محمدرحیم صراف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمدرحیم صراف
زادهٔ۱۳۱۵
خوی
ملیتایرانی
پیشهباستان‌شناس

محمدرحیم صراف باستان‌شناس ایرانی و دارای دکترای باستان‌شناسی از دانشگاه مونیخ آلمان در مؤسسهٔ باستان‌شناسی آسیای نزدیک و استاد دانشگاه تهران است. وی در ۲۳ آبان ۱۳۱۸ در شهر خوی به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه سعدی تبریز آغاز کرد و تحصیلات خود را در مدرسه حافظ و دبیرستان دارالفنون تهران ادامه داد. وی در سال ۱۳۵۰ از سوی دولت ایران برای گذراندن تحصیلات عالی به آلمان اعزام شد و در سال‌های ۵۶–۱۳۵۱ موفق به اخذ درجه دکترای باستان‌شناس از دانشگاه مونیخ آلمان در مؤسسهٔ باستان‌شناسی آسیای نزدیک شد. صراف پس از بازگشت به ایران و پایان تحصیل در آلمان، تحقیقات تخصصی را در مرکز باستان‌شناسی دنبال کرد و با تشکیل سازمان میراث فرهنگی به عنوان عضو هیئت علمی معاونت پژوهشی آن سازمان به فعالیت‌های پژوهشی پرداخت.

تدریس و تالیفات[ویرایش]

وی در زمینهٔ باستان‌شناسی «ایران و میان‌رودان» در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس پرداخته است و همچنین مقاله‌ها و کتاب‌های بسیاری در زمینهٔ باستان‌شناسی نوشته است که می‌توان از کتاب «نقوش برجستهٔ ایلامی و مذهب قوم ایلام» یاد کرد. محمدرحیم صراف علاوه بر نگارش، ترجمهٔ کتاب‌هایی مانند «سومر و اکد»، «هنر بین‌النهرین باستان: هنر کلاسیک خاور نزدیک» را به فارسی ترجمه کرده است. او همچنین در کاوش‌های باستان‌شناسی «بمپور»، «تل ابلیس»، «هفت تپه» و «بیشابور» شرکت داشته و سال‌ها سرپرستی کاوش‌های تپه هگمتانه را به دوش داشته است.[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  1. «سومین نشان «پدر باستان‌شناسی ایران» برای «محمدرحیم صراف»». ایسنا. ۲۹ بهمن ۱۳۹۳. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. «بزرگداشت محمد رحیم صراف استاد باستان‌شناسی در همایش باستان‌شناسی هگمتانه». باشگاه خبرنگاران جوان. ۲۶ آذر ۱۳۹۲. دریافت‌شده در سپتامبر ۲۰۱۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]