ماه‌دوران سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ماه‌دوران)
پرش به: ناوبری، جستجو

ماه دوران سلطان
والده شاهزاده
والده ولیعهد
نخستین خاصگی
Mahidevran Turbesi3.jpg
نگاره ای از ارامگاه ماه دوران سلطان در مقبره پسرش شاهزاده مصطفی
همسر سلیمان یکم
فرزند(ها) شاهزاده مصطفی
شاهزاده احمد
راضیه سلطان
زادروز ۱۵۰۰
مرگ ۳ فبریه ۱۵۸۱ (۸۰ سال)
بورسا, امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری بورسا
دین و مذهب اسلام

ماه‌دوران سلطان یا گلبهار (درگذشت: ۱۵۸۱) نور چشمی و خاصگی نخست سلطان سلیمان قانونی است که شاهزاده مصطفی را زاد. از چگونگی آشنایی‌اش با دربار عثمانی چیزی در دست نیست.[۱][۲] گفته می شود ماه‌دوران دختر یک تاجر ثروتمند بود و اصالتی آلبانیایی یا چـِرکِسی داشت.[۳][۴]

نام‌شناسی[ویرایش]

ماه‌دوران به معنی همیشه زیبا یا کسی که زیباییش از بین نمی‌رود و یا دوران زیبایی است.[۵] معنی دیگر نام وی ماه بخت و اقبال است.[۶] سلیمان وی را ماه دوران گلبهار نامید که به معنی «گل رز» و در فصل بهار است.

زندگی نامه[ویرایش]

ماه دوران در سال ۱۵۰۰ در بوسفور (آلبانی) متولد شد. اوایل زندگی او کمی ناشناخته و ریشه یابی قومیتیش بحث برانگیز است.

ماه‌دوران یکی از هفده زن حرم سلیمان در مانیسا بود. در آن زمان، سلیمان هنوز یک شاهزاده و والی مانیسا بود و شاهزاده مصطفی در سال ۱۵۱۵ به دنیا آمد. هنگامی که سلطان سلیم یکم در سپتامبر ۱۵۲۰ فوت کرد، سلیمان به همراه خانواده اش به استانبول پایتخت امپراتوری عثمانی منتقل شد و به تاج و تخت رسید.

در حرم سرای استانبول، ماه‌دوران سلطان یک رقیب بسیار زیاد سرسخت و قدرتمند و بانفوذی به نام خرم سلطان داشت که به تدریج به عنوان همسر رسمی سلیمان انتخاب شد و نفوذی کامل بر سلطان داشت و چرا به عقد سلطان در امد توانست سلطنت زنان را آغاز کند و به اولین زن باقدرت و با نفوذ امپراتوری عثمانی تبدیل شد و چرا والده سلطان از دنیا رفت او اداره حرم را در دست گرفت و به قدرتش و نفوذش افزوده شد .

با توجه به سنت و قوانین عثمانی، از همه شاهزادگان انتظار می رود که برای بخشی از آموزششان به عنوان والی یکی از استان ها انتخاب شوند. مصطفی به مانیسا فرستاده شد و ماه‌دوران سلطان او را همراهی کرد.

در اواخر سلطنت طولانی سلیمان، رقابت بین پسران سلیمان آشکار شد. علاوه بر این، خرم سلطان و وزیر اعظم رستم پاشا، سلیمان را علیه مصطفی تحریک کردند و مصطفی متهم به ایجاد ناآرامی و شورش شد. در طول جنگ با صفویان در ایران در ۶ اکتبر ۱۵۵۳ در قونیه، سلیمان دستور اعدام مصطفی را صادر کرد.

مرگ[ویرایش]

ماه‌دوران سلطان در طی چندین سال پس از اعدام پسرش زندگی آشفته ای داشت. پس از آماده شدن آرامگاه پسرش در بورسا، به آنجا رفت و در فقر شدید زندگی می‌کرد. ۱۳ سال بعد از مرگ مصطفی، در سال ۱۵۶۶ سلطان سلیمان درگذشت و پسر خرم سلطان، سلیم، به پادشاهی رسید. با این که ماه‌دوران زمانی طولانی در فقر به سر برد اما چند سال آخر عمرش بهتر سپری شد، زیرا سلطان سلیم برای وی حقوقی در نظر گرفت. چند سال بعد از مرگ سلیم و در زمان پادشاهی مراد سوم در ۳ فوریه ۱۵۸۱ ماه‌دوران درگذشت و او را در کنار قبر پسرش دفن کردند.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. Suleyman the Magnificent 1495-1560
  2. [۱]
  3. The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire Studies in Middle Eastern History. Author: Leslie P. Peirce. Edition illustrated. Publisher Oxford University Press, 1993 ISBN 0-19-508677-5, 9780195086775 p. 55 "...a slave concubine of disputed origin — possibly Albanian or Circassian — Mahidevran appears among the..."
  4. Inside the Seraglio: private lives of the sultans in Istanbul. Author: John Freely. Edition illustrated, reprint Publisher Penguin, 2001 p. 51 "..The only concubine whose name is known was Mahidevran, identified variously as an Albanian or Circassian, who in 1515 gave birth to a son, Mustafa..."
  5. "İsim bulamadım — Mahidevran isminin anlamı" (in Turkish). Archived from the original on 2012-04-04. Retrieved 2012-04-10. "Mah", Ay ya da güzel yüz, "Devran" devir ya da zaman anlamına geliyor. Mahidevran ise "zamanın güzeli, devrin güzeli" anlamına gelmektedir. Mahidevran Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden. 
  6. Leslie P., Peirce (1993). "Wives and Concubines: The Fourteenth and Fifteenth Centuries". The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire. 198 Madison Avenue, New York, New York 10016-4314: Oxford University Press. p. 55. ISBN 978-0-19-508677-5. 
  7. Lord Kinross: The Ottoman Centuries, (Trans. by Nilifer Epçeli) Altın Kitaplar, İstanbul, 2008, ISBN 978-975-21-0955-1 p. 233.

ویکی‌پدیای انگلیسی