محاصره انطاکیه (۲۶۰)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محاصره انطاکیه
بخشی از جنگ‌های ایران و روم
Antiochia su Oronte.PNG
نقشه انطاکیه در زمان رومی‌ها با طرح از دیوارهای آن و بناهای تاریخی اصلی آن است.
زمان ۲۶۰ میلادی
مکان انطاکیه
نتیجه پیروزی امپراتوری ساسانیان
تغییرات سرزمینی امپراتوری ساسانی شهر انطاکیه را تسخیر کرد.
جنگندگان
امپراتوری ساسانی SPQR (laurier).svg امپراتوری روم
فرماندهان
شاپور یکم
نامعلوم
نیروها
نامعلوم نامعلوم
تلفات
نامعلوم نامعلوم
بعد از تسخیر انطاکیه، ساکنان رومی از شهر اخراج شدند.

محاصره انطاکیه نبردی که بین امپراتوری ساسانی و امپراتوری روم که در سال ۲۶۰ میلادی درگرفت. در این نبرد شاپور یکم ابتدا شهر را محاصره کرد و با نفوذ به دیوارهای شهر توانست انطاکیه را برای بار دوم تسخیر کند.[۱]

پادشاه ساسانیان، شاپور یکم پس از یک سری از مبارزات علیه امپراتوری روم (۲۵۲-۲۵۶)، برای سومین بار در برابر امپراتور والرین در ادسا روبه‌رو شد که به شکست رومیان و به اسارت گرفته شدن والرین و مقامات بالای رومی انجامید.[۲][۳] والریان تا آخرین روزهای زندگی در زندان به سر برد.[۴] سپس شاپور بعد از این پیروزی، تصمیم به یک حمله جدید به شهرهای انطاکیه، کلیکیه و قیصریه را ترتیب داد.[۵] شاپور ابتدا به انطاکیه حمله برد، این شهر را به محاصره درآورد و بعد از نفوذ به دیوارهای آن، این شهر را تسخیر نمود. شاپور با این پیروزی، کل استان‌های رومی در بین‌النهرین را نابود و رومیان را از آنجا اخراج کرد.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Res Gestae Divi Saporis, riga 32 da The American journal of Semitic languages and literatures, University of Chicago, 1940, vol.57-58, p.379.
  2. Zonara, L'epitome delle storie, XII, 23.
  3. ; Festo, Breviarium rerum gestarum populi Romani, 23; Aurelio Vittore, De Caesaribus, XXXII, 5; Zosimo, Storia nuova, I, 36.2; Lattanzio, De mortibus persecutorum, 5.
  4. Orosio, Historiarum adversos paganos libri VII, VII, 3-4.
  5. D.S. Potter, Prophecy and history in the crisis of the Roman Empire. A historical commentary on the Thirteenth Sibylline Oracle, Oxford 1990; Erich Kettenhofen, Die römisch-persischen Kriege des 3. Jahrhunderts n. Chr., Wiesbaden 1982, nr. 55, pp. 44-46.
  6. Agazia Scolastico, Sul regno di Giustiniano, IV,

منابع[ویرایش]