محمدباقر تحریری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محمدباقر تحریری (زادهٔ تهران ۱۳۳۴خ) روحانی شیعه، استاد اخلاق و تولیت مدرسه مروی است.[۱]

پدر[ویرایش]

پدر وی نیز روحانی بوده و با عرفای شیعه از قبیل: شیخ رجبعلی خیاط، محمدعلی شاه آبادی و سید رضا دربندی، محمدتقی بهجت، سید محمدحسین طباطبایی و محمدجواد انصاری همدانی ارتباط داشت و از شاگردان فقهی: سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی ،سید محمدرضا گلپایگانی، سید روح‌الله خمینی و سید حسین طباطبایی بروجردی بود. علاوه بر این با بعضی از شاگردان میرزا جواد آقا ملکی تبریزی مانند: سید حسین قمی و عباس تهرانی و نیز با محمدتقی بهجت ارتباط اخلاقی و معنوی داشت و تحت تربیت سلوکی و عرفانی سید محمدحسین طباطبایی قرار گرفت و درعین حال با عارف مشهور محمدجواد انصاری همدانی ارتباط داشت. به مدت سی سال در تهران به سمت امام جماعت، تشکیل جلسات گوناگون و منبر و ارشاد و تربیت جوانان مشغول بود که در نهایت در سال ۱۳۶۸ در خانه خدا، قبل از فریضه نماز جماعت درگذشت.

تحصیلات[ویرایش]

محمدباقر تحریری در میان تحصیلات دبیرستان به واسطه تربیت روحانی پدرش در سال ۱۳۴۸ به وادی تحصیل علوم دینی و مدرسه علمیه آیت‌الله مجتهدی وارد شد. از استادانی چون احمد مجتهدی تهرانی، ابوالقاسم فلسفی و علی جاودان، جواد کربلایی و جلسات سید هاشم حسینی تهرانی استفاده کرد.

به سال ۱۳۵۲ تحصیلات عالی را در قم در مدرسه حجتیه و سپس مدرسه مرعشی نجفی ادامه داد و به سفارش پدرش به حرم فاطمه معصومه شتافت. در فقه و اصول از علما و مراجعی چون محمدتقی بهجت، حسین مظاهری اصفهانی و علوی گرگانی و در خارج اصول از: محمد فاضل لنکرانی، سید محمد روحانی و میرزا جواد تبریزی و در خارج فقه از محمدتقی بهجت بهره برد. وی در فلسفه و عرفان از علمایی چون محمد محمدی گیلانی، محمدعلی گرامی، محمدتقی مصباح یزدی، عبدالله جوادی آملی و حسن حسن‌زاده آملی بهره برد. علاوه بر این در اوایل ورود به قم، ارتباط اخلاقی و تربیتی با علی پهلوانی تهرانی (سعادت پرور) برقرار کرده و از این طریق با مفسر بزرگ قرآن کریم علامه طباطبایی آشنا شدند و در جلسات وی شرکت نمود و تا آخر عمرشان در خدمت آنان بود. پدر وی همچنین استاد او در سطوح حوزوی و معنوی وی بوده‌است.

تدریس[ویرایش]

وی همچنین سابقه تدریس سطوح مختلف فقهی همچنین لمعتین، رسائل و مکاسب، کفایتین، خارج اصول، فلسفه و تفسیر المیزان در حوزه و تدریس معارف اسلامی و اخلاق و فلسفه در دانشگاه‌های تهران دارد. وی از ۱۳۵۶ تا ۶۸ فعالیت تبلیغی نیز داشته‌است. از سال ۶۸ تا کنون جلسات و کلاسهای اخلاقی پدر را ادامه می‌دهد.

تالیفات و مقالات[ویرایش]

تألیفات منتشر شده یا در دست انتشار وی عبارتند از:[۲]

 • سیمای مخبتین: تحقیق و تنظیم و تألیف شرح زیارت امین‌الله که از تالیفات محمود تحریری (پدر مؤلف)
 • عروج عقل :تحقیق و تنظیم و تألیف شرح حدیث جنود عقل و جهل از تالیفات محمود تحریری (پدر مؤلف) در سه جلد
 • جلوه‌های لاهوتی: شرح زیارت جامعه کبیره در سه جلد
 • نجوای عارفانه: شرح مناجات شعبانیه
 • حقیقت بندگی و علم حقیقی: شرح حدیث عنوان بصری
 • گستره حقوق بندگی: شرح رساله حقوقی علی بن الحسین
 • بازگشت به سوی او: شرح مناجات تائبین
 • درد دل با خدا: شرح مناجات شاکین
 • آسمان معرفت: شرح حال سید علی قاضی
 • مقاله نظریات کلامی شیخ مفید
 • مقاله ولایت فقیه: نظرات عالمان از ابتدا تا کنون درباره ولایت فقیه

منابع[ویرایش]

3. http://www.howzehmarvi.ir/?p=1067