ما آتش را نیفروختیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«ما آتش نیفروختم»
ترانه بیلی جوئل
از آلبوم طوفان روبه‌رو
تاریخ پخش۲۷ سپتامبر ۱۹۸۹
ژانرراک اند رول
زمان۴٫۴۹
ناشرکامبیا رکوردز
ترانه‌سرا(ها)بیلی جوئل
تهیه‌کننده(ها)کیت سگال
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های بیلی جوئل
«بچه بزرگ» «ما آتش نیفروختم» «لنینگراد»

ما آتش نیفروختم (به انگلیسی: We Didn't Start the Fire) آهنگی بود که توسط بیلی جوئل ضبط شده بود. این آهنگ غنایی رویدادهای قرن بیستم از سال ۱۹۴۹ (سال تولد بیلی جوئل) تا سال ۱۹۸۹ را به سرعت مرور می‌کرد و به پر فروشترین آهنگ آلبوم طوفان روبه‌رو تبدیل شد. این آهنگ شماره یک بازار آمریکا را نیز بدست آورد.

تاریخچه[ویرایش]

جوئل ایدهٔ این کار با در صحبت با فردی که نصف وی سن داشت، بدست آورد. فردِ جوان در این مکالمه گفته بود که جوان یک آشفتگی غیرقابل تعمیر است. جوئل گفته بود: «منم وقتی سنِ تو بودم همین فکر رو می‌کردم». جوان پاسخ داده بود: «آره خب، ولی تو توی دههٔ پنجاه بزرگ شد و همه می‌دونن دهه پنجاه هیچ‌خبری نبود.» جویل پاسخ داد: «صبرکن، تو دربارهٔ کره، آزادی‌خواهانِ مجارستان یا «بحران سوئز» نشنیدی؟». جوئل بعدها گفته بود که این سرخطِ ساده، شاکله کل آهنگ را تشکیل می‌داد.[۱]

جوئل گفته بود: «احمق من تاریخدان هستم. یه موقعی می‌خواستم که معلم تاریخ بشم». براساس گفتهٔ مادرش وی از سن هفت‌سالگی خوره کتاب بوده[۲]. برخلاف تقریباً اتمام آهنگ‌های جوئل، غنای آن پیش از آهنگش ساخته شد. آهنگ موفقیت بزرگی در بازار کسب کرد و شماره یک بیلبورد را کسب کرد و نامزد جوایز گرمی شد.

وقتی چهل سالم شد. سال ۱۹۸۹ بود، پیش خودم گفتم: «خب، چه اتفاقاتی در عمر من افتاده؟» من سال ۱۹۴۹ رو نوشتم. خب، هری ترومن رئیس‌جمهور بود. محبوبترین خواننده روز هم دوریس دی بود. چین کمونیست شده بود. یک خواننده دیگه هم جانی ری بود. نمایش بزرگ برادوی، «جنوب پاسفیک». والتر وینچل یه خبرنگار بود. جو دیماجیو یک ورزشکار بود. رفتم سراغ دهه پنجاه [....]. این بدترین غنایی بود که نوشته بودم. اما به جورایی دوستش داشتم.[۳]

موضوعات تاریخی که در آهنگ به آن‌ها اشاره شده[ویرایش]

در مجموع ۱۱۷ رویداد تاریخی در متن این آهنگ ذگر شده‌اند. بیشتر این رویدادها به ترتیب تاریخی فهرست شده‌اند.[۴] از آنجا که روند آهنگ بسیار سریع بود، چندین اسم و رویداد با سرعت ذکر شد ولی بر روی معنی آهنگ توافق جامعی وجود دارد. استوین اتینگر نوشته بود:

بیلی جوئل دیدِ کلی را گرفته بود، رویدادها، افراد، شخصیت‌های نیم قرن در ۳ دقیقه… این یک سربارگذاریِ خالص بود، یک آهنگ که که فرض می‌کند ما دقیقاً می‌دانیم از چه صحبت می‌کند… ما، شنوندگان به خوبی از ارجاع‌های آن‌ها آگاه بودیم[۵]

دهه ۱۹۴۰[ویرایش]

۱۹۴۹[ویرایش]

دهه ۱۹۵۰[ویرایش]

۱۹۵۰[ویرایش]

۱۹۵۱[ویرایش]

۱۹۵۲[ویرایش]

آیزن هاور، سی و چهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده شد

۱۹۵۳[ویرایش]

۱۹۵۴[ویرایش]

نمایشِ ترکیبِ شیمیاییِ دراکون، نوع اولیه پلاستیک

۱۹۵۵[ویرایش]

آلبرت اینشتین، در ۷۶ سالگی در سال ۱۹۵۵ درگذشت

۱۹۵۶[ویرایش]

۱۹۵۷[ویرایش]

 • لیتل راک، آرکانزاس مکانِ یکی از تقابل‌های ضد-تجمیع (قانونی که افراد سیاه‌پوست و سفیدپوست در یک مکان با هم حضور داشته باشند) بود. زمانی که فرماندار آرکانزاس، اروال فابیوس از اجرای این قانون سرباز زد، دیوان عالی ایالات متحده به این ایالت دستور اجرای قانون را داد و آیزن هاور نیز دستور اعزام نیروی ۱۰۱م هوابرد را با آرکانزاس صادر نمود وی همچنین برای جلوگیری از عدم تمکینِ فرماندار از قانون فدرال، دستورِ فدرال اعلام نمودنِ ۱۰٬۰۰۰ نیروی گاردِ ایالتی را صادر نمود. ۹ دانشجو، تحت حفاظت کامل نیروی هوابرد وارد آموزشگاه شدند.
 • بوریس بوریس پاسترناک، نویسنده روسی، رمان مشهورش، دکتر ژیواگو، را منتشر کرد.
 • میکی منتل در میانهٔ دوران کاریش در نیویورک یانکیز برای ششمین سال پیاپی به عنوان ستاره مسابقات لیگ بزرگ بیسبال دست یافت.
 • جک کرواک اولین رمانش را طی هفت سال نوشت: در راه.
 • اسپوتنیک به عنوان اولین مصنوع بشر و توسط شوروی سابق به فضا پرتاب شد. پرتاب در ۴ اکتبر بود و آغازگر عصر مسابقه فضایی بود.
 • چو ان‌لای، نخست‌وزیر جمهوری خلق چین، از تلاش برای به قتلش، حان سالم به در برد. این تلاش توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و در در پرواز پرنس کشمیر طی بمب‌گذاری صورت گرفت.
 • پل رودخانه کوای که فیلمی اقتباسی از رمانِ پل رودخانه کوای بود ساخته و برنده ۷ جایزه اسکار شد.[۷]

۱۹۵۸[ویرایش]

۱۹۵۹[ویرایش]

 • بادی هالی در سانحه هوایی درگذشت. این رویداد در ۳ فوریه رخداد. وی به همراه ریچی والنس و بیگ بوپر بود و خبر آن کشورِ آمریکا و بخصوص نسل جوان را به شدت تحت تأثیر قرار داد. جوئل بخشی از آهنگ را به سبک بادی به صورت «اوه-هاآ، اوه-هاآ» اجرا کرد.
 • بن هور، فیلمی حماسی با بازیِ چارلتون هستون برنده ۱۱ جایزه اسکار شد.
 • میمون‌های فضایی:آبل و خانم بیکر پس از سفر فضایی‌ای خود به زمین بازگشتند. این دو با پرواز ژوپیتر اِی‌ام-۱۸ به فضا رفته‌بودند.
 • مافیا در مرکز توجهات سازمان تحقیقات قضایی قرار گرفت و توجهات مردمی به آن جلب شد. این جمعیت‌های سازمان یافته دارای بافتِ سیسیلی-آمریکایی بودند.
 • هولا هوپ، به فروش ۱۰۰میلیون عددی رسید.
 • فیدل کاسترو که طی انقلابی در کوبا به قدرت‌رسیده بود، به صورت غیررسمی، سفری ۱۲ روزه به ایلات متحده داشت.
 • ادسل نِمیرِه: تولیدِ خودرو با این نشانِ تجاری به پایان رسید. این خودرو پس از سه سال فروش بسیار ضعیفی داشت.

دهه ۱۹۶۰[ویرایش]

۱۹۶۰[ویرایش]

۱۹۶۱[ویرایش]

باب دیلن خواننده، آهنگساز، شاعر و نویسنده معروفِ آمریکایی، در سال ۱۹۶۱ مهمترین قرارداد زندگی‌اش را بست.

۱۹۶۲[ویرایش]

 • لورنس عربستان: فیلم منطبق بر زندگیِ تی ایی لورنس توانست جوایز آکادمی بهترین فیلم را از آن خودش نماید. فیلم با بازیِ پیتر اوتول نمایشش را از ۱۶ دسامبر آغاز کرد.
 • بریتیش بیتلمنیا: بیتلز، گروهِ راکی از انگلستان با استخدام رینگو استار به عنوان درامر و بریان اپستین به عنوان مدیر به گروهِ پخشِ ای‌ام پیوست. به زودی این گروه به معروفترین باند موسیقی در جهان تبدیل شد. بیتلمانیا به شوقِ وصف‌ناپذیرِ طرفدارانِ این گروه اشاره دارد. بیتلز آغازگر حمله بریتانیا بود (رفتن و مشهور شدن اهالی بریتانیا در آمریکا).
 • اُولِ میس: کاهش درجهٔ جیمز مریدیت در دانشگاه می‌سی‌سی‌پی
 • جان گلن:اولین آمریکایی، اولین پرواز موفق به فضا را در ۲۰ فوریه انجام داد. مأموریت با نامِ دوستیِ ۷ و به مقصد مدارِ زمین انجام شد.
 • لیستون، پترسون را برد: سانی لیستون و فلوید پترسون مسابقهٔ را برای کسب قهرمان سنگین‌وزن برگزار کردند. مبارزه در ۲۵ سپتامبر برگزار و با ناک‌اوت شدنِ فلوید در راند اول به پایان رسید. این اولین ناک‌اوت شدنِ پترسون و یکی از ۸ باختِ وی در طی ۲۰ سال فعالیتش در بوکس بود.

۱۹۶۳[ویرایش]

۱۹۶۵[ویرایش]

 • کنترل جمعیت: در ابتدای دهه ۶۰، قرص‌های ضدبارداری خوراکی، که با مخففشان، «قرص» از آن‌ها یاد می‌شد؛ به شدت محبوب شد. «گرسولد برابر سینسیناتی» به چالشِ قانونی در سینسیناتی اشاره دارد که در ممنوعیت این فرص‌ها بود. پاپِ ششم در ۱۹۶۸ دستوری فقهی صادر و عملِ ضدبارداریِ عمدی را گناه اعلام نمود.
 • هو شی مینه: کمونیست ویتنامی که به عنوان رئیس‌جمهور ویتنام در بین سال‌هایِ ۵۴ تا ۶۹ میلادی خدمت کرد. وی در ۲ مارس، عملیاتِ تندر که شامل بمبارانِ خطوطِ پشتیبانیِ شورشیان بود را آغاز کرد. در ۸ مارس، ایلات متحده، ۳۵۰۰ سرباز نیروی دریایی را در ویتنامِ جنوبی مستقر نموود.
انسان در سال ۱۹۶۹ توانست در کرهٔ ماه فرود آید. آپولو ۱۱ نام این مأموریت با حضورِ آرمسترانگ و آلدرین بود.

۱۹۶۸[ویرایش]

۱۹۶۹[ویرایش]

استعفایِ ریچارد نیکسون پس از رسواییِ واترگیت در سالِ ۱۹۷۴.
 • شلیک به ماه: آپولو ۱۱، اولین سفینهٔ فضایی سرنشین‌دار در ماه با موفقیت فرود آمد.
 • ووداستاک: گروه معروفِ راک اند رول در فستیوالِ ۱۹۶۹ مشهور شد.

دهه ۱۹۷۰[ویرایش]

۱۹۷۴[ویرایش]

 • واترگیت: این رسوایی سیاسی با برملا شدنِ تلاش برای شنود در مجتمعِ «کمیته ملی دمکرات»ها در واشینگتن آغاز شد. بعد از این ورود غیرقانونی زمزمه‌هایی از حضور رئیس‌جمهور وقت، ریچارد نیکسون (جمهوری‌خواه) شنیده شد که ممکن است از این ورود از پیش آگاهی داشته باشد. این رسوایی فشارِ زیادی را منجر شد که در نهایت با استعفای رئیس‌جمهور وقت، نکسون، به اوجش رسید. این استعفا، تنها موردی در تاریخ ایلات متحده است، که یک رئیس‌جمهور استعفا نموده کرد.
 • پانک راک: رامون‌ها شکل گرفت و عصر پانک راک را آغاز کرد.

۱۹۷۷[ویرایش]

 • مناخم بگین نخست‌وزیر اسراییل شد و گفتگوهای صلحِ کمپ دیوید را با رئیس‌جمهورِ مصر آغاز کرد.
 • رونالد ریگان:رئیس جمهورِ ایلات متحده بین سال‌هایِ ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ بود که اولین تلاشش را برای رسیدن به ریاست جمهوری در ۱۹۷۶ انجام داد

۱۹۷۶[ویرایش]

۱۹۷۹[ویرایش]

دهه ۱۹۸۰[ویرایش]

۱۹۸۳[ویرایش]

 • چرخِ سرنوشت: یک برنامه تلویزیونی که به شکلِ نمایش بازی بود و توانست با پخش هم‌زمان در چندین شبکه موفقیت بسیار بالایی را کسب نماید.
 • سالی راید: در مأموریتِ اس‌تی‌اس-۷، وی به عنوان اولین زنِ آمریکایی دست یافت که به فضا سفر کرده‌است.
 • خودکشی با هوی متال: در دهه ۸۰ آزی آزبورن و گروهش؛ جوداس پریست و متالیکا؛ به دادگاه احضار شدند. والدینی آن‌ها را به دلیل قرار دادنِ پیام‌های خودکشی به صورتِ نهان‌سازی در برگردان در موسیقی‌هایشان به دادگاه کشاندند.
 • بدهی خارجی: بدهی ایلات متحده شروع به افزایش پیدا کرد.
 • بی‌خانمانیِ کهنه‌سربازان : کهنه‌سربازانی که از جنگ ویتنام بازگشته و عمدتاً دارای معلولیت‌های جنگی بودن بی‌خانمان و رها شده بودند.
 • ایدز: بیماری که از طریق آسیب به دستگاه ایمنی بدن انسان باعث مشکلاتی برای انسان می‌شد کشف شد.
 • کراک مصرفِ کوکایی در میانه دهه ۸۰ افزایش یافت.

۱۹۸۴[ویرایش]

 • برنارد گوتز: در ۲۲ دسامبر، آقای گوتز چهار جوان را کشت. وی ادعا کرده‌بود که آن‌ها وی را تهدید کرده‌بودند. گوتز از اتهام قتل عمد تبریه شد اما به دلیل حمل سلاحِ بدون مجوز محکوم شد.

۱۹۸۸[ویرایش]

 • تزریق زیرپوستی در ساحل: زائده‌های پزشکی در ساحلِ نیوجرسی کشف شد. این زائده‌ها در اثر از انباشت غیرقانونی جمع شده بود. پیش از این رویداد این زائده‌ها در دریا و تحتِ شرایطِ «خارج از دیدِ فارغ از یاد» در اقیانوس رها می‌شد. این مورد به یکی از بحران در اذهانِ عمومی تبدیل شد

۱۹۸۹[ویرایش]

 • چینی‌ها تحتِ حکومت نظامی هستند:در ۲۰ می چین اعلامِ حکومتِ نظامی نمود که دولت را قادر به استفاده از زور در برابر دانشجویانی می‌کرد که در میدان تیان‌آن‌من اعتراض‌وار تجمع کرده بودند.
 • راک-اند-رول جنگ کولا: دو شرکت بزرگ تولیدکنندهٔ نوشیدنی‌های بدون الکل؛ کوکا کولا و پپسی با استفاده از موسیقی راک اند رول سعی در جذبِ مخاطبان نوجوان و جوان داشتند که به «جنگ کولا» مشهور شد.

منابع[ویرایش]

 1. رولینگ استون - "Billy Joel Starts a Fire" by Sheila Rogers. Retrieved 4 May 2012.
 2. Bordowitz, pp. 168, 161, 9
 3. DeMain, Bill (2004). In their own words: songwriters talk about the creative process. Greenwood Publishing Group. p. 119. ISBN 978-0-275-98402-1.
 4. Facebook; Twitter; options, Show more sharing; Facebook; Twitter; LinkedIn; Email; URLCopied!, Copy Link; Print (2019-09-27). "All 59 people name-dropped in Billy Joel's 'We Didn't Start the Fire': Where are they now?". Los Angeles Times (به انگلیسی). Retrieved 2020-10-18. {{cite web}}: |نام خانوادگی= has generic name (help)
 5. Ettinger, Steven (2003). Torah 24/7: A Timely Guide for the Modern Spirit. Devorah Publishing Company. p. 2. ISBN 1-930143-73-7. Retrieved April 2, 2010.
 6. Bernstein, Adam (May 21, 2008). "Obituaries: Barbara Sears Rockefeller, 91; Miss Lithuania, Millionaire Bride". The Washington Post.
 7. «30th Academy Awards winners». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اكتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۴ فوریه ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)