مبدل ولتاژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مبدل ولتاژ یک مبدل الکتریکی است که ولتاژ منبع الکتریکی را تغییر می‌دهد؛ که ممکن است با دیگر اجزا برای ساخت یک منبع تغذیه ترکیب شود.

AC و DC[ویرایش]

برای تغییر دامنۀ ولتاژ AC از ترانسفورماتور استفاده می‌شود. تغییر مقدار ولتاژ DC و یا تبدیل آن به AC نیازمند مدار الکترونیکی است (تجهیزات الکترومکانیکی قبل از پیشرفت نیمه هادی‌ها مورد نیاز بود)، مانند مبدل DC-DC. منبع اصلی و فراگیر انرژی الکتریکی، عموماً AC است.

مبدل‌های ولتاژ عملیاتی[ویرایش]

مبدل‌های اصلی[ویرایش]

استفاده رایج از مبدل ولتاژ این است که یک وسیله اجازه می‌دهد دستگاه‌های مورد استفاده برای ولتاژ اصلی یک منطقه جغرافیایی در یک منطقه با ولتاژ مختلف کار کنند. همچین وسیله ای ممکن است یک مبدل ولتاژ، مبدل قدرت، آداپتور مسافرتی و … باشد. بیشترین خروجی جریان الکتریکی تک فاز در جهان منبع تغذیه در ۲۱۰–۲۴۰ ولت یا در 100-120 V قرار دارد. ترانسفورماتور یا ترانسفورماتور خودکار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. (خودکار) ترانسفورماتورها ذاتاً برگشت‌پذیر هستند، بنابراین همان ترانسفورماتور می‌تواند برای افزایش سطح ولتاژ مورد استفاده قرار گیرد یا آن را با نسبت مشابه به پایین ببرد. دستگاه‌های سبک‌تر و کوچکتر می‌توانند با استفاده از مدار الکترونیکی ساخته شوند. کاهش ولتاژ به صورت الکترونیکی ساده‌تر و ارزان‌تر از افزایش آن است. اداپتورهای م۷سافرتی ، ارزان، مناسب برای دستگاه‌های کم قدرت مانند تراشنده های الکتریکی مانند، مو خشک کن‌ها، در دسترس هستند؛ آداپتورهای مسافرتی معمولاً شامل آداپتورهای پلاگین برای استانداردهای مختلف مورد استفاده در کشورهای مختلف استفاده می‌شوند. یک ترانسفورماتور ممکن است برای قدرت بالاتر استفاده شود.

ترانسفورماتورها فرکانس الکتریکی را تغییر نمی‌دهند؛ در بسیاری از مناطق با 100-120 V، برق در ۶۰ هرتز تغذیه می‌شود و مناطق 210-240 V تمایل دارند از ۵۰ هرتز استفاده کنند. این ممکن است بر عملکرد دستگاه‌هایی که وابسته به فرکانس اصلی هستند (بعضی از پخش‌های صوتی و ساعتهای الکتریکی تنها و غیره، هر چند که تجهیزات مدرن کمتر وابسته به فرکانس اصلی می‌باشند) تأثیر بگذارد. تجهیزات با موتورهای قدرتمند یا ترانسفورماتور داخلی که برای کار در ۶۰ هرتز طراحی شده ممکن است در ۵۰ هرتز گرم شود حتی اگر ولتاژ تغذیه شده درست باشد.

اکثر تجهیزات الکتریکی با منبع تغذیه اصلی، هرچند ممکن است یک ولتاژ اسمی را مشخص کند، در واقع دارای دامنه تحمل بالا و پایین آن نقطه است؛ بنابراین، معمولاً دستگاه‌ها می‌توانند بر روی هر ولتاژ تقریباً حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ ولت یا هر ولتاژ تقریبی. ۲۱۰ تا 240 V استفاده شوند. در چنین مواردی، مبدل های ولتاژ فقط نیاز دارند که با مبدل در هر ولتاژ در یک محدوده با یک ولتاژ در محدوده دیگرمشخص شوند. بیشتر از مبدل‌های مجزا به جفت ولتاژهای اسمی ممکن نیاز دارند. (۱۱۰–۲۲۰و۱۱۷–۲۲۰و۱۱۰–۲۳۰وغیره)

مبدل‌ها برای دستگاه‌ها[ویرایش]

مبدل‌های اصلی[ویرایش]

یکی دیگر از الزامات فراهم کردن الکتریسیته با ولتاژ پایین به یک دستگاه الکترسیته اصلی می‌باشد. این کار با آنچه که معمولاً به عنوان منبع تغذیه نامیده می‌شود انجام می‌شود. اکثر دستگاه‌های الکترونیکی مدرن نیاز به ۱٫۵ تا ۲۴ ولت DC دارند؛ دستگاه‌های با ولتاژ کمتر در این ولتاژ اغلب می‌توانند از باتری‌ها یا شبکه‌های برق کار کنند. بعضی دستگاه‌ها منبع تغذیه ای دارند و به سادگی بهشبکه‌های برق متصل می‌شوند. دیگران از منبع تغذیه خارجی استفاده می‌کنند که شامل ترانسفورماتور و یکسو کننده یا مدار الکترونیکی است. منبع تغذیه قدرت سوییچ شده در اوایل قرن بیست و یکم فراوان شده‌است؛ آنها کوچکتر و سبک‌تر از یک مبدل ترانسفورماتور یکسان هستند و اغلب برای کار با برق AC در هر ولتاژ بین ۱۰۰ و 250 V طراحی شده‌اند. علاوه بر این، از ان جهت که آنها به‌طور معمول با ولتاژ DC کار می‌کنند، به‌طور حداقل تحت تأثیر قرار می‌گیرند فرکانس برق در محدوده(۵۰ و ۶۰ هرتز) قرار دارند. جزئیات در مورد عملیات در مقاله در مورد منبع تغذیه داده می‌شود.

مبدل‌های موبایل[ویرایش]

مبدل‌های ولتاژ را می‌توان در وسایل نقلیه با خروجی 12 V DC استفاده کرد. میتوان از قطره چکان ولتاژ ساده برای کاهش ولتاژ دستگاه‌های کم مصرف استفاده کرد. اگر بیش از ۱۲ ولت باشد، یا برای دستگاه‌های با قدرت بالا، یک منبع تغذیه حالت سوئیچ استفاده می‌شود. خروجی معمولاً DC در محدوده ۱٫۵ تا ۲۴ ولت است. منبع تغذیه که خروجی ۱۰۰–۱۲۰ولت AC است یا ۲۱۰–۲۴۰ ولت AC در دسترس هستند آنها به علت تبدیل از DC به AC به جای تغییر ولتاژ، معکوس کننده نامیده می‌شوند. فرکانس خروجی و شکل موج یک معکوس کننده ممکن است دقیقاً همان چیزی را که توسط برق اصلی تأمین می‌شود، تکرار نکنند، گرچه این معمولاً یک مشکل نیست.

انتخاب یک مبدل[ویرایش]

یک مبدل برای استفاده کردن تجهیزات باید حداقل مقدار واقعی وات و آمپر استفاده شده در تجهیزات را به‌طور مشخص تغذیه کند؛ و این به صورت یک بر چسب روی تجهیزات چسبانده می‌شود. یک مبدل با رتبه بالاتر ایمن تر است برای استفاده. بعضی از تجهیزات قدرت و جریان بیشتری را در شروع استفاده می‌کنند. ۲۰ درصد حاشیه معمولاً کافی است. اگر چه ممکن است شامل شکل مجاز باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]