محمدهاشم میوندوال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از محمد هاشم میوندوال)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمدهاشم میوندوال
هاشم میوند وال.jpeg
نخست‌وزیر افغانستان
مشغول به کار
۲ نوامبر ۱۹۶۵ – ۱۱ اکتبر ۱۹۶۷
رئیس جمهور محمدظاهرشاه
پس از محمد یوسف
پیش از عبدالله یفتلی
وزیر مطبوعات
اطلاعات شخص
زاده ۱۲۹۸ خورشیدی
۱۹۱۹
کابل، افغانستان
درگذشت ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۳
زندان پلچرخی، کابل
ملیت افغانستانی
حزب سیاسی جنبش جمیعت دموکرات مترقی
همسر(ان) سلطانه میوندوال
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام
هاشم میوندوال با روزولت رئیس‌جمهور پیشین امریکا

محمدهاشم مَیوَندوال سیاستمدار و صدر اعظم (نخست‌وزیر) افغانستان (۲ نوامبر ۱۹۶۵ – ۱۱ اکتبر ۱۹۶۷) در دورهٔ سلطنت محمدظاهرشاه بود.

زندگینامه[ویرایش]

محمدهاشم میوندوال در مراحل اول ماموریت خویش «پردیس» تخلص می‌کرد. او پسر حاجی عبدالحلیم در قوم دینار خیل و از باشندگان مقرغزنی بود. اما مردم غزنی می گویند که: "میوندوال اصلن از سمرقند بود. پدرش را بگفتهٔ بزرگان منطقه، ملای ازبک میگفتند. همه مردم شمال را در اکثراً در جنوب کشور ازبک می گفتند- صرفنظر از اصلیت قومی شان. او توان خرید خانه در شهر غزنی را نداشت. مجبور شد به ملایی در مقر رو آورد. پدر میوندوال زن غزنیچی داشت که او هم تاجیک بود."

در لیسه‌های غازی و حبیبیه آموزش دیده‌است پس از فراغت از صنف دوازدهم در سال ۱۳۲۱ در ریاست مستقل مطبوعات مقرر و بزودی به حیث مدیر جریده انیس مقرر گردید. بعداً به حیث مدیر مسئول جریده اتفاق اسلام هرات توظیف گردید؛ و در سال ۱۹۴۵ به حیث مدیر عمومی اداره دائرةالمعارف در مرکز ریاست مستقل مطبوعات تقرر یافت. در همان سال بحیث معاون ریاست مستقل مطبوعات تقرر یافت. پس از کوتاه مدتی بحیث مشاور مطبوعاتی اعلیحضرت محمد ظاهر شاه ارتقا یافت و یکسال بعد مجددآ بحیث رئیس مستقل مطبوعات توظیف شد.

سپس بحیث معین سیاسی در وزارت خارجه و بعدآ بحیث سفیر کبیر و نماینده فوق‌العاده دولت افغانستان در دولت اسلامی پاکستان تعین گردید؛ و بعد از مدتی بحیث سفیر کبیر و نماینده فوق‌العاده افغانستان در لندن و از آنجا بحیث سفیر کبیر و نماینده فوق‌العاده دولت افغانستان در ایالات متحده امریکا مقرر شد. پس از مدتی مجددآ بحیث سفیر و نماینده فوق‌العاده افغانستان در جمهوری اسلامی پاکستان مقرر گردید.

در سال ۱۹۶۴ در حکومت دوره انتقالی دکتور محمد یوسف بحیث وزیر مطبوعات مقرر گردید. در سال ۱۹۶۵ وقتیکه داکتر محمد یوسف از کرسی صدارت استعفا داد، جناب میوندوال در هفتم عقرب۱۳۴۴ موظف به تشکیل کابینه گردید.

در ماه اکتوبر ۱۹۶۷ از عهده صدارت استعفا داده و جهت درمان به خارج رفت. در سال ۱۹۶۹ در انتخابات دوره سیزدهم شورای ملی خود را کاندید نمود ولی موفق نگردید.

جنبش جمعیت دموکرات مترقی در افغانستان[ویرایش]

او بنیان‌گذار جنبش جمعیت دموکرات مترقی در افغانستان است. مرامنامهٔ این حزب در ماه اگست ۱۹۶۶ در رادیو افغانستان اعلان گردید. این مرامنامه براساس سوسیال دموکراسی تیپ غربی بنا نهاده شده‌بود.

رقیب اصلی وی حزب دموکراتیک خلق پنداشته می‌شد. جریده را که این حزب منتشر می‌نمود بنام مساوات یاد می‌شد.

وی خواهان پادشاهی مشروطه، سوسیالیسم، ملی‌گرایی و مردم‌سالاری بود. او خواسته‌های خود را در تحت اداره حکومت شاهی مشروطه می‌خواست پیاده نماید. نظام را که او می‌خواست باید سازگار با قوانین و مقررات دین مبین اسلام داشته باشد.

شعار میوندوال پدید آوردن یک انقلاب فرهنگی بود و این انقلاب بر پایه عقیده مترقی و دموکرات (دموکرات مترقی) باید استوار می‌بود.

منابع[ویرایش]