابرات با آنسوی اقیانوس اطلس را برای اولین بار امکان‌پذیر کرد.

تلفن متداول به‌طور جداگانه توسط الکساندر گراهام بل و الیستاگری در سال ۱۸۷۶ ساخته شد.

آنتونیو میوچی اولین دستگاهی را که انتقال الکتریکی صدا را در طول یک خط امکان‌پذیر می‌ساخت، در سال ۱۸۴۹ ساخت. اما وسیله میوچی ارزش کاربردی کمی داشت زیرا به اثر الکتروفونیک وابسته بود و بنابراین کاربران باید گوشی را در دهانشان می‌گذاشتند تا صدا را بشنوند. اولین سرویس تجاری تلفن در سال‌های ۱۸۷۸ و ۱۸۷۹ در دو طرف اقیانوس اطلس در شهرهای نیوهاون و لندن ارائه شد.

رادیو و تلویزیون[ویرایش]

جیمز لیندسی در سال ۱۸۳۲ یک نمایش از تلگراف بدون سیم برای دانشجویانش برگزار کرد. در سال ۱۸۵۴ او قادر به مخابره از طریق مصب رود تِی از شهر داندی در اسکاتلند به وودهون بود که مسافتی حدود دو مایل (۳ کیلومتر) است. او از آب به عنوان دالان مخابراتی استفاده کرد. گوگلیلمو مارکونی در دسامبر ۱۹۰۱ مخابرات بی‌سیمی بین سنت جانز در نیوفندلاند (کانادا) و پولدهو در کورنوال (انگلیس) ایجاد کرد که جایزه نوبل سال ۱۹۰۹ در رشته فیزیک را از آن خود کرد (که او این جایزه را با کارل براون سهیم شد).[۱۰]

البته مخابرات رادیویی در سطح محدود را نیکولا تسلا در سال ۱۸۹۳ در انجمن ملی نور الکتریکی معرفی کرده بود.

جان لوگی برد در ۲۵ مارس ۱۹۲۵ توانست انتقال تصاویر متحرک را در یک فروشگاه زنجیره‌ای در لندن نشان دهد. وسیله بِرد بر دسیک نیپکو استوار بود و بنابراین به عنوان تلویزیون مکانیکی معروف شد.

این‌ها اساس پخش برنامه‌های آزمایشی بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا (BBC) شد که در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۲۹ آغاز شد. اما در سراسر قرن بیستم تلویزیون به اشعه لامپ کاتدی که کارل براون اختراع کرده بود، وابسته بودند.

اولین نوع از چنین تلویزیونی که قول داده شده بود به نمایش در آید، توسط فیلو فارنزورس ساخته شد و در ۷ سپتامبر ۱۹۲۷ به خانواده او نمایش داده شد.[۱۱]

شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت[ویرایش]

در ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۰ جرج استیبیتس (پدر کامپیوترهای دیجیتال) موفق شد با استفاده از ماشین تحریر معادلات پیچیده‌ای را در نیویورک بفرستد و جواب آن رادر کالجی در نیوهمپشایر دریافت کند.

این شیوه کامپیوترهای مرکزی تا دهه ۱۹۵۰ نیز محبوب بود. تا این که در دهه ۶۰ تحقیقات در مورد گزینش بسته‌ای (ارسال داده‌ها به صورت بسته‌های مجزا) آغاز شد، این تکنولوژی، به داده‌ها اجازه رفتن به کامپیوترهای دیگر را می‌داد بدون اینکه از یک کامپیوتر مرکزی عبور داده شود.

در ۵ دسامبر ۱۹۶۹، ۴ گره (نقاط اتصال در شبکه‌ها) به وجود آمد، این شبکه که مبنای به وجود آمدن ارپانت (آژانس پژوهش‌های پیشرفته تحقیقاتی) شد، در سال ۱۹۸۱ شامل ۲۱۳ گره شبکه‌ای شد.

توسعه ارپانت بر روی RFC Request for Comments)RFC متنی که حاوی اطلاعاتی دربارهٔ استانداردهای مطرح شده‌است، و هر RFC مثل سریال نامبر برنامه unic می‌باشد و قابل تغییر یا از بین بردن نیست) متمرکز بود. (چون در حین تشکیل از همگان می‌خواستند که نظرات خود را در مورد آن‌ها بدهند، به مدارک درخواست برای اعلام‌نظر یا (RFCs) معروف شدند). در ۷ آوریل ۱۹۶۹ RFC1 ساخته شد. این عمل مهم بود زیراکه آرپانت سرانجام در دیگر شبکه‌ها ادغام شد و اینترنت را به وجود آورد و بسیاری از قراردادها که اکنون اینترنت بر آن استوار است توسط RFCها مشخص شده‌است.

در سپتامبر ۱۹۸۱، RFC۷۹۱، پروتکل اینترنت(IPv4)را و RFC۷۹۳ قرارداد کنترل انتقال را معرفی کرد و بدین گونه مجموعه قراردادهای اینترنت (غالباً شامل این دو) که اینترنت امروزی بر آن اساس است به وجود آمد.

اما تنها پیشرفت‌های مهم حول RFC نبود. ۲ قرارداد مهم برای شبکه‌های محلی در دهه ۷۰ به وجود آمد.

اولاف سودربرم در ۲۹ اکتبر ۱۹۷۴ قرارداد حلقه رمزی را به ثبت رساند و قرارداد اترنت را رابرت متکالف و قرارداد ارتباطات انجمن ماشین آلات کامپیوتر را دیوید باگز نوشتند.

کاربرد مدرن[ویرایش]

تلفن[ویرایش]

در شبکه‌های تلفن آنالوگ، تماس گیرنده به کمک گزینش تلفن خانه‌های مختلف به کسی که می‌خواهد با او صحبت کند وصل می‌شود. سوئیچ‌ها یک ارتباط الکتریکی را بین کاربرها برقرار می‌کنند و این تنظیمات سوئیچ‌ها وقتی که تماس گیرنده شماره می‌گیرد به صورت وقتی که تماس برقرار شد، به کمک میکروفن جاگذاری شده در گوشی تلفن، صدای گیرنده تماس به امواج الکتریکی تبدیل می‌شود. سپس این موج (سیگنال) از طریق شبکه به مقصد فرستاده می‌شود و در آنجا به کمک یک بلندگو به صوت تبدیل می‌شود. مشابه این عملیات در آن طرف هم انجام می‌شود و به این صورت یک مکالمه انجام می‌شود. خطوط تلفن ثابت در بیشتر مناطق مسکونی به صورت آنالوگ می‌باشد، که در آن صدا در گیرنده مستقیماً به ولتاژ سیگنال بستگی دارد.

با اینکه در تماس‌های مسافت کوتاه صدا در تمام مدت به صورت آنالوگ است، با افزایش مسافت، مراکز خدمات تلفن، سیگنال‌ها را قبل از رسیدن به مقصد به دیجیتال تبدیل می‌کنند. مزیت این کار این است که اطلاعات صوتی دیجیتال شده را می‌توان در کنار اطلاعات اینترنتی فرستاد و می‌تواند در انتقال‌های راه دور جایگزین مناسبی شود. علاوه بر این از نویز کمتری هم برخوردار می‌باشد.

تلفن همراه تأثیر زیادی بر شبکه‌های تلفن گذاشت. در حال حاضر پذیره‌نویسی تلفن‌های همراه از تلفن‌های ثابت در بیشتر مناطق فزونی یافته‌است. فروش تلفن‌های همراه در سال ۲۰۰۵، ۸۱۶ میلیون خط بود که تقریباً به صورت برابری در مناطق مختلف جهان صورت گرفته بود. از سال ۱۹۹۹ بیشترین رشد خرید خط تلفن همراه مربوط به آفریقا با رقم ۵۸ درصد رشد بود.

به‌طور افزاینده‌ای این تلفن‌ها از سیستم‌هایی استفاده می‌کنند که صدا را به صورت دیجیتال مخابره می‌کند، مثل GSM(سامانه جهانی ارتباطات سیار) یا W_CDMA، و سیستم‌های آنالوگ مانند AMPS رو به اضمحلال می‌روند.

همچنین تغییرات جالبی در پشت پرده ماجرای ارتباطات تلفن روی داد؛ که با عملکردTAT-۸ در سال ۱۹۸۸ شروع شد و در دهه ۹۰، ما شاهد استفاده گسترده از سیستم‌هایی هستیم، که بر پایه فیبر نوری می‌باشد. فایده استفاده از فیبر نوری این است که حجم بالایی از اطلاعات را می‌تواند ارسال کند.

TAT-۸ می‌تواند تا ۱۰ برابر تلفن‌های زمان خود که از سیم‌های مسی استفاده مس کردند، انتقال اطلاعات داشته باشد. فیبرهای نوری در حال حاضر ۲۵ برابر TAT-8 انتقال اطلاعات دارند.[۱۲] این افزایش حجم انتقال، تابع عوامل متعددیست.

فیبر نوری در مقایسه با تکنولوژی‌های هم تراز از اندازه کوچکتری برخوردار است، همچنین فیبر نوری از تداخل ایمن می‌باشد، یعنی می‌توان چندین رشته فیبر نوری را در کنار هم قرار داد بدون اینکه بروی هم تأثیر بگذارند؛ و نهایتاً پیشرفت در تسهیم (چند خبر راهمزمان بر روی یک سیم‌فرستادن) سبب رشد زیادی در حجم اطلاعات در فیبرهای منفرد شد.

همکاری ارتباطات در کنار شبکه‌های متعدد و پیشرفته فیبر نوری پروتکلی را که به انتقال حالت آسنکرون مشهور است به وجود آورد(ATM).

پروتکل ATM به انتقال اطلاعات پیوسته که در چند خط بالا به آن اشاره شد، اجازه می‌دهد. ATM برای شبکه‌های عمومی تلفن مناسب است، زیرا گذرگاهی را برای اطلاعات در شبکه به وجود می‌آورد و پیمان ترافیک را با این گذرگاه مرتبط می‌سازد.

پیمان ترافیک توافقی است بین کاربر و شبکه، که مشخص می‌کند شبکه اطلاعات را چگونه در دست بگیرد. اگر شبکه نتواند وضعیت پیمان ترافیک را ببیند، اتصال را قبول نمی‌کند. این مهم است زیرا تلفن می‌تواند توافقی را برای تضمین به دست آوردن نرخ بیت ثابت به دست آورد. یعنی اطمینان دهند که صداها نه با تأخیر ارسال شود و نه قطع شود.[۱۳] ATM رقبایی از جمله MPLS دارد که پیش‌بینی می‌شود که در آینده جایگزین آن شود.

رادیو و تلویزیون[ویرایش]

استانداردهای تلویزیون‌های دیجیتال و پذیرش آن در سراسر جهان.

در سیستم‌های رسانه‌ای، دکل‌های مخابراتی پر قدرت مرکزی امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا را، به گیرنده‌های متعدد ارسال می‌کنند. امواج فرکانس بالا با سیگنال‌هایی که حاوی اطلاعات صوتی تصویری هستند تلفیق (مدوله) می‌شوند و توسط این دکل‌ها فرستاده می‌شوند.

آنتن‌های گیرنده سپس خود را تنظیم می‌کنند تا امواج فرکانس بالا دریافت کنند و با استفاده از تفکیک‌کننده (دمدولاتور) اطلاعات را بازیابی می‌کند. سیگنال‌ها می‌توانند آنالوگ (سیگنال‌های متنوع پیوسته مرتبط با اطلاعات) یا دیجیتال (اطلاعات رمزی شده با مقادیر گسسته) باشد.[۱۴][۱۵]

صنعت پخش رسانه‌ای در زمینه گسترش خود با حرکت بسیاری از کشورها به سمت پخش دیجیتال در مرحله حساسی قرار دارد. این حرکت با تولید مدارهای مجتمع(IC) ارزان‌تر، سریع تر و قابل تر ممکن می‌شود. مزیت مهم پخش دیجیتال این است که از بسیاری از شکایت‌های پخش آنالوگ جلوگیری می‌کند. در تلویزیون، این شامل رفع مشکلاتی همچون تصاویر برفک و دیگر اعوجاج‌ها می‌باشد، این‌ها به دلیل خصوصیات ذاتی انتقال آنالوگ می‌باشد. به این معنی که این اختلال‌ها ناشی از نویزی است که در خروجی آشکار می‌شود. انتقال دیجیتال بر این مشکل فایق آمد، زیرا سیگنال‌های دیجیتال در هنگام دریافت به صورت گسسته می‌باشند و در نتیجه اختلالات ناچیز تأثیری در خروجی نهایی ندارد.

در شبکه‌های دیجیتالی تلویزیون، سه استاندارد ATSC,DVB,ISDB در حال رقابت برای به دست آوردن مقبولیت جهانی هستند. مقبولیت این استانداردها در زیرنویس شکل دیده می‌شود. هر سه این استانداردها از MPEG-2 برای فشرده سازی فایل‌های تصویری استفاده مس کنند.ATSC از Dolby Digital AC-3 برای فشرده سازی فایل‌های صوتی استفاده می‌کند.ISDB از Advanced Audio Coding و DVB از استاندارد خاصی استفاده نمی‌کند ولی بیشتر از MPEG-1 Part 3 Layer 2 استفاده می‌کند.

در شبکه‌های دیجیتالی رادیویی، هماهنگی بیشتری در انتخاب استاندارد وجود دارد و آن پخش رادیویی دیجیتال می‌باشد. (البته به استاندارد Eureka ۱۴۷ نیز شهرت دارد)

استثنای آن آمریکا می‌باشد که از HD Radio استفاده می‌کند. HD Radio بر خلاف پخش رادیویی دیجیتال بر پایه روشی است که به IBOC مشهور است. در این روش اطلاعات دیجیتال بروی امواج FM و AM سوار می‌شوند.

به هر حال در حالی که در حال گذار به دیجیتال هستیم، گیرنده‌های آنالوگ هنوز در همه جا رایج می‌باشد. تلویزیون‌های آنالوگ همچنان در تمام کشورها برای مخابره تصویر استفاده می‌شود.

آمریکا امیدوار بود که پخش آنالوگ خود را تا پایان ۲۰۰۶ پایان دهد؛ که این امر به اوایل ۲۰۰۹ موکول شد.[۱۶] برای تلویزیون آنالوگ، سه استاندارد در حال حاضر موجود می‌باشد:NTSC,PAL,SECAM. اینجا. برای رادیو آنالوگ، تبدیل به دیجیتال سخت است زیرا که گیرنده‌های آنالوگ قسمتی از کل قیمت یک رادیو دیجیتال می‌باشد. حالت‌های مدولاسیون برای رادیو آنالوگ، مدولاسیون دامنه(AM) و مدولاسیون فرکانس می‌باشد(FM). برای داشتن پخش استریو، زیر حامل مدوله شده AM در FM استفاده می‌شود.

اینترنت[ویرایش]

اینترنت شبکه جهانی کامپیوترها و کامپیوترهای شبکه‌ای است که از طریق پروتکل اینترنت(IP) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. هر کامپیوتر دارای یک نشانی پروتکل اینترنت واحد است، که از این طریق، کامپیوترهای دیگر می‌تواند اطلاعات را به آن ارسال نمایند.

از این رو هر کامپیوتری در اینترنت می‌تواند با استفاده از این نشانی پروتکل اینترنت هر پیامی را مخابره کند. از این منظر می‌توان اینترنت را یک رابط بین کامپیوترها نامید.

در ۲۰۰۸، برآورد شده‌است که ۲۱٫۹٪ مردم دنیا به اینترنت با سرعت بالا دسترسی دارند. در آمریکای شمالی ۷۳٫۶٪، در اقیانوسیه و استرالیا ۵۹٫۵٪ و در اروپا ۴۸٫۱٪.

در دسترسی به اینترنت‌های پر سرعت، کشورهای ایسلند (۲۶٫۷٪)، کره جنوبی (۲۵٫۴٪)، هلند(۲۵٫۳٪) در جهان پیشرو می‌باشند.

بخشی از عملکرد اینترنت به خاطر پروتکل هاییست که ارتباط بین کامپیوترها و مسیریاب‌ها را تعیین می‌کنند. ماهیت شبکه‌های کامپیوتری دارای ساختار لایه به لایه‌است، به‌طوری‌که پروتکل‌های مجزا در میان انبوهی از پروتکل‌ها تقریباً به صورت مجزا اجرا می‌شوند.

این مسئله به پروتکل‌های سطح پایین‌تر اجازه می‌دهد، برای موقعیت شبکه مناسب باشند، هنگامی که پروتکل‌های سطح بالاتر مسیر را تغییر نمی‌دهند.

پانویس[ویرایش]

 1. ATIS Telecom Glossary 2000, ATIS Committee T1A1 Performance and Signal Processing (approved by the American National Standards Institute), 28 February 2001.
 2. Haykin, pp 88-126.
 3. Telecom Industry Revenue to Reach $1.2 Trillion in 2006 بایگانی‌شده در ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine, VoIP Magazine, 2005.
 4. Lenert, ‎Edward (Dec ‎1998), Journal of Communication, ۴۸ (۴), p. ۳–۲۳, ISSN doi: [http://dx.doi.org/urlencode:10.1111/j.1460-2466.1998.tb02767.x [[Digital object identifier|doi]]: [http://dx.doi.org/urlencode:10.1111/j.1460-2466.1998.tb02767.x]] Check |issn= value (help) Check date values in: |تاریخ= (help); Missing or empty |title= (help); |مقاله= ignored (help)
 5. Mireille Samaan (April 2003), (Boston University Honors thesis ed.) http://dissertations.bc.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1016&context=ashonors Missing or empty |title= (help) Retrieved on 2007-06-08.
 6. "Digital Access Index (DAI)", itu.int Retrieved on 2008-03-06.
 7. Native American Smoke Signals, William Tomkins, 2005.
 8. David Ross, The Spanish Armada, Britain Express, accessed October 2007.
 9. CCIT/ITU-T 50 Years of Excellence, International Telecommunication Union, 2006.
 10. Tesla Biography, Ljubo Vujovic, Tesla Memorial Society of New York, 1998.
 11. Philo Farnsworth, Neil Postman, Time (magazine), 29 March 1999
 12. Milestones in AT&T History, AT&T Knowledge Ventures, 2006.
 13. Stallings, ‎William (2004), Data and Computer Communications (7th edition (intl) ed.), Pearson Prentice Hall, p. pp 337-366, ISBN 0-13-183311-1
 14. Haykin, ‎Simon (2001), Communication Systems (4th edition ed.), John Wiley & Sons, p. pp 1-3, ISBN 0-471-17869-1
 15. How Radio Works, HowStuffWorks.com, 2006.
 16. Consumer Corner FAQ, dtv.gov, 2006.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia, the free encyclopediaTelecommunication (بازدید: ۱۷ اوت ۲۰۰۸)

پیوند به بیرون[ویرایش]

شرکت فناوری ارتباطات و اطلاعات

Earth station at the satellite communication facility in Raisting, Bavaria, Germany
Visualization from the Opte Project of the various routes through a portion of the Internet

Telecommunication is the transmission of signs, signals, messages, words, writings, images and sounds or information of any nature by wire, radio, optical or other electromagnetic systems.[1][2] Telecommunication occurs when the exchange of information between communication participants includes the use of technology. It is transmitted through a transmission media, such as over physical media, for example, over electrical cable, or via electromagnetic radiation through space such as radio or light.[3][4][5][6][7][8] Such transmission paths are often divided into communication channels which afford the advantages of multiplexing. Since the Latin term communicatio is considered the social process of information exchange, the term telecommunications is often used in its plural form because it involves many different technologies.[9]

Early means of communicating over a distance included visual signals, such as beacons, smoke signals, semaphore telegraphs, signal flags and optical heliographs.[10] Other examples of pre-modern long-distance communication included audio messages such as coded drumbeats, lung-blown horns, and loud whistles. 20th- and 21st-century technologies for long-distance communication usually involve electrical and electromagnetic technologies, such as telegraph, telephone, and teleprinter, networks, radio, microwave transmission, fiber optics, and communications satellites.

A revolution in wireless communication began in the first decade of the 20th century with the pioneering developments in radio communications by Guglielmo Marconi, who won the Nobel Prize in Physics in 1909, and other notable pioneering inventors and developers in the field of electrical and electronic telecommunications. These included Charles Wheatstone and Samuel Morse (inventors of the telegraph), Alexander Graham Bell (inventor of the telephone), Edwin Armstrong and Lee de Forest (inventors of radio), as well as Vladimir K. Zworykin, John Logie Baird and Philo Farnsworth (some of the inventors of television).

Etymology

The word telecommunication is a compound of the Greek prefix tele (τηλε), meaning distant, far off, or afar,[11] and the Latin communicare, meaning to share. Its modern use is adapted from the French,[7] because its written use was recorded in 1904 by the French engineer and novelist Édouard Estaunié.[12][13] Communication was first used as an English word in the late 14th century. It comes from Old French comunicacion (14c., Modern French communication), from Latin communicationem (nominative communicatio), noun of action from past participle stem of communicare "to share, divide out; communicate, impart, inform; join, unite, participate in", literally "to make common", from communis".[14]

History

Beacons and pigeons

A replica of one of Chappe's semaphore towers

Homing pigeons have occasionally been used throughout history by different cultures. Pigeon post had Persian roots, and was later used by the Romans to aid their military. Frontinus said that Julius Caesar used pigeons as messengers in his conquest of Gaul.[15] The Greeks also conveyed the names of the victors at the Olympic Games to various cities using homing pigeons.[16] In the early 19th century, the Dutch government used the system in Java and Sumatra. And in 1849, Paul Julius Reuter started a pigeon service to fly stock prices between Aachen and Brussels, a service that operated for a year until the gap in the telegraph link was closed.[17]

In the Middle Ages, chains of beacons were commonly used on hilltops as a means of relaying a signal. Beacon chains suffered the drawback that they could only pass a single bit of information, so the meaning of the message such as "the enemy has been sighted" had to be agreed upon in advance. One notable instance of their use was during the Spanish Armada, when a beacon chain relayed a signal from Plymouth to London.[18]

In 1792, Claude Chappe, a French engineer, built the first fixed visual telegraphy system (or semaphore line) between Lille and Paris.[19] However semaphore suffered from the need for skilled operators and expensive towers at intervals of ten to thirty kilometres (six to nineteen miles). As a result of competition from the electrical telegraph, the last commercial line was abandoned in 1880.[20]

Telegraph and telephone

On 25 July 1837 the first commercial electrical telegraph was demonstrated by English inventor Sir William Fothergill Cooke, and English scientist Sir Charles Wheatstone.[21][22] Both inventors viewed their device as "an improvement to the [existing] electromagnetic telegraph" not as a new device.[23]

Samuel Morse independently developed a version of the electrical telegraph that he unsuccessfully demonstrated on 2 September 1837. His code was an important advance over Wheatstone's signaling method. The first transatlantic telegraph cable was successfully completed on 27 July 1866, allowing transatlantic telecommunication for the first time.[24]

The conventional telephone was patented by Alexander Bell in 1876. Elisha Gray also filed a caveat for it in 1876. Gray abandoned his caveat and because he did not contest Bell's priority, the examiner approved Bell's patent on March 3, 1876. Gray had filed his caveat for the variable resistance telephone, but Bell was the first to write down the idea and the first to test it in a telephone.[88][25] Antonio Meucci invented a device that allowed the electrical transmission of voice over a line nearly thirty years before in 1849, but his device was of little practical value because it relied on the electrophonic effect requiring users to place the receiver in their mouths to "hear".[26] The first commercial telephone services were set-up by the Bell Telephone Company in 1878 and 1879 on both sides of the Atlantic in the cities of New Haven and London.[27][28]

Radio and television

Starting in 1894, Italian inventor Guglielmo Marconi began developing a wireless communication using the then newly discovered phenomenon of radio waves, showing by 1901 that they could be transmitted across the Atlantic Ocean.[29] This was the start of wireless telegraphy by radio. Voice and music were demonstrated in 1900 and 1906, but had little early success.[citation needed]

Millimetre wave communication was first investigated by Bengali physicist Jagadish Chandra Bose during 1894–1896, when he reached an extremely high frequency of up to 60 GHz in his experiments.[30] He also introduced the use of semiconductor junctions to detect radio waves,[31] when he patented the radio crystal detector in 1901.[32][33]

World War I accelerated the development of radio for military communications. After the war, commercial radio AM broadcasting began in the 1920s and became an important mass medium for entertainment and news. World War II again accelerated development of radio for the wartime purposes of aircraft and land communication, radio navigation and radar.[34] Development of stereo FM broadcasting of radio took place from the 1930s on-wards in the United States and displaced AM as the dominant commercial standard by the 1960s, and by the 1970s in the United Kingdom.[35]

On 25 March 1925, John Logie Baird was able to demonstrate the transmission of moving pictures at the London department store Selfridges. Baird's device relied upon the Nipkow disk and thus became known as the mechanical television. It formed the basis of experimental broadcasts done by the British Broadcasting Corporation beginning 30 September 1929.[36] However, for most of the twentieth century televisions depended upon the cathode ray tube invented by Karl Braun. The first version of such a television to show promise was produced by Philo Farnsworth and demonstrated to his family on 7 September 1927.[37] After World War II, the experiments in television that had been interrupted were resumed, and it also became an important home entertainment broadcast medium.

Thermionic valves

The type of device known as a thermionic tube or thermionic valve uses the phenomenon of thermionic emission of electrons from a heated cathode and is used for a number of fundamental electronic functions such as signal amplification and current rectification.

Non-thermionic types, such as a vacuum phototube however, achieve electron emission through the photoelectric effect, and are used for such as the detection of light levels. In both types, the electrons are accelerated from the cathode to the anode by the electric field in the tube.

The simplest vacuum tube, the diode invented in 1904 by John Ambrose Fleming, contains only a heated electron-emitting cathode and an anode. Electrons can only flow in one direction through the device—from the cathode to the anode. Adding one or more control grids within the tube allows the current between the cathode and anode to be controlled by the voltage on the grid or grids.[38] These devices became a key component of electronic circuits for the first half of the twentieth century. They were crucial to the development of radio, television, radar, sound recording and reproduction, long-distance telephone networks, and analogue and early digital computers. Although some applications had used earlier technologies such as the spark gap transmitter for radio or mechanical computers for computing, it was the invention of the thermionic vacuum tube that made these technologies widespread and practical, and created the discipline of electronics.[39]

In the 1940s the invention of semiconductor devices made it possible to produce solid-state devices, which are smaller, more efficient, reliable and durable, and cheaper than thermionic tubes. From the mid-1960s, thermionic tubes were then being replaced with the transistor. Thermionic tubes still have some applications for certain high-frequency amplifiers.

Semiconductor era

The modern period of telecommunication history from 1950 onwards is referred to as the semiconductor era, due to the wide adoption of semiconductor devices in telecommunication technology. The development of transistor technology and the semiconductor industry enabled significant advances in telecommunication technology, and led to a transition away from state-owned narrowband circuit-switched networks to private broadband packet-switched networks.[40] Metal–oxide–semiconductor (MOS) technologies such as large-scale integration (LSI) and RF CMOS (radio-frequency complementary MOS), along with information theory (such as data compression), led to a transition from analog to digital signal processing, with the introduction of digital telecommunications (such as digital telephony and digital media) and wireless communications (such as cellular networks and mobile telephony), leading to rapid growth of the telecommunications industry towards the end of the 20th century.[41]

Transistors

The development of transistor technology has been fundamental to modern electronic telecommunication.[42][43][44] The first transistor, a point-contact transistor, was invented by John Bardeen and Walter Houser Brattain at Bell Labs in 1947.[43] The MOSFET (metal-oxide-silicon field-effect transistor), also known as the MOS transistor, was later invented by Mohamed M. Atalla and Dawon Kahng at Bell Labs in 1959.[45][46][47] The MOSFET is the building block or "workhorse" of the information revolution and the information age,[48][49][50] and the most widely manufactured device in history.[51][52] MOS technology, including MOS integrated circuits and power MOSFETs, drives the communications infrastructure of modern telecommunication.[53][54][55] Along with computers, other essential elements of modern telecommunication that are built from MOSFETs include mobile devices, transceivers, base station modules, routers, RF power amplifiers,[56] microprocessors, memory chips, and telecommunication circuits.[57]

According Edholm's law, the bandwidth of telecommunication networks has been doubling every 18 months.[58] Advances in MOS technology, including MOSFET scaling (increasing transistor counts at an exponential pace, as predicted by Moore's law), has been the most important contributing factor in the rapid rise of bandwidth in telecommunications networks.[59]

Computer networks and the Internet

On 11 September 1940, George Stibitz transmitted problems for his Complex Number Calculator in New York using a teletype, and received the computed results back at Dartmouth College in New Hampshire.[60] This configuration of a centralized computer (mainframe) with remote dumb terminals remained popular well into the 1970s. However, already in the 1960s, researchers started to investigate packet switching, a technology that sends a message in portions to its destination asynchronously without passing it through a centralized mainframe. A four-node network emerged on 5 December 1969, constituting the beginnings of the ARPANET, which by 1981 had grown to 213 nodes.[61] ARPANET eventually merged with other networks to form the Internet. While Internet development was a focus of the Internet Engineering Task Force (IETF) who published a series of Request for Comment documents, other networking advancements occurred in industrial laboratories, such as the local area network (LAN) developments of Ethernet (1983) and the token ring protocol (1984)[citation needed].

Wireless telecommunication

The wireless revolution began in the 1990s,[62][63][64] with the advent of digital wireless networks leading to a social revolution, and a paradigm shift from wired to wireless technology,[65] including the proliferation of commercial wireless technologies such as cell phones, mobile telephony, pagers, wireless computer networks,[62] cellular networks, the wireless Internet, and laptop and handheld computers with wireless connections.[66] The wireless revolution has been driven by advances in radio frequency (RF) and microwave engineering,[62] and the transition from analog to digital RF technology.[65][66] Advances in metal-oxide-semiconductor field-effect transistor (MOSFET, or MOS transistor) technology, the key component of the RF technology that enables digital wireless networks, has been central to this revolution,[65] including MOS devices such as the power MOSFET, LDMOS,[65] and RF CMOS.[41]

Digital media

Practical digital media distribution and streaming was made possible by advances in data compression, due to the impractically high memory, storage and bandwidth requirements of uncompressed media.[67] The most important compression technique is the discrete cosine transform (DCT),[68] a lossy compression algorithm that was first proposed as an image compression technique in 1972.[69] Realization and demonstration, on 29 October 2001, of the first digital cinema transmission by satellite in Europe[70][71][72] of a feature film by Bernard Pauchon,[73] Alain Lorentz, Raymond Melwig[74] and Philippe Binant.[75]

Key concepts

Modern telecommunication is founded on a series of key concepts that experienced progressive development and refinement in a period of well over a century.

Basic elements

Telecommunication technologies may primarily be divided into wired and wireless methods. Overall though, a basic telecommunication system consists of three main parts that are always present in some form or another:

For example, in a radio broadcasting station the station's large power amplifier is the transmitter; and the broadcasting antenna is the interface between the power amplifier and the "free space channel". The free space channel is the transmission medium; and the receiver's antenna is the interface between the free space channel and the receiver. Next, the radio receiver is the destination of the radio signal, and this is where it is converted from electricity to sound for people to listen to.

Sometimes, telecommunication systems are "duplex" (two-way systems) with a single box of electronics working as both the transmitter and a receiver, or a transceiver. For example, a cellular telephone is a transceiver.[76] The transmission electronics and the receiver electronics within a transceiver are actually quite independent of each other. This can be readily explained by the fact that radio transmitters contain power amplifiers that operate with electrical powers measured in watts or kilowatts, but radio receivers deal with radio powers that are measured in the microwatts or nanowatts. Hence, transceivers have to be carefully designed and built to isolate their high-power circuitry and their low-power circuitry from each other, as to not cause interference.

Telecommunication over fixed lines is called point-to-point communication because it is between one transmitter and one receiver. Telecommunication through radio broadcasts is called broadcast communication because it is between one powerful transmitter and numerous low-power but sensitive radio receivers.[76]

Telecommunications in which multiple transmitters and multiple receivers have been designed to cooperate and to share the same physical channel are called multiplex systems. The sharing of physical channels using multiplexing often gives very large reductions in costs. Multiplexed systems are laid out in telecommunication networks, and the multiplexed signals are switched at nodes through to the correct destination terminal receiver.

Analog versus digital communications

Communications signals can be sent either by analog signals or digital signals. There are analog communication systems and digital communication systems. For an analog signal, the signal is varied continuously with respect to the information. In a digital signal, the information is encoded as a set of discrete values (for example, a set of ones and zeros). During the propagation and reception, the information contained in analog signals will inevitably be degraded by undesirable physical noise. (The output of a transmitter is noise-free for all practical purposes.) Commonly, the noise in a communication system can be expressed as adding or subtracting from the desirable signal in a completely random way. This form of noise is called additive noise, with the understanding that the noise can be negative or positive at different instants of time. Noise that is not additive noise is a much more difficult situation to describe or analyze, and these other kinds of noise will be omitted here.

On the other hand, unless the additive noise disturbance exceeds a certain threshold, the information contained in digital signals will remain intact. Their resistance to noise represents a key advantage of digital signals over analog signals.[77]

Telecommunication networks

A telecommunications network is a collection of transmitters, receivers, and communications channels that send messages to one another. Some digital communications networks contain one or more routers that work together to transmit information to the correct user. An analog communications network consists of one or more switches that establish a connection between two or more users. For both types of network, repeaters may be necessary to amplify or recreate the signal when it is being transmitted over long distances. This is to combat attenuation that can render the signal indistinguishable from the noise.[78] Another advantage of digital systems over analog is that their output is easier to store in memory, i.e. two voltage states (high and low) are easier to store than a continuous range of states.

Communication channels

The term "channel" has two different meanings. In one meaning, a channel is the physical medium that carries a signal between the transmitter and the receiver. Examples of this include the atmosphere for sound communications, glass optical fibers for some kinds of optical communications, coaxial cables for communications by way of the voltages and electric currents in them, and free space for communications using visible light, infrared waves, ultraviolet light, and radio waves. Coaxial cable types are classified by RG type or "radio guide", terminology derived from World War II. The various RG designations are used to classify the specific signal transmission applications.[79] This last channel is called the "free space channel". The sending of radio waves from one place to another has nothing to do with the presence or absence of an atmosphere between the two. Radio waves travel through a perfect vacuum just as easily as they travel through air, fog, clouds, or any other kind of gas.

The other meaning of the term "channel" in telecommunications is seen in the phrase communications channel, which is a subdivision of a transmission medium so that it can be used to send multiple streams of information simultaneously. For example, one radio station can broadcast radio waves into free space at frequencies in the neighborhood of 94.5 MHz (megahertz) while another radio station can simultaneously broadcast radio waves at frequencies in the neighborhood of 96.1 MHz. Each radio station would transmit radio waves over a frequency bandwidth of about 180 kHz (kilohertz), centered at frequencies such as the above, which are called the "carrier frequencies". Each station in this example is separated from its adjacent stations by 200 kHz, and the difference between 200 kHz and 180 kHz (20 kHz) is an engineering allowance for the imperfections in the communication system.

In the example above, the "free space channel" has been divided into communications channels according to frequencies, and each channel is assigned a separate frequency bandwidth in which to broadcast radio waves. This system of dividing the medium into channels according to frequency is called "frequency-division multiplexing". Another term for the same concept is "wavelength-division multiplexing", which is more commonly used in optical communications when multiple transmitters share the same physical medium.

Another way of dividing a communications medium into channels is to allocate each sender a recurring segment of time (a "time slot", for example, 20 milliseconds out of each second), and to allow each sender to send messages only within its own time slot. This method of dividing the medium into communication channels is called "time-division multiplexing" (TDM), and is used in optical fiber communication. Some radio communication systems use TDM within an allocated FDM channel. Hence, these systems use a hybrid of TDM and FDM.

Modulation

The shaping of a signal to convey information is known as modulation. Modulation can be used to represent a digital message as an analog waveform. This is commonly called "keying"—a term derived from the older use of Morse Code in telecommunications—and several keying techniques exist (these include phase-shift keying, frequency-shift keying, and amplitude-shift keying). The "Bluetooth" system, for example, uses phase-shift keying to exchange information between various devices.[80][81] In addition, there are combinations of phase-shift keying and amplitude-shift keying which is called (in the jargon of the field) "quadrature amplitude modulation" (QAM) that are used in high-capacity digital radio communication systems.

Modulation can also be used to transmit the information of low-frequency analog signals at higher frequencies. This is helpful because low-frequency analog signals cannot be effectively transmitted over free space. Hence the information from a low-frequency analog signal must be impressed into a higher-frequency signal (known as the "carrier wave") before transmission. There are several different modulation schemes available to achieve this [two of the most basic being amplitude modulation (AM) and frequency modulation (FM)]. An example of this process is a disc jockey's voice being impressed into a 96 MHz carrier wave using frequency modulation (the voice would then be received on a radio as the channel "96 FM").[82] In addition, modulation has the advantage that it may use frequency division multiplexing (FDM).

Society

Telecommunication has a significant social, cultural and economic impact on modern society. In 2008, estimates placed the telecommunication industry's revenue at $4.7 trillion or just under 3 percent of the gross world product (official exchange rate).[83] Several following sections discuss the impact of telecommunication on society.

Economic impact

Microeconomics

On the microeconomic scale, companies have used telecommunications to help build global business empires. This is self-evident in the case of online retailer Amazon.com but, according to academic Edward Lenert, even the conventional retailer Walmart has benefited from better telecommunication infrastructure compared to its competitors.[84] In cities throughout the world, home owners use their telephones to order and arrange a variety of home services ranging from pizza deliveries to electricians. Even relatively poor communities have been noted to use telecommunication to their advantage. In Bangladesh's Narshingdi district, isolated villagers use cellular phones to speak directly to wholesalers and arrange a better price for their goods. In Côte d'Ivoire, coffee growers share mobile phones to follow hourly variations in coffee prices and sell at the best price.[85]

Macroeconomics

On the macroeconomic scale, Lars-Hendrik Röller and Leonard Waverman suggested a causal link between good telecommunication infrastructure and economic growth.[86][87] Few dispute the existence of a correlation although some argue it is wrong to view the relationship as causal.[88]

Because of the economic benefits of good telecommunication infrastructure, there is increasing worry about the inequitable access to telecommunication services amongst various countries of the world—this is known as the digital divide. A 2003 survey by the International Telecommunication Union (ITU) revealed that roughly a third of countries have fewer than one mobile subscription for every 20 people and one-third of countries have fewer than one land-line telephone subscription for every 20 people. In terms of Internet access, roughly half of all countries have fewer than one out of 20 people with Internet access. From this information, as well as educational data, the ITU was able to compile an index that measures the overall ability of citizens to access and use information and communication technologies.[89] Using this measure, Sweden, Denmark and Iceland received the highest ranking while the African countries Nigeria, Burkina Faso and Mali received the lowest.[90]

Social impact

Telecommunication has played a significant role in social relationships. Nevertheless, devices like the telephone system were originally advertised with an emphasis on the practical dimensions of the device (such as the ability to conduct business or order home services) as opposed to the social dimensions. It was not until the late 1920s and 1930s that the social dimensions of the device became a prominent theme in telephone advertisements. New promotions started appealing to consumers' emotions, stressing the importance of social conversations and staying connected to family and friends.[91]

Since then the role that telecommunications has played in social relations has become increasingly important. In recent years, the popularity of social networking sites has increased dramatically. These sites allow users to communicate with each other as well as post photographs, events and profiles for others to see. The profiles can list a person's age, interests, sexual preference and relationship status. In this way, these sites can play important role in everything from organising social engagements to courtship.[92]

Prior to social networking sites, technologies like short message service (SMS) and the telephone also had a significant impact on social interactions. In 2000, market research group Ipsos MORI reported that 81% of 15- to 24-year-old SMS users in the United Kingdom had used the service to coordinate social arrangements and 42% to flirt.[93]

Other impacts

News source preference of Americans in 2006.[94]
Local TV 59%
National TV 47%
Radio 44%
Local paper 38%
Internet 23%
National paper 12%
Survey permitted multiple answers

In cultural terms, telecommunication has increased the public's ability to access music and film. With television, people can watch films they have not seen before in their own home without having to travel to the video store or cinema. With radio and the Internet, people can listen to music they have not heard before without having to travel to the music store.

Telecommunication has also transformed the way people receive their news. A 2006 survey (right table) of slightly more than 3,000 Americans by the non-profit Pew Internet and American Life Project in the United States the majority specified television or radio over newspapers.

Telecommunication has had an equally significant impact on advertising. TNS Media Intelligence reported that in 2007, 58% of advertising expenditure in the United States was spent on media that depend upon telecommunication.[95]

Advertising expenditures in US in 2007
Medium Spending
Internet 7.6% $11.31 billion
Radio 7.2% $10.69 billion
Cable TV 12.1% $18.02 billion
Syndicated TV 2.8% $4.17 billion
Spot TV 11.3% $16.82 billion
Network TV 17.1% $25.42 billion
Newspaper 18.9% $28.22 billion
Magazine 20.4% $30.33 billion
Outdoor 2.7% $4.02 billion
Total 100% $149 billion

Government

Many countries have enacted legislation which conforms to the International Telecommunication Regulations established by the International Telecommunication Union (ITU), which is the "leading UN agency for information and communication technology issues".[96] In 1947, at the Atlantic City Conference, the ITU decided to "afford international protection to all frequencies registered in a new international frequency list and used in conformity with the Radio Regulation". According to the ITU's Radio Regulations adopted in Atlantic City, all frequencies referenced in the International Frequency Registration Board, examined by the board and registered on the International Frequency List "shall have the right to international protection from harmful interference".[97]

From a global perspective, there have been political debates and legislation regarding the management of telecommunication and broadcasting. The history of broadcasting discusses some debates in relation to balancing conventional communication such as printing and telecommunication such as radio broadcasting.[98] The onset of World War II brought on the first explosion of international broadcasting propaganda.[98] Countries, their governments, insurgents, terrorists, and militiamen have all used telecommunication and broadcasting techniques to promote propaganda.[98][99] Patriotic propaganda for political movements and colonization started the mid-1930s. In 1936, the BBC broadcast propaganda to the Arab World to partly counter similar broadcasts from Italy, which also had colonial interests in North Africa.[98]

Modern insurgents, such as those in the latest Iraq War, often use intimidating telephone calls, SMSs and the distribution of sophisticated videos of an attack on coalition troops within hours of the operation. "The Sunni insurgents even have their own television station, Al-Zawraa, which while banned by the Iraqi government, still broadcasts from Erbil, Iraqi Kurdistan, even as coalition pressure has forced it to switch satellite hosts several times."[99]

On 10 November 2014, President Obama recommended the Federal Communications Commission reclassify broadband Internet service as a telecommunications service to preserve net neutrality.[100][101]

Modern media

Worldwide equipment sales

According to data collected by Gartner[102][103] and Ars Technica[104] sales of main consumer's telecommunication equipment worldwide in millions of units was:

Equipment / year 1975 1980 1985 1990 1994 1996 1998 2000 2002 2004 2006 2008
Computers 0 1 8 20 40 75 100 135 130 175 230 280
Cell phones N/A N/A N/A N/A N/A N/A 180 400 420 660 830 1000

Telephone

Optical fiber provides cheaper bandwidth for long distance communication.

In a telephone network, the caller is connected to the person they want to talk to by switches at various telephone exchanges. The switches form an electrical connection between the two users and the setting of these switches is determined electronically when the caller dials the number. Once the connection is made, the caller's voice is transformed to an electrical signal using a small microphone in the caller's handset. This electrical signal is then sent through the network to the user at the other end where it is transformed back into sound by a small speaker in that person's handset.

As of 2015, the landline telephones in most residential homes are analog—that is, the speaker's voice directly determines the signal's voltage.[105] Although short-distance calls may be handled from end-to-end as analog signals, increasingly telephone service providers are transparently converting the signals to digital signals for transmission. The advantage of this is that digitized voice data can travel side-by-side with data from the Internet and can be perfectly reproduced in long distance communication (as opposed to analog signals that are inevitably impacted by noise).

Mobile phones have had a significant impact on telephone networks. Mobile phone subscriptions now outnumber fixed-line subscriptions in many markets. Sales of mobile phones in 2005 totalled 816.6 million with that figure being almost equally shared amongst the markets of Asia/Pacific (204 m), Western Europe (164 m), CEMEA (Central Europe, the Middle East and Africa) (153.5 m), North America (148 m) and Latin America (102 m).[106] In terms of new subscriptions over the five years from 1999, Africa has outpaced other markets with 58.2% growth.[107] Increasingly these phones are being serviced by systems where the voice content is transmitted digitally such as GSM or W-CDMA with many markets choosing to deprecate analog systems such as AMPS.[108]

There have also been dramatic changes in telephone communication behind the scenes. Starting with the operation of TAT-8 in 1988, the 1990s saw the widespread adoption of systems based on optical fibers. The benefit of communicating with optic fibers is that they offer a drastic increase in data capacity. TAT-8 itself was able to carry 10 times as many telephone calls as the last copper cable laid at that time and today's optic fibre cables are able to carry 25 times as many telephone calls as TAT-8.[109] This increase in data capacity is due to several factors: First, optic fibres are physically much smaller than competing technologies. Second, they do not suffer from crosstalk which means several hundred of them can be easily bundled together in a single cable.[110] Lastly, improvements in multiplexing have led to an exponential growth in the data capacity of a single fibre.[111][112]

Assisting communication across many modern optic fibre networks is a protocol known as Asynchronous Transfer Mode (ATM). The ATM protocol allows for the side-by-side data transmission mentioned in the second paragraph. It is suitable for public telephone networks because it establishes a pathway for data through the network and associates a traffic contract with that pathway. The traffic contract is essentially an agreement between the client and the network about how the network is to handle the data; if the network cannot meet the conditions of the traffic contract it does not accept the connection. This is important because telephone calls can negotiate a contract so as to guarantee themselves a constant bit rate, something that will ensure a caller's voice is not delayed in parts or cut off completely.[113] There are competitors to ATM, such as Multiprotocol Label Switching (MPLS), that perform a similar task and are expected to supplant ATM in the future.[114][115]

Radio and television

Digital television standards and their adoption worldwide

In a broadcast system, the central high-powered broadcast tower transmits a high-frequency electromagnetic wave to numerous low-powered receivers. The high-frequency wave sent by the tower is modulated with a signal containing visual or audio information. The receiver is then tuned so as to pick up the high-frequency wave and a demodulator is used to retrieve the signal containing the visual or audio information. The broadcast signal can be either analog (signal is varied continuously with respect to the information) or digital (information is encoded as a set of discrete values).[76][116]

The broadcast media industry is at a critical turning point in its development, with many countries moving from analog to digital broadcasts. This move is made possible by the production of cheaper, faster and more capable integrated circuits. The chief advantage of digital broadcasts is that they prevent a number of complaints common to traditional analog broadcasts. For television, this includes the elimination of problems such as snowy pictures, ghosting and other distortion. These occur because of the nature of analog transmission, which means that perturbations due to noise will be evident in the final output. Digital transmission overcomes this problem because digital signals are reduced to discrete values upon reception and hence small perturbations do not affect the final output. In a simplified example, if a binary message 1011 was transmitted with signal amplitudes [1.0 0.0 1.0 1.0] and received with signal amplitudes [0.9 0.2 1.1 0.9] it would still decode to the binary message 1011— a perfect reproduction of what was sent. From this example, a problem with digital transmissions can also be seen in that if the noise is great enough it can significantly alter the decoded message. Using forward error correction a receiver can correct a handful of bit errors in the resulting message but too much noise will lead to incomprehensible output and hence a breakdown of the transmission.[117][118]

In digital television broadcasting, there are three competing standards that are likely to be adopted worldwide. These are the ATSC, DVB and ISDB standards; the adoption of these standards thus far is presented in the captioned map. All three standards use MPEG-2 for video compression. ATSC uses Dolby Digital AC-3 for audio compression, ISDB uses Advanced Audio Coding (MPEG-2 Part 7) and DVB has no standard for audio compression but typically uses MPEG-1 Part 3 Layer 2.[119][120] The choice of modulation also varies between the schemes. In digital audio broadcasting, standards are much more unified with practically all countries choosing to adopt the Digital Audio Broadcasting standard (also known as the Eureka 147 standard). The exception is the United States which has chosen to adopt HD Radio. HD Radio, unlike Eureka 147, is based upon a transmission method known as in-band on-channel transmission that allows digital information to "piggyback" on normal AM or FM analog transmissions.[121]

However, despite the pending switch to digital, analog television remains being transmitted in most countries. An exception is the United States that ended analog television transmission (by all but the very low-power TV stations) on 12 June 2009[122] after twice delaying the switchover deadline. Kenya also ended analog television transmission in December 2014 after multiple delays. For analog television, there were three standards in use for broadcasting color TV (see a map on adoption here). These are known as PAL (German designed), NTSC (American designed), and SECAM (French designed). For analog radio, the switch to digital radio is made more difficult by the higher cost of digital receivers.[123] The choice of modulation for analog radio is typically between amplitude (AM) or frequency modulation (FM). To achieve stereo playback, an amplitude modulated subcarrier is used for stereo FM, and quadrature amplitude modulation is used for stereo AM or C-QUAM.

Internet

The Internet is a worldwide network of computers and computer networks that communicate with each other using the Internet Protocol (IP).[124] Any computer on the Internet has a unique IP address that can be used by other computers to route information to it. Hence, any computer on the Internet can send a message to any other computer using its IP address. These messages carry with them the originating computer's IP address allowing for two-way communication. The Internet is thus an exchange of messages between computers.[125]

It is estimated that 51% of the information flowing through two-way telecommunications networks in the year 2000 were flowing through the Internet (most of the rest (42%) through the landline telephone). By the year 2007 the Internet clearly dominated and captured 97% of all the information in telecommunication networks (most of the rest (2%) through mobile phones).[126] As of 2008, an estimated 21.9% of the world population has access to the Internet with the highest access rates (measured as a percentage of the population) in North America (73.6%), Oceania/Australia (59.5%) and Europe (48.1%).[127] In terms of broadband access, Iceland (26.7%), South Korea (25.4%) and the Netherlands (25.3%) led the world.[128]

The Internet works in part because of protocols that govern how the computers and routers communicate with each other. The nature of computer network communication lends itself to a layered approach where individual protocols in the protocol stack run more-or-less independently of other protocols. This allows lower-level protocols to be customized for the network situation while not changing the way higher-level protocols operate. A practical example of why this is important is because it allows an Internet browser to run the same code regardless of whether the computer it is running on is connected to the Internet through an Ethernet or Wi-Fi connection. Protocols are often talked about in terms of their place in the OSI reference model (pictured on the right), which emerged in 1983 as the first step in an unsuccessful attempt to build a universally adopted networking protocol suite.[129]

For the Internet, the physical medium and data link protocol can vary several times as packets traverse the globe. This is because the Internet places no constraints on what physical medium or data link protocol is used. This leads to the adoption of media and protocols that best suit the local network situation. In practice, most intercontinental communication will use the Asynchronous Transfer Mode (ATM) protocol (or a modern equivalent) on top of optic fiber. This is because for most intercontinental communication the Internet shares the same infrastructure as the public switched telephone network.

At the network layer, things become standardized with the Internet Protocol (IP) being adopted for logical addressing. For the World Wide Web, these "IP addresses" are derived from the human readable form using the Domain Name System (e.g. 72.14.207.99 is derived from www.google.com). At the moment, the most widely used version of the Internet Protocol is version four but a move to version six is imminent.[130]

At the transport layer, most communication adopts either the Transmission Control Protocol (TCP) or the User Datagram Protocol (UDP). TCP is used when it is essential every message sent is received by the other computer whereas UDP is used when it is merely desirable. With TCP, packets are retransmitted if they are lost and placed in order before they are presented to higher layers. With UDP, packets are not ordered nor retransmitted if lost. Both TCP and UDP packets carry port numbers with them to specify what application or process the packet should be handled by.[131] Because certain application-level protocols use certain ports, network administrators can manipulate traffic to suit particular requirements. Examples are to restrict Internet access by blocking the traffic destined for a particular port or to affect the performance of certain applications by assigning priority.

Above the transport layer, there are certain protocols that are sometimes used and loosely fit in the session and presentation layers, most notably the Secure Sockets Layer (SSL) and Transport Layer Security (TLS) protocols. These protocols ensure that data transferred between two parties remains completely confidential.[132] Finally, at the application layer, are many of the protocols Internet users would be familiar with such as HTTP (web browsing), POP3 (e-mail), FTP (file transfer), IRC (Internet chat), BitTorrent (file sharing) and XMPP (instant messaging).

Voice over Internet Protocol (VoIP) allows data packets to be used for synchronous voice communications. The data packets are marked as voice type packets and can be prioritized by the network administrators so that the real-time, synchronous conversation is less subject to contention with other types of data traffic which can be delayed (i.e. file transfer or email) or buffered in advance (i.e. audio and video) without detriment. That prioritization is fine when the network has sufficient capacity for all the VoIP calls taking place at the same time and the network is enabled for prioritization i.e. a private corporate style network, but the Internet is not generally managed in this way and so there can be a big difference in the quality of VoIP calls over a private network and over the public Internet.[133]

Local area networks and wide area networks

Despite the growth of the Internet, the characteristics of local area networks (LANs)—computer networks that do not extend beyond a few kilometers—remain distinct. This is because networks on this scale do not require all the features associated with larger networks and are often more cost-effective and efficient without them. When they are not connected with the Internet, they also have the advantages of privacy and security. However, purposefully lacking a direct connection to the Internet does not provide assured protection from hackers, military forces, or economic powers. These threats exist if there are any methods for connecting remotely to the LAN.

Wide area networks (WANs) are private computer networks that may extend for thousands of kilometers. Once again, some of their advantages include privacy and security. Prime users of private LANs and WANs include armed forces and intelligence agencies that must keep their information secure and secret.

In the mid-1980s, several sets of communication protocols emerged to fill the gaps between the data-link layer and the application layer of the OSI reference model. These included Appletalk, IPX, and NetBIOS with the dominant protocol set during the early 1990s being IPX due to its popularity with MS-DOS users. TCP/IP existed at this point, but it was typically only used by large government and research facilities.[134]

As the Internet grew in popularity and its traffic was required to be routed into private networks, the TCP/IP protocols replaced existing local area network technologies. Additional technologies, such as DHCP, allowed TCP/IP-based computers to self-configure in the network. Such functions also existed in the AppleTalk/ IPX/ NetBIOS protocol sets.[135]

Whereas Asynchronous Transfer Mode (ATM) or Multiprotocol Label Switching (MPLS) are typical data-link protocols for larger networks such as WANs; Ethernet and Token Ring are typical data-link protocols for LANs. These protocols differ from the former protocols in that they are simpler, e.g., they omit features such as quality of service guarantees, and offer collision prevention. Both of these differences allow for more economical systems.[136]

Despite the modest popularity of IBM Token Ring in the 1980s and 1990s, virtually all LANs now use either wired or wireless Ethernet facilities. At the physical layer, most wired Ethernet implementations use copper twisted-pair cables (including the common 10BASE-T networks). However, some early implementations used heavier coaxial cables and some recent implementations (especially high-speed ones) use optical fibers.[137] When optic fibers are used, the distinction must be made between multimode fibers and single-mode fibers. Multimode fibers can be thought of as thicker optical fibers that are cheaper to manufacture devices for, but that suffers from less usable bandwidth and worse attenuation—implying poorer long-distance performance.[138]

Transmission capacity

The effective capacity to exchange information worldwide through two-way telecommunication networks grew from 281 petabytes of (optimally compressed) information in 1986, to 471 petabytes in 1993, to 2.2 (optimally compressed) exabytes in 2000, and to 65 (optimally compressed) exabytes in 2007.[126] This is the informational equivalent of two newspaper pages per person per day in 1986, and six entire newspapers per person per day by 2007.[139] Given this growth, telecommunications play an increasingly important role in the world economy and the global telecommunications industry was about a $4.7 trillion sector in 2012.[83][140] The service revenue of the global telecommunications industry was estimated to be $1.5 trillion in 2010, corresponding to 2.4% of the world's gross domestic product (GDP).[83]

See also

References

Citations

 1. ^ "Article 1.3" (PDF), ITU Radio Regulations, International Telecommunication Union, 2012
 2. ^ Constitution and Convention of the International Telecommunication Union, Annex (Geneva, 1992)
 3. ^ "Definition of telecommunication". Yahoo. Archived from the original on 1 May 2013. Retrieved 28 February 2013.
 4. ^ "Telecommunication". Collins English Dictionary. Retrieved 28 February 2013.
 5. ^ "Telecommunication". Vocabulary.com. Retrieved 28 February 2013.
 6. ^ "Telecommunication". Merriam-Webster Dictionary. Retrieved 28 February 2013.
 7. ^ a b "Telecommunication". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Retrieved 28 February 2013.
 8. ^ "Telecommunication". Dictionary.com. Retrieved 28 February 2013.
 9. ^ Huurdeman, Anton A. (31 July 2003). The Worldwide History of Telecommunications. John Wiley & Sons. ISBN 978-0-471-20505-0.
 10. ^ Websters definition: "2) technology that deals with telecommunication—usually used in plural"; Concise Encyclopedia definition: "Communication n parties at a distance from one another...."; and the Online Etymology Dictionary: "telecommunication (n.) 1932, from French télécommunication (see tele- + communication)."; and: " 1930s: from French télécommunication, from télé- 'at a distance' + communication 'communication'", Oxford online.
 11. ^ "Online Etymology Dictionary".
 12. ^ Jean-Marie Dilhac, From tele-communicare to Telecommunications, 2004.
 13. ^ Telecommunication, tele- and communication, New Oxford American Dictionary (2nd edition), 2005.
 14. ^ "Online Etymology Dictionary".
 15. ^ Levi, Wendell (1977). The Pigeon. Sumter, SC: Levi Publishing Co, Inc. ISBN 978-0-85390-013-9.
 16. ^ Blechman, Andrew (2007). Pigeons-The fascinating saga of the world's most revered and reviled bird. St Lucia, Queensland: University of Queensland Press. ISBN 978-0-7022-3641-9. Archived from the original on 14 May 2008.
 17. ^ "Chronology: Reuters, from pigeons to multimedia merger" (Web article). Reuters. 19 February 2008. Retrieved 21 February 2008.
 18. ^ David Ross, The Spanish Armada, Britain Express, accessed October 2007.
 19. ^ Les Télégraphes Chappe, Cédrick Chatenet, l'Ecole Centrale de Lyon, 2003.
 20. ^ CCIT/ITU-T 50 Years of Excellence, International Telecommunication Union, 2006
 21. ^ William Brockedone. "Cooke and Wheatstone and the Invention of the Electric Telegraph". Republished by The Museum of Science and Technology (Ottawa).
 22. ^ "Who made the first electric telegraph communications?". The Telegraph. Retrieved 7 August 2017.
 23. ^ The Electromagnetic Telegraph, J. B. Calvert, 19 May 2004.
 24. ^ The Atlantic Cable, Bern Dibner, Burndy Library Inc., 1959
 25. ^ Elisha Gray, Oberlin College Archives, Electronic Oberlin Group, 2006.
 26. ^ Antonio Santi Giuseppe Meucci, Eugenii Katz. (Retrieved May 2006 from chem.ch.huji.ac.il)
 27. ^ Connected Earth: The telephone Archived 22 August 2006 at the Wayback Machine, BT, 2006.
 28. ^ History of AT&T, AT&T, 2006.
 29. ^ Tesla Biography, Ljubo Vujovic, Tesla Memorial Society of New York, 1998.
 30. ^ "Milestones: First Millimeter-wave Communication Experiments by J.C. Bose, 1894-96". List of IEEE milestones. Institute of Electrical and Electronics Engineers. Retrieved 1 October 2019.
 31. ^ Emerson, D. T. (1997). "The work of Jagadis Chandra Bose: 100 years of MM-wave research". IEEE Transactions on Microwave Theory and Research. 45 (12): 2267–2273. Bibcode:1997imsd.conf..553E. doi:10.1109/MWSYM.1997.602853. ISBN 9780986488511. reprinted in Igor Grigorov, Ed., Antentop, Vol. 2, No.3, pp. 87–96.
 32. ^ "Timeline". The Silicon Engine. Computer History Museum. Retrieved 22 August 2019.
 33. ^ "1901: Semiconductor Rectifiers Patented as "Cat's Whisker" Detectors". The Silicon Engine. Computer History Museum. Retrieved 23 August 2019.
 34. ^ Thompson, Jr., R.J. (2011). Crystal Clear: The Struggle for Reliable Communications Technology in World War II, Hoboken, NJ: Wiley.
 35. ^ Théberge, P., Devine, K. & Everrett, T. (2015). Living Stereo: Histories and Cultures of Multichannel Sound. New York: Bloomsbury Publishing.
 36. ^ The Pioneers Archived 14 May 2013 at the Wayback Machine, MZTV Museum of Television, 2006.
 37. ^ Philo Farnsworth, Neil Postman, TIME Magazine, 29 March 1999
 38. ^ Hoddeson, L. "The Vacuum Tube". PBS. Archived from the original on 15 April 2012. Retrieved 6 May 2012.
 39. ^ Macksey, Kenneth; Woodhouse, William (1991). "Electronics". The Penguin Encyclopedia of Modern Warfare: 1850 to the present day. Viking. p. 110. ISBN 978-0-670-82698-8. The electronics age may be said to have been ushered in with the invention of the vacuum diode valve in 1902 by the Briton John Fleming (himself coining the word 'electronics'), the immediate application being in the field of radio.
 40. ^ Huurdeman, Anton A. (2003). The Worldwide History of Telecommunications. John Wiley & Sons. pp. 363–8. ISBN 9780471205050.
 41. ^ a b Srivastava, Viranjay M.; Singh, Ghanshyam (2013). MOSFET Technologies for Double-Pole Four-Throw Radio-Frequency Switch. Springer Science & Business Media. p. 1. ISBN 9783319011653.
 42. ^ Jakubowski, A.; Łukasiak, L. (2010). "History of Semiconductors". Journal of Telecommunications and Information Technology. nr 1: 3–9.
 43. ^ a b Lambert, Laura; Poole, Hilary W.; Woodford, Chris; Moschovitis, Christos J. P. (2005). The Internet: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. p. 16. ISBN 9781851096596.
 44. ^ Gaudin, Sharon (12 December 2007). "The transistor: The most important invention of the 20th century?". Computerworld. Retrieved 10 August 2019.
 45. ^ "1960 - Metal Oxide Semiconductor (MOS) Transistor Demonstrated". The Silicon Engine. Computer History Museum.
 46. ^ Lojek, Bo (2007). History of Semiconductor Engineering. Springer Science & Business Media. pp. 321–3. ISBN 9783540342588.
 47. ^ "Who Invented the Transistor?". Computer History Museum. 4 December 2013. Retrieved 20 July 2019.
 48. ^ "Triumph of the MOS Transistor". YouTube. Computer History Museum. 6 August 2010. Retrieved 21 July 2019.
 49. ^ Raymer, Michael G. (2009). The Silicon Web: Physics for the Internet Age. CRC Press. p. 365. ISBN 9781439803127.
 50. ^ "Transistors - an overview". ScienceDirect. Retrieved 8 August 2019.
 51. ^ "13 Sextillion & Counting: The Long & Winding Road to the Most Frequently Manufactured Human Artifact in History". Computer History Museum. 2 April 2018. Retrieved 28 July 2019.
 52. ^ Baker, R. Jacob (2011). CMOS: Circuit Design, Layout, and Simulation. John Wiley & Sons. p. 7. ISBN 978-1118038239.
 53. ^ Fossum, Jerry G.; Trivedi, Vishal P. (2013). Fundamentals of Ultra-Thin-Body MOSFETs and FinFETs. Cambridge University Press. p. vii. ISBN 9781107434493.
 54. ^ Omura, Yasuhisa; Mallik, Abhijit; Matsuo, Naoto (2017). MOS Devices for Low-Voltage and Low-Energy Applications. John Wiley & Sons. p. 53. ISBN 9781119107354.
 55. ^ Whiteley, Carol; McLaughlin, John Robert (2002). Technology, Entrepreneurs, and Silicon Valley. Institute for the History of Technology. ISBN 9780964921719. These active electronic components, or power semiconductor products, from Siliconix are used to switch and convert power in a wide range of systems, from portable information appliances to the communications infrastructure that enable the Internet. The company's power MOSFETs — tiny solid-state switches, or metal oxide semiconductor field-effect transistors — and power integrated circuits are widely used in cell phones and notebook computers to manage battery power efficiently
 56. ^ Asif, Saad (2018). 5G Mobile Communications: Concepts and Technologies. CRC Press. pp. 128–134. ISBN 9780429881343.
 57. ^ Colinge, Jean-Pierre; Greer, James C. (2016). Nanowire Transistors: Physics of Devices and Materials in One Dimension. Cambridge University Press. p. 2. ISBN 9781107052406.
 58. ^ Cherry, Steven (2004). "Edholm's law of bandwidth". IEEE Spectrum. 41 (7): 58–60. doi:10.1109/MSPEC.2004.1309810.
 59. ^ Jindal, R. P. (2009). "From millibits to terabits per second and beyond - Over 60 years of innovation". 2009 2nd International Workshop on Electron Devices and Semiconductor Technology: 1–6. doi:10.1109/EDST.2009.5166093. ISBN 978-1-4244-3831-0.
 60. ^ George Stibitz, Kerry Redshaw, 1996.
 61. ^ Hafner, Katie (1998). Where Wizards Stay Up Late: The Origins Of The Internet. Simon & Schuster. ISBN 978-0-684-83267-8.
 62. ^ a b c Golio, Mike; Golio, Janet (2018). RF and Microwave Passive and Active Technologies. CRC Press. pp. ix, I–1. ISBN 9781420006728.
 63. ^ Rappaport, T. S. (November 1991). "The wireless revolution". IEEE Communications Magazine. 29 (11): 52–71. doi:10.1109/35.109666.
 64. ^ "The wireless revolution". The Economist. 21 January 1999. Retrieved 12 September 2019.
 65. ^ a b c d Baliga, B. Jayant (2005). Silicon RF Power MOSFETS. World Scientific. ISBN 9789812561213.
 66. ^ a b Harvey, Fiona (8 May 2003). "The Wireless Revolution". Encyclopedia Britannica. Retrieved 12 September 2019.
 67. ^ Lee, Jack (2005). Scalable Continuous Media Streaming Systems: Architecture, Design, Analysis and Implementation. John Wiley & Sons. p. 25. ISBN 9780470857649.
 68. ^ Ce, Zhu (2010). Streaming Media Architectures, Techniques, and Applications: Recent Advances: Recent Advances. IGI Global. p. 26. ISBN 9781616928339.
 69. ^ Ahmed, Nasir (January 1991). "How I came up with the discrete cosine transform". Digital Signal Processing. 1 (1): 4–5. doi:10.1016/1051-2004(91)90086-Z.
 70. ^ France Télécom, Commission Supérieure Technique de l'Image et du Son, Communiqué de presse, Paris, 29 October 2001.
 71. ^ «Numérique : le cinéma en mutation», Projections, 13, CNC, Paris, September 2004, p. 7.
 72. ^ Olivier Bomsel, Gilles Le Blanc, Dernier tango argentique. Le cinéma face à la numérisation, Ecole des Mines de Paris, 2002, p. 12.
 73. ^ Bernard Pauchon, France Telecom and digital cinema, ShowEast, 2001, p. 10.
 74. ^ Alexandru Georgescu (et al.), Critical Space Infrastructures. Risk, Resilience and Complexity, Springer, 2019, p. 48.
 75. ^ Première numérique pour le cinéma français, 01net, 2002.
 76. ^ a b c Haykin, Simon (2001). Communication Systems (4th ed.). John Wiley & Sons. pp. 1–3. ISBN 978-0-471-17869-9.
 77. ^ Ambardar, Ashok (1999). Analog and Digital Signal Processing (2nd ed.). Brooks/Cole Publishing Company. pp. 1–2. ISBN 978-0-534-95409-3.
 78. ^ ATIS Telecom Glossary 2000 Archived 2 March 2008 at the Wayback Machine, ATIS Committee T1A1 Performance and Signal Processing (approved by the American National Standards Institute), 28 February 2001.
 79. ^ "Coax Cable FAQ Series: What is RG Cable? – Conwire". Conwire. 12 January 2016. Retrieved 7 August 2017.
 80. ^ Haykin, pp. 344–403.
 81. ^ Bluetooth Specification Version 2.0 + EDR (p. 27), Bluetooth, 2004.
 82. ^ Haykin, pp. 88–126.
 83. ^ a b c Worldwide Telecommunications Industry Revenues Archived 28 March 2010 at the Wayback Machine, Internet Engineering Task Force, June 2010.
 84. ^ Lenert, Edward (December 1998). "A Communication Theory Perspective on Telecommunications Policy". Journal of Communication. 48 (4): 3–23. doi:10.1111/j.1460-2466.1998.tb02767.x.
 85. ^ Mireille Samaan (April 2003). "The Effect of Income Inequality on Mobile Phone Penetration". Boston University Honors thesis. Archived from the original (PDF) on 14 February 2007. Retrieved 8 June 2007. Cite journal requires |journal= (help)
 86. ^ Röller, Lars-Hendrik; Leonard Waverman (2001). "Telecommunications Infrastructure and Economic Development: A Simultaneous Approach". American Economic Review. 91 (4): 909–23. CiteSeerX 10.1.1.202.9393. doi:10.1257/aer.91.4.909. ISSN 0002-8282.
 87. ^ Christine Zhen-Wei Qiang and Carlo M. Rossotto with Kaoru Kimura. "Economic Impacts of Broadband" (PDF). siteresources.worldbank.org.
 88. ^ Riaz, Ali (1997). "The role of telecommunications in economic growth: proposal for an alternative framework of analysis". Media, Culture & Society. 19 (4): 557–83. doi:10.1177/016344397019004004.
 89. ^ "Digital Access Index (DAI)". itu.int. Retrieved 6 March 2008.
 90. ^ World Telecommunication Development Report 2003, International Telecommunication Union, 2003.
 91. ^ Fischer, Claude S. "'Touch Someone': The Telephone Industry Discovers Sociability." Technology and Culture 29.1 (January 1988): 32–61. doi:10.2307/3105226. JSTOR 3105226.
 92. ^ "How do you know your love is real? Check Facebook". CNN. 4 April 2008.
 93. ^ I Just Text To Say I Love You, Ipsos MORI, September 2005.
 94. ^ "Online News: For many home broadband users, the internet is a primary news source" (PDF). Pew Internet Project. 22 March 2006. Archived from the original (PDF) on 21 October 2013.
 95. ^ "100 Leading National Advertisers" (PDF). Advertising Age. 23 June 2008. Retrieved 21 June 2009.
 96. ^ International Telecommunication Union : About ITU. ITU. Accessed 21 July 2009. (PDF of regulation)
 97. ^ Codding, George A. Jr. "Jamming and the Protection of Frequency Assignments". The American Journal of International Law, Vol. 49, No. 3 (July , 1955), Published by: American Society of International Law. pp. 384–88. doi:10.1017/S0002930000170046.JSTOR 2194872.
 98. ^ a b c d Wood, James & Science Museum (Great Britain) "History of international broadcasting". IET 1994, Volume 1, p. 2 of 258 ISBN 0-86341-302-1, 978-0-86341-302-5. Republished by Googlebooks. Accessed 21 July 2009.
 99. ^ a b Garfield, Andrew. "The U.S. Counter-propaganda Failure in Iraq", Fall 2007, The Middle East Quarterly, Volume XIV: Number 4, Accessed 21 July 2009.
 100. ^ Wyatt, Edward (10 November 2014). "Obama Asks F.C.C. to Adopt Tough Net Neutrality Rules". New York Times. Retrieved 15 November 2014.
 101. ^ "Why the F.C.C. Should Heed President Obama on Internet Regulation". New York Times. 14 November 2014. Retrieved 15 November 2014.
 102. ^ Computer sales review, guardian.co.uk, 2009.
 103. ^ Mobile phone sales data, palminfocenter.com, 2009.
 104. ^ PC early history, arstechnica.com, 2005.
 105. ^ Michael Hacker, David Burghardt, Linnea Fletcher, Anthony Gordon, William Peruzzi, Richard Prestopnik, Michael Qaíssaunee, Engineering and Technology, p. 433, Cengage Learning, 2015 ISBN 1-305-85577-9.
 106. ^ Gartner Says Top Six Vendors Drive Worldwide Mobile Phone Sales to 21% Growth in 2005, Gartner Group, 28 February 2006.
 107. ^ Africa Calling Archived 24 June 2006 at the Wayback Machine, Victor and Irene Mbarika, IEEE Spectrum, May 2006.
 108. ^ Ten Years of GSM in Australia Archived 20 July 2008 at the Wayback Machine, Australia Telecommunications Association, 2003.
 109. ^ Milestones in AT&T History, AT&T Knowledge Ventures, 2006.
 110. ^ Optical fibre waveguide Archived 24 May 2006 at the Wayback Machine, Saleem Bhatti, 1995.
 111. ^ Fundamentals of DWDM Technology, CISCO Systems, 2006.
 112. ^ Report: DWDM No Match for Sonet, Mary Jander, Light Reading, 2006.
 113. ^ Stallings, William (2004). Data and Computer Communications (7th intl ed.). Pearson Prentice Hall. pp. 337–66. ISBN 978-0-13-183311-1.
 114. ^ MPLS is the future, but ATM hangs on Archived 6 July 2007 at the Wayback Machine, John Dix, Network World, 2002
 115. ^ Lazar, Irwin (22 February 2011). "The WAN Road Ahead: Ethernet or Bust?". Telecom Industry Updates. Retrieved 22 February 2011.
 116. ^ How Radio Works, HowStuffWorks.com, 2006.
 117. ^ Digital Television in Australia, Digital Television News Australia, 2001.
 118. ^ Stallings, William (2004). Data and Computer Communications (7th intl ed.). Pearson Prentice Hall. ISBN 978-0-13-183311-1.
 119. ^ HDV Technology Handbook Archived 23 June 2006 at the Wayback Machine, Sony, 2004.
 120. ^ Audio, Digital Video Broadcasting Project, 2003.
 121. ^ Status of DAB (US) Archived 21 July 2006 at the Wayback Machine, World DAB Forum, March 2005.
 122. ^ Brian Stelter (13 June 2009). "Changeover to Digital TV Off to a Smooth Start". New York Times.
 123. ^ DAB Products Archived 21 June 2006 at the Wayback Machine, World DAB Forum, 2006.
 124. ^ Robert E. Kahn and Vinton G. Cerf, What Is The Internet (And What Makes It Work), December 1999. (specifically see footnote xv)
 125. ^ Jeff Tyson (2007). "How Internet Infrastructure Works". Computer.HowStuffWorks.com.
 126. ^ a b "The World’s Technological Capacity to Store, Communicate, and Compute Information", Martin Hilbert and Priscila López (2011), Science, 332(6025), 60–65; free access to the study through here: martinhilbert.net/WorldInfoCapacity.html
 127. ^ World Internet Users and Population Stats, internetworldstats.com, 19 March 2007.
 128. ^ OECD Broadband Statistics, Organisation for Economic Co-operation and Development, December 2005.
 129. ^ History of the OSI Reference Model, The TCP/IP Guide v3.0, Charles M. Kozierok, 2005.
 130. ^ Introduction to IPv6, Microsoft Corporation, February 2006.
 131. ^ Stallings, pp. 683–702.
 132. ^ T. Dierks and C. Allen, The TLS Protocol Version 1.0, RFC 2246, 1999.
 133. ^ Multimedia, Crucible (7 May 2011). "VoIP, Voice over Internet Protocol and Internet telephone calls".
 134. ^ Martin, Michael (2000). Understanding the Network (The Networker's Guide to AppleTalk, IPX, and NetBIOS), SAMS Publishing, ISBN 0-7357-0977-7.
 135. ^ Ralph Droms, Resources for DHCP Archived 4 July 2007 at the Wayback Machine, November 2003.
 136. ^ Stallings, pp. 500–26.
 137. ^ Stallings, pp. 514–16.
 138. ^ Fiber Optic Cable Tutorial, Arc Electronics. Retrieved June 2007.
 139. ^ "video animation The Economist" Archived 18 January 2012 at the Wayback Machine.
 140. ^ Introduction to the Telecommunications Industry, Internet Engineering Task Force, June 2012.

Bibliography

External links