محمود انصاری قمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

محمود انصاری قمی (۱۳۰۰–۱۳۷۷ش) از علمای دینی تهران بود. [۱]

زندگی و تحصیلات[ویرایش]

او از علمای مشهور تهران و نجف و نماینده سید ابوالقاسم خویی و سید روح‌الله خمینی در ایران بود. [۲] وی در حدود سال ۱۳۰۰ هجری شمسی (۱۳۴۰ هجری قمری) در خانواده‌ای در قم به دنیا آمد. پدرش را در ده سالگی از دست داد و تحت سرپرستی برادرانش، دروس اولیه را آموخت. محمود انصاری قمی در جوانی برای ادامه تحصیلات به نجف رفت و تحت آموزش بزرگان حوزه قرار گرفت. [۳]

محمود انصاری قمی با نواده سید محمد کاظم طباطبایی یزدی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج ۱۰ فرزند پسر و دختر بود که نامهای آنها به ترتیب: زهرا، زکیه، نوریه، امیره، طاهره، محمد، فاطمه، علی، حسن و حسین می‌باشد.

حسن انصاری قمی یکی از فرزندان محمود انصاری قمی است که از نویسندگان و پژوهشگران سرشناس علمی و استاد دانشگاه پرینستون می باشد.[۴]

کاظم موسوی بجنوردی و سید مهدی صدرالحفاظی که از چهره های سیاسی و فرهنگی می باشند، دو تن از دامادهای محمود انصاری قمی هستند.

استادان[ویرایش]

وی تحت پرورش استادان همچون: سید عبدالهادی شیرازی، سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خویی قرار گرفت. او سپس‌ترها از این استادان و نیز استادان دیگری چون سیدمحمدرضا گلپایگانی، سید احمد خوانساری و سید روح‌الله خمینی اجازه اجتهاد و از آقا بزرگ تهرانی وسید شهاب الدین مرعشی نجفی اجازه روایت گرفت. [۵]

درانقلاب[ویرایش]

او با آغاز نهضت انقلاب اسلامی و دستگیری روح‌الله خمینی در سال ۱۳۴۲، در ترغیب و تشجیع علمای نجف به حمایت از خمینی نقش مهمی داشت. ایشان در حدود سال ۱۳۴۳ ش به تهران آمد و به فعالیت‌های دینی و اجتماعی و امور خیریه پرداخت.

خدمات اجتماعی[ویرایش]

به نقل از منابع محمود انصاری قمی در کنار تأسیس ده‌ها مسجد و دو بیمارستان، در راه برطرف کردن مشکلات مردم تلاش فراوانی از خود نشان می‌داد و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کرد. محمود انصاری قمی مورد وثوق و اعتماد بسیاری از مراجع تقلید نیز بود و تعدادی از آنان، امر غُسل و تدفین خویش را به ایشان محوَّل کرده بودند.

آثار[ویرایش]

تالیفات چندی از ایشان بر جای مانده که برخی از آن‌ها عبارتند از: تقریرات درس فقه سید محسن حکیم و تقریرات دروس فقه، اصول و تفسیر خویی.

درگذشت[ویرایش]

انصاری قمی در ۲۱ اسفند ۱۳۷۷ (۲۳ ذی قعده ۱۴۱۹ هجری قمری) در هشتاد سالگی درگذشت و پیکرش پس از تشییع در حرم معصومه و اقامه نماز توسط وحید خراسانی، در قبرستان شیخان قم دفن شد.

منابع[ویرایش]

  1. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mahmoud_Ansari_Qomi
  2. http://irdc.ir/fa/news/2407/در-گذشت-آیت‌الله-محمود-انصاری-قمی
  3. https://rasekhoon.net/calender/show-1846.aspx
  4. https://fa.m.wikipedia.org/wiki/حسن_انصاری_قمی
  5. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹.