سید محمدجواد شرافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از محمدجواد شرافت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمدجواد شرافت
نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی
حوزه انتخاباتیشوشتر
اطلاعات شخصی
زاده۱۲ مهر ۱۳۰۶
شوشتر،
درگذشت۷ تیر ۱۳۶۰
دفتر حزب جمهوری اسلامی، تهران
ملیت ایران
محل
تحصیل
دانشگاه تهران
شغلسیاستمدار
مذهباسلام

سید محمدجواد شرافت (۱۲ مهر ۱۳۰۶ - هفتم تیر ۱۳۶۰)، مشاور محمدعلی رجایی در دوران وزارت آموزش و پرورش، عضو هیئت رییسه بنیاد فرهنگی البرز، عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تهران و نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی بود.

زندگی[ویرایش]

در ۱۲ مهر ۱۳۰۶ خورشیدی در شوشتر به دنیا آمد. پدرش سید بزرگ نام داشت. در ۹ سالگی مادرش را از دست داد. در ۱۴ سالگی انجمنی با نام تبلیغات اسلامی با چند تن از دوستانش به وجود آورد. از ۱۶ سالگی (۱۳۲۲) به تدریس در مدارس مشغول شد و در همین سال ازدواج کرد. وی مدتی نیز در حوزه به تحصیل مشغول بود و با ادبیات فارسی نیز آشنایی زیادی داشت.

تبعید به اهواز[ویرایش]

در سال ۱۳۳۱ به دلیل درگیری در جریان انتخابات مجلس شورای ملی به طرفداری یکی از نامزدها، به اهواز تبعید شد.[۱] وی تا سال ۱۳۴۲ در این شهر در آموزش و پرورش به خدمت مشغول بود.

تبعید به تهران[ویرایش]

در سال ۱۳۴۲ به جرم ایجاد شورش در اهواز دستگیر شد و به تهران تبعید شد. در سال ۱۳۴۴ موفق شد به دانشگاه تهران راه پیدا کند و در رشته مدیریت تحصیل کرد. در سال ۱۳۴۵ با همکاری محمدعلی رجایی اعتصاب و تظاهرات فرهنگیان را سازماندهی کرد و به همین جرم دستگیر و به گناباد تبعید شد. پس از مدتی وی را به چالوس و کرج منتقل ساختند. سپس مجدداً به تهران آمد و در دبیرستان ماضی مشغول به تدریس شد.

پس از انقلاب[ویرایش]

وی پس از پیروزی انقلاب، به عنوان مشاور وزیر آموزش و پرورش، مشغول به کار شد. مدتی نیز عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات استان تهران بود. در انتخابات دور اول مجلس شورای اسلامی، با کسب ۸۲ درصد از آراء، از حوزه انتخابیه شوشتر وارد مجلس شد و به عنوان معاون کمیسیون بازرگانی برگزیده شد.

مرگ[ویرایش]

سرانجام در هفتم تیر ۱۳۶۰ در جریان انفجار در حزب جمهوری اسلامی کشته شد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]