محمد منظرپور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمد منظرپور
زادهٔ۱۵ اسفند ۱۳۵۰ ‏(۴۹ سال)
تهران، ایران ایران
محل زندگیلندن
پیشهروزنامه‌نگار، خبرنگار
کارهای برجستهسردبیر بخش فارسی صدای آمریکا
تلویزیونبی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا،
ایران اینترنشنال

محمد منظرپور (زادهٔ ۱۸ اسفند ۱۳۵۰، تهران) روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری و سردبیر پیشین بخش فارسی صدای آمریکا است.

حرفه[ویرایش]

منظرپور فعالیت مطبوعاتی خود را از سال ۱۳۷۲ به عنوان خبرنگار اجتماعی در هفته‌نامه پیک آزادی آغاز کرد. او قبل از پیوستن به رادیو بی‌بی‌سی در سال ۲۰۰۲، دبیر سرویس اقتصادی روزنامه تهران تایمز بود. وی همچنین سابقه فعالیت در رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی را در کارنامه خود دارد و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به عنوان خبرنگار خاورمیانه شبکه بی‌بی‌سی فارسی در اسرائیل مشغول به فعالیت بوده‌است. او پوشش دهنده جنگ غزه (۲۰۰۸–۲۰۰۹) برای شبکه بی‌بی‌سی فارسی بود و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ خبرنگار حاضر در مصر و تونس برای پوشش بهار عربی بود.[۱] وی همچنین گزارش‌های میدانی خود را از طریق پوشش جلسات عمومی انتخابات سال ۲۰۱۱ نیکاراگوئه و مراسم ترحیم هوگو چاوز در سال ۲۰۱۳ ادامه داد.
منظرپور در سال ۲۰۱۳ سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا شد که مصادف با رایزنی ایران و گروه ۱+۵ بود که منجر به امضای برنامه جامع اقدام مشترک شد. در این زمان تحت نظارت منظرپور، تبلیغات مخالفان ایرانی برجام در مورد این قرداد تضعیف شد و فریادهای حمایت از این قرارداد در تیتراول و خط مقدم صدای آمریکا قرار گرفتند. مدت کوتاهی پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۶)، فعالیت منظرپور در صدای آمریکا خاتمه یافت.
منظرپور تنها خبرنگار ایرانی است که سال ۲۰۰۹ با شیمون پرز رئیس‌جمهور وقت اسرائیل، مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داده‌است.[۲][۳]وی شبکه نیم را سخیف دانسته‌است.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]