محسن قمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محسن قمی
Mohsen Ghomi.jpg
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۳۹
ورامین،

محسن قمی(زاده ۱۳۳۹ در روستای مامازند ورامین) روحانی ایرانی، نمایندهٔ مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر رهبر ایران است.
وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ در بیانیه‌ای٬ ۸ مقام‌ ارشد جمهوری اسلامی از جمله محسن قمی را به فهرست تحریم‌ها اضافه نمود.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

محسن قمی در جریان جنگ ایران و عراق مجروح شد و پنج نفر از خانواده وی در جنگ ایران و عراق کشته شده‌اند؛ و همچنین داماد محمد مصطفوی کرمانی است که در ساقط شدن هواپیما در سال ۱۳۶۴ در جنگ ایران و عراق کشته شد. او عضو فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس خبرگان رهبری، عضو هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده سابق ولی فقیه در دانشگاه‌ها است.[۲]

تحریم[ویرایش]

روز جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به اوفک محسن قمی و هفت مقام ارشد جمهوری اسلامی را به دلیل پیشبرد اهداف بی‌ثبات‌کننده حکومت در منطقه و جهان در فهرست تحریم‌ها قرار داد.[۳][۴]

شرکت در انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری[ویرایش]

وی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری سال ۹۴ توانست در تهران با کسب ۲/۲۲۹/۷۵۹ رای چهارمین برگزیده از میان ۱۶ منتخب تهران باشد، این در حالی است که اختلاف رٲی وی با رئیس‌جمهور تنها حدود هشت هزار رٲی بوده‌است.

سمت‌ها[ویرایش]

  • - رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها (۱۳۸۴–۱۳۷۸)
  • - نماینده تهران در سومین، چهارمین و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری(۱۳۷۷ تاکنون)
  • - مدیر دائرةالمعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به مؤسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی (۱۳۷۷–۱۳۷۵)

منابع[ویرایش]

  1. «نام و سمت هشت مقام نظامی و امنیتی ایران که توسط آمریکا تحریم شدند؛ از محسن رضایی تا نزدیکان خامنه‌ای». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۱ دی ۱۳۹۸.
  2. «زندگی‌نامه حجت‌الاسلام و المسلین دکتر قمی». خبرگان رهبری. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱.
  3. «تحریم‌های جدید آمریکا 'قلب دستگاه امنیتی ایران را هدف گرفته است'» (به انگلیسی). ۲۰۲۰-۰۱-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۱۲.
  4. «نام و سمت هشت مقام نظامی و امنیتی ایران که توسط آمریکا تحریم شدند؛ از محسن رضایی تا نزدیکان خامنه‌ای». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۱ دی ۱۳۹۸.