مبارک‌آباد (آبعلی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مبارک آباد در گذشته یکی از روستاهای دهستان آبعلی بوده‌است؛ سپس در هنگام تشکیل شهر آبعلی به بخشی از شهر آبعلی تبدیل شده‌است. شهر آبعلی در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند استان تهران ایران واقع است.[۱][۲][۳]

امامزاده حمزه محله مبارک آباد شهر آبعلی در فاصله سی کیلومتری جاده هراز از سمت تهران و شمال روستای مبارک آباد در کنار سه چنار کهنسال چهارصد ساله ، قرار دارد . فاصله این امامزاده تا کنار جاده چند متری بیشتر نیست . این بنا در تاریخ نهم اردیبهشت 1382 شمسی به شماره 8513 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیداست. مبارک آباد روستایی با بهترین اب و هوا در منطقه سالانه میزبان جمع کثیری از هنرمندان، ورزشکاران، چهره‌های سیاسی و مسافرین گردشگر می‌باشد.

در داخل روستا یک حمام قدیمی وجود دارد که مردم روستا از ان استفاده می‌کنند. این حمام قدمتی حدودا صد ساله در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده‌است.

مبارک آباد دارای یک مسجد به نام امام حسین است. در این مسجد طبق سنت‌های دیرین اهالی روستا تعزیه برگزار می‌شود که به زبان محلی روستا خوانده می‌شود. بنیان گذار تعزیه در این روستا فردی به نام حاج حسین بابایی بود که خود نیز رهبر گروه تعزیه را بر عهده داشت. حاج حسین بابایی در سال 1389 در سن ۷۰ سالگی درگذشت و رهبری گروه تعزیه به برادرش حاج آقابالا بابایی میرسد.

منابع[ویرایش]