محمد خواجه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمد خواجه
هزارهٔ محمد خواجه
Emir Khwaja.gif
پرترهٔ امیر محمد خواجه
Ethnicityمردمان هزاره
Locationفعلاً افغانستان
قبلاً آسیای میانه (ازبکستانایران، هندوستان
Descended fromبرلاس
Religionاسلام

هزارهٔ محمد خواجه یکی از قبایل هزاره‌ها ساکن در افغانستان است.[۱]

هزاره‌های محمد خواجه نوادگان امیر محمد خواجه از قبیله برلاس است که قبلاً در حدود جغرافیای آسیای میانه، ایران و هندوستان زندگی می‌کردند. جای آبایی این قبیله شهر کَش سمرقند در ازبکستان فعلی است. پدر محمد خواجه، امیر حاجی سیف الدین وزیر امیر تیمور بود[۲] و بعداً هم به حیث والی قندهار گماشته شد. جد بزرگ او، حاجی بیگ برلاس، رهبری قبیله برلاس را بر عهده داشت که عبدالله قرااناس را از قدرت که در جنوب خانات جغتای حکومت می‌کرد سرنگون نمود. عبدالله قرااناس که به تازگی قدرت را بدست گرفته بود، با حرکت خودکَش سمرقند را به خطر مواجه ساخته بود که حکومت وی از سوی حاجی بیگ سرنگون شد.

امیر، خان، میرزا، بیگ، شاه، غازی، و سلطان از جمله عناوین بود که به افراد قبایل حاجی بیگ داده می‌شد.

امیر محمد خواجه سپهسالار قشون ظهیرالدین محمد بابر بود. اسم او در مکاتب تاریخی از جمله بابرنامه بارها ذکر گردیده‌است. او همچنین به نام خواجه بزرگ شناخته شده‌است. امیر محمد خواجه یک نویسنده و خوشنویس بود. از نسل او می‌توان به ملا فیض‌محمد کاتب هزاره که تاریخ‌نگار، و کاتب امیر حبیب‌الله خان شاه افغانستان از سال ۱۹۰۱ میلادی، تا ۱۹۱۹ میلادی، بود اشاره کرد.[۳]

امیر محمد خواجه به حیث سپهسالار قشون ظهیرالدین محمد بابر در تمام نبردهای وی برای تسخیر سلطنت دهلی حضور داشت. خواجه برزگ بعد از تسخیر دهلی دوباره به قلمرو سابقه برگشت و هیچگاه در هندوستان به دلیل آب و هوای گرم مسکن گزین نشد. خواجه بزرگ در شاران ولایت پکتیا مسکن گزین شد که در همان شهر به خاک سپرده شد. از امیرمحمد خواجه سه پسر بنام‌های امیر ولی، امیر بابُک، و امیر بهلول بجا ماندند.

چهره‌های برجسته هزاره محمد خواجه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. هزاره‌ها / حسن پولادی؛ ترجمه علی عالمی کرمانی.
  2. ص 478، جلد سوم، تاریخ تیمور بیگ، شرف الدین الیزدی؛ به انگلیسی.
  3. ص 20، کتاب تذکر انقلاب، ترجمه شکیراندو.