مثلث مغزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مغز: Fornix
Fornix.gif
نام لاتین Fornix
آناتومی گری subject #۱۸۹ ۸۳۷
سرخ‌رگ‌ها Small medial central branches of the سرخرگ ارتباطی پیشین
نورونیمز hier-۲۵۰
MeSH Fornix+(Brain)

مثلث مغزی یا فورنیکس (به انگلیسی: Fornix) شامل الیافی است که قسمت‌های مختلف یک نیمکره مغز و همچنین قسمت‌های بویایی بین دو نیمکره را به هم ارتباط می‌دهد. دارای ستون‌های قدامی یا ستون‌های مثلث مغزی (Columns of fornix) و ستون‌های خلفی یا ساق‌های مثلث مغزی (Crura of fornix) و الیاف عرضی به نام رابط پاراهیپوکامپ می‌باشد که این الیاف مناطق پاراهیپوکامپ دو طرف را به هم ارتباط می‌دهند. به آن کمان مغزی هم می‌گویند.

مثلث مغزی مادهٔ سفیدی است به شکل مثلث که قاعدهٔ آن در عقب قرار دارد، سطح فوقانی آن در عقب به جسم پینه ای و در جلو به Septum Pellucidum متصل می‌شود. سطح تحتانی آن مربوط به تالاموس و بافت مشیمیهٔ فوقانی است. از راس این مثلث دوپایه به جلو و پایین رفته و پس از عبور از جلوی سوراخ مونرو به اجسام پستانی ختم می‌شوند. از دو ناحیهٔ خلفی مثلث مذکور دوپایه به نام Crus از عقب تالاموس پایین رفته به طوری که امتداد آن در جلو فیمبریا (Fimbria) نامیده می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • دکتر فاطمه فدایی، دکتر محسن نوروزیان، دکتر رضا ماستری فراهانی، زیرنظر پروفسور حسین حکمت، «آناتومی عمومی»، مؤسسهٔ نشر جهاد وابسته به جهاد دانشگاهی، چاپ چهارم _ تابستان ۱۳۷۸، شابک: ۹۶۴۶۰۲۲۷۵۸