مایکل جانسون (دونده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مایکل جانسون (به انگلیسی: Michael Johnson) ورزشکار مرد رشتهٔ دو و میدانی اهل کشور ایالات متحده آمریکا است.[۱] وی در بین سال‌های ‎۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰ میلادی در مسابقات بازی‌های المپیک تابستانی در مجموع ۴ مدال طلا (۲ طلا در ۴۰۰ متر، ۱ طلا در ۲۰۰ متر و یک طلا در ۴ در ۴۰۰ متر) را کسب کرده و هشت بار هم قهرمان جهان شده‌است.

مایکل جانسون رکورددار کنونی جهان و المپیک دو ۴۰۰ متر است. رکورد جهانی او در قهرمانی جهان ۱۹۹۹ سویا با زمان ۴۳٬۱۸ ثانیه و رکورد المپیک او در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا با زمان ۴۳٬۴۹ ثانیه ثبت شد. او همچنین در گذشته (۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸) رکورد جهانی و المپیک دو ۲۰۰ متر (۱۹٬۳۲ ثانیه در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا) و رکورد ۴۰۰ متر داخل سالن (۴۴٬۶۳ در آتلانتا، ۱۹۹۵) را هم در اختیار داشت.[۲] او به همراه تیم ملی آمریکا رکورد دو ۴ در ۴۰۰ متر امدادی (۲:۵۴٬۲۹در اشتوتگارت، ۱۹۹۳) و رکورد مسافت غیررسمی ۳۰۰ متر را (۳۰٬۸۵ ثانیه در پرتوریا، ۲۰۰۰) هم در اختیار دارد.

وی تنها دونده مرد است که در یک المپیک همزمان مدال طلای ۲۰۰ متر و ۴۰۰ متر را کسب کرده است، کاری که در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا انجام داد و طی آن رکورد جهانی تازه‌ای هم در هر دو ماده به جا گذاشت. او در ۲۰۰ متر در حالی که ۱۰۰ متر اول را ۱۰٬۱۲ ثانیه دویده بود با رکورد ۱۹٬۳۲ رکورد قبلی جهان را که خودش سال گذشته در انتخابی المپیک با ۱۹٫۶۶ ثانیه به جا گذاشته بود بیش از ۳ دهم ثانیه ارتقا داد که بیشترین کاهش رکورد این ماده در تمام رکوردشکنی‌های تاریخ بوده‌است. وی با داشتن هشت مدال طلا در کنار کارل لوئیس رکورد بیشترین قهرمانی دو و میدانی جهان تاریخ را در اختیار دارد. جانسون در واقع پنج مدال طلای المپیک کسب کرده است اما یکی از مدال‌های طلای او که در ۴ در ۴۰۰ متر المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به دست آمد به دلیل دوپینگ دو تن از هم‌تیمی‌های او پس گرفته شده‌است. او در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون شانس اصلی قهرمانی ۲۰۰ متر بود بود اما یک مسمومیت غذایی تنها دو هفته قبل از مسابقه باعث شد تا از آمادگی کامل دور شده و نتواند به فینال دو ۲۰۰ متر صعود کند البته در ۴ در ۴۰۰ متر موفق به کسب مدال طلا به همراه تیم آمریکا شد.

جانسون همچنین تنها دونده‌ای‌ست که هم قهرمان ۲۰۰ متر و هم قهرمان ۴۰۰ متر جهان شده‌است؛ در جهانی ۱۹۹۱ قهرمان ۲۰۰ متر، در ۱۹۹۳، ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ قهرمان ۴۰۰ متر و در ۱۹۹۵ قهرمان هر دو ماده شد. در جهانی توکیو ۱۹۹۱ اختلاف ۳۳ صدم ثانیه‌ای او با نفر دوم ۲۰۰ متر (فرانکی فردریکس نامیبیایی) بیشترین اختلاف نفر اول و دوم این رشته پس از جسی اونز در المپیک ۱۹۳۶ برلین بود. وی در قهرمانی ۱۹۹۳ جهان هم دو طلا در ۴۰۰ متر و ۴ در ۴۰۰ متر امدادی کسب کرد. او قسمت خود در ۴ در ۴۰۰ متر را در ۴۲٬۹۱ ثانیه دوید که بهترین زمان ۴۰۰ متر امدادی در تاریخ این رشته است.

مایکل جانسون به دلیل سبک خاص و غیرمتعارف دویدن خود مشهور است. وی در هنگام دویدن بالاتنه خود را مستقیم و ثابت نگه می‌داشت و با گام‌های کوتاهی می‌دوید. تکنیک دویدن او اشتباه و مبتدیانه به نظر می‌رسید و خلاف اصول علمی و تجربی دو سرعت بود که بر تمایل سر و سینه به سمت جلو و بالا بردن حداکثری زانو و برداشتن گام‌های بلند برای رسیدن به حداکثر سرعت تاکید دارد، با این حال وی با همین روش دویدن یکی از بهترین دوندگان سرعت تاریخ در مسافت‌های طولانی (۲۰۰ تا ۴۰۰ متر) محسوب می‌شود. از ۱۰۰ رکورد برتر دو ۴۰۰ متر تاریخ ۲۷ رکورد به مایکل جانسون تعلق داشته و از ۱۰۰ رکورد برتر دو ۲۰۰ متر تاریخ هم ۱۳ رکورد در اختیار اوست. وی ۲۲ بار ۴۰۰ متر را زیر ۴۴ ثانیه دویده که بیش از دو برابر هر دوندهٔ دیگری است. او همچنین تنها دونده‌ای است که هم ۲۰۰ متر را زیر ۲۰ ثانیه و هم ۴۰۰ متر را زیر ۴۴ ثانیه دویده‌است.

قد او در وب‌گاه فدراسیون بین‌المللی دو و میدانی ۱٬۸۵ و وزن او ۷۸ کیلوگرم ثبت شده است. رکورد ۱۰۰ متر او نیز ۱۰٬۰۹ ثانیه بود.[۳]

جانسون در سال ۱۹۹۰ در رشته تجارت از دانشگاه بیلور فارغ‌التحصیل شد. او در سال ۲۰۰۱ از ورزش حرفه‌ای خداحافظی کرد و از آن به بعد یک شرکت مشاوره ورزشی را تاسیس کرده و به عنوان مفسر برنامه‌های تلویزیونی و نویسنده روزنامه هم مشغول است و مشاور تیم‌های دو سرعت دانشگاه بیلور است. جانسون مربی جرمی وارینر قهرمان ۴۰۰ متر المپیک ۲۰۰۴ آتن هم بود. او در میل ولی کالیفرنیا به همراه همسرش کری و پسرش سباستین زندگی می‌کند.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. “Winners”. International Olympic Committee. Retrieved 2012 August 20. 
  2. “databaseOlympics.com”. databaseSports.com. Retrieved 2012 August 20. 
  3. Johnson Michael IAAF Website
  4. Michael Johnson Baylor University Website