محمدحسن رجبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمدحسن رجبی دوانی
زادروز ۱۳۳۵ خ
قم
ملیت ایرانی
پیشه مورخ
مذهب شیعه
والدین علامه علی دوانی
خویشاوندان برادران: محمدحسین رجبی
محمد رجبی
خواهر: فاطمه رجبی

محمدحسن رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر ایرانی می‌باشد.

وی فرزند علی دوانی و برادر تحلیلگر سیاسی فاطمه رجبی است.

زندگینامه[ویرایش]

محمدحسن رجبی به سال ۱۳۳۵ ش. در قم متولد شد. تحصیلات ابتدائی را در قم گذراند و از سال ۱۳۵۰ به همراه خانواده به تهران مراجعت نمود و دوره متوسطه را در آنجا به پایان رساند.وی در خرداد ۱۳۵۲ دستگیر و حدود نیم سال در زندان به سر برد. وی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی را از دانشگاه تهران اخذ کرد و به فعالیت‌های پژوهشی پرداخت.

از فعالیت‌های وی می‌توان به مدیر کل مرکز خدمات عمومی کتابخانه ملی و قائم‌مقام سرپرست دائره‌المعارف کتابداری و اطلاع‌رسانی و سپس مشاورت معاون سیمای جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفته‌است. او هم‌اکنون به کار مورد علاقه خود «تاریخ‌نگاری» سرگرم است.

دکتر محمدحسن رجبی راجع به علت علاقه وی به تاریخ‌نگاری او گفته‌است:

پدرم علاقه زیادی به مطالعات تاریخی داشت و از این رو کتاب‌های زیادی در کتابخانه شخصی خود فراهم آورده بود و در گفت و گوهای خانوادگی اشارات زیادی به حوادث تاریخی و شخصیت‌های سیاسی و علمی و تاریخی داشته و دارد و لذا علاقه به تاریخ (جهان، ایران و اسلام) تقریباً در میان اعضای خانواده عمومیت دارد. در اوایل دوره جوانیم، این تعلق، ضرورت سیاسی نیز یافت، بدین معنی که رویکرد به تاریخ، به ویژه تاریخ معاصر ایران به منظور بررسی زمینه‌های عقب‌ماندگی‌های علمی، تکنولوژیک ایران، ورود استعمار به کشور، جنبش‌های ملی ضداستبدادی و ضداستعماری، و... مد نظر روشنفکران و فعالان سیاسی از جمله دانشجویان و دانش‌آموزان قرار داشت که من نیز از آن زمره بودم.

آثار[ویرایش]

  • زندگی‌ سیاسی امام خمینی(ره)
  • مشاهیر زنان ایرانی و پارسی‌گوی
  • رسایل و فتاوی جهادی علمای مسلمان
  • کتابخانه در ایران
  • علمای مجاهد
  • مکتوبات و بیانات سیاسی علمای شیعه (چند جلد)

منابع[ویرایش]