محاصره دورا اروپوس (۲۵۶)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محاصره دورا اروپوس
بخشی از جنگ‌های ایران و روم
زمان ۲۵۶ میلادی
مکان دورا اروپوس (امروزه در سوریه)
نتیجه پیروزی امپراتوری ساسانیان
تغییرات سرزمینی امپراتوری ساسانی شهر دورا اروپوس را تسخیر کرد.
جنگندگان
امپراتوری ساسانی SPQR (laurier).svg امپراتوری روم
فرماندهان
شاپور یکم
فرمانده نیروهای نظامی ایالت اسروئن
نیروها
نامعلوم لژیون سکایی، گردان بیستم کماندار پالمیرایی، و یگان‌های دیگر[۱]
تلفات
نامعلوم نامعلوم

محاصره دورا اروپوس اشاره به نبردی بین شاهنشاهی ساسانی و امپراتوری روم دارد که در سال ۲۵۶ میلادی درگرفت. در این نبرد، ساسانیان تحت شاهنشاهی شاپور یکم، پس از اینکه شهر انطاکیه تسخیر کردند، به سمت شهر دورا اروپوس حمله بردند و آن را محاصره کرده و سپس تسخیر کردند.

در این محاصره ساسانیان از سلاح شیمیایی استفاده کردند. در طول محاصره ساسانیان چندین تونل در اطراف شهر حفر کردند. رومی‌ها نیز تونل‌هایی حفر کردند برای رسیدن به حفاران ساسانی برای مبارزه با آنان، هنگامی که دو نیروی رومی و ساسانی به هم رسیدند، ساسانیان برای مقابله با آنان از نوعی سلاح شیمیای، مشتعل مخلوطی از گوگرد و قیر استفاده کردند که باعث تولید ابری از گوگرد دی‌اکسید شد، که به کشته شدن بیست سرباز رومی انجامید. باستان شناسان در سال ۱۹۳۰ آن مکان را حفاری کردند و در سال ۲۰۰۹ آزمایش‌ها نشان داد که در تونل گوگرد دی‌اکسید وجود دارد.[۲][۳][۴]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ویکی ایتالیایی، Assedio di Dura Europos (256).
  2. “Death Underground: Gas Warfare at Dura-Europos,” Current Archaeology, November 26, 2009 (online feature) http://www.archaeology.co.uk/cwa/world-news/death-underground-gas-warfare-at-dura-europos.htm (accessed October 3, 2014)
  3. Samir S. Patel, “Early Chemical Warfare – Dura-Europos, Syria,” Archaeology, Vol. 63, No. 1, January/February 2010, http://www.archaeology.org/1001/topten/syria.html (accessed October 3, 2014)
  4. Stephanie Pappas, “Buried Soldiers May Be Victims of Ancient Chemical Weapon,” LiveScience, March 8, 2011, http://www.livescience.com/13113-ancient-chemical-warfare-romans-persians.html (accessed October 3, 2014).

منابع[ویرایش]