مجمع گزینندگان (ایالات متحده آمریکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سهم (تعداد) هر ایالت آمریکایی از مجموع ۵۳۸ رأی الکترال مجموع در تعیین رئیس‌جمهوری آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰. در کل هر کاندیدی که ۲۷۰ رأی الکترال کسب کند، پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌شود
نقشه توزیع حزبی مجمع گزینندگان در سال ۲۰۰۴: قرمز: جمهوری‌خواه، آبی: دمکرات

مجمع گزینندگان[۱] یا انجمن گزینش‌گران[۲] (به انگلیسی: Electoral college) در حقیقت مرحله ماقبل نهایی (pre-final) از روند طولانی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. انتخابات رئیس‌جمهور در ایالات متحده آمریکا در حقیقت به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود. مردم در روز انتخابات، از یک‌سو به نامزد ریاست جمهوری و معاون وی رأی می‌دهند و از سوی دیگر اعضای هیئت‌های انتخاباتی (گزینش‌گران رئیس‌جمهور) را برمی‌گزینند؛ ولی اگر چه اسم نامزدهای پُست رئیس‌جمهور در برگه‌های اخذ رأی نوشته می‌شود، اما در عمل مجمع گزینندگان به‌طور مستقیم رئیس‌جمهور و معاون او را انتخاب می‌کنند. به این معنی که رأی‌دهندگان هر ایالت گزینش‌گران رئیس‌جمهور (electors) را انتخاب می‌کنند و آن‌ها بعداً رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند. در موارد بسیار نادر این امکان وجود دارد که رأی‌دهندگان در برگهٔ اخذ رأی به نامزدی رأی بدهند ولی گزینش‌گران منتخب آن‌ها شخص دیگری را رئیس‌جمهور کنند.

یکی از این مواقع نادر در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد در انتخابات ریاست جمهوری آن سال با وجود آنکه اکثر مردم در انتخابات عمومی به هیلاری کلینتون نامزد دمکرات رأی دادند و او با اختلاف سه میلیون رای بر دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه پیروز شد اما دونالد ترامپ با کسب اکثریت آرا پیروز انتخابات شد.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ به خاطر کسب رأی الکترال بیشتر بر رقیب اصلی‌ش هیلاری کلینتون پیروزی شد. گرچه رأی مردمی کمتری کسب کرده بود.
جورج بوش در انتخابات سال ۲۰۰۰ بر رقیب اصلی‌ش الگور به خاطر رأی الکترال پیروز شد. گرچه رأی مردمی کمتری بدست آورده بود.

مقدمه[ویرایش]

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، تعداد اعضای هیئت‌های انتخاباتی هر ایالت معادل مجموع تعداد نمایندگان مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و سناتورهای همان ایالت است. هر چه ایالتی پرجمعیت تر باشد، تعداد اعضای هیئت‌های انتخاباتی آن نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل نقش ایالت‌هایی نظیر کالیفرنیا، تگزاس و نیویورک به نسبت ایالت‌هایی همانند یوتا، وایومینگ یا مونتانا در انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا به مراتب بیشتر است.

در حال حاضر، بیشترین تعداد هیئت‌های انتخاباتی به کالیفرنیا با ۵۵ عضو تعلق دارد و پس از آن تگزاس با ۳۸ عضو در مکان بعدی قرار می‌گیرد. ۸ ایالت نیز به همراه واشینگتن دی سی تنها دارای ۳ عضو هیئت انتخاباتی هستند. شهروندان واشینگتن دی سی تا سال ۱۹۶۰ از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم بودند و بر اساس اصلاحیه بیست و سوم اجازه یافتند همانند دیگر شهروندان آمریکایی رئیس‌جمهور خود را برگزینند. از آنجا که واشینگتن دی سی در کنگره، نمایندهٔ دارای حق رأی ندارد، اصلاحیه بیست و سوم تعداد اعضای هیئت انتخاباتی این شهر را همانند ایالت‌های کم جمعیت ۳ عضو تعیین کرد.

در ابتدا شیوه انتخاب اعضای هیئت‌های انتخاباتی به این صورت بود که مجالس قانونگذاری ایالت‌ها پیش از برپایی انتخابات عمومی، افرادی را انتخاب می‌کردند و آنان نیز برای تعیین رئیس‌جمهور رهسپار کنگره ایالات متحده آمریکا در شهر واشینگتن می‌شدند. اما اکنون این افراد مستقیماً توسط مردم و در روز انتخابات ریاست جمهوری برگزیده می‌شوند. افراد انتخاب شده نباید هیچ سمت دولتی داشته باشند.

انتخابات در آمریکا، از طریق رأی غیر مستقیم[۳] مردم انجام می‌گیرد اما مردم هر ایالت به کاندیدای مورد نظر خود رأی می‌دهند، هر کسی که برنده اکثریت آرا در آن ایالت شود، تعداد آرای انتخاباتی آن ایالت را از آن خود می‌کند و هر کسی که تا دویست و هفتاد رأی انتخاباتی به دست آورد، رئیس‌جمهور آمریکا قلمداد خواهد شد.

در آمریکا، هر ایالتی تعدادی گزینشگر می‌گمارد که بعد از انتخابات، به پایتخت‌های ایالتی سفر می‌کنند و در مجلس ایالتی رأی خود را به نسبت آرائی که مردم به کاندیداها داده‌اند، به صندوق‌ها می‌ریزند، که در حقیقت، تعداد آرای انتخاباتی آن ایالت، به کاندیدایی که رأی بیشتری به دست آورده، متعلق خواهند کرد. رأی انتخاباتی مشتق از دو عدد است. عدد اول تعداد نمایندگان مجلس نمایندگان است به اضافهٔ دو سناتور. به فرض، ایالت ویرجینیا سیزده رأی انتخاباتی دارد، که به خاطر یازده نمایندهٔ مجلس و دو سناتور ایالت است. در آمریکا هر ایالتی دو سناتور دارد و بر اساس جمعیت آن ایالت و نظرخواهی‌هایی که هر دهه انجام می‌گیرد، تعداد نمایندگان مجلس آن ایالت تنظیم می‌شود. به عنوان مثال، در بیست سال گذشته، ایالتی مانند کالیفرنیا، دو سناتور داشت ولی پنجاه و یک رأی انتخاباتی داشت، چون چهل و نه نمایندهٔ مجلس داشتند، اما امسال، کالیفرنیا پنجاه و پنج رأی انتخاباتی دارد، به این دلیل که، مردم از ایالات دیگر به کالیفرنیا نقل مکان کردند و در آنجا زندگی می‌کنند و بر اساس تکثیر جمعیت، در آن ایالت، تعداد نمایندگان مجلس کالیفرنیا، بالاتر رفته و بالتبع، تعداد آرای انتخاباتی، آن ایالت، بیشتر خواهد شد.

در واقع دلیل به وجود آمدن آرای انتخاباتی، این بود که در اوایل تأسیس ایالات متحده، مؤسسین آن نمی‌خواستند که تنها، ایالات بزرگ در انتخاب رئیس‌جمهور تعیین‌کننده باشند؛ در غیر اینصورت این موضوع باعث می‌شد که نامزدها تنها به ایالاتی که جمعیت بیشتری داشته باشد سفر کنند و در آن‌جا با مردم مشارکت کنند، به همین جهت بود که آن‌ها می‌کوشیدند تا این مسئله را از میان ببرند و خواستند که همهٔ ایالات آمریکا بتوانند، نظر خود را ابراز کنند، به همین جهت بود که امروز می‌بینیم، ایالتی مانند کلورادو با نه رأی انتخاباتی یا ایالت نیومکزیکو با پنج رأی انتخاباتی، یکی از ایالات کلیدی، در انتخابات ۲۰۰۸، شده‌اند. هر ایالتی فقط دو سناتور دارد، به خاطر اینکه مجلس سنای آمریکا، تنها می‌تواند صد عضو داشته باشد، به دلیل وجود پنجاه ایالت در آمریکا. اما تعداد نمایندگان مجلس است که بر اساس جمعیت، متفاوت خواهد بود.

رای مردمی[ویرایش]

به‌طور معمول همواره نامزدی که در ایالتی توسط مردم، حائز ” رای مردمی ” (Popular Vote) بیشتری شده باشد، از سوی هیئت انتخاباتی آن ایالت برگزیده می‌شود، هرچند که استثنائاتی نیز در طول دو قرن وجود داشته‌است. درانتخابات عمومی ماه نوامبر، پس از مشخص شدن میزان ” آراء مردمی ” هر نامزد در هر ایالت، می‌توان با شمارش تعداد هیئت‌های انتخاباتی، نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری را شناسایی کرد. اعلام رسمی نتایج انتخابات تا جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا در ماه دسامبر طول می‌کشد که در آنجا معاون رئیس‌جمهور به عنوان رئیس سنا، نتایج آراء هیئت‌های انتخاباتی را برمی‌خوانند و بدین ترتیب رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده آمریکا به‌طور رسمی اعلام می‌شود.

رؤسای جمهوری اقلیت[ویرایش]

دو مرحله‌ای بودن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مشکلاتی نیز به همراه آورده‌است. مهم‌ترین عامل در پیروزی یا شکست یک نامزد، تعداد آرای مردمی آنان نیست، بلکه میزان کسب آرای هیئت‌های انتخاباتی سرنوشت انتخابات را رقم می‌زند. هر نامزد برای پیروزی درانتخابات ریاست جمهوری از مجموع ۵۳۸ رأی به حداقل ۲۷۰ رأی انتخاباتی نیاز دارد تا بتواند به کاخ سفید راه یابد. به همین دلیل ممکن است فردی با آرای هیئت‌های انتخاباتی بیشتر و آرای مردمی کمتر به پیروزی دست یابد، در حالی که رقیب وی، رأی مردمی بیشتری بدست آورده باشد. تاکنون چندین بار رؤسای جمهور منتخب بدون آنکه ۵۰ درصد آراء مردمی را بدست آورده باشند، تنها با اتکا به کسب حداقل ۲۷۰ رأی انتخاباتی وارد کاخ سفید شده‌اند. این دسته از رؤسای جمهور آمریکا را اصطلاحاً ” رؤسای جمهور اقلیت ” می‌نامند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ جرج دابلیو بوش و دونالد ترامپ با چنین وضعیتی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شدند.

نقش کنگره در انتخاب رئیس‌جمهور[ویرایش]

پیچیدگی نظام هیئت‌های انتخاباتی هنگامی افزایش می‌یابد که هیچ‌یک از نامزدها موفق نشوند حداقل آرای هیئت‌های انتخاباتی را کسب نمایند. براساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، در چنین صورتی وظیفه انتخاب رئیس‌جمهور بر عهده کنگره گذاشته خواهد شد. اگر تعداد آرای هیئت‌های انتخاباتی نامزدها برابر باشد، مجلس نمایندگان برای معرفی رئیس‌جمهور باید تشکیل جلسه دهد. در این جلسه، هر ایالت تنها یک رأی دارد و تفاوتی میان ایالت‌های پرجمعیت و ایالت‌های کم جمعیت نیست؛ بنابراین ممکن است اعضای یک حزب در داخل هیئت رای‌دهنده به نفع حزب رقیب آرای خود را به صندوق بریزد. اگر آرای انتخاباتی دو نامزد با یکدیگر برابر باشد، انتخابات میان این دوتن صورت می‌گیرد. تاکنون تنها یک بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا، رئیس‌جمهور توسط مجلس نمایندگان برگزیده شده‌است. در سال ۱۸۲۴ پس از آنکه چهار رقیب اصلی، هر یک تعدادی از آرای انتخاباتی را به خود اختصاص دادند و امکان معرفی رئیس‌جمهور منتخب فراهم نشد، مجلس نمایندگان به رای‌گیری پرداخت و سرانجام جان آدامز را به عنوان دهمین رئیس‌جمهور ایالات متحده معرفی کرد. وی درجریان انتخابات عمومی، تنها موفق به کسب ۵/۳۰ درصد آرای مردمی و ۸۴ رأی انتخاباتی شده بود. اندرو جکسون با ۱۵ رأی انتخاباتی بیشتر، به دلیل ناکامی در مجلس نمایندگان از آدامز شکست خورد.

در صورتی که در جریان رای‌گیری درمجلس نمایندگان امکان تعیین رئیس‌جمهور فراهم نشود، این وظیفه بر اساس قانون اساسی به سنا واگذار می‌شود. در این گام، سناتورها به جای انتخاب رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند و پس از آن در یک روند خودکار، معاون رئیس‌جمهور به مقام ریاست جمهوری برگزیده می‌شود. به عبارت دیگر هنگامی که امکان انتخاب رئیس‌جمهور محقق نشود، سنا معاون رئیس‌جمهور را معرفی می‌کند و وی به عنوان جانشین رئیس‌جمهور، مسئولیت‌های وی را بر عهده می‌گیرد. درحقیقت این آخرین مرحله از روند بسیار طولانی و طاقت‌فرسای انتخاب رئیس‌جمهور است که از انتخابات مقدماتی توسط احزاب آغاز می‌شود و تا معرفی رئیس‌جمهور منتخب توسط سنا ادامه می‌یابد. در تاریخ ۲۲۰ ساله ایالات متحده آمریکا تاکنون رئیس‌جمهور توسط سنا انتخاب نشده‌است.

منابع[ویرایش]

 1. «مجمع گزینندگان» [سیاسی] هم‌ارزِ «الکترال کالج» (به انگلیسی: electoral college)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر ششم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۸۵-۶ (ذیل سرواژهٔ electoral college)
 2. ایرنا
 3. http://en.wikipedia.org/wiki/Elections_in_the_United_States#Method

^  The Electoral College

Electoral votes allocated to each state and to the District of Columbia for the 2012, 2016 and 2020 presidential elections, based on populations from the 2010 Census.
Composite Electoral College vote tally for the 2016 presidential election. The total number of votes cast was 538, of which Donald Trump received 304 votes (), Hillary Clinton received 227 (), Colin Powell received 3 (), Bernie Sanders received 1 (), John Kasich received 1 (), Ron Paul received 1 () and Faith Spotted Eagle received 1 ().

The Electoral College is a body of electors established by the United States Constitution, which forms every four years for the sole purpose of electing the president and vice president of the United States. The Electoral College consists of 538 electors, and an absolute majority of at least 270 electoral votes is required to win election. According to Article II, Section 1, Clause 2 of the Constitution, each state legislature determines the manner by which its state's electors are chosen. Each state's number of electors is equal to the combined total of the state's membership in the Senate and House of Representatives; currently there are 100 senators and 435 representatives.[1][2][3] Additionally, the Twenty-third Amendment, ratified in 1961, provides that the District of Columbia (D.C.) is entitled to the number of electors it would have if it were the least populated state (presently 3).[4] U.S. territories are not entitled to any electors as they are not states.[5][6]

Following the national presidential election, which takes place the Tuesday after the first Monday of November, each state counts its popular votes according to that state's laws to designate presidential electors. In forty-eight states, the winner of the plurality of the statewide vote receives all of the electors; in Maine and Nebraska, two electors are assigned in this manner and one elector allocated based on the plurality of votes in each congressional district.[7] Electors are typically required to pledge to vote for the winning candidate, but there is an ongoing legal dispute about whether electors are required to vote as they pledged. State electors meet in their respective state capitals the first Monday after the second Wednesday of December to cast their votes.[8] The results are counted by Congress, where they are tabulated nationally in the first week of January before a joint meeting of the Senate and House of Representatives, presided over by the vice president, acting as president of the Senate.[9] If a majority of votes are not cast for a candidate, the House turns itself into a presidential election session, where one vote is assigned to each of the fifty states, excluding the District of Columbia. The elected president and vice president are inaugurated on January 20. While the electoral vote has generally given the same result as the popular vote, this has not been the case in several elections, most recently in the 2016 election.

The Electoral College system is a matter of ongoing debate. Supporters of the Electoral College argue that it is fundamental to American federalism, that it requires candidates to appeal to voters outside large cities, increases the political influence of small states, preserves the two-party system, and makes the electoral outcome appear more legitimate than that of a nationwide popular vote.[10]

Opponents of the Electoral College argue that it can result in different candidates winning the popular and electoral vote (which occurred in two of the five presidential elections from 2000 to 2016); that it causes candidates to focus their campaigning disproportionately in a few "swing states"; and that its allocation of Electoral College votes gives citizens in less populated states (e.g., Wyoming) as much as four times the voting power as those in more populous states (e.g., California).[11][12][13][14][15]

Background

The Constitutional Convention in 1787 used the Virginia Plan as the basis for discussions, as the Virginia proposal was the first. The Virginia Plan called for the Congress to elect the president.[16] Delegates from a majority of states agreed to this mode of election. After being debated, however, delegates came to oppose nomination by congress for the reason that it could violate the separation of powers. James Wilson then made motion for electors for the purpose of choosing the president.[17]

Later in the convention, a committee formed to work out various details including the mode of election of the president, including final recommendations for the electors, a group of people apportioned among the states in the same numbers as their representatives in Congress (the formula for which had been resolved in lengthy debates resulting in the Connecticut Compromise and Three-Fifths Compromise), but chosen by each state "in such manner as its Legislature may direct". Committee member Gouverneur Morris explained the reasons for the change; among others, there were fears of "intrigue" if the president were chosen by a small group of men who met together regularly, as well as concerns for the independence of the president if he were elected by the Congress.[18]

However, once the Electoral College had been decided on, several delegates (Mason, Butler, Morris, Wilson, and Madison) openly recognized its ability to protect the election process from cabal, corruption, intrigue, and faction. Some delegates, including James Wilson and James Madison, preferred popular election of the executive.[19][20] Madison acknowledged that while a popular vote would be ideal, it would be difficult to get consensus on the proposal given the prevalence of slavery in the South:

There was one difficulty however of a serious nature attending an immediate choice by the people. The right of suffrage was much more diffusive in the Northern than the Southern States; and the latter could have no influence in the election on the score of Negroes. The substitution of electors obviated this difficulty and seemed on the whole to be liable to the fewest objections.[21]

The Convention approved the Committee's Electoral College proposal, with minor modifications, on September 6, 1787.[22] Delegates from states with smaller populations or limited land area such as Connecticut, New Jersey, and Maryland generally favored the Electoral College with some consideration for states.[23] At the compromise providing for a runoff among the top five candidates, the small states supposed that the House of Representatives with each state delegation casting one vote would decide most elections.[24]

In The Federalist Papers, James Madison explained his views on the selection of the president and the Constitution. In Federalist No. 39, Madison argued the Constitution was designed to be a mixture of state-based and population-based government. Congress would have two houses: the state-based Senate and the population-based House of Representatives. Meanwhile, the president would be elected by a mixture of the two modes.[25]

Alexander Hamilton in Federalist No. 68 laid out what he believed were the key advantages to the Electoral College. The electors come directly from the people and them alone for that purpose only, and for that time only. This avoided a party-run legislature, or a permanent body that could be influenced by foreign interests before each election.[26] Hamilton explained the election was to take place among all the states, so no corruption in any state could taint "the great body of the people" in their selection. The choice was to be made by a majority of the Electoral College, as majority rule is critical to the principles of republican government. Hamilton argued that electors meeting in the state capitals were able to have information unavailable to the general public. Hamilton also argued that since no federal officeholder could be an elector, none of the electors would be beholden to any presidential candidate.[26]

Another consideration was the decision would be made without "tumult and disorder" as it would be a broad-based one made simultaneously in various locales where the decision-makers could deliberate reasonably, not in one place where decision-makers could be threatened or intimidated. If the Electoral College did not achieve a decisive majority, then the House of Representatives was to choose the president from among the top five candidates,[27] ensuring selection of a presiding officer administering the laws would have both ability and good character. Hamilton was also concerned about somebody unqualified, but with a talent for "low intrigue, and the little arts of popularity" attaining high office.[26]

Additionally, in the Federalist No. 10, James Madison argued against "an interested and overbearing majority" and the "mischiefs of faction" in an electoral system. He defined a faction as "a number of citizens whether amounting to a majority or minority of the whole, who are united and actuated by some common impulse of passion, or of interest, adverse to the rights of other citizens, or to the permanent and aggregate interests of the community." What was then called republican government (i.e., representative democracy, as opposed to direct democracy) combined with the principles of federalism (with distribution of voter rights and separation of government powers) would countervail against factions. Madison further postulated in the Federalist No. 10 that the greater the population and expanse of the Republic, the more difficulty factions would face in organizing due to such issues as sectionalism.[28]

Although the United States Constitution refers to "Electors" and "electors", neither the phrase "Electoral College" nor any other name is used to describe the electors collectively. It was not until the early 19th century the name "Electoral College" came into general usage as the collective designation for the electors selected to cast votes for president and vice president. The phrase was first written into federal law in 1845 and today the term appears in 3 U.S.C. § 4, in the section heading and in the text as "college of electors".[29]

History

Historically, the state legislatures chose the electors in more than half the states. That practice changed during the early 19th century, as states extended the right to vote to wider segments of the population. By 1832, only South Carolina had not transitioned to popular election. Since 1880, the electors in every state have been chosen based on a popular election held on Election Day.[1] The popular election for electors means the president and vice president are in effect chosen through indirect election by the citizens.[30] Since the mid-19th century when all electors have been popularly chosen, the Electoral College has elected the candidate who received the most popular votes nationwide, except in four elections: 1876, 1888, 2000, and 2016. In 1824, there were six states in which electors were legislatively appointed, rather than popularly elected, so the true national popular vote is uncertain; the electors failed to select a winning candidate, so the matter was decided by the House of Representatives.[31]

Original plan

Article II, Section 1, Clause 3 of the Constitution provided the original plan by which the electors voted for president. Under the original plan, each elector cast two votes for president; electors did not vote for vice president. Whoever received a majority of votes from the electors would become president, with the person receiving the second most votes becoming vice president.

The original plan of the Electoral College was based upon several assumptions and anticipations of the Framers of the Constitution:[32]

 1. Choice of the president should reflect the "sense of the people" at a particular time, not the dictates of a faction in a "pre-established body" such as Congress or the State legislatures, and independent of the influence of "foreign powers".[33]
 2. The choice would be made decisively with a "full and fair expression of the public will" but also maintaining "as little opportunity as possible to tumult and disorder".[34]
 3. Individual electors would be elected by citizens on a district-by-district basis. Voting for president would include the widest electorate allowed in each state.[35]
 4. Each presidential elector would exercise independent judgment when voting, deliberating with the most complete information available in a system that over time, tended to bring about a good administration of the laws passed by Congress.[33]
 5. Candidates would not pair together on the same ticket with assumed placements toward each office of president and vice president.
 6. The system as designed would rarely produce a winner, thus sending the presidential election to the House of Representatives.

According to the text of Article II, however, each state government was free to have its own plan for selecting its electors, and the Constitution does not explicitly require states to popularly elect their electors. Several methods for selecting electors are described below.

Breakdown and revision

The emergence of political parties and nationally coordinated election campaigns soon complicated matters in the elections of 1796 and 1800. In 1796, Federalist Party candidate John Adams won the presidential election. Finishing in second place was Democratic-Republican Party candidate Thomas Jefferson, the Federalists' opponent, who became the vice president. This resulted in the president and vice president being of different political parties.

In 1800, the Democratic-Republican Party again nominated Jefferson for president and also nominated Aaron Burr for vice president. After the electors voted, Jefferson and Burr tied one another with 73 electoral votes each. Since ballots did not distinguish between votes for president and votes for vice president, every ballot cast for Burr technically counted as a vote for him to become president, despite Jefferson clearly being his party's first choice. Lacking a clear winner by constitutional standards, the election had to be decided by the House of Representatives pursuant to the Constitution's contingency election provision.

Having already lost the presidential contest, Federalist Party representatives in the lame duck House session seized upon the opportunity to embarrass their opposition by attempting to elect Burr over Jefferson. The House deadlocked for 35 ballots as neither candidate received the necessary majority vote of the state delegations in the House (the votes of nine states were needed for a conclusive election). Jefferson achieved electoral victory on the 36th ballot, but only after Federalist Party leader Alexander Hamilton—who disfavored Burr's personal character more than Jefferson's policies—had made known his preference for Jefferson.

Responding to the problems from those elections, the Congress proposed on December 9, 1803, and three-fourths of the states ratified by June 15, 1804, the Twelfth Amendment. Starting with the 1804 election, the amendment requires electors cast separate ballots for president and vice president, replacing the system outlined in Article II, Section 1, Clause 3.

Evolution to the general ticket

Article II, Section 1, Clause 2 of the Constitution states:

Each State shall appoint, in such Manner as the Legislature thereof may direct, a Number of Electors, equal to the whole Number of Senators and Representatives to which the State may be entitled in the Congress: but no Senator or Representative, or Person holding an Office of Trust or Profit under the United States, shall be appointed an Elector.

Alexander Hamilton described the Founding Fathers' view of how electors would be chosen:

A small number of persons, selected by their fellow-citizens from the general mass, will be most likely to possess the information and discernment requisite to such complicated [tasks].[36]

They assumed this would take place district by district. That plan was carried out by many states until the 1880s. For example, in Massachusetts in 1820, the rule stated "the people shall vote by ballot, on which shall be designated who is voted for as an Elector for the district."[37] In other words, the people did not place the name of a candidate for a president on the ballot, instead they voted for their local elector, whom they trusted later to cast a responsible vote for president.

Some states reasoned that the favorite presidential candidate among the people in their state would have a much better chance if all of the electors selected by their state were sure to vote the same way—a "general ticket" of electors pledged to a party candidate.[38] So the slate of electors chosen by the state were no longer free agents, independent thinkers, or deliberative representatives. They became "voluntary party lackeys and intellectual non-entities."[39] Once one state took that strategy, the others felt compelled to follow suit in order to compete for the strongest influence on the election.[38]

When James Madison and Hamilton, two of the most important architects of the Electoral College, saw this strategy being taken by some states, they protested strongly. Madison and Hamilton both made it clear this approach violated the spirit of the Constitution. According to Hamilton, the selection of the president should be "made by men most capable of analyzing the qualities adapted to the station [of president]."[36] According to Hamilton, the electors were to analyze the list of potential presidents and select the best one. He also used the term "deliberate". Hamilton considered a pre-pledged elector to violate the spirit of Article II of the Constitution insofar as such electors could make no "analysis" or "deliberate" concerning the candidates. Madison agreed entirely, saying that when the Constitution was written, all of its authors assumed individual electors would be elected in their districts and it was inconceivable a "general ticket" of electors dictated by a state would supplant the concept. Madison wrote to George Hay:

The district mode was mostly, if not exclusively in view when the Constitution was framed and adopted; & was exchanged for the general ticket [many years later].[40]

The Founding Fathers assumed that each elector would be elected by the citizens of a district and that elector was to be free to analyze and deliberate regarding who is best suited to be president.

Madison and Hamilton were so upset by what they saw as a distortion of the original intent that they advocated a constitutional amendment to prevent anything other than the district plan: "the election of Presidential Electors by districts, is an amendment very proper to be brought forward," Madison told George Hay in 1823.[40] Hamilton went further. He actually drafted an amendment to the Constitution mandating the district plan for selecting electors.[41] However, Hamilton's untimely death in 1804 prevented him from advancing his proposed reforms any further.

Evolution of selection plans

In 1789, at-large popular vote, the winner-take-all method, began with Pennsylvania and Maryland; Virginia and Delaware used a district plan by popular vote, and in the five other states participating in the election (Connecticut, Georgia, New Hampshire, New Jersey, and South Carolina),[42] state legislatures chose. By 1800, Virginia and Rhode Island voted at-large, Kentucky, Maryland, and North Carolina voted popularly by district, and eleven states voted by state legislature. Beginning in 1804 there was a definite trend towards the winner-take-all system for statewide popular vote.[43]

By 1832, only South Carolina chose their electors this way, and it abandoned the method after 1860.[43] States using popular vote by district have included ten states from all regions of the country. By 1832, there was only Maryland, and from 1836 district plans fell out of use until the 20th century, though Michigan used a district plan for 1892 only.[44]

Since 1836, statewide winner-take-all popular voting for electors has been the almost universal practice. As of 2016, Maine (from 1972) and Nebraska (from 1996) use the district plan, with two at-large electors assigned to support the winner of the statewide popular vote.[45]

Three-fifths clause and the role of slavery

After the initial estimates agreed to in the original Constitution, Congressional and Electoral College reapportionment was made according to a decennial census to reflect population changes, modified by counting three-fifths of persons held as slaves for apportionment of representation. Beginning with the first census, Electoral College votes repeatedly eclipsed the electoral basis supporting slave-power in the choice of the U.S. president.[46]

At the Constitution, the Electoral College was authorized a majority of 49 votes for northern states in the process of abolishing slavery, and 42 votes for slave-holding states (including Delaware). In the event, the first 1788 presidential election did not include Electoral College votes for unratified Rhode Island (3) and North Carolina (7), nor for New York (8) which reported too late; the Northern majority was 38 to 35.[47] Then for the first two decades of census apportionment in the Electoral College, in 1790 and in 1800, the Three-Fifths clause awarded free-soil Northern states narrow majorities of 8% and 11% as the Southern states in Convention had given up two-fifths of their slave population in their federal apportionment compromise. But thereafter, Northern states assumed uninterrupted majorities with margins ranging from 15.4% to 23.2%.[48]

While Southern state Congressional delegations were boosted by an average of one-third during each decade of this period,[49] the margin of free-soil Electoral College majorities were still maintained over this entire early republic and antebellum period.[50] Scholars further conclude that the Three-fifths clause had limited impact on sectional proportions in party voting and factional strength. The seats that the South gained from a slave bonus were evenly distributed between the parties of the period. At the First Party System (1795–1823), the Jefferson Republicans gained 1.1 percent more adherents from the slave bonus, while the Federalists lost the same proportion. At the Second Party System (1823–1837) the emerging Jacksonians gained just 0.7% more seats, versus the opposition loss of 1.6%.[51]

The Three-fifths rule of apportionment in the Electoral College eventually resulted in three counter-factual losses in the sixty-eight years from 1792–1860. With that clause, the slaveholding states gave up two-fifths of their slave population in federal apportionment, giving a margin of victory to John Adams in his 1796 election defeating Thomas Jefferson.[52] Then in 1800, historian Garry Wills argues, Jefferson's victory over Adams was due to the slave bonus count in the Electoral College because Adams would have won if only popular votes cast counted.[53] However, historian Sean Wilentz points out that Jefferson's purported "slave advantage" ignores an offset by electoral manipulation by anti-Jefferson forces in Pennsylvania. Wilentz concludes that it is a myth to say that the Electoral College was a pro-slavery ploy.[54]

In 1824, the presidential selection was thrown into the House of Representatives, and John Quincy Adams was chosen over Andrew Jackson, even though Jackson had a larger popular vote plurality. Then Andrew Jackson won in 1828, but that second campaign would also have been lost if the count in the Electoral College were by citizen-only apportionment alone. Scholars conclude that in the 1828 race, Jackson benefitted materially from the Three-fifths clause by providing his margin of victory. The impact of the Three-fifths clause in both Jefferson's first and Jackson's first presidential elections was significant because each of them launched sustained Congressional party majorities over several Congresses, as well as presidential party eras.[55]

Besides the Constitutional slavery provisions prohibiting Congress from regulating foreign or domestic slave trade before 1808, and a positive requirement for states to return escaped "persons held to service",[56] legal scholar Akhil Reed Amar argues that the Electoral College was originally advocated by slave-holders in an additional effort to defend slavery. In the Congressional apportionment provided in the text of the Constitution with its Three-Fifths Compromise estimate, "Virginia emerged as the big winner [with] more than a quarter of the [votes] needed to win an election in the first round [for Washington's first presidential election in 1788]." Following the 1790 census, the most populous state in the 1790 Census was Virginia, a slave state with 39.1% slaves, or 292,315 counted three-fifths, to yield a calculated number of 175,389 for congressional apportionment.[57] "The 'free' state of Pennsylvania had 10% more free persons than Virginia, but got 20% fewer electoral votes."[58] Pennsylvania split eight to seven for Jefferson, favoring Jefferson with a majority of 53% in a state with 0.1% slave population.[59] Historian Eric Foner agrees that the constitution's three-fifths compromise gave protection to slavery.[60]

Supporters of the Electoral College have provided many counterarguments to the charges that it defended slavery. Abraham Lincoln, the president who helped abolish slavery, won an Electoral College majority in 1860 despite winning less than 40 percent of the national popular vote.[61] Lincoln's 39.8%, however, represented a plurality of a popular vote that was divided among four major candidates.

Dave Benner argues that although the additional population of slave states from the Three-Fifths Compromise allowed Jefferson to defeat Adams in 1800, Jefferson's margin of victory would have been wider had the entire slave population been counted.[62] He also notes that some of the most vociferous critics of a national popular vote at the constitutional convention were delegates from free states, including Gouverneur Morris of Pennsylvania, who declared that such a system would lead to a "great evil of cabal and corruption," and Elbridge Gerry of Massachusetts, who called a national popular vote "radically vicious".[62] Delegates Oliver Ellsworth and Roger Sherman of Connecticut, a state which had adopted a gradual emancipation law three years earlier, also criticized the use of a national popular vote system.[62] Likewise, Charles Cotesworth Pinckney, a member of Adams' Federalist Party and himself a presidential candidate in 1800, hailed from South Carolina and was himself a slaveowner.[62] In 1824, Andrew Jackson, a slaveowner from Tennessee, was similarly defeated by John Quincy Adams, an outspoken critic of slavery.[62]

Fourteenth Amendment

Section 2 of the Fourteenth Amendment allows for a state's representation in the House of Representatives to be reduced if a state unconstitutionally denies people the right to vote. The reduction is in keeping with the proportion of people denied a vote. This amendment refers to "the right to vote at any election for the choice of electors for President and Vice President of the United States" among other elections, the only place in the Constitution mentioning electors being selected by popular vote.

On May 8, 1866, during a debate on the Fourteenth Amendment, Thaddeus Stevens, the leader of the Republicans in the House of Representatives, delivered a speech on the amendment's intent. Regarding Section 2, he said:[63]

The second section I consider the most important in the article. It fixes the basis of representation in Congress. If any State shall exclude any of her adult male citizens from the elective franchise, or abridge that right, she shall forfeit her right to representation in the same proportion. The effect of this provision will be either to compel the States to grant universal suffrage or so shear them of their power as to keep them forever in a hopeless minority in the national Government, both legislative and executive.[64]

Federal law (2 U.S.C. § 6) implements Section 2's mandate.

Meeting of electors

Article II, Section 1, Clause 4 of the Constitution states:

The Congress may determine the Time of chusing [sic] the Electors, and the Day on which they shall give their Votes; which Day shall be the same throughout the United States.

Since 1936, federal law has provided that the electors in all the states and the District of Columbia, meet "on the first Monday after the second Wednesday in December next following their appointment" to vote for president and vice president.[65][66]

Under Article II, Section 1, Clause 2, all elected and appointed federal officials are prohibited from being electors. The Office of the Federal Register is charged with administering the Electoral College.[67]

After the vote, each state then sends a certified record of their electoral votes to Congress. The votes of the electors are opened during a joint session of Congress, held in the first week of January, and read aloud by the incumbent vice president, acting in his capacity as President of the Senate. If any person received an absolute majority of electoral votes that person is declared the winner.[68] If there is a tie, or if no candidate for either or both offices receives a majority, then choice falls to Congress in a procedure known as contingent election.

Modern mechanics

The 2012 Certificate of Vote issued by Maryland's delegation to the Electoral College

Summary

Even though the aggregate national popular vote is calculated by state officials, media organizations, and the Federal Election Commission, the people only indirectly elect the president, as the national popular vote is not the basis for electing the president or vice president. The president and vice president of the United States are elected by the Electoral College, which consists of 538 electors from the fifty states and Washington, D.C. Electors are selected state-by-state, as determined by the laws of each state. Since the election of 1824,[69] most states have appointed their electors winner-take-all, based on the statewide popular vote on Election Day. Maine and Nebraska are the only two exceptions as both states use the congressional district method, Maine since 1972 and in Nebraska since 1996.[70]. Although ballots list the names of the presidential and vice presidential candidates (who run on a ticket), voters actually choose electors when they vote for president and vice president. These presidential electors in turn cast electoral votes for those two offices. Electors usually vote for the nominees of their party to whom they have been pledged, but some "faithless electors" have voted for other candidates or refrained from voting.

A candidate must receive an absolute majority of electoral votes (currently 270) to win the presidency or the vice presidency. If no candidate receives a majority in the election for president or vice president, the election is determined via a contingency procedure established by the Twelfth Amendment. In such a situation, the House chooses one of the top three presidential electoral vote-winners as the president, while the Senate chooses one of the top two vice presidential electoral vote-winners as vice president.

Electors

Apportionment

State population per electoral vote (2010 census)

A state's number of electors equals the number of representatives plus two electors for the senators the state has in the United States Congress.[71][72] The number of representatives is based on the respective populations, determined every ten years by the United States Census. Based on the 2010 census, each representative represented on average 711,000 persons.[73]

Under the Twenty-third Amendment, Washington, D.C., is allocated as many electors as it would have if it were a state, but no more electors than the least populous state. The least populous state (which is Wyoming, according to the 2010 census) has three electors; thus, D.C. cannot have more than three electors. Even if D.C. were a state, its population would entitle it to only three electors; based on its population per electoral vote, D.C. has the second highest per capita Electoral College representation, after Wyoming.[74]

Currently, there are 538 electors; based on 435 representatives, 100 senators from the fifty states and three electors from Washington, D.C. The six states with the most electors are California (55), Texas (38), New York (29), Florida (29), Illinois (20), and Pennsylvania (20). The District of Columbia and the seven least populous states — Alaska, Delaware, Montana, North Dakota, South Dakota, Vermont, and Wyoming — have three electors each.

Nominations

The custom of allowing recognized political parties to select a slate of prospective electors developed early. In contemporary practice, each presidential-vice presidential ticket has an associated slate of potential electors. Then on Election Day, the voters select a ticket and thereby select the associated electors.[1]

Candidates for elector are nominated by state chapters of nationally oriented political parties in the months prior to Election Day. In some states, the electors are nominated by voters in primaries, the same way other presidential candidates are nominated. In some states, such as Oklahoma, Virginia, and North Carolina, electors are nominated in party conventions. In Pennsylvania, the campaign committee of each candidate names their respective electoral college candidates (an attempt to discourage faithless electors). Varying by state, electors may also be elected by state legislatures or appointed by the parties themselves.[75]

Selection Process

Article II, Section 1, Clause 2 of the Constitution requires each state legislature to determine how electors for the state are to be chosen, but it disqualifies any person holding a federal office, either elected or appointed, from being an elector.[76] Under Section 3 of the Fourteenth Amendment, any person who has sworn an oath to support the United States Constitution in order to hold either a state or federal office, and later rebelled against the United States directly or by giving assistance to those doing so, is disqualified from being an elector. However, the Congress may remove this disqualification by a two-thirds vote in each House.

Since the Civil War, all states have chosen presidential electors by popular vote. This process has been normalized to the point the names of the electors appear on the ballot in only eight states: Rhode Island, Tennessee, Louisiana, Arizona, Idaho, Oklahoma, North Dakota and South Dakota.[77][78]

Since 1996, all but two states have followed the winner takes all method of allocating electors by which every person named on the slate for the ticket winning the statewide popular vote are named as presidential electors.[79][80] Maine and Nebraska are the only states not using this method. In those states, the winner of the popular vote in each of its congressional districts is awarded one elector, and the winner of the statewide vote is then awarded the state's remaining two electors.[79][81]

The Tuesday following the first Monday in November has been fixed as the day for holding federal elections, called the Election Day.[82] In 48 states and Washington, D.C., the "winner-takes-all method" is used (electors selected as a single bloc). Maine and Nebraska use the "congressional district method", selecting one elector within each congressional district by popular vote and selecting the remaining two electors by a statewide popular vote. This method has been used in Maine since 1972 and in Nebraska since 1996.[70]

The current system of choosing electors is called the "short ballot". In most states, voters choose a slate of electors, and only a few states list on the ballot the names of proposed electors. In some states, if a voter wants to write in a candidate for president, the voter is also required to write in the names of proposed electors.

After the election, each state prepares seven Certificates of Ascertainment, each listing the candidates for president and vice president, their pledged electors, and the total votes each candidacy received.[83] One certificate is sent, as soon after Election Day as practicable, to the National Archivist in Washington. The Certificates of Ascertainment are mandated to carry the state seal and the signature of the governor (or mayor of D.C.).[84]

Meetings

Certificate for the electoral votes for Rutherford B. Hayes and William A. Wheeler for the State of Louisiana (1876)

The Electoral College never meets as one body. Electors meet in their respective state capitals (electors for the District of Columbia meet within the District) on the Monday after the second Wednesday in December, at which time they cast their electoral votes on separate ballots for president and vice president.[85][86][87]

Although procedures in each state vary slightly, the electors generally follow a similar series of steps, and the Congress has constitutional authority to regulate the procedures the states follow. The meeting is opened by the election certification official – often that state's secretary of state or equivalent — who reads the Certificate of Ascertainment. This document sets forth who was chosen to cast the electoral votes. The attendance of the electors is taken and any vacancies are noted in writing. The next step is the selection of a president or chairman of the meeting, sometimes also with a vice chairman. The electors sometimes choose a secretary, often not himself an elector, to take the minutes of the meeting. In many states, political officials give short speeches at this point in the proceedings.

When the time for balloting arrives, the electors choose one or two people to act as tellers. Some states provide for the placing in nomination of a candidate to receive the electoral votes (the candidate for president of the political party of the electors). Each elector submits a written ballot with the name of a candidate for president. In New Jersey, the electors cast ballots by checking the name of the candidate on a pre-printed card; in North Carolina, the electors write the name of the candidate on a blank card. The tellers count the ballots and announce the result. The next step is the casting of the vote for vice president, which follows a similar pattern.

Each state's electors must complete six Certificates of Vote. Each Certificate of Vote must be signed by all of the electors and a Certificate of Ascertainment must be attached to each of the Certificates of Vote. Each Certificate of Vote must include the names of those who received an electoral vote for either the office of president or of vice president. The electors certify the Certificates of Vote and copies of the Certificates are then sent in the following fashion:[88]

A staff member of the President of the Senate collects the Certificates of Vote as they arrive and prepares them for the joint session of the Congress. The Certificates are arranged – unopened – in alphabetical order and placed in two special mahogany boxes. Alabama through Missouri (including the District of Columbia) are placed in one box and Montana through Wyoming are placed in the other box.[89] Before 1950, the Secretary of State's office oversaw the certifications, but since then the Office of Federal Register in the Archivist's office reviews them to make sure the documents sent to the archive and Congress match and that all formalities have been followed, sometimes requiring states to correct the documents.[67]

Faithlessness

An elector may vote for anyone for each office provided that at least one of their votes (president or vice president) is for a person who is not a resident of the same state as that elector.[90] But "faithless electors" are those who either cast electoral votes for someone other than the candidate of the party that they pledged to vote for or who abstain. In 2000, elector Barbara Lett-Simmons of Washington, D.C., chose not to vote, rather than voting for Al Gore as she had pledged to do.[91] Twenty-nine states plus the District of Columbia have passed laws to punish faithless electors, which were first enforced after the 2016 election, where seven electors voted contrary to their pledge. Many constitutional scholars claim that state restrictions would be struck down if challenged based on Article II and the Twelfth Amendment.[92] The Tenth Circuit Court of Appeals found the faithless elector law allowing the removal and replacement of an elector in Colorado unconstitutional,[93] while the Washington Supreme Court upheld fines for those who voted faithlessly in Washington. The United States Supreme Court has agreed to review these cases.[94] Faithless electors also may face censure from their political party, as they are usually chosen based on their perceived party loyalty.

In 1952, the constitutionality of state pledge laws was brought before the Supreme Court in Ray v. Blair, 343 U.S. 214 (1952). The Court ruled in favor of state laws requiring electors to pledge to vote for the winning candidate, as well as removing electors who refuse to pledge. As stated in the ruling, electors are acting as a functionary of the state, not the federal government. Therefore, states have the right to govern the process of choosing electors. The constitutionality of state laws punishing electors for actually casting a faithless vote, rather than refusing to pledge, has never been decided by the Supreme Court. However, in his dissent in Ray v. Blair, Justice Robert Jackson wrote: "no one faithful to our history can deny that the plan originally contemplated what is implicit in its text — that electors would be free agents, to exercise an independent and nonpartisan judgment as to the men best qualified for the Nation's highest offices."

While faithless electors have never changed the outcome of any U.S. presidential election,[95] there are two occasions where the vice-presidential race outcome has been influenced by faithless electors.

In the 1796 election, 18 electors pledged to the Federalist Party ticket cast their first vote as pledged for John Adams, electing him president, but did not cast their second vote for his running mate Thomas Pinckney. As a result, Adams attained 71 electoral votes, Jefferson received 68, and Pinckney received 59, meaning Jefferson, rather than Pinckney, became vice president.[96]

In the 1836 election, Virginia's 23 electors, who were pledged to Richard Mentor Johnson, voted instead for former South Carolina senator William Smith, which left Johnson one vote short of the majority needed to be elected. In accordance with the Twelfth Amendment, a contingent election was held in the Senate between the top two receivers of electoral votes, Johnson and Francis Granger, for vice-president, with Johnson being elected on the first ballot.

Over the course of 58 presidential elections since 1788/89, only 179 electors (0.76% of all electors) have been unfaithful.[97]

Joint session of Congress

The Twelfth Amendment mandates Congress assemble in joint session to count the electoral votes and declare the winners of the election.[98] The session is ordinarily required to take place on January 6 in the calendar year immediately following the meetings of the presidential electors.[99] Since the Twentieth Amendment, the newly elected Congress declares the winner of the election; all elections before 1936 were determined by the outgoing House.

The Office of the Federal Register is charged with administering the Electoral College.[67] The meeting is held at 1 p.m. in the Chamber of the U.S. House of Representatives.[99] The sitting vice president is expected to preside, but in several cases the president pro tempore of the Senate has chaired the proceedings. The vice president and the Speaker of the House sit at the podium, with the vice president in the seat of the Speaker of the House. Senate pages bring in the two mahogany boxes containing each state's certified vote and place them on tables in front of the senators and representatives. Each house appoints two tellers to count the vote (normally one member of each political party). Relevant portions of the certificate of vote are read for each state, in alphabetical order.

Members of Congress can object to any state's vote count, provided objection is presented in writing and is signed by at least one member of each house of Congress. An objection supported by at least one senator and one representative will be followed by the suspension of the joint session and by separate debates and votes in each House of Congress; after both Houses deliberate on the objection, the joint session is resumed.

A state's certificate of vote can be rejected only if both Houses of Congress vote to accept the objection, meaning the votes from the State in question are not counted. Individual votes can also be rejected, and are also not counted.

In 1864, all of the votes from Louisiana and Tennessee were rejected, and in 1872, all of the votes from Arkansas and Louisiana plus three of the eleven electoral votes from Georgia were rejected. [100]

Objections to the electoral vote count are rarely raised, although it did occur during the vote count in 2001 after the close 2000 presidential election between Governor George W. Bush of Texas and the vice president of the United States, Al Gore. Gore, who as vice president was required to preside over his own Electoral College defeat (by five electoral votes), denied the objections, all of which were raised by only several representatives and would have favored his candidacy, after no senators would agree to jointly object. Objections were again raised in the vote count of the 2004 elections, and on that occasion the document was presented by one representative and one senator. Although the joint session was suspended, the objections were quickly disposed of and rejected by both Houses of Congress.

If there are no objections or all objections are overruled, the presiding officer simply includes a state's votes, as declared in the certificate of vote, in the official tally.

After the certificates from all states are read and the respective votes are counted, the presiding officer simply announces the final result of the vote and, provided the required absolute majority of votes was achieved, declares the names of the persons elected president and vice president. This announcement concludes the joint session and formalizes the recognition of the president-elect and of the vice president-elect. The senators then depart from the House Chamber. The final tally is printed in the Senate and House journals.

Contingencies

Contingent presidential election by House

The Twelfth Amendment requires the House of Representatives to go into session immediately to vote for a president if no candidate for president receives a majority of the electoral votes (since 1964, 270 of the 538 electoral votes).

In this event, the House of Representatives is limited to choosing from among the three candidates who received the most electoral votes for president. Each state delegation votes en bloc — each delegation having a single vote; the District of Columbia does not get to vote. A candidate must receive an absolute majority of state delegation votes (i.e., at present, a minimum of 26 votes) in order for that candidate to become the president-elect. Additionally, delegations from at least two thirds of all the states must be present for voting to take place. The House continues balloting until it elects a president.

The House of Representatives has chosen the president only twice: in 1801 under Article II, Section 1, Clause 3; and in 1825 under the Twelfth Amendment.

Contingent vice presidential election by Senate

If no candidate for vice president receives an absolute majority of electoral votes, then the Senate must go into session to elect a vice president. The Senate is limited to choosing from the two candidates who received the most electoral votes for vice president. Normally this would mean two candidates, one less than the number of candidates available in the House vote. However, the text is written in such a way that all candidates with the most and second most electoral votes are eligible for the Senate election – this number could theoretically be larger than two. The Senate votes in the normal manner in this case (i.e., ballots are individually cast by each senator, not by state delegations). However, two-thirds of the senators must be present for voting to take place.

Additionally, the Twelfth Amendment states a "majority of the whole number" of senators (currently 51 of 100) is necessary for election.[101] Further, the language requiring an absolute majority of Senate votes precludes the sitting vice president from breaking any tie that might occur,[102] although some academics and journalists have speculated to the contrary.[103]

The only time the Senate chose the vice president was in 1837. In that instance, the Senate adopted an alphabetical roll call and voting aloud. The rules further stated, "[I]f a majority of the number of senators shall vote for either the said Richard M. Johnson or Francis Granger, he shall be declared by the presiding officer of the Senate constitutionally elected Vice President of the United States"; the Senate chose Johnson.[104]

Deadlocked election

Section 3 of the Twentieth Amendment specifies if the House of Representatives has not chosen a president-elect in time for the inauguration (noon EST on January 20), then the vice president-elect becomes acting president until the House selects a president. Section 3 also specifies Congress may statutorily provide for who will be acting president if there is neither a president-elect nor a vice president-elect in time for the inauguration. Under the Presidential Succession Act of 1947, the Speaker of the House would become acting president until either the House selects a president or the Senate selects a vice president. Neither of these situations has ever occurred.

Current electoral vote distribution

Electoral votes (EV) allocations for the 2012, 2016 and 2020 presidential elections.[105]
Triangular markers (IncreaseDecrease) indicate gains or losses following the 2010 Census.[106]
EV × States States*
55 × 1 = 55 California
38 × 1 = 38 IncreaseIncreaseIncreaseIncreaseTexas
29 × 2 = 58 IncreaseIncreaseFlorida, DecreaseDecreaseNew York
20 × 2 = 40 DecreaseIllinois, DecreasePennsylvania
18 × 1 = 18 DecreaseDecreaseOhio
16 × 2 = 32 IncreaseGeorgia, DecreaseMichigan
15 × 1 = 15 North Carolina
14 × 1 = 14 DecreaseNew Jersey
13 × 1 = 13 Virginia
12 × 1 = 12 IncreaseWashington
11 × 4 = 44 IncreaseArizona, Indiana, DecreaseMassachusetts, Tennessee
10 × 4 = 40 Maryland, Minnesota, DecreaseMissouri, Wisconsin
9 × 3 = 27 Alabama, Colorado, IncreaseSouth Carolina
8 × 2 = 16 Kentucky, DecreaseLouisiana
7 × 3 = 21 Connecticut, Oklahoma, Oregon
6 × 6 = 36 Arkansas, DecreaseIowa, Kansas, Mississippi, IncreaseNevada, IncreaseUtah
5 × 3 = 15 Nebraska**, New Mexico, West Virginia
4 × 5 = 20 Hawaii, Idaho, Maine**, New Hampshire, Rhode Island
3 × 8 = 24 Alaska, Delaware, District of Columbia*, Montana, North Dakota, South Dakota, Vermont, Wyoming
= 538 Total electors
* The Twenty-third Amendment grants electors to DC as if it were a state, but not more than the least populous state. This has always been three.
** Maine's four electors and Nebraska's five are distributed using the Congressional district method.

Chronological table

Number of presidential electors by state and year
Election
year
1788–1800 1804–1900 1904–2000 2004–
'88 '92 '96
'00
'04
'08
'12 '16 '20 '24
'28
'32 '36
'40
'44 '48 '52
'56
'60 '64 '68 '72 '76
'80
'84
'88
'92 '96
'00
'04 '08 '12
'16
'20
'24
'28
'32
'36
'40
'44
'48
'52
'56
'60 '64
'68
'72
'76
'80
'84
'88
'92
'96
'00
'04
'08
'12
'16
'20
# Total 81 135 138 176 218 221 235 261 288 294 275 290 296 303 234 294 366 369 401 444 447 476 483 531 537 538
State
22 Alabama 3 5 7 7 9 9 9 9 0 8 10 10 10 11 11 11 11 12 11 11 11 11 10 9 9 9 9 9
49 Alaska 3 3 3 3 3 3 3
48 Arizona 3 3 4 4 4 5 6 7 8 10 11
25 Arkansas 3 3 3 4 4 0 5 6 6 7 8 8 9 9 9 9 9 8 8 6 6 6 6 6 6
31 California 4 4 5 5 6 6 8 9 9 10 10 13 22 25 32 32 40 45 47 54 55 55
38 Colorado 3 3 4 4 5 5 6 6 6 6 6 6 7 8 8 9 9
5 Connecticut 7 9 9 9 9 9 9 8 8 8 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 7 7 7 8 8 8 8 8 8 8 8 7 7
D.C. 3 3 3 3 3 3
1 Delaware 3 3 3 3 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
27 Florida 3 3 3 0 3 4 4 4 4 4 5 5 6 7 8 10 10 14 17 21 25 27 29
4 Georgia 5 4 4 6 8 8 8 9 11 11 10 10 10 10 0 9 11 11 12 13 13 13 13 14 12 12 12 12 12 12 12 13 15 16
50 Hawaii 3 4 4 4 4 4 4
43 Idaho 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
21 Illinois 3 3 5 5 9 9 11 11 16 16 21 21 22 24 24 27 27 29 29 28 27 27 26 26 24 22 21 20
19 Indiana 3 3 5 9 9 12 12 13 13 13 13 15 15 15 15 15 15 15 15 14 13 13 13 13 13 12 12 11 11
29 Iowa 4 4 4 8 8 11 11 13 13 13 13 13 13 11 10 10 10 9 8 8 7 7 6
34 Kansas 3 3 5 5 9 10 10 10 10 10 9 8 8 8 7 7 7 6 6 6
15 Kentucky 4 4 8 12 12 12 14 15 15 12 12 12 12 11 11 12 12 13 13 13 13 13 13 11 11 10 10 9 9 9 8 8 8
18 Louisiana 3 3 3 5 5 5 6 6 6 6 0 7 8 8 8 8 8 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 8
23 Maine 9 9 10 10 9 9 8 8 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4
7 Maryland 8 10 10 11 11 11 11 11 10 10 8 8 8 8 7 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9 9 10 10 10 10 10 10
6 Massachusetts 10 16 16 19 22 22 15 15 14 14 12 12 13 13 12 12 13 13 14 15 15 16 16 18 17 16 16 16 14 14 13 12 12 11
26 Michigan 3 5 5 6 6 8 8 11 11 13 14 14 14 14 15 19 19 20 20 21 21 20 18 17 16
32 Minnesota 4 4 4 5 5 7 9 9 11 11 12 11 11 11 11 10 10 10 10 10 10
20 Mississippi 3 3 4 4 6 6 7 7 0 0 8 8 9 9 9 10 10 10 9 9 8 8 7 7 7 7 6 6
24 Missouri 3 3 4 4 7 7 9 9 11 11 15 15 16 17 17 18 18 18 15 15 13 13 12 12 11 11 11 10
41 Montana 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3
37 Nebraska 3 3 3 5 8 8 8 8 8 7 6 6 6 5 5 5 5 5 5
36 Nevada 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 5 6
9 New Hampshire 5 6 6 7 8 8 8 8 7 7 6 6 5 5 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
3 New Jersey 6 7 7 8 8 8 8 8 8 8 7 7 7 7 7 7 9 9 9 10 10 12 12 14 16 16 16 16 17 17 16 15 15 14
47 New Mexico 3 3 4 4 4 4 4 5 5 5 5
11 New York 8 12 12 19 29 29 29 36 42 42 36 36 35 35 33 33 35 35 36 36 36 39 39 45 47 47 45 45 43 41 36 33 31 29
12 North Carolina 12 12 14 15 15 15 15 15 15 11 11 10 10 0 9 10 10 11 11 11 12 12 12 13 14 14 14 13 13 13 14 15 15
39 North Dakota 3 3 4 4 5 4 4 4 4 4 3 3 3 3 3
17 Ohio 3 8 8 8 16 21 21 23 23 23 23 21 21 22 22 23 23 23 23 23 24 26 25 25 25 26 25 23 21 20 18
46 Oklahoma 7 10 11 10 8 8 8 8 8 8 7 7
33 Oregon 3 3 3 3 3 3 4 4 4 4 5 5 6 6 6 6 6 7 7 7 7
2 Pennsylvania 10 15 15 20 25 25 25 28 30 30 26 26 27 27 26 26 29 29 30 32 32 34 34 38 36 35 32 32 29 27 25 23 21 20
13 Rhode Island 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
8 South Carolina 7 8 8 10 11 11 11 11 11 11 9 9 8 8 0 6 7 7 9 9 9 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9
40 South Dakota 4 4 4 4 5 4 4 4 4 4 4 3 3 3 3
16 Tennessee 3 5 8 8 8 11 15 15 13 13 12 12 0 10 12 12 12 12 12 12 12 12 11 12 11 11 11 10 11 11 11 11
28 Texas 4 4 4 0 0 8 8 13 15 15 18 18 20 23 23 24 24 25 26 29 32 34 38
45 Utah 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 5 5 5 6
14 Vermont 4 4 6 8 8 8 7 7 7 6 6 5 5 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
10 Virginia 12 21 21 24 25 25 25 24 23 23 17 17 15 15 0 0 11 11 12 12 12 12 12 12 11 11 12 12 12 12 12 13 13 13
42 Washington 4 4 5 5 7 8 8 9 9 9 9 10 11 11 12
35 West Virginia 5 5 5 5 6 6 6 7 7 8 8 8 8 8 7 6 6 5 5 5
30 Wisconsin 4 5 5 8 8 10 10 11 12 12 13 13 13 12 12 12 12 12 11 11 11 10 10
44 Wyoming 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
# Total 81 135 138 176 218 221 235 261 288 294 275 290 296 303 234 294 366 369 401 444 447 476 483 531 537 538

Source: Presidential Elections 1789–2000 at Psephos (Adam Carr's Election Archive)
Note: In 1788, 1792, 1796, and 1800, each elector cast two votes for president.

Number of electors from each state for the 2012, 2016 and 2020 presidential elections in which 12 electoral votes changed between 18 states, based on the 2010 census, eight states lost one electoral vote and two (New York and Ohio) each lost two electoral votes while eight states gained electoral votes, six gained one electoral vote, Florida gained two and Texas gained four

Alternative methods of choosing electors

Methods of presidential elector selection, by state, 1789–1832[107]
Year AL CT DE GA IL IN KY LA ME MD MA MS MO NH NJ NY NC OH PA RI SC TN VT VA
1789 L D L A H H L A L D
1792 L L L D A H H L L L A L L L D
1796 L L A D D H H L L D A L L H L D
1800 L L L D D L L L L D L A L H L A
1804 L L L D D D A A L D A A A L D L A
1808 L L L D D L A A L D A A A L D L A
1812 L L L D L D D A L L L A A A L D L A
1816 L L L L D L D L A A L A A A A L D L A
1820 L A L L D L D L D D D A L A A L A A A A L D L A
1824 A A L L D A D L D D A A D A A L A A A A L D L A
1828 A A L A A A A A D D A A A A A D A A A A L D A A
1832 A A A A A A A A A D A A A A A A A A A A L A A A
Year AL CT DE GA IL IN KY LA ME MD MA MS MO NH NJ NY NC OH PA RI SC TN VT VA
Key A Popular vote, At-large D Popular vote, Districting L Legislative selection H Hybrid system

Before the advent of the short ballot in the early 20th century, as described above, the most common means of electing the presidential electors was through the general ticket. The general ticket is quite similar to the current system and is often confused with it. In the general ticket, voters cast ballots for individuals running for presidential elector (while in the short ballot, voters cast ballots for an entire slate of electors). In the general ticket, the state canvass would report the number of votes cast for each candidate for elector, a complicated process in states like New York with multiple positions to fill. Both the general ticket and the short ballot are often considered at-large or winner-takes-all voting. The short ballot was adopted by the various states at different times; it was adopted for use by North Carolina and Ohio in 1932. Alabama was still using the general ticket as late as 1960 and was one of the last states to switch to the short ballot.

The question of the extent to which state constitutions may constrain the legislature's choice of a method of choosing electors has been touched on in two U.S. Supreme Court cases. In McPherson v. Blacker, 146 U.S. 1 (1892), the Court cited Article II, Section 1, Clause 2 which states that a state's electors are selected "in such manner as the legislature thereof may direct" and wrote these words "operat[e] as a limitation upon the state in respect of any attempt to circumscribe the legislative power". In Bush v. Palm Beach County Canvassing Board, 531 U.S. 70 (2000), a Florida Supreme Court decision was vacated (not reversed) based on McPherson. On the other hand, three dissenting justices in Bush v. Gore, 531 U.S. 98 (2000), wrote: "[N]othing in Article II of the Federal Constitution frees the state legislature from the constraints in the State Constitution that created it."[108]

Appointment by state legislature

In the earliest presidential elections, state legislative choice was the most common method of choosing electors. A majority of the state legislatures selected presidential electors in both 1792 (9 of 15) and 1800 (10 of 16), and half of them did so in 1812.[109] Even in the 1824 election, a quarter of state legislatures (6 of 24) chose electors. (In that election, Andrew Jackson lost in spite of having plurality of the popular vote and the number of electoral votes representing them,[110] but six state legislatures chose electors that overturned that result.) Some state legislatures simply chose electors, while other states used a hybrid method in which state legislatures chose from a group of electors elected by popular vote.[111] By 1828, with the rise of Jacksonian democracy, only Delaware and South Carolina used legislative choice.[110] Delaware ended its practice the following election (1832), while South Carolina continued using the method until it seceded from the Union in December 1860.[110] South Carolina used the popular vote for the first time in the 1868 election.[112]

Excluding South Carolina, legislative appointment was used in only four situations after 1832:

 • In 1848, Massachusetts statute awarded the state's electoral votes to the winner of the at-large popular vote, but only if that candidate won an absolute majority. When the vote produced no winner between the Democratic, Free Soil, and Whig parties, the state legislature selected the electors, giving all 12 electoral votes to the Whigs.[113]
 • In 1864, Nevada, having joined the Union only a few days prior to Election Day, had no choice but to legislatively appoint.[113]
 • In 1868, the newly reconstructed state of Florida legislatively appointed its electors, having been readmitted too late to hold elections.[113]
 • Finally, in 1876, the legislature of the newly admitted state of Colorado used legislative choice due to a lack of time and money to hold a popular election.[113]

Legislative appointment was brandished as a possibility in the 2000 election. Had the recount continued, the Florida legislature was prepared to appoint the Republican slate of electors to avoid missing the federal safe-harbor deadline for choosing electors.[114]

The Constitution gives each state legislature the power to decide how its state's electors are chosen[110] and it can be easier and cheaper for a state legislature to simply appoint a slate of electors than to create a legislative framework for holding elections to determine the electors. As noted above, the two situations in which legislative choice has been used since the Civil War have both been because there was not enough time or money to prepare for an election. However, appointment by state legislature can have negative consequences: bicameral legislatures can deadlock more easily than the electorate. This is precisely what happened to New York in 1789 when the legislature failed to appoint any electors.[115]

Electoral districts

Another method used early in U.S. history was to divide the state into electoral districts. By this method, voters in each district would cast their ballots for the electors they supported and the winner in each district would become the elector. This was similar to how states are currently separated by congressional districts. However, the difference stems from the fact that every state always had two more electoral districts than congressional districts. As with congressional districts, moreover, this method is vulnerable to gerrymandering.

Proportional vote

Under such a system, electors would be selected in proportion to the votes cast for their candidate or party, rather than being selected by the statewide plurality vote.[116]

Congressional district method

There are two versions of the congressional district method: one has been implemented in Maine and Nebraska; another has been proposed in Virginia. Under the implemented congressional district method, the electoral votes go to the winner of a plurality of the popular vote winner within each of the states' congressional districts; the statewide popular vote winner receives two additional electoral votes. While this method may result in a more proportional allocation of electors, this is not necessarily the case. For example, in 1992, George H. W. Bush won all five of Nebraska's electoral votes with 47% of the vote; in a proportional system, he would have received three and Bill Clinton and Ross Perot each would have received one. [117]

In 2013, a different version of the congressional district method was proposed in Virginia. This version would distribute Virginia's electoral votes based on the popular vote winner within each of Virginia's congressional districts; the two statewide electoral votes would be awarded based on which candidate won the most congressional districts, rather than on who won Virginia's statewide popular vote.[118]

The congressional district method can more easily be implemented than other alternatives to the winner-takes-all method, in view of major party resistance to relatively enabling third parties under the proportional method. State legislation is sufficient to use this method.[119] Advocates of the congressional district method believe the system would encourage higher voter turnout and incentivize presidential candidates to broaden their campaigns in non-competitive states.[120] Winner-take-all systems ignore thousands of popular votes; in Democratic California there are Republican districts, in Republican Texas there are Democratic districts. Because candidates have an incentive to campaign in competitive districts, with a district plan, candidates have an incentive to actively campaign in over thirty states versus seven "swing" states.[121][122] Opponents of the system, however, argue candidates might only spend time in certain battleground districts instead of the entire state and cases of gerrymandering could become exacerbated as political parties attempt to draw as many safe districts as they can.[123]

Unlike simple congressional district comparisons, the district plan popular vote bonus in the 2008 election would have given Obama 56% of the Electoral College versus the 68% he did win; it "would have more closely approximated the percentage of the popular vote won [53%]".[124]

Implementation

Of the 43 multi-district states whose 514 electoral votes could be affected by the congressional district method, only Maine (4 EV) and Nebraska (5 EV) currently utilize this allocation method.[125] Maine began using the congressional district method in the election of 1972. Nebraska has used the congressional district method since the election of 1992.[126][127] Michigan used the system for the 1892 presidential election,[117][128][129] and several other states used various forms of the district plan before 1840: Virginia, Delaware, Maryland, Kentucky, North Carolina, Massachusetts, Illinois, Maine, Missouri, and New York.[130]

The congressional district method allows a state the chance to split its electoral votes between multiple candidates. Prior to 2008, neither Maine nor Nebraska had ever split their electoral votes.[117] Nebraska split its electoral votes for the first time in 2008, giving John McCain its statewide electors and those of two congressional districts, while Barack Obama won the electoral vote of Nebraska's 2nd congressional district.[131] Following the 2008 split, some Nebraska Republicans made efforts to discard the congressional district method and return to the winner-takes-all system.[132] In January 2010, a bill was introduced in the Nebraska legislature to revert to a winner-take-all system;[133] the bill died in committee in March 2011.[134] Republicans had also passed bills in 1995 and 1997 to eliminate the congressional district method in Nebraska, but those bills were vetoed by Democratic Governor Ben Nelson.[132]

In 2010, Republicans in Pennsylvania, who controlled both houses of the legislature as well as the governorship, put forward a plan to change the state's winner-takes-all system to a congressional district method system. Pennsylvania had voted for the Democratic candidate in the five previous presidential elections, so some saw this as an attempt to take away Democratic electoral votes. Although Democrat Barack Obama won Pennsylvania in 2008, he won only 55% of Pennsylvania's popular vote. The district plan would have awarded him 11 of its 21 electoral votes, a 52.4% which was much closer to the popular vote percentage.[135][136] The plan later lost support.[137] Other Republicans, including Michigan state representative Pete Lund,[138] RNC Chairman Reince Priebus, and Wisconsin Governor Scott Walker, have floated similar ideas.[139][140]

Contemporary issues

Arguments between proponents and opponents of the current electoral system include four separate but related topics: indirect election, disproportionate voting power by some states, the winner-takes-all distribution method (as chosen by 48 of the 50 states), and federalism. Arguments against the Electoral College in common discussion focus mostly on the allocation of the voting power among the states. Gary Bugh's research of congressional debates over proposed constitutional amendments to abolish the Electoral College reveals reform opponents have often appealed to a traditional republican version of representation, whereas reform advocates have tended to reference a more democratic view.[141][142][143]

Criticism

Nondeterminacy of popular vote

This graphic demonstrates how the winner of the popular vote can still lose in a hypothetical electoral college system
Bar graph of popular votes in presidential elections (through 2016). Black stars mark the five cases where the winner did not have the plurality of the popular vote. Black squares mark the two cases where the electoral vote resulted in a tie, or the winner did not have the majority of electoral votes. An H marks each of two cases where the election was decided by the House; an S marks the one case where the election was finalized by the Supreme Court.

The elections of 1876, 1888, 2000, and 2016 produced an Electoral College winner who did not receive at least a plurality of the nationwide popular vote.[144] In 1824, there were six states in which electors were legislatively appointed, rather than popularly elected, so it is uncertain what the national popular vote would have been if all presidential electors had been popularly elected. When no candidate received a majority of electoral votes in 1824, the election was decided by the House of Representatives and so could be considered distinct from the latter four elections in which all of the states had popular selection of electors.[145] The true national popular vote was also uncertain in the 1960 election, and the plurality for the winner depends on how votes for Alabama electors are allocated.[146]

Opponents of the Electoral College claim such outcomes do not logically follow the normative concept of how a democratic system should function. One view is the Electoral College violates the principle of political equality, since presidential elections are not decided by the one-person one-vote principle.[144] Outcomes of this sort are attributable to the federal nature of the system. Supporters of the Electoral College argue candidates must build a popular base that is geographically broader and more diverse in voter interests than either a simple national plurality or majority. Neither is this feature attributable to having intermediate elections of presidents, caused instead by the winner-takes-all method of allocating each state's slate of electors. Allocation of electors in proportion to the state's popular vote could reduce this effect.

Proponents of a national popular vote point out that the combined population of the 50 biggest cities (not including metropolitan areas) amounts to only 15% of the population,[147] They also assert that candidates in popular vote elections for governor and U.S. Senate, and for statewide allocation of electoral votes, do not ignore voters in less populated areas.[148][better source needed] In addition, it is already possible to win the required 270 electoral votes by winning only the 11 most populous states; what currently prevents such a result is the organic political diversity between those states (three reliably Republican states, four swing states, and four reliably Democratic states), not any inherent quality of the Electoral College itself.[149]

Comparison of the four elections in which the Electoral College winner lost the popular vote

Elections where the winning candidate loses the national popular vote typically result when the winner builds the requisite configuration of states (and thus captures their electoral votes) by small margins, but the losing candidate secures large voter margins in the remaining states. In this case, the very large margins secured by the losing candidate in the other states would aggregate to a plurality of the ballots cast nationally. However, commentators question the legitimacy of this national popular vote. They point out that the national popular vote observed under the Electoral College system does not reflect the popular vote observed under a National Popular Vote system, as each electoral institution produces different incentives for, and strategy choices by, presidential campaigns.[150][151] Because the national popular vote is irrelevant under the electoral college system, it is generally presumed that candidates base their campaign strategies around the existence of the Electoral College; any close race has candidates campaigning to maximize electoral votes by focusing their get-out-the-vote efforts in crucially needed swing states and not attempting to maximize national popular vote totals by using finite campaign resources to run up margins or close up gaps in states considered "safe" for themselves or their opponents, respectively. Conversely, the institutional structure of a national popular vote system would encourage candidates to pursue voter turnout wherever votes could be found, even in "safe" states they are already expected to win, and in "safe" states they have no hope of winning.

Exclusive focus on large swing states

These maps show the amount of attention given to each state by the Bush and Kerry campaigns during the final five weeks of the 2004 election: each waving hand represents a visit from a presidential or vice presidential candidate; each dollar sign represents one million dollars spent on TV advertising.[152]

According to this criticism, the Electoral College encourages political campaigners to focus on a few so-called "swing states" while ignoring the rest of the country. Populous states in which pre-election poll results show no clear favorite are inundated with campaign visits, saturation television advertising, get-out-the-vote efforts by party organizers, and debates, while "four out of five" voters in the national election are "absolutely ignored", according to one assessment.[153] Since most states use a winner-takes-all arrangement in which the candidate with the most votes in that state receives all of the state's electoral votes, there is a clear incentive to focus almost exclusively on only a few key undecided states; in recent elections, these states have included Pennsylvania, Ohio, and Florida in 2004 and 2008, and also Colorado in 2012. In contrast, states with large populations such as California, Texas, and New York, have in recent elections been considered "safe" for a particular party — Democratic for California and New York and Republican for Texas — and therefore campaigns spend less time and money there. Many small states are also considered to be "safe" for one of the two political parties and are also generally ignored by campaigners: of the 13 smallest states, six are reliably Democratic, six are reliably Republican, and only New Hampshire is considered as a swing state, according to critic George C. Edwards III in 2011.[144] Edwards also asserted that in the 2008 election, the campaigns did not mount nationwide efforts but rather focused on select states.[144]

Discouragement of turnout and participation

Except in closely fought swing states, voter turnout is largely insignificant due to entrenched political party domination in most states. The Electoral College decreases the advantage a political party or campaign might gain for encouraging voters to turn out, except in those swing states.[154] If the presidential election were decided by a national popular vote, in contrast, campaigns and parties would have a strong incentive to work to increase turnout everywhere.[155] Individuals would similarly have a stronger incentive to persuade their friends and neighbors to turn out to vote. The differences in turnout between swing states and non-swing states under the current electoral college system suggest that replacing the Electoral College with direct election by popular vote would likely increase turnout and participation significantly.[154]

Obscuring disenfranchisement within states

According to this criticism, the electoral college reduces elections to a mere count of electors for a particular state, and, as a result, it obscures any voting problems within a particular state. For example, if a particular state blocks some groups from voting, perhaps by voter suppression methods such as imposing reading tests, poll taxes, registration requirements, or legally disfranchising specific minority groups, then voting inside that state would be reduced, but as the state's electoral count would be the same, disenfranchisement has no effect on the overall electoral tally. Critics contend that such disenfranchisement is partially obscured by the Electoral College. A related argument is the Electoral College may have a dampening effect on voter turnout: there is no incentive for states to reach out to more of its citizens to include them in elections because the state's electoral count remains fixed in any event. According to this view, if elections were by popular vote, then states would be motivated to include more citizens in elections since the state would then have more political clout nationally. Critics contend the electoral college system insulates states from negative publicity as well as possible federal penalties for disenfranching subgroups of citizens.

Legal scholars Akhil Amar and Vikram Amar have argued that the original Electoral College compromise was enacted partially because it enabled Southern states to disenfranchise their slave populations.[156] It permitted Southern states to disfranchise large numbers of slaves while allowing these states to maintain political clout within the federation by using the Three-Fifths Compromise. They noted that James Madison believed the question of counting slaves had presented a serious challenge, but that "the substitution of electors obviated this difficulty and seemed on the whole to be liable to the fewest objections."[157] Akhil and Vikram Amar added:

The founders' system also encouraged the continued disfranchisement of women. In a direct national election system, any state that gave women the vote would automatically have doubled its national clout. Under the Electoral College, however, a state had no such incentive to increase the franchise; as with slaves, what mattered was how many women lived in a state, not how many were empowered ... a state with low voter turnout gets precisely the same number of electoral votes as if it had a high turnout. By contrast, a well-designed direct election system could spur states to get out the vote.[156]

Lack of enfranchisement of U.S. territories

U.S. territories are not entitled to electors in presidential elections. Constitutionally, only U.S. states (per Article II, Section 1, Clause 2) and Washington, D.C. (per the Twenty-third Amendment) are entitled to electors. As a result of this restriction, roughly four million Americans in Puerto Rico, the Northern Mariana Islands, the U.S. Virgin Islands, American Samoa, and Guam, do not have a vote in presidential elections.[5][158] Various scholars consequently conclude that the U.S. national-electoral process is not fully democratic.[159][160] Guam has held non-binding straw polls for president since the 1980s to draw attention to this fact.[161][162] The Democratic and Republican parties, as well as other third parties, have, however, made it possible for people in U.S. territories to vote in party presidential primaries.[163][164]

Advantage based on state population

Researchers have variously attempted to measure which states' voters have the greatest impact in such an indirect election.

Each state gets a minimum of three electoral votes, regardless of population, which gives low-population states a disproportionate number of electors per capita.[158] For example, an electoral vote represents nearly four times as many people in California as in Wyoming.[158][165] Sparsely populated states are likely to be increasingly overrepresented in the electoral college over time, because Americans are increasingly moving to big cities and because cities are growing especially in the biggest states.[158] This analysis gives a strong advantage to the smallest states, but ignores any extra influence that comes from larger states' ability to deliver their votes as a single bloc.

Countervailing analyses which do take into consideration the sizes of the electoral voting blocs, such as the Banzhaf power index (BPI) model based on probability theory lead to very different conclusions about voters relative power.[clarification needed] In 1968, John F. Banzhaf III (who developed the Banzhaf power index) determined that a voter in the state of New York had, on average, 3.312 times as much voting power in presidential elections as a voter in any other U.S. state.[166] It was found that based on 1990 census and districting, individual voters in California, the largest state, had 3.3 times more individual power to choose a president than voters of Montana, the largest of the states allocating the minimum of three electors.[167] Because Banzhaf's method ignores the demographic makeup of the states, it has been criticized for treating votes like independent coin-flips. More empirically based models of voting yield results that seem to favor larger states less.[168]

Disadvantage for third parties

In practice, the winner-take-all manner of allocating a state's electors generally decreases the importance of minor parties.[169] However, it has been argued that the Electoral College is not a cause of the two-party system, and that it had a tendency to improve the chances of third-party candidates in some situations.[144]

Support

Half the population lives in these counties.

Prevention of an urban-centric victory

Proponents of the Electoral College claim that it prevents a candidate from winning the presidency by simply winning in heavily populated urban areas, and pushes candidates to make a wider geographic appeal than they would if they simply had to win the national popular vote.[170] They believe that adoption of the popular vote would disproportionately shift the focus to large cities at the expense of rural areas.[171][better source needed]

Maintenance of the federal character of the nation

The United States of America is a federal coalition that consists of component states. Proponents of the current system argue the collective opinion of even a small state merits attention at the federal level greater than that given to a small, though numerically equivalent, portion of a very populous state. The system also allows each state the freedom, within constitutional bounds, to design its own laws on voting and enfranchisement without an undue incentive to maximize the number of votes cast.

For many years early in the nation's history, up until the Jacksonian Era, many states appointed their electors by a vote of the state legislature, and proponents argue that, in the end, the election of the president must still come down to the decisions of each state, or the federal nature of the United States will give way to a single massive, centralized government.[172]

In his book A More Perfect Constitution, Professor Larry Sabato elaborated on this advantage of the Electoral College, arguing to "mend it, don't end it," in part because of its usefulness in forcing candidates to pay attention to lightly populated states and reinforcing the role of the state in federalism.[173]

Enhancement of the status of minority groups

Instead of decreasing the power of minority groups by depressing voter turnout, proponents argue that by making the votes of a given state an all-or-nothing affair, minority groups can provide the critical edge that allows a candidate to win. This encourages candidates to court a wide variety of such minorities and advocacy groups.[172]

Encouragement of stability through the two-party system

Proponents of the Electoral College see its negative effect on third parties as beneficial. They argue that the two party system has provided stability because it encourages a delayed adjustment during times of rapid political and cultural change. They believe it protects the most powerful office in the country from control by what these proponents view as regional minorities until they can moderate their views to win broad, long-term support across the nation. Advocates of a national popular vote for president suggest that this effect would also be true in popular vote elections. Of 918 elections for governor between 1948 and 2009, for example, more than 90% were won by candidates securing more than 50% of the vote, and none have been won with less than 35% of the vote.[174]

Flexibility if a presidential candidate dies

According to this argument, the fact the Electoral College is made up of real people instead of mere numbers allows for human judgment and flexibility to make a decision, if it happens that a candidate dies or becomes legally disabled around the time of the election. Advocates of the current system argue that human electors would be in a better position to choose a suitable replacement than the general voting public. According to this view, electors could act decisively during the critical time interval between when ballot choices become fixed in state ballots[175] until mid-December when the electors formally cast their ballots.[176] In the election of 1872, losing Liberal Republican candidate Horace Greeley died during this time interval, which resulted in disarray for the Democratic Party, who also supported Greeley, but the Greeley electors were able to split their votes for different alternate candidates.[177][178][179] A situation in which the winning candidate died has never happened. In the election of 1912, vice president Sherman died shortly before the election when it was too late for states to remove his name from their ballots; accordingly, Sherman was listed posthumously, but the eight electoral votes that Sherman would have received were cast instead for Nicholas Murray Butler.[180]

Isolation of election problems

Some supporters of the Electoral College note that it isolates the impact of any election fraud, or other such problems, to the state where it occurs. It prevents instances where a party dominant in one state may dishonestly inflate the votes for a candidate and thereby affect the election outcome. For instance, recounts occur only on a state-by-state basis, not nationwide.[181] Results in a single state where the popular vote is very close — such as Florida in 2000 — can decide the national election.[182]

Public opinion

Most polls since 1967 have shown that a majority of Americans favor the president and vice president being elected by the nationwide popular vote, instead of by the Electoral College,[183][184] though polls taken since 2016 have shown an increase in support for keeping the Electoral College. A Gallup poll taken just after the 2016 election showed that Americans' support for keeping the Electoral College system for electing presidents had increased sharply, from 35% in 2011 to 47% in 2016. Support among Democrats for amending the Constitution in favor of using the popular vote rose from 69% to 81% and support among Republicans fell from 54% to 19%.[185] According to a Pew Research poll done in March 2018, 75% of Democrats supported moving to a popular-vote system compared to 32% of Republicans, with overall support for a popular vote at 55% versus 41% against.[186]

Efforts to abolish or reform

Bayh–Celler amendment

The closest the United States has come to abolishing the Electoral College occurred during the 91st Congress (1969–1971).[187] The presidential election of 1968 resulted in Richard Nixon receiving 301 electoral votes (56% of electors), Hubert Humphrey 191 (35.5%), and George Wallace 46 (8.5%) with 13.5% of the popular vote. However, Nixon had received only 511,944 more popular votes than Humphrey, 43.5% to 42.9%, less than 1% of the national total.[188]

Representative Emanuel Celler (D–New York), chairman of the House Judiciary Committee, responded to public concerns over the disparity between the popular vote and electoral vote by introducing House Joint Resolution 681, a proposed Constitutional amendment that would have replaced the Electoral College with a simpler plurality system based on the national popular vote. With this system, the pair of candidates who had received the highest number of votes would win the presidency and vice presidency provided they won at least 40% of the national popular vote. If no pair received 40% of the popular vote, a runoff election would be held in which the choice of president and vice president would be made from the two pairs of persons who had received the highest number of votes in the first election. The word "pair" was defined as "two persons who shall have consented to the joining of their names as candidates for the offices of president and vice president."[189]

On April 29, 1969, the House Judiciary Committee voted 28 to 6 to approve the proposal.[190] Debate on the proposal before the full House of Representatives ended on September 11, 1969[191] and was eventually passed with bipartisan support on September 18, 1969, by a vote of 339 to 70.[192]

On September 30, 1969, President Richard Nixon gave his endorsement for adoption of the proposal, encouraging the Senate to pass its version of the proposal, which had been sponsored as Senate Joint Resolution 1 by Senator Birch Bayh (D–Indiana).[193]

On October 8, 1969, the New York Times reported that 30 state legislatures were "either certain or likely to approve a constitutional amendment embodying the direct election plan if it passes its final Congressional test in the Senate." Ratification of 38 state legislatures would have been needed for adoption. The paper also reported that six other states had yet to state a preference, six were leaning toward opposition, and eight were solidly opposed.[194]

On August 14, 1970, the Senate Judiciary Committee sent its report advocating passage of the proposal to the full Senate. The Judiciary Committee had approved the proposal by a vote of 11 to 6. The six members who opposed the plan, Democratic senators James Eastland of Mississippi, John Little McClellan of Arkansas, and Sam Ervin of North Carolina, along with Republican senators Roman Hruska of Nebraska, Hiram Fong of Hawaii, and Strom Thurmond of South Carolina, all argued that although the present system had potential loopholes, it had worked well throughout the years. Senator Bayh indicated that supporters of the measure were about a dozen votes shy from the 67 needed for the proposal to pass the full Senate.[195] He called upon President Nixon to attempt to persuade undecided Republican senators to support the proposal.[196] However, Nixon, while not reneging on his previous endorsement, chose not to make any further personal appeals to back the proposal.[197]

On September 8, 1970, the Senate commenced openly debating the proposal,[198] and the proposal was quickly filibustered. The lead objectors to the proposal were mostly Southern senators and conservatives from small states, both Democrats and Republicans, who argued that abolishing the Electoral College would reduce their states' political influence.[197] On September 17, 1970, a motion for cloture, which would have ended the filibuster, received 54 votes to 36 for cloture,[197] failing to receive the then-required two-thirds majority of senators voting.[199] A second motion for cloture on September 29, 1970, also failed, by 53 to 34. Thereafter, the Senate majority leader, Mike Mansfield of Montana, moved to lay the proposal aside so the Senate could attend to other business.[200] However, the proposal was never considered again and died when the 91st Congress ended on January 3, 1971.

Carter proposal

On March 22, 1977, President Jimmy Carter wrote a letter of reform to Congress that also included his expression of essentially abolishing the Electoral College. The letter read in part:

My fourth recommendation is that the Congress adopt a Constitutional amendment to provide for direct popular election of the President. Such an amendment, which would abolish the Electoral College, will ensure that the candidate chosen by the voters actually becomes President. Under the Electoral College, it is always possible that the winner of the popular vote will not be elected. This has already happened in three elections, 1824, 1876, and 1888. In the last election, the result could have been changed by a small shift of votes in Ohio and Hawaii, despite a popular vote difference of 1.7 million. I do not recommend a Constitutional amendment lightly. I think the amendment process must be reserved for an issue of overriding governmental significance. But the method by which we elect our President is such an issue. I will not be proposing a specific direct election amendment. I prefer to allow the Congress to proceed with its work without the interruption of a new proposal.[201]

President Carter's proposed program for the reform of the Electoral College was very liberal for a modern president during this time, and in some aspects of the package, it went beyond original expectations.[202] Newspapers like The New York Times saw President Carter's proposal at that time as "a modest surprise" because of the indication of Carter that he would be interested in only eliminating the electors but retaining the electoral vote system in a modified form.[202]

Newspaper reaction to Carter's proposal ranged from some editorials praising the proposal to other editorials, like that in the Chicago Tribune, criticizing the president for proposing the end of the Electoral College.[203]

In a letter to The New York Times, Representative Jonathan B. Bingham (D-New York) highlighted the danger of the "flawed, outdated mechanism of the Electoral College" by underscoring how a shift of fewer than 10,000 votes in two key states would have led to President Gerald Ford being reelected despite Jimmy Carter's nationwide 1.7 million-vote margin.[204]

Current proposals to abolish

Since January 3, 2019, joint resolutions have been made proposing constitutional amendments that would replace the Electoral College with the popular election of the president and vice president.[205][206] Unlike the Bayh–Celler amendment, with its 40% threshold for election, these proposals do not require a candidate to achieve a certain percentage of votes to be elected.[207][208][209]

National Popular Vote Interstate Compact

Several states plus the District of Columbia have joined the National Popular Vote Interstate Compact.[210] Those jurisdictions joining the compact agree to eventually pledge their electors to the winner of the national popular vote. The compact will not go into effect until the number of states agreeing to the compact form a majority (at least 270) of all electors. The compact is based on the current rule in Article II, Section 1, Clause 2 of the Constitution, which gives each state legislature the plenary power to determine how it chooses its electors.

Some scholars have suggested that Article I, Section 10, Clause 3 of the Constitution requires congressional consent before the compact could be enforceable;[211] thus, any attempted implementation of the compact without congressional consent could face court challenges to its constitutionality.

As of 2019, 15 states and the District of Columbia have joined the compact; collectively, these jurisdictions control 196 electoral votes, which is 73% of the 270 required for the compact to take effect.[212]

See also

References

 1. ^ a b c Neale, Thomas H. (May 15, 2017). "The Electoral College: How It Works in Contemporary Presidential Elections" (PDF). CRS Report for Congress. Washington, D.C.: Congressional Research Service. p. 13. Retrieved July 29, 2018.
 2. ^ Elhauge, Einer R. "Essays on Article II: Presidential Electors". The Heritage Guide to The Constitution. The Heritage Foundation. Retrieved August 6, 2018.
 3. ^ Ross, Tara (2017). The Indispensable Electoral College: How the Founders' Plan Saves Our Country from Mob Rule. Washington, D.C.: Regenary Gateway. p. 26. ISBN 978-1-62157-707-2.
 4. ^ "Twenty-third Amendment". Annenberg Classroom. Philadelphia, Pennsylvania: The Annenberg Public Policy Center. Retrieved July 30, 2018.
 5. ^ a b Murriel, Maria (November 1, 2016). "Millions of Americans can't vote for president because of where they live". PRI's The World. Retrieved September 5, 2019.
 6. ^ King, Ledyard (May 7, 2019). "Puerto Rico: At the center of a political storm, but can its residents vote for president?". USA Today. Retrieved September 6, 2019.
 7. ^ "U. S. Electoral College, Official - What is the Electoral College?". www.archives.gov. Retrieved November 7, 2019.
 8. ^ "U. S. Electoral College, Official - What is the Electoral College?". www.archives.gov. Retrieved November 7, 2019.
 9. ^ "U. S. Electoral College, Official - What is the Electoral College?". www.archives.gov. Retrieved November 7, 2019.
 10. ^ Neale, Thomas H. (October 6, 2017). "Electoral College Reform: Contemporary Issues for Congress" (PDF). CRS Report for Congress. Washington, D.C.: Congressional Research Service. Retrieved January 6, 2019.
 11. ^ Anderson, Meg (November 17, 2016). "Critics Move To Scrap The Electoral College, But It's Not Likely To Work". NPR. Retrieved January 5, 2019.
 12. ^ Mahler, Jonathan; Eder, Steve (November 10, 2016). "The Electoral College Is Hated by Many. So Why Does It Endure?". The New York Times. Retrieved January 5, 2019.
 13. ^ Speel, Robert (November 15, 2016). "These 3 Common Arguments For Preserving the Electoral College Are All Wrong". Time. Retrieved January 5, 2019.
 14. ^ Tropp, Rachel (February 21, 2017). "The Case Against the Electoral College". Harvard Political Review. Retrieved January 5, 2019.
 15. ^ Wu, Denise (December 6, 2016). "The electoral college misrepresents every state, but not as much as you may think". The Washington Post. Retrieved January 6, 2019.
 16. ^ "Debates in the Federal Convention of 1787: May 29". Avalon Project. Retrieved April 13, 2011.
 17. ^ "Debates in the Federal Convention of 1787: June 2". Avalon Project. Retrieved April 13, 2011.
 18. ^ "Debates in the Federal Convention of 1787: September 4". Avalon Project. Retrieved April 13, 2011.
 19. ^ "James Wilson, popular sovereignty, and the Electoral College". National Constitution Center. November 28, 2016. Retrieved April 9, 2019.
 20. ^ "The Debates in the Federal Convention of 1787 by James Madison". Constitution Society. Retrieved April 9, 2019.
 21. ^ Records of the Federal Convention, p. 57 Farrand's Records, Volume 2, A Century of Lawmaking for a New Nation: U.S. Congressional Documents and Debates, 1774–1875, Library of Congress
 22. ^ "Debates in the Federal Convention of 1787: September 6". Avalon Project. Retrieved April 13, 2011.
 23. ^ Madison, James (1966). Notes of Debates in the Federal Convention of 1787. The Norton Library. p. 294. ASIN B003G6AKX2.
 24. ^ Patrick, John J.; Pious, Richard M.; Ritchie, Donald A. (2001). The Oxford Guide to the United States Government. Oxford University Press, USA. p. 208. ISBN 978-0-19-514273-0.
 25. ^ "The Federalist 39". Avalon Project. Retrieved April 13, 2011.
 26. ^ a b c Hamilton. The Federalist Papers: No. 68 The Avalon Project, Yale Law School. viewed November 10, 2016.
 27. ^ The Twelfth Amendment changed this to the top three candidates
 28. ^ The Federalist Papers: Alexander Hamilton, James Madison, John Jay The New American Library, 1961
 29. ^ "U. S. Electoral College: Frequently Asked Questions". www.archives.gov.
 30. ^ "Electoral College". history.com. A+E Networks. Retrieved August 6, 2018.
 31. ^ Gore, D'Angelo (December 23, 2016). "Presidents Winning Without Popular Vote". FactCheck.org.
 32. ^ Chang, Stanley (2007). "Updating the Electoral College: The National Popular Vote Legislation". Harvard Journal on Legislation. Cambridge, MA: President and Fellows of Harvard College. 44 (205, at 208).
 33. ^ a b Hamilton, Alexander. Federalist No. 68, The Constitution Society, viewed online March 2, 2019.
 34. ^ Hamilton, Alexander. Draft of a Resolution for the Legislature of New York for the Amendment of theConstitution of the United States, 29 January 1802, National Archives, Founders Online, viewed March 2, 2019.
 35. ^ Describing how the Electoral College was designed to work, Alexander Hamilton wrote, "A small number of persons, selected by their fellow-citizens from the general mass, will be most likely to possess the information and discernment requisite to such complicated investigations [decisions regarding the selection of a president]." (Hamilton, Federalist 68). Hamilton so strongly believed this was to be done district by district, and when states began doing otherwise, he proposed a constitutional amendment to mandate the district system (Hamilton, Draft of a Constitutional Amendment). Madison concurred, "The district mode was mostly, if not exclusively in view when the Constitution was framed and adopted." (Madison to Hay, 1823 Archived May 25, 2017, at the Wayback Machine)
 36. ^ a b "Federalist No 68". The Avalon Project.
 37. ^ "Resolves of the General Court of the Commonwealth of Massachusetts: Passed at Their Session, which Commenced on Wednesday, the Thirty First of May, and Ended on the Seventeenth of June, One Thousand Eight Hundred and Twenty. Published Agreeably to Resolve of 16th January, 1812. Boston, Russell & Gardner, for B. Russell, 1820; [repr". Boston Book Company. January 1, 1820 – via Google Books.
 38. ^ a b Devin McCarthy (Ph.D. Polysci, Duke), "How the Electoral College Became Winner-Take-All"
 39. ^ Chief Justice Robert Jackson, Ray v. Blair, dissent, 1952
 40. ^ a b "Founders Online: James Madison to George Hay, 23 August 1823". Archived from the original on May 25, 2017.
 41. ^ "Founders Online: Draft of a Resolution for the Legislature of New York for the ..." founders.archives.gov.
 42. ^ "1788 Election For the First Term, 1789–1793". U. S. Electoral College. U.S. National Archives. Retrieved April 19, 2017. New York, North Carolina and Rhode Island did not participate in the election. New York's electors deadlocked and abstained; North Carolina and Rhode Island had not yet ratified the Constitution. "United States presidential election of 1789". Encyclopedia Britannica. September 19, 2013. Retrieved April 19, 2017.
 43. ^ a b Presidential Elections 1789–1996. Congressional Quarterly, Inc. 1997, ISBN 978-1-5680-2065-5, p.9-10
 44. ^ Presidential Elections 1789–1996. Congressional Quarterly, Inc. 1997, ISBN 978-1-5680-2065-5, p.10-11
 45. ^ Presidential Elections 1789–1996. Congressional Quarterly, Inc. 1997, ISBN 978-1-5680-2065-5, p.11
 46. ^ Apportionment by State (PDF), House of Representatives, History, Art & Archives, viewed January 27, 2019. Unlike the votes taken in the Electoral College, from 1803 to 1846, the U.S. Senate sustained parity between free-soil and slave-holding states. But subsequently, an unbroken chain of free-soil states, including Iowa, Wisconsin, California, Minnesota, Oregon and Kansas, were admitted before the outbreak of the Civil War.
 47. ^ U.S. Constitution Transcript, held at the U.S. National Archives, viewed online on February 5, 2019.
 48. ^ Brian D. Humes, Elaine K. Swift, Richard M. Valley, Kenneth Finegold, and Evelyn C. Fink, "Representation of the Antebellum South in the House of Representatives: Measuring the Impact of the Three-Fifths Clause" in David W. Brady and Mathew D. McCubbins, eds., Party, Process and Political Change in Congress: New Perspectives on the History of Congress (2002), Stanford University Press ISBN 978-0-8047-4571-0 p. 453, and Table 15.1, "Impact of the Three-Fifths Clause on Slave and Nonslave Representation (1790–1861)", p.454.
 49. ^ Leonard L. Richards, Slave Power: The Free North and Southern Domination, 1780–1860 (2001), referenced in a review at Humanities and Social Sciences Net Online, viewed February 2, 2019.
 50. ^ Brian D. Humes, et al. "Representation of the Antebellum South in the House of Representatives: Measuring the Impact of the Three-Fifths Clause" in David W. Brady and Mathew D. McCubbins, eds., Party, Process and Political Change in Congress: New Perspectives on the History of Congress (2002), Stanford University Press, ISBN 978-0-8047-4571-0, p.464-5, Table 16.6, "Impact of the Three-fifths Clause on the Electoral College, 1792–1860". The continuing, uninterrupted northern free-soil majority margin in the Electoral College would have been significantly smaller had slaves been counter-factually counted as whole persons, but still the South would have been a minority in the Electoral College over these sixty-eight years.
 51. ^ Brian D. Humes, et al. "Representation of the Antebellum South in the House of Representatives: Measuring the Impact of the Three-Fifths Clause" in David W. Brady and Mathew D. McCubbins, eds., Party, Process and Political Change in Congress: New Perspectives on the History of Congress (2002), Stanford University Press ISBN 978-0-8047-4571-0, p.454-5.
 52. ^ Brian D. Humes, Elaine K. Swift, Richard M. Valley, Kenneth Finegold, and Evelyn C. Fink, "Representation of the Antebellum South in the House of Representatives: Measuring the Impact of the Three-Fifths Clause", Chapter 15 in David W. Brady and Mathew D. McCubbins, eds., Party, Process and Political Change in Congress: New Perspectives on the History of Congress (2002), Stanford University Press ISBN 978-0-8047-4571-0, p. 453, and Table 15.1, "Impact of the Three-Fifths Clause on Slave and Nonslave Representation (1790–1861)", p.454.
 53. ^ Wills, Garry (2005). Negro President: Jefferson and the Slave Power. Houghton Mifflin Harcourt. pp. 1–3. ISBN 9780618485376.
 54. ^ The Electoral College Was Not a Pro-Slavery Ploy
 55. ^ Brian D. Humes, et al. "Representation of the Antebellum South in the House of Representatives: Measuring the Impact of the Three-Fifths Clause" in David W. Brady and Mathew D. McCubbins, eds., Party, Process and Political Change in Congress: New Perspectives on the History of Congress (2002), Stanford University Press, ISBN 978-0-8047-4571-0, p. 464.
 56. ^ Constitution of the United States: A Transcription, online February 9, 2019. See Article I, Section 9, and in Article IV, Section 2.
 57. ^ First Census of the United States, Chapter III in "A Century of Population Growth from the first Census", volume 900, United States Census Office, 1909 In the 1790, Virginia's total population was 747,610, Pennsylvania was 433,633.(p. 8). Virginia had 59.1 percent white and 1.7 percent free black counted whole, and 39.1 percent, or 292,315 counted three-fifths, or a 175,389 number for congressional apportionment. Pennsylvania had 97.5 percent white and 1.6 percent free black, and 0.9 percent slave, or 7,372 persons, p.82.
 58. ^ Amar, Akhil (November 10, 2016). "The Troubling Reason the Electoral College Exists". Time.
 59. ^ Tally of Electoral Votes for the 1800 Presidential Election, February 11, 1801, National Archives, The Center for Legislative Archives, viewed January 27, 2019.
 60. ^ Foner, Eric (2010). The Fiery Trial: Abraham Lincoln and American Slavery. W. W. Norton & Company. p. 16. ISBN 9780393080827.
 61. ^ Guelzo, Adam; Hulme, James (November 15, 2016). "In Defense of the Electoral College". The Washington Post.
 62. ^ a b c d e Benner, Dave (November 15, 2016). "Cherry Picking James Madison". Abbeville Institute.
 63. ^ The Fourteenth Amendment from America Book 9 (archived from the original on 2011-10-27)
 64. ^ The selected papers of Thaddeus Stevens, v.2, Stevens, Thaddeus, 1792–1868, Palmer, Beverly Wilson, 1936, Ochoa, Holly Byers, 1951, Pittsburgh: University of Pittsburgh, Digital Research Library, 2011, pp. 135–36
 65. ^ 3 USC 7
 66. ^ "Dates of U.S. Presidential Election "Events": 1789 to the present". The Green Papers.
 67. ^ a b c Zak, Dan (November 16, 2016). "The electoral college isn't a real place: But someone has to answer all the angry phone calls these days". Washington Post. Retrieved November 21, 2016.
 68. ^ "What is the Electoral College?". U.S. Electoral College. Washington, D.C.: National Archives and Records Administration. Retrieved August 2, 2018.
 69. ^ McCarthy, Devin. "How the Electoral College Became Winner-Take-All". Fairvote. Retrieved November 22, 2014.
 70. ^ a b "The Electoral College - Maine and Nebraska". archive.fairvote.org.
 71. ^ The present allotment of electors by state is shown in the Electoral vote distribution section.
 72. ^ The number of electors allocated to each state is based on Article II, Section 1, Clause 2 of the Constitution, subject to being reduced pursuant to Section 2 of the Fourteenth Amendment.
 73. ^ Congressional Apportionment. 2010 Census Briefs U.S. Census.
 74. ^ Table 1. Annual Estimates of the Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2011 Archived November 14, 2012, at the Wayback Machine in State Totals: Vintage 2011 Archived August 9, 2012, at the Wayback Machine, United States Census Bureau.
 75. ^ "How is the president elected? Here is a basic guide to the electoral college system". Raw Story. October 25, 2016.
 76. ^ Sabrina Eaton (October 29, 2004). "Brown learns he can't serve as Kerry elector, steps down" (PDF). Cleveland Plain Dealer (reprint at Edison Research). Archived from the original (PDF) on July 10, 2011. Retrieved January 3, 2008.
 77. ^ "Appointment of 2004 Electors for President and Vice President of the United States". www.thegreenpapers.com.
 78. ^ Darrell J. Kozlowski (2010). Federalism. Infobase Publishing. pp. 33–34. ISBN 978-1-60413-218-2.
 79. ^ a b "Maine & Nebraska". fairvote.com. Takoma Park, Maryland: FairVote. Retrieved August 1, 2018.
 80. ^ "About the Electors". U.S. Electoral College. Washington, D.C.: National Archives and Records Administration. Retrieved August 2, 2018.
 81. ^ "Split Electoral Votes in Maine and Nebraska". 270towin.com. Retrieved August 1, 2018.
 82. ^ 3 U.S.C. § 1 A uniform national date for presidential elections was not set until 1845, although the Congress always had constitutional authority to do so. — Kimberling, William C. (1992) The Electoral College, p. 7
 83. ^ "Electoral College Instructions to State Officials" (PDF). National Archives and Records Administration. Retrieved January 22, 2014.
 84. ^ District of Columbia Certificate of Ascertainment (archived from the original on 2006-03-05)
 85. ^ "Twelfth Amendment". FindLaw. Retrieved August 26, 2010.
 86. ^ "Twenty-third Amendment". FindLaw. Retrieved August 26, 2010.
 87. ^ "U.S.C. § 7 : US Code – Section 7: Meeting and vote of electors". FindLaw. Retrieved August 26, 2010.
 88. ^ "U.S. Electoral College – For State Officials". National Archives and Records Administration. Archived from the original on October 25, 2012. Retrieved November 7, 2012.
 89. ^ Associated Press (January 9, 2009). "Congress meets to count electoral votes". NBC News. Retrieved April 5, 2012.
 90. ^ Kuroda, Tadahisa (1994). The Origins of the Twelfth Amendment: The Electoral College in the Early Republic, 1787–1804. Greenwood. p. 168. ISBN 978-0-313-29151-7.
 91. ^ "The Green Papers". The Green Papers. Retrieved August 26, 2010.
 92. ^ Barrow, Bill (November 19, 2016). "Q&A: Electors almost always follow the vote in their state". The Washington Post. Retrieved November 19, 2016.
 93. ^ "The Colorado Sun". Retrieved August 22, 2019.
 94. ^ Bravin, Brent Kendall and Jess. "Supreme Court to Look at Electoral College Rules". WSJ. Retrieved January 20, 2020.
 95. ^ Boccagno, Julia (December 21, 2016). "Which candidates did the seven "faithless" electors support?". CBS News. Retrieved January 8, 2017.
 96. ^ Chernow, Ron. Alexander Hamilton. New York: Penguin, 2004. p. 514.
 97. ^ Bomboy, Scott (December 19, 2016). "The one election where Faithless Electors made a difference". Constitution Daily. Philadelphia, Pennsylvania: National Constitution Center. Retrieved July 30, 2018.
 98. ^ "The President of the Senate shall, in the presence of the Senate and House of Representatives, open all the certificates and the votes shall then be counted." Constitution of the United States: Amendments 11–27, National Archives and Records Administration
 99. ^ a b 3 U.S.C. § 15, Counting electoral votes in Congress
 100. ^ David A. McKnight (1878). The Electoral System of the United States: A Critical and Historical Exposition of Its Fundamental Principles in the Constitution and the Acts and Proceedings of Congress Enforcing It. Wm. S. Hein Publishing. p. 313. ISBN 978-0-8377-2446-1.
 101. ^ "RL30804: The Electoral College: An Overview and Analysis of Reform Proposals, L. Paige Whitaker and Thomas H. Neale, January 16, 2001". Ncseonline.org. Archived from the original on June 28, 2011. Retrieved August 26, 2010.
 102. ^ Longley, Lawrence D.; Pierce, Neal R. (1999). "The Electoral College Primer 2000". New Haven, CT: Yale University Press: 13. Cite journal requires |journal= (help)
 103. ^ "Election evolves into 'perfect' electoral storm". USA Today. December 12, 2000. Archived from the original on May 15, 2006. Retrieved June 8, 2016.
 104. ^ "Senate Journal from 1837". Memory.loc.gov. Retrieved August 26, 2010.
 105. ^ "Apportionment of the U.S. House of Representatives Based on the 2010 Census" (PDF). Washington, D.C.: U.S. Census Bureau. December 21, 2010. Archived from the original (PDF) on January 24, 2011. Retrieved December 21, 2010. Each state's number of electoral votes is equal to its total congressional representation (its number of Representatives plus its two Senators).
 106. ^ "2010 Census: State Population and the Distribution of Electoral Votes and Representatives". The Green Papers.
 107. ^ Moore, John L., ed. (1985). Congressional Quarterly's Guide to U.S. Elections (2nd ed.). Washington, D.C.: Congressional Quarterly, Inc. pp. 254–56.
 108. ^ Bush v. Gore, (Justice Stevens dissenting) (quote in second paragraph)
 109. ^ Moore, John L., ed. (1985). Congressional Quarterly's Guide to U.S. Elections (2nd ed.). Washington, D.C.: Congressional Quarterly, Inc. p. 255.
 110. ^ a b c d Kolodny, Robin (1996). "The Several Elections of 1824". Congress & the Presidency. 23 (2): 139–64. doi:10.1080/07343469609507834.
 111. ^ "Election 101" (PDF). Princeton Press. Princeton University Press. Archived from the original (PDF) on December 2, 2014. Retrieved November 22, 2014.
 112. ^ Black, Eric (October 14, 2012). "Our Electoral College system is weird – and not in a good way". MinnPost. Retrieved November 22, 2014.
 113. ^ a b c d Moore, John L., ed. (1985). Congressional Quarterly's Guide to U.S. Elections (2nd ed.). Washington, D.C.: Congressional Quarterly, Inc. p. 266.
 114. ^ "Legislative Action?, The NewsHour with Jim Lehrer, November 30, 2000". Pbs.org. Archived from the original on January 24, 2001. Retrieved August 26, 2010.
 115. ^ Moore, John L., ed. (1985). Congressional Quarterly's Guide to U.S. Elections (2nd ed.). Washington, D.C.: Congressional Quarterly, Inc. p. 254.
 116. ^ "FairVote". FairVote. Retrieved August 14, 2014.
 117. ^ a b c "Fiddling with the Rules". Franklin & Marshall College. March 9, 2005. Archived from the original on September 3, 2006. Retrieved August 26, 2010.
 118. ^ Henderson, Nia-Malika; Haines, Errin (January 25, 2013). "Republicans in Virginia, other states seeking electoral college changes". washingtonpost.com. Retrieved January 24, 2013.
 119. ^ "Election Reform" (PDF). Dos.state.pa.us. Archived from the original (PDF) on May 1, 2008. Retrieved August 26, 2010.
 120. ^ McNulty, Timothy (December 23, 2012). "Pennsylvania looks to alter state's electoral vote system". Pittsburgh Post Gazette.
 121. ^ Sabato, Larry. "A more perfect Constitution[permanent dead link]" viewed November 22, 2014. (archived from the original[dead link] on 2016-01-02)
 122. ^ Levy, Robert A., Should we reform the Electoral College? Cato Institute, viewed November 22, 2014.
 123. ^ "The Electoral College – Reform Options". Fairvote.org. Retrieved August 14, 2014.
 124. ^ Congressional Research Services Electoral College, p. 15, viewed November 22, 2014.
 125. ^ "Articles – Upgrading The College". President Elect. September 5, 2004. Archived from the original on September 21, 2009. Retrieved August 26, 2010.
 126. ^ "Methods of Choosing Presidential Electors". Uselectionatlas.org. Retrieved August 26, 2010.
 127. ^ Schwartz, Maralee (April 7, 1991). "Nebraska's Vote Change". The Washington Post.
 128. ^ Skelley, Geoffrey (November 20, 2014). "What Goes Around Comes Around?". Sabato's Crystal Ball. Retrieved November 22, 2014.
 129. ^ Egan, Paul (November 21, 2014). "Michigan split its electoral votes in 1892 election". Lansing State Journal. Retrieved November 22, 2014.
 130. ^ Congressional Quarterly Books, "Presidential Elections: 1789–1996", ISBN 978-1-5680-2065-5, p. 10.
 131. ^ Tysver, Robynn (November 7, 2008). "Obama wins electoral vote in Nebraska". Omaha World Herald. Retrieved November 7, 2008.
 132. ^ a b Molai, Nabil (October 28, 2008). "Republicans Push to Change Electoral Vote System". KPTM Fox 42. Archived from the original on May 16, 2012. Retrieved November 4, 2008.
 133. ^ Ortiz, Jean (January 7, 2010). "Bill targets Neb. ability to split electoral votes". Associated Press. Retrieved September 8, 2011.
 134. ^ Kleeb, Jane (March 10, 2011). "Fail: Sen. McCoy's Partisan Electoral College Bill". Bold Nebraska. Archived from the original on May 31, 2012. Retrieved August 9, 2011.
 135. ^ Seelye, Katharine Q. (September 19, 2011). "Pennsylvania Republicans Weigh Electoral Vote Changes" – via NYTimes.com.
 136. ^ Weigel, David (September 13, 2011). "Pennsylvania Ponders Bold Democrat-Screwing Electoral Plan" – via Slate.
 137. ^ GOP Pennsylvania electoral vote plan might be out of steam – The York Daily Record (archived from the original on 2012-01-31)
 138. ^ Gray, Kathleen (November 14, 2014). "Bill to change Michigan's electoral vote gets hearing". Detroit Free Press. Retrieved November 22, 2014.
 139. ^ Jacobson, Louis (January 31, 2013). "The Ramifications of Changing the Electoral College". Governing Magazine. Archived from the original on November 29, 2014. Retrieved November 22, 2014.
 140. ^ Wilson, Reid (December 17, 2012). "The GOP's Electoral College Scheme". National Journal. Archived from the original on January 8, 2013. Retrieved November 22, 2014.
 141. ^ Bugh, Gary E. (2016). "Representation in Congressional Efforts to Amend the Presidential Election System". In Bugh, Gary (ed.). Electoral College Reform: Challenges and Possibilities. Routledge. pp. 5–18. ISBN 978-1-317-14527-1.
 142. ^ "Op-Chart: How Much Is Your Vote Worth? Op-Chart". November 2, 2008 – via The New York Times.
 143. ^ FairVote.org. "Problems with the Electoral College – Fairvote". Archived from the original on August 14, 2016.
 144. ^ a b c d e Edwards III, George C. (2011). Why the Electoral College is Bad for America (Second ed.). New Haven and London: Yale University Press. pp. 1, 37, 61, 176–77, 193–94. ISBN 978-0-300-16649-1.
 145. ^ "Electoral College Mischief, The Wall Street Journal, September 8, 2004". Opinionjournal.com. Retrieved August 26, 2010.
 146. ^ "Did JFK Lose the Popular Vote?". RealClearPolitics. October 22, 2012. Retrieved October 23, 2012.
 147. ^ Hernandez, Carlos Felipe. "National Popular Vote – Electoral college reform by direct election of the President". archive.nationalpopularvote.com. Retrieved September 14, 2016.
 148. ^ Myths about Big Cities and Big States by National Popular Vote (archived from the original on 2009-08-05)
 149. ^ CGP Grey (November 11, 2016), Re: The Trouble With The Electoral College – Cities, Metro Areas, Elections and The United States, retrieved February 11, 2017
 150. ^ Jonathan H. Adler. "Your candidate got more of the popular vote? Irrelevant". The Washington Post. Retrieved November 10, 2016.
 151. ^ Ashe Schow. "Why the popular vote is a meaningless statistic". The Washington Examiner. Retrieved November 10, 2016.
 152. ^ Pearson, Christopher; Richie, Rob; Johnson, Adam (November 3, 2005). "Who Picks the President?" (PDF). FairVote – The Center for Voting and Democracy. p. 7.
 153. ^ "It's Time to End the Electoral College: Here's how". The Nation. November 7, 2012.
 154. ^ a b Nivola, Pietro (January 2005). "Thinking About Political Polarization" (139). Brookings Institution Policy Brief. Archived from the original on August 20, 2008. Cite journal requires |journal= (help)
 155. ^ Koza, John; et al. (2006). "Every Vote Equal: A State-Based Plan for Electing the President by National Popular Vote" (PDF). p. xvii. Archived from the original (PDF) on November 13, 2006.
 156. ^ a b Amar, Akhil; Amar, Vikram (September 9, 2004). "The Electoral College Votes Against Equality". Los Angeles Times. Archived from the original on April 15, 2010.
 157. ^ Katrina vanden Heuvel (November 7, 2012). "It's Time to End the Electoral College". The Nation. Retrieved November 8, 2012. Electoral college defenders offer a range of arguments, from the openly anti-democratic (direct election equals mob rule), to the nostalgic (we've always done it this way), to the opportunistic (your little state will get ignored! More vote-counting means more controversies! The Electoral College protects hurricane victims!). But none of those arguments overcome this one: One person, one vote.
 158. ^ a b c d "The electoral college badly distorts the vote. And it's going to get worse". Washington Post. Retrieved November 17, 2016.
 159. ^ Torruella, Juan R. (1985), The Supreme Court and Puerto Rico: The Doctrine of Separate and Unequal, University of Puerto Rico Press, ISBN 0-8477-3031-X
 160. ^ José D. Román. "Puerto Rico and a Constitutional Right to vote". University of Dayton. Retrieved October 2, 2007. (excerpted from: José D. Román, "Trying to Fit an Oval Shaped Island into a Square Constitution: Arguments for Puerto Rican Statehood", 29 Fordham Urban Law Journal 1681–1713, 1697–1713 (April 2002) (316 Footnotes Omitted))
 161. ^ "Guam Legislature Moves General Election Presidential Vote to the September Primary". Ballot-Access.org. July 10, 2008. Retrieved July 24, 2014.
 162. ^ "In Guam, 'Non-Binding Straw Poll' Gives Obama A Commanding Win". NPR. November 12, 2012. Retrieved July 24, 2014.
 163. ^ Curry, Tom (May 28, 2008). "Nominating, but not voting for president". NBC News. Retrieved September 5, 2019.
 164. ^ Helgesen, Elise (March 19, 2012). "Puerto Rico and Other Territories Vote in Primaries, But Not in General Election". fairvote.org. Retrieved September 7, 2019.
 165. ^ Miroff, Bruce; Seidelman, Raymond; Swanstrom, Todd (November 2001). The Democratic Debate: An Introduction to American Politics (Third ed.). Houghton Mifflin Company. ISBN 0-618-05452-9.
 166. ^ Banzhaf, John (1968). "One Man, 3.312 Votes: A Mathematical Analysis of the Electoral College". Villanova Law Review. 13.
 167. ^ Mark Livingston, Department of Computer Science. "Banzhaf Power Index". University of North Carolina.
 168. ^ Gelman, Andrew; Katz, Jonathan; Tuerlinckx, Francis (2002). "The Mathematics and Statistics of Voting Power" (PDF). Statistical Science. 17 (4): 420–@35. doi:10.1214/ss/1049993201.
 169. ^ Jerry Fresia (February 28, 2006). "Third Parties?". Zmag.org. Archived from the original on January 9, 2009. Retrieved August 26, 2010.
 170. ^ P. Andrew Sandlin (December 13, 2000). "Why the Electoral College". Lewrockwell.com. Retrieved September 14, 2016.
 171. ^ Hands Off the Electoral College by Rep. Ron Paul, MD, December 28, 2004
 172. ^ a b Kimberling, William C. (May 1992). "The Electoral College" (PDF). Federal Election Commission. Retrieved January 3, 2008.
 173. ^ Sabato, Larry (2007). A More Perfect Constitution (First U.S. ed.). Walker Publishing Company. ISBN 978-0-8027-1621-7. Retrieved July 30, 2009.
 174. ^ Majority and Plurality in U.S. Gubernatorial Elections. FairVote.org (2010-04-09). Retrieved on 2013-07-12.
 175. ^ Note: this may be a few days or even weeks before an election; many states cannot change ballots at a late stage.
 176. ^ Note: the day when the electors cast their votes is the first Monday after the second Wednesday in December.
 177. ^ Note: three electoral votes were still cast for Greeley despite being dead.
 178. ^ Ethan Trex (November 4, 2008). "Electoral College for dummies". CNN. Retrieved November 8, 2012. ... In 1872, though, Democrat Horace Greeley died just over three weeks after Ulysses S. Grant thumped him in the election ... electors who would have voted for Greeley simply spread their 66 votes among other Democratic candidates ... Thomas Andrews Hendricks actually came in second in the election with 42 electoral votes despite not campaigning for the presidency ...[dead link]
 179. ^ SHELLY FREIERMAN (November 2, 2000). "NEWS WATCH; Looking for Comic Relief? Then Consider the Duke". The New York Times. Retrieved November 8, 2012. ... (In 1872, Horace Greeley, opposing Ulysses S. Grant, got zero electoral votes to Grant's 286, but five other candidates received from one to 42 votes each).
 180. ^ JAMES BARRON (August 27, 2012). "When the Vice Presidency Was a Job for New Yorkers". The New York Times. Retrieved November 8, 2012. ... But Sherman died in office, less than a month before the election of 1912 ... The Republican Party designated Nicholas Murray Butler ... as the candidate to receive Sherman's votes in the Electoral College ...
 181. ^ Darlington, Richard B. "The Electoral College: Bulwark Against Fraud". Cornell University Department of Psychology. Archived from the original on March 3, 2000. Retrieved August 26, 2010.
 182. ^ "Myths about Recounts". NationalPopularVote.com. National Popular Vote Inc. Archived from the original on November 8, 2008.
 183. ^ Saad, Lydia (January 18, 2013). "Americans Call for Term Limits, End to Electoral College". Gallup, Inc. Retrieved January 6, 2019.
 184. ^ Dutton, Sarah; De Pinto, Jennifer; Backus, Fred; Khanna, Kabir; Salvanto, Anthony (December 15, 2016). "Poll: More Americans Believe Popular Vote Should Decide the President". CBS News. Retrieved January 6, 2019.
 185. ^ "Americans' Support for Electoral College Rises Sharply". news.gallup.com. December 2, 2016. Retrieved April 5, 2019.
 186. ^ "The Electoral College, Congress and representation". Pew Research Center. April 26, 2018. Retrieved April 15, 2019.
 187. ^ For a more detailed account of this proposal read The Politics of Electoral College Reform by Lawrence D. Longley and Alan G. Braun (1972)
 188. ^ 1968 Electoral College Results, National Archives and Records Administration
 189. ^ "Text of Proposed Amendment on Voting". The New York Times. April 30, 1969. p. 21.
 190. ^ "House Unit Votes To Drop Electors". The New York Times. April 30, 1969. p. 1.
 191. ^ "Direct Election of President Is Gaining in the House". The New York Times. September 12, 1969. p. 12.
 192. ^ "House Approves Direct Election of The President". The New York Times. September 19, 1969. p. 1.
 193. ^ "Nixon Comes Out For Direct Vote On Presidency". The New York Times. October 1, 1969. p. 1.
 194. ^ "A Survey Finds 30 Legislatures Favor Direct Vote For President". The New York Times. October 8, 1969. p. 1.
 195. ^ Weaver, Warren (April 24, 1970). "Senate Unit Asks Popular Election of the President". The New York Times. p. 1.
 196. ^ "Bayh Calls for Nixon's Support As Senate Gets Electoral Plan". The New York Times. August 15, 1970. p. 11.
 197. ^ a b c Weaver, Warren (September 18, 1970). "Senate Refuses To Halt Debate On Direct Voting". The New York Times. p. 1.
 198. ^ "Senate Debating Direct Election". The New York Times. September 9, 1970. p. 10.
 199. ^ The Senate in 1975 reduced the required vote for cloture from two-thirds of those voting (67 votes) to three-fifths (60 votes). See United States Senate website.
 200. ^ "Senate Puts Off Direct Vote Plan". The New York Times. September 30, 1970. p. 1.
 201. ^ Jimmy Carter Letter to Congress, Jimmy Carter: "Election reform Message to the Congress", Online by Gerhard Peters and John T. Woolley, The American Presidency Project.
 202. ^ a b "Carter Proposes End Of Electoral College In Presidential Votes", The New York Times, March 23, 1977, Pages 1, 18.
 203. ^ "Carter v. The Electoral College", Chicago Tribune, March 24, 1977, Section 3, Page 2
 204. ^ "Letters". The New York Times. March 15, 1979. Retrieved August 18, 2017.
 205. ^ Morton, Victor (January 3, 2019). "Rep. Steve Cohen introduces constitutional amendment to abolish Electoral College". The Washington Times. Retrieved January 5, 2019.
 206. ^ Morton, Victor (January 3, 2019). "Why Democrats Want to Abolish the Electoral College—and Republicans Want to Keep It". The Washington Times. Retrieved January 5, 2019.
 207. ^ Cohen, Steve (January 3, 2019). "Text – H.J.Res. 7 – 116th Congress (2019–2020): Proposing an amendment to the Constitution of the United States to abolish the electoral college and to provide for the direct election of the president and vice president of the United States".
 208. ^ Merkley, Jeff (March 28, 2019). "Text – S.J.Res. 16 – 116th Congress (2019–2020): A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States to abolish the electoral college and to provide for the direct election of the president and vice President of the United States".
 209. ^ Schatz, Brian (April 2, 2019). "Text – S.J.Res. 17 – 116th Congress (2019–2020): A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States to abolish the electoral college and to provide for the direct election of the President and Vice President of the United States".
 210. ^ "Text of the compact" (PDF). National Popular Vote.
 211. ^ Neale, Thomas H. Electoral College Reform Congressional Research Service pp. 21–22, viewed November 23, 2014.
 212. ^ Anapol, Avery (May 7, 2018). "Connecticut state Senate passes bill giving electoral votes to presidential candidate who wins popular vote". The Hill. Retrieved May 7, 2018.

External links