محمدحسین احمدی شاهرودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

محمدحسین احمدی شاهرودی (متولد ۱۳۳۷ در نجف، عراق) قاضی و نماینده استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری از دوره چهارم تاکنون است. او همچنین در حال حاضر معاون دیوان عالی کشور، دبیر هیئت مرکزی گزینش قوه قضائیه و عضو هیئت اجرایی مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه است.

زندگی[ویرایش]

او فرزند شیخ علی‌اصغر احمدی است. پدر او از استادان حوزه‌های علمیه نجف و قم بود که در سال ۱۳۶۸ و در سن ۶۹ سالگی در جریان انتفاضه شیعیان عراق توسط عوامل دولت عراق در حرم علی بن ابی‌طالب در نجف دستگیرشده و کشته شد. او نزد پدرش و نیز سید ابوالقاسم خویی تحصیل کرد. پس از انقلاب اسلامی ایران او و چند نفر از دیگر روحانیون نجف دستگیر و اخراج شدند. او در ۱۳۵۸ برای تحصیل به قم آمد.

او در زمان تحصیل در حوزه علمیه قم نزد میرزا جواد تبریزی وحید خراسانی و سید کاظم حائری تحصیل کرد و به اجتهاد رسید. وی همچنین در جنگ ایران و عراق مشارکت داشت.

احمدی بعد از آن به سمت حاکم شرع و رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی در استان خوزستان منصوب شد.

از دیگر سمتهای او رئیس نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی ایران در منطقه شش دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و مدیر کلی گزینش و استخدام قضات سراسر کشور به انتصاب سید محمود هاشمی شاهرودی بوده‌است.

انتقاد به اعدام زندانیان سیاسی ۶۷[ویرایش]

محمد حسین احمدی شاهرودی قاضی مورد اشاره آیت‌الله منتظری بود، که از روند اعدام‌ها انتقاد کرده بود، در مقطع اعدام‌ها در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خمینی ضمن بیان جزئیاتی از سختگیری و تندروی در اعدام زندانیان، خواسته‌است: «ملاک و معیاری برای این امر مشخص فرمایید تا مسئولین اجرا دچار اشتباه و افراط و تفریط نشوند.»

احمد خمینی در «رنج‌نامه» خود دربارهٔ احمدی شاهرودی گفته‌است: «همان قاضی شرع مورد اعتماد شما پیش من آمد و صریحاً گفت آقای منتظری به من دروغ نسبت داده‌است من این‌گونه نگفتم؛ که من به او گفتم شما در مورد آقای منتظری چنین چیزی نگو ممکن است ایشان اشتباه فهمیده باشند.»[۱][۱]

منابع[ویرایش]