مجلس شورای قطر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مجلس شورای قطر

مجلس الشوری القطری
گونه
گونه
رهبری
رئیس مجلس
احمد بن عبدالله آل محمود
از ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷
کرسی‌ها۴۵
محل نشست‌ها
دوحه
وبگاه

مجلس شورای قطر (عربی: مجلس الشوری القطری، آوانگاری: Majlis as-Shura) نهاد قانونگذاری کشور پادشاهی قطر است که ۴۵ عضو دارد. پس از برگزاری اولین انتخابات مجلس قطر، ۳۰ عضو انتخابی و ۱۵ عضو انتصابی خواهد داشت.[۱][۲] در آخرین تغییرات اعضای مجلس شورای قطر در سال ۲۰۱۷، عضویت ۱۳ نفر از اعضا توسط امیر تمدید شد و ۲۸ نفر دیگر از جمله ۴ زن به عضویت مجلس منصوب شدند.[۳][۴]

نقش قانونی[ویرایش]

قانون اساسی قطر، که در همه‌پرسی آوریل ۲۰۰۳ تصویب شد، یک مجلس قانونگذاری را پیش‌بینی کرده که دو سوم اعضای آن با مراجعه به آرای عمومی انتخاب شده و یک سوم دیگر توسط امیر منصوب می‌شوند. طبق قانون اساسی، مجلس سه قدرت دارد: ۱) تأیید (اما نه آماده‌سازی) بودجه ملی، ۲) نظارت بر عملکرد وزرای دولت از طریق رای عدم اعتماد و ۳) آماده کردن پیش نویس، بحث و رأی دادن به قانون پیشنهاد شده‌است. قوانین پیشنهادی با رای موافق دو سوم اعضای مجلس و تأیید امیر به قانون تبدیل می‌شوند.

اعضا[ویرایش]

احمد بن عبدالله بن زید آل محمود رئیس فعلی مجلس شورا است.

eد ترکیب مجلس شورای قطر
اعضا کرسی‌ها
اعضای انتصابی ۴۵
جمع ۴۵

رؤسای پیشین[ویرایش]

نام آغاز ریاست پایان ریاست منبع
عبدالعزیز بن خالد الغانم ۱ مه ۱۹۷۲ ۸ دسامبر ۱۹۹۰ [۵]
علی بن خلیفه الهتمی ۸ دسامبر ۱۹۹۰ ۲۷ مارس ۱۹۹۵ [۵]
محمد بن مبارک الخلیفی ۲۷ مارس ۱۹۹۵ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ [۵]
احمد بن عبدالله آل محمود ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ هم‌اکنون [۶][۷]

تاریخچه[ویرایش]

مجلس شورا در آوریل ۱۹۷۲ با ۲۰ عضو تشکیل شد.[۴] در ماه مه ۱۹۷۲ اولین جلسه مجلس شورا برگزار شد که طی آن عبدالعزیز بن خالد الغانم به عنوان اولین رئیس مجلس قطر انتخاب شد. در این جلسه به غیر از ۲۰ عضو مجلس، شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی، امیر وقت، و مهمانان خارجی حضور داشتند.[۸]

در ۱ آوریل ۲۰۰۶ حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی که در آن زمان، معاون اول نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر بود، طی بیانیه ای اعلام کرد که انتخابات مجلس در سال ۲۰۰۷ برگزار خواهد شد. این موضوع به تعویق افتاد و یک کمیته مشورتی برای بررسی موضوع ایجاد شد. بعدتر مجلس شورا انتخابات را برای ژوئن ۲۰۱۰ برنامه‌ریزی کرد اما باز هم انتخابات برگزار نشد.[۹]

در ماه نوامبر ۲۰۱۱، امیر اعلام کرد انتخابات در سال ۲۰۱۳ برگزار خواهد شد،[۲][۱۰] اما در شب پیش از کناره‌گیری از قدرت، حمد بن خلیفه آل ثانی امیر وقت انتخابات را به تعویق انداخت و عضویت اعضای مجلس را تمدید کرد.[۱۱]

در ماه نوامبر ۲۰۱۷، امیر تمیم بن حمد آل ثانی ۲۸ عضو جدید از جمله چهار زن را به عضویت در مجلس منصوب کرد و عضویت ۱۳ عضو دیگر را تمدید کرد.[۱۲] در حال حاضر ۴۱ نفر به‌طور رسمی در عضویت این مجلس هستند.

دست کم تا سال ۲۰۱۹ انتخاباتی برگزار نخواهد شد.[۱۳]

منابع[ویرایش]

 1. «Qatar to hold elections in 2013» (به انگلیسی). ۲۰۱۱-۱۱-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ Agarwal، Hina (۲۰۱۱-۱۱-۰۹). «Qatar to hold elections in 2013». Arabian Gazette (به انگلیسی). بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژانویه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 3. «Qatar appoints four women to Shura Council». www.aljazeera.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «History». www.shura.qa. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ «Previous Speakers and Members». www.shura.qa. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 6. «HE Mr. Ahmad Bin Abdulla Bin Zaid Al Mahmoud». www.shura.qa. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 7. «Advisory Council re-elects H E Ahmed bin Abdullah bin Zaid Al Mahmoud as Speaker». www.thepeninsulaqatar.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴.
 8. The era of reform. New York :.
 9. Legislative Polls by June 2010 بایگانی‌شده در سپتامبر ۱۷, ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine Gulf-Times. Nair, Arvind. December 1, 2009.
 10. www.asriran.com https://www.asriran.com/fa/news/187681/2013-زمان-برگزاری-انتخابات-پارلمانی-قطر. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۰۴. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 11. "Qatar emir hands power to son, no word on prime minister" (به انگلیسی). 2013-06-25. Retrieved 2019-03-04.
 12. "Qatar appoints four women to Shura Council". Al Jazeera. 9 November 2017. Retrieved 24 August 2018.
 13. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ اوت ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۹.