محسن میرحیدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محسن میرحیدر (زادهٔ ۱۳۱۵خ. در کرمانشاه) معمار معاصر اهل ایران است.

وی دانش‌آموختهٔ دانشگاه تهران در رشتهٔ معماری، و مدرسهٔ معماری AA لندن در رشتهٔ برنامه‌ریزی و طراحی شهر است. محسن میرحیدر هم در دوران پیش از انقلاب و هم پس از آن، سرپرست پروژه‌های بزرگ معماری و ساختمانی در ایران بوده‌است. از جمله کارهای مهم او می‌توان به ساختمان‌های دانشگاه کرمان، ساختمان جدید کتابخانه ملی ایران، سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، چاپخانه اسکناس بانک مرکزی، سینما صحرا، ساختمان کارخانجات تراکتورسازی تبریز و ساختمان کاخ جوانان اشاره کرد.

محسن میرحیدر عضویت شورای گروه معماری «جامعه مهندسان مشاور ایران»، کمیته عالی و تخصصی تدوین مقررات ملی ساختمان، شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی جامعه مهندسان مشاور ایران را در کارنامه خود دارد، و عضو نخستین هیئت مدیره «کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران» است. وی از سال ۱۳۶۲ تاکنون مدیریت شرکت «مهندسان مشاور پیرراز» را برعهده دارد.از شاگردان مهم او می‌توان به امیر حسین سلطانی اشاره کرد.

تحصیلات[ویرایش]

محسن میرحیدر در ۱۳۱۵ خورشیدی در کرمانشاه به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در همان شهر و تحصیلات دبیرستانی را در تهران به پایان برد و وارد رشته معماری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. وی پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشتهٔ معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، درجه M.Ph خود را از مدرسهٔ معماری انجمن معماری لندن در برنامه‌ریزی و طراحی شهر گرفت.

سوابق کاری[ویرایش]

محسن میرحیدر به عنوان طراح معماری و مسئول پروژه از سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۰ در مهندسین مشاور امیر نصرت منقح، یوسف شریعت زاده و همکاران، از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۰ به عنوان عضو هیئت مدیره و قائم مقام مدیرعامل مهندسین مشاور بنیان، و از سال ۱۳۶۲ تا کنون به عنوان مدیر عامل مهندسان مشاور پیرراز مشغول به کار بوده‌است.

وی عضو شورای گروه معماری «جامعه مهندسان مشاور ایران» از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲، عضو کمیته عالی و تخصصی تدوین مقررات ملی ساختمان از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳، عضو شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی جامعه مهندسان مشاور ایران از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴، عضو هیئت مؤسسین انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز در سال ۱۳۷۵، عضو اولین هیئت مدیره «کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران» از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ و عضو انجمن صنفی مدیران فنی و اجرایی است.

وی سابقه تدریس در درس اقتصاد شهری برای دوره دکترای شهرسازی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال تحصیلی ‎۵۲–۵۳ و درس اقتصاد شهری و منطقه‌ای برای دوره کارشناسی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران را در سال تحصیلی ‎۵۰–۵۱ را دارد.

پروژه‌ها[ویرایش]

از پروژه‌های تحت مدیریت و سرپرستی وی می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب معماران ایران. تهران: نشر نظر، تیر ۱۳۸۶، شابک ۹۶۴–۶۹۹۴–۵۰–۴، به کوشش انجمن مفاخر معماری ایران و مؤسسه فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر.
  • معماری ملی ایران[پیوند مرده]

پیوند به بیرون[ویرایش]