محوطه فیروزآباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محوطه فیروزآباد
نمایی از تپه باستانی فیروزآباد.JPG
نام محوطه فیروزآباد
کشور  ایران
استان استان خراسان رضوی
شهرستان شهرستان بردسکن
اطلاعات اثر
کاربری محوطه
دورهٔ ساخت اثر پیش از اسلام تا دوره تیموریان
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۰۹۱۹
تاریخ ثبت ملی ۲۷ بهمن ۱۳۸۲

محوطه فیروز آباد مربوط به دوران تاریخی پیش از اسلام تا دوره تیموریان است و در شهرستان بردسکن، بخش مرکزی، روستای فیروز آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۹۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۱]

در جنوب و جنوب‌غربی روستای فیروزآباد و منتهی‌الیه ساختمان‌های مسکونی، محوطه‌ای بزرگ باستانی وجود دارد که تنها بنای پابرجا و سالم آن مناره استوانه‌ای آجری است (برج فیروزآباد). محوطه مزبور شامل تپه‌ای مدور به ارتفاع ۱۲ متر و شعاع ۷۰ متر و با پیرامونی حدود ۴۰۰ متر، یک حصار گلی مستطیل شکل و بقایای ساختمان‌های داخل حصار می‌باشد که اکثراً تخریب شده و در حال حاضر به صورت تپه ماهورهایی در داخل حصار خودنمایی می‌کند. سالم‌ترین بخش معماری شهر سمت جنوب‌غربی و حدفاصل بارو و تپه مرکزی (بقایای ارگ) است. بقایای ساختمانی شامل دیوار‍های قطور خشتی و گلی و آجری و متعلق به اتاق‌های مربع و مستطیل با طاق‌های ورودی جناغی شکل می‌باشد. باروی شهر، گلی و در حال حاضر مرتفع‌ترین بخش آن بیش از ۳ متر ارتفاع ندارد ولی مسلماً ارتفاع آن بیشتر از این بوده‌است. سرتاسر بارو برج‌هایی مدور به فاصله ۱۰ متر از یکدیگر ایجاد شده‌است.

قدمت[ویرایش]

با توجه به آثار و شواهد موجود، موقعیت جغرافیایی و تاریخی، موقعیت مکانی آن نسبت به کندر، وسعت و گستردگی آن و انباشت و تراکم آثار و بقایای باستانی می‌توان به یقین اظهار نمود که این مکان همان ترشیز باستانی بوده‌است. مواد فرهنگی-تاریخی برجای مانده و مهم‌تر از همه سفال‌های موجود، گویای این واقعیت هستند که این مکان از دوران تاریخی قبل از اسلام تا دوره تیموری مسکونی و آباد بوده‌است.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱. 
  2. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۲۹/۰۳/۲۰۱۲.