مجموعه دبیرستان‌های علامه حلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مجموعه دبیرستان‌های علامه حلی نام مدارس زیر مجموعه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) در سراسر کشور ایران است. این مدارس مدرسه تیزهوشان هستند و سازمان همه ساله از طریق آزمونی عمومی اقدام به پذیرش دانش‌آموز از پایه‌های ششم و نهم می‌نماید.[۱] تعداد مراکز این سازمان در سطح کشور تا کنون افزون بر ۱۷۰ مرکز است.[۲] در دولت دوازدهم وعدهٔ کاهش تعداد مراکز تیزهوشان و افزایش کیفیت مدارس باقی‌مانده داده شد و تا حدودی در حال عملی شدن می‌باشد.

هم‌اکنون این مجموعه شامل ۱۰ شعبه در نقاط مختلف شهر تهران است.

نام مجموعه[ویرایش]

علامه حلی از دانشمندان و علما شیعهٔ قرن هشتم هجری و متولد حله در عراق است و روایت شده که آنقدر تیزهوش بوده که در نه سالگی به مقام اجتهاد رسید. به دلیل تیزهوش بودن این عالم شیعه، نام وی را بر این مرکز آموزشی گذاشته‌اند. در هنگام نام‌گذاری این دبیرستان به نام او عدهٔ زیادی اعتراض کردند که چرا نام این دبیرستان باید نام یک عراقی باشد در صورتی که ایران عدهٔ زیادی تیزهوش و نابغه دارد اما جواد اژه‌ای ریاست وقت سمپاد گفته بود همان‌طور که علامه حلی از عراق به ایران مهاجرت کرد و توانست اندیشهٔ خود (شیعه) را در ایران گسترش دهد ما نیز امیدواریم که نخبگان ایران بتوانند اندیشه‌های ما را به جهان صادر کنند و نشان‌واره (لوگو) سمپاد هم بر همین اساس یعنی صدور اندیشه‌های جمهوری اسلامی به دیگر نقاط جهان طراحی شده‌است. این در جواب عده‌ای بود که این نشان‌واره و نامگذاری را به معنی صادر کردن تیزهوشان ایران به دیگر کشورها می‌دانستند یعنی همان‌طور که علامه حلی برای گسترش تشیع به ایران مهاجرت کرد نخبگان ایران هم باید برای صدور تفکرات جمهوری اسلامی به دیگر کشورها مهاجرت کنند،[۳] که این دیدگاه با دیدگاه سید علی خامنه‌ای در خصوص جلوگیری از مهاجرت یا فرار مغزها در تعارض است.[۴] دیدگاه دیگر در خصوص نشان‌وارهٔ سمپاد این است که هشت پیکان منظور از کنکاش و پژوهش در همهٔ جهات علم است، به‌علاوه هوش در نظریهٔ دسته‌بندی هوش هوارد گاردنر به هشت دسته تقسیم شده که احتمالاً منظور از هشت پیکان در نشان‌وارهٔ سمپاد همان هوش‌های هشت‌گانه است.

دبیرستان علامه حلی ۱ تهران[ویرایش]

مجموعه دبیرستان‌های علامه حلی
نمایی از سردر دبیرستان علامه حلی
نمایی از سردر دبیرستان علامه حلی
آدرس
تهران- خیابان کارگر جنوبی - خیابان کمالی - خیابان غفاری
گونه مدرسهسمپاد
تأسیس۱۳۶۴
پایه‌ها۱۰ تا ۱۲
دانش‌آموزانحدود ۱۲۰۰ نفر
کلاس‌ها۴۰
وبگاهhttps://helli.ir

این مدرسه شامل سه طبقه برای کلاسهای درس و آزمایشگاه‌های گوناگون از جمله آزمایشگاه نوروساینس است که برای تحقیقات حرفه‌ای در این زمینه با اختصاص سالیانه چهل میلیون تومان در این بخش بنا شده و برای پایه‌های متفاوت است. کتابخانهٔ این مدرسه (کتابخانه امیرکبیر) بدون شک بزرگ‌ترین کتابخانه در تمام مدارس کشور است. این کتابخانه بیش از ۲۵۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی دارد.[۵]

تعداد دانش‌آموزان مدرسه در سال تحصیلی ۹۰–۹۱ از ۸۵۰ نفر بیشتر شده‌است. این دبیرستان در حال حاضر حدود ۱۲۰۰ دانش آموز دارد.

این دبیرستان در چهارراه لشکر، خیابان غفاری، پشت بیمارستان روزبه قرار دارد و مکان آن سابقاً متعلق به بیمارستان روزبه بوده‌است.

بخش عمده‌ای از معلمان و سایر کادر آموزشی این دبیرستان را فارغ‌التحصیلان آن تشکیل می‌دهند.

در سال‌های گذشته تعدادی از دانش‌آموزان این دبیرستان موفقیت‌هایی در مسابقات علمی (مانند المپیادهای علمی کشوری یا جهانی) به‌دست آوردند. این دبیرستان یکی از مراکز نخبه‌پرور دانش‌آموزی در سطح کشور است. موفقیت‌های علمی و پژوهشی این دبیرستان بسیاری از دانش‌آموزان را مشتاق شرکت در آزمون‌های ورودی این دبیرستان کرده‌است.

ساختمان شهید همت[ویرایش]

از سال تحصیلی ۹۱–۹۲، مقرر شد که پایه‌های اول و دوم در ساختمان اصلی مرکز به تحصیل بپردازند و پایه‌های سوم و چهارم در ساختمان دیگری که واقع در خیابان سردار جنگل است مشغول تحصیل شوند. این ساختمان «دبیرستان علامه حلی - واحد شهید همت» نام دارد و توسط مسئولان دبیرستان از آن به عنوان «واحد شهید همت» یاد می‌شود.

گفته می‌شود این تفکیک به این دلیل بوده‌است که پایهٔ سوم و چهارم از محیط پژوهشی ساختمان اصلی دبیرستان دور باشند و بیشتر درگیر مباحث درسی و کنکور شوند. همچنین احتمال داده می‌شود که افزایش ظرفیت پایه‌ها و لزوم حضور همهٔ افراد یک پایه در یک ساختمان هم دلیلی برای این کار بوده باشد.

در سال تحصیلی ۹۴–۹۵ دانش‌آموزان پایه چهارم به دلیل این که در این سال ورودی پایه اول دبیرستان ندارد به ساختمان لشکر انتقال داده شدند و دانش‌آموزان مرکز آموزشی علامه حلی ۵ (دوره اول) که حاصل ادغام مرکز آموزشی علامه حلی ۵ با مرکز آموزشی علامه حلی ۸ می‌باشد، به ساختمان شهید همت انتقال یافتند.

افتخارات[ویرایش]

دبیرستان علامه حلی تهران معتبرترین دبیرستان قارهٔ آسیا است.[۶] معیار این اعتبار تعداد جوایز و افتخارات معتبر بین‌المللی است. این افتخارات عبارت‌اند از: کسب مدالهای المپیادهای جهانی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، زیست‌شناسی و نجوم به اضافهٔ مسابقات جهانی روبوکاپ. دبیرستان علامه حلی تهران اولین دبیرستان شرکت‌کننده در مسابقات روبوکاپ جهانی بوده که موفق به کسب کاپ (مقام اول تا سوم) شده‌است. (رتبهٔ دوم در این خصوص متعلق به دبیرستان شهید اژه‌ای اصفهان است) با این توضیح تعداد مدالهای المپیادهای جهانی دبیرستان علامه حلی تهران تا پاییز ۱۳۸۶ شامل ۱۱۸ مدال بوده‌است: ۳۴ طلا، ۵۱ نقره و ۳۳ برنز. تعداد کل مدالهای کسب شده توسط تیمهای المپیاد ایران تا این تاریخ (پاییز ۸۶) جمعاً ۲۸۳ مدال است که ۲۷۳ مدال آن توسط دانش‌آموزان سمپادی کسب شده.[۷]

بر این اساس، حدود ۴۲ درصد کل مدالهای کشور، توسط دبیرستان علامه حلی تهران کسب شده در حالی که هیچ دبیرستانی در قارهٔ آسیا تا کنون موفق به کسب ۱۱۸ مدال المپیاد جهانی نشده‌است.

از سال ۶۴ (سال تأسیس) تا سال ۸۹ بیشترین تعداد پذیرفته‌شدگان در مرحلهٔ مقدماتی و مرحلهٔ دوم دورهٔ باشگاه دانش‌پژوهان جوان و انتخاب تیم المپیاد هر ۶ المپیاد متعلق به دبیرستان علامه‌حلی تهران است. رتبهٔ بعدی مشترکاً متعلق به فرزانگان تهران و شهید اژه‌ای اصفهان است. (در آمار فوق روبوکاپ و المپیاد ادبی شمارش نشده‌است)[۸]

علاوه بر این دبیرستان علامه حلی با توجه به عنوان‌ها داخلی از جمله جشنواره خوارزمی، المپیادهای داخلی و رتبه‌های یک‌رقمی کنکور پرافتخارترین مؤسسهٔ آموزشی داخل کشور نیز هست.[۹]

در روز سه‌شنبه هفدهم شهریور ماه ۱۳۹۴، در همایش تحول بنیادین آموزش و پرورش با حضور وزیر آموزش و پرورش علی‌اصغر فانی، دبیرستان علامه حلی تهران، عنوان پرافتخارترین دبیرستان آسیا (از جانب رئیس اداره آموزش و پرورش شهر تهران) را دریافت کرد. گفته می‌شود یکی از علل دریافت این عنوان، عضویت یازده نفر از دانش‌آموزان این دبیرستان در تیم‌های ملی المپیاد جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۴ است، که یکی از رکوردشکنی‌های دبیرستان علامه حلی تهران از نظر تعداد دانش‌آموزانی است که به عضویت تیم ملی المپیاد در می‌آیند.[۱۰] اگر چه عنوان پرافتخارترین مدرسه یک قاره در حالی که رده‌بندی مشخصی برای دبیرستان‌های قارهٔ آسیا وجود ندارد نباید از جانب رئیس یک اداره یک شهر بلکه باید از جانب یونسکو و پس از انجام رده‌بندی اعطا گردد[۱۱]

برخی از فارغ‌التحصیلان[ویرایش]

فهرست زیر شامل نام افرادی است که از یکی از دبیرستان‌های علامه حلی در هر یک از شهرهای ایران فارغ‌التحصیل شده‌ باشند:

منابع[ویرایش]

 1. این مدارس دربارهٔ سمپاد بایگانی‌شده در ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine
 2. «تاریخچهٔ سمپاد». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ آوریل ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۷ مه ۲۰۰۹.
 3. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال سیزدهم، شماره ۱، ص ۱۲۳
 4. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3324
 5. فصلنامه استعدادهای درخشان، پانزدهم، شماره ۲، ص ۱۴۰
 6. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال پانزدهم، شماره ۳، ص ۲۷۹
 7. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال پانزدهم، شماره ۴ ص ۳۸۴، جدول ۴
 8. همان منبع ص ۲۸۸
 9. همان منبع
 10. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰.
 11. یونسکو (۱۸ مارس ۲۰۲۲). "مرکز آمار یونسکو" (به انگلیسی).

پیوند به بیرون[ویرایش]