مجتمع فولاد مبارکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجتمع فولاد مبارکه
نوع فولاد
بنا نهاده ۲۳ دی ۱۳۷۲
دفتر مرکزی مبارکه، اصفهان، ایران ایران
محدودهٔ فعالیت ایران
مدیر عامل بهرام سبحانی
محصولات فولاد
آهن
شمشال (فولاد)
درآمد افزایش ۳۱٫۷۲۰ میلیارد ریال (۲۰۰۸)
وب‌گاه [۱]
Foolad Mobarakeh50.jpg

مجتمع فولاد مبارکه، بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی ایران است، که در حاشیه شهر مبارکه استان اصفهان قرار دارد.

این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اصفهان، در زمینی به وسعت ۳۵ کیلومترمربع (۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید) استقرار یافته است و دارای ظرفیت تولید سالانه ۵٫۳۳ میلیون تن، انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد نوردیده، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت ۰٫۱۸ تا ۱۶ میلیمتر می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

این مجتمع در ۲۳ دی ۱۳۷۲ با ظرفیت تولید ۲٫۴ میلیون تن در سال، در نزدیکی شهرستان مبارکه استان اصفهان تاسیس شد.

مراحل تولید[ویرایش]

پودر سنگ آهن مورد نیاز از معادن گل گهر و چادرملو تأمین می‌شود و به‌وسیله راه‌آهن به واحد انباشت و برداشت شرکت فولاد مبارکه حمل می‌گردد.

پودر سنگ آهن انباشت شده در واحد گُندله‌سازی تبدیل به گُندله شده و در واحد احیاء مستقیم، به آهن اسفنجی تبدیل می‌گردد و سپس در کوره‌های قوس الکتریکی واحد فولادسازی ذوب می‌شود. فولاد مذاب برای تبدیل به تختال (اسلب) به ماشین‌های ریخته گری مداوم منتقل می‌گردد.

تختال خنک و پرداخت شده و بعد از پیش‌گرم شدن در واحد نورد گرم، نورد شده و سپس به واحد تکمیل نورد گرم و یا به واحد اسیدشوئی می‌رود و سپس برای کاهش ضخامت به واحد نورد سرد، ارسال می‌گردد. همچنین بخشی از محصولات سرد نوردیده به واحدهای قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی ارسال می‌گردد.

Foolad Mobarakeh56.jpg

واحدها[ویرایش]

انباشت و برداشت مواد خام[ویرایش]

پودر سنگ آهن به وسیله خط آهن از معادن داخلی مانند گل گهر و چادر ملو، واقع در استان‌های کرمان و یزد به مجتمع حمل می‌شود و با نوار نقاله، به قسمت انباشت و برداشت منتقل می‌شود. ماشین‌های انباشت و برداشت کار انتقال مواد را از نقاله‌ها به دپو و بالعکس انجام می‌دهد.

گُندله‌سازی[ویرایش]

پودر سنگ آهن در آسیاب‌های گلوله‌ای این واحد، به صورت پودر در می‌آید و پس از ترکیب با دو درصد آهک در دیسک‌هایی به صورت گندله‌هایی به قطر بین ۶ تا ۱۸میلیمتر در می‌آید و در درجه حرارت حدود ۱۲۵۰ درجه سانتی‌گراد پخته و سخت می‌شوند.

آهک‌سازی[ویرایش]

سنگ آهک از معدن حوض ماهی واقع در هفده کیلومتری مجتمع تأمین می‌گردد و در دو کوره پخت دوار افقی در دمای حدود ۱۰۵۰-۷۸۰ درجه سانتی گراد به صورت آهک پخته هیدراته در می‌آید، آهک تهیه شده در واحدهای گندله‌سازی، فولادسازی و تولید آب صنعتی استفاده می‌شود.

احیای مستقیم[ویرایش]

پودر سنگ آهن به صورت گندله پخته شده وارد کوره احیا از نوع سری ۶۰۰ میدرکس شده و گاز احیا کننده نیز به داخل کوره دمیده می‌شود. سپس آهن احیا شده، به صورت گلوله‌های آهن اسفنجی از کوره‌ها خارج می‌شود.

ریخته گری[ویرایش]

وظیفه این واحد تبدیل فولاد مذاب به شمش تختال با کیفیت استاندارد ابعاد مورد سفارش مشتری و تحویل آن به واحد خنک سازی و اصلاح شمش می‌باشد. این واحد دارای چهار ماشین ریخته گری دو خطه از نوع قوسی به شعاع ۱۰/۵ متر بوده و مشخصات ابعادی محصول تولیدی به شرح زیر می‌باشد: عرض تختال تولیدی: از ۶۵۰ میلیمتر تا حداکثر ۱۸۸۰ میلیمتر طول تختال تولیدی: در دو نوع تختال بلند ۱۰- ۹/۵ متر و تختال کوتاه ۴/۷۵ – ۴/۵ متر و ضخامت تختال تولیدی: ۲۰۰ میلیمتر

آماده‌سازی تختال[ویرایش]

در این واحد عملیات خنک سازی، و در صورت نیاز، اصلاح و رفع عیوب و یا برش طولی و عرضی تختال‌ها انجام می‌شود.

Foolad Mobarakeh49.jpg

واحد نورد گرم[ویرایش]

تختال‌ها به واحد نورد گرم منتقل می‌شود و پس از گرم شدن تا ۱۲۸۰ درجه سانتی‌گراد، در کوره‌های پیش گرم کن و پوسته‌زدایی در نوردهای اولیه و نهایی نورد شده و در نهایت ضخامت آن به ۱۶ تا ۲/۱ میلیمتر می‌رسد، که به صورت کلاف (کویل) تولید می‌گردد.

تکمیل نورد گرم[ویرایش]

۵۲ درصد از کلاف‌ها به واحد تکمیل نورد گرم انتقال می‌یابد. در این واحد اعمالی از قبیل کم کردن وزن کلاف، بهبود خواص مکانیکی، تسطیح ورق، برش سبک و سنگین ورق در طول‌های ۱ الی ۱۲ متر صورت می‌گیرد.

نورد سرد[ویرایش]

۴۸ درصد از کلاف‌های ورق تولید شده در واحد نورد گرم به نورد سرد حمل می‌شود، تا با عملیات مختلفی مانند: برطرف کردن عیوب فیزیکی، روغن‌کاری، تقلیل ضخامت، دادن خواص مکانیکی و متالورژیکی و پرداخت سطحی قرار گیرد و در قسمت‌های اسیدشویی، نورد تاندم، خط بازپخت خنثی، نورد سخت کردن سطحی، نورد پوسته‌ای، خطوط تصحیح و بُرش مورد عملیات لازم قرار گرفته و بسته‌بندی گردد.

توزیع برق[ویرایش]

مصرف انرژی الکتریکی مجتمع ۶۰۰ مگاوات ساعت برق است که مقدار۲۰۰ مگاوات ساعت آن از نیروگاه داخلی مجتمع تأمین می‌گردد و بقیه از شبکه سراسری کشور دریافت می‌شود و از طریق مرکز توزیع اتوماتیک برق و ۲۸ کیلومتر تونل زیرزمینی، به سراسر مجتمع منتقل می‌شود.

Foolad Mobarakeh21.jpg

دفتر فنی تعمیرات[ویرایش]

واحد تصفیه و توزیع آب[ویرایش]

این واحد شامل سد آبگیر و تصفیه‌خانه، خط انتقال آب تصفیه شده، منابع ذخیره و تجهیزات توزیع و انتقال داخلی و برج‌های خنک‌کننده است که با برداشت آب از رودخانه زاینده رود آب مورد نیاز مجتمع را تأمین می‌کند.

واحد اکسیژن و هیدروژن[ویرایش]

این واحد شامل کارگاه اکسیژن و هیدروژن است. کارگاه اکسیژن شامل دو بخش

  • تولید هوای فشرده
  • تولید گازهای صنعتی اکسیژن، ازت و آرگون می‌باشد.

کارگاه هیدروژن نیز تأمین کننده هیدروژن مورد نیاز در فرایند خالص‌سازی آرگون در نظر گرفته شده است.

واحد توزیع سیالات[ویرایش]

این واحد وظیفه توزیع سیالات از قبیل: گاز طبیعی، اکسیژن، نیتروژن، آرگون، هوای فشرده، آب سرد، آب گرم، آب آشامیدنی، آب مقطر را در سراسر مجتمع به عهده دارد.

واحد تعمیرگاه مرکزی[ویرایش]

این واحد انجام تعمیرات کلیه قسمت‌های مجتمع و تهیه قسمتی از قطعات یدکی مورد نیاز درکارگاه‌های مکانیک، هیدرولیک، الکترونیک، برق، ماشین کاری، اسکلت فلزی، ابزارسازی، عملیات حرارتی و آهنگری و غیره را به‌عهده دارد.

محصولات[ویرایش]

محصولات این شرکت شامل کلاف و ورق‌های گرم و سرد، کلاف‌های اسیدشویی، کلاف نوار باریک و تختال می‌باشد، که مطابق با استانداردهای بین‌المللی فولاد تولید می‌گردد.

محصولات فولاد مبارکه نیاز صنایع مختلف از جمله: صنعت خودروسازی، لوازم خانگی، لوله سازی، مخزن‌های تحت فشار، تجهیزات فلزی سبک و سنگین و غیره را تأمین می‌کند.

محصولات این شرکت به بسیاری از کشورهای جهان در اروپا، آمریکای شمالی، خاوردور، آفریقا و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

مصرف آب[ویرایش]

فولاد مبارکه از واحدهای صنعتی پرمصرف آب اصفهان به شمار می‌آید. مصرف آب این کارخانه در سال ۱۳۹۳ معادل ۵٫۶٪ از کل مصرف آب شهر اصفهان بوده است.[۱] با این حال مسئولان این شرکت معتقدند فولاد مبارکه در بالاترین میزان مصرف خود، تنها ۱٫۵٪ از دبی زاینده‌رود برابر ۲۳ میلیون متر مکعب را مصرف می‌کند.[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]